Ψυγείο για φίλο του φόρουμ με δίχως πρόσβαση!


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αν το ντουλάπι αφαιρείται εύκολα καλώς , αλλιώς σέγα , το κόβεις και ησυχάζεις.
Μετά βρίζεις άνετα τον μάστορα που τα έκανε πτανα όλα , και βάζεις σκούπα.
Θα γλυτώσεις τις τσαπατσουλιές.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Εγω στην θεση του θα εφτιαχνα μονος μου. Ποσο δυσκολο να ειναι. Λαμαρινα, αφρος , σωληνακια, κομπρεσορας και λιγο ψυκτικο υγρο. Και κανα λασταχακι για τις πορτες. και μια στρατζα . η Στα επαγγελματικα για καστομ εφαρμογες.
να δει YouTube πρώτα μην κάνει καμία μαλακια και φτιάξει φούρνο
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Πες στο παιδι να σου στειλει φωτο του χωρου να δουμε ποσα σαμπ θελει και αν γινεται τροποποιηση του απο πανω ντουλαπιου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Έτσι που το φέρνετε, μήπως πρέπει να αλλάξει όλη την επίπλωση κουζίνας;
Που θα μπουν νέο ψυγείο και subs;
:gamer: :boast: :dance2: :acute:

Επίσης μήπως πρέπει να μεριμνήσει και για καθαρό ρεύμα;
Άλλη απόδοση το ψυγείο με καθαρό ρεύμα, άλλη με βρώμικο. :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Έτσι που το φέρνετε, μήπως πρέπει να αλλάξει όλη την επίπλωση κουζίνας;
Που θα μπουν νέο ψυγείο και subs;
:gamer: :boast: :dance2: :acute:

Επίσης μήπως πρέπει να μεριμνήσει και για καθαρό ρεύμα;
Άλλη απόδοση το ψυγείο με καθαρό ρεύμα, άλλη με βρώμικο. :gotcha:
Ελα μωρέ ! πως κάνεις έτσι? το πολύ πολύ να του βγάζει βρώμικα παγάκια. Αυτά που βγαίνουν όταν έχει σκουριά το νερό.
:lolsign:
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ελα μωρέ ! πως κάνεις έτσι? το πολύ πολύ να του βγάζει βρώμικα παγάκια. Αυτά που βγαίνουν όταν έχει σκουριά το νερό.
:lolsign:
Αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στο αποκαλούμενο "νερό με μεταλλικά άλατα";
 
Last edited:


gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Ποτέ παγάκια από οποιοδήποτε ψυγείο και οποιασδήποτε ποιότητας νερού.
Παγος πάντα επαγγελματικος σε σακούλα και αποθήκευση στην κατάψυξη ;)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Γιατί Χρηστάκο;
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Ευκολία-ποιότητα-εμφάνιση
Το ευκολία-εμφάνιση είναι υποκειμενικό και το πόσο ενδιαφέρει τον καθένα αλλάζει.

Αλλά το "ποιότητα" πώς προκύπτει; Για παγάκια μιλάμε, σκέτο νερό δηλαδή. Θα εμπιστευόσουν περισσότερο ένα "έτοιμο" παγάκι που δεν ξέρεις από τι νερό είναι και σε τι συνθήκες καθαριότητας δημιουργήθηκε, αποθηκεύτηκε και μεταφέρθηκε; Σε σχέση με το νερό σου και το ψυγείο σου;

Does not compute :idk:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εμένα παιδιά το ψυγείο βγάζει από την μπροστά πόρτα της κατάψυξης (διπορτο) παγάκια, μεγάλα ή τριμμένο πάγο, και κρύο νερό.
Έχει φίλτρο το ιδιο το ψυγείο, ένα φίλτρο άνθρακα, κι έχω βάλει ένα σκασμό φίλτρα στο οικιακό δίκτυο ύδρευσης.

Η κατανάλωση πάγου από το ψυγείο, με την ευκολία που έχει, είναι αδιάλειπτη όλο το έτος, σε τεράστιες ποσότητες.
Δεν πίνω ποτέ νερό χωρίς τίγκα πάγο. Όλο το χρόνο.

Τώρα άμα το νερό της βρύσης σας δεν πίνεται, εκεί είναι άλλη ιστορία.

Σε μένα στο σπίτι είχε πολλά άλατα, όταν πήγα όλες οι βρύσες είχαν τιγκαρει, πρασινίλα λέμε. Έχω βάλει και ρητίνες για αποσκλήρυνση, δεν μαζεύει άλατα πλέον πουθενά, ούτε στις βρύσες ούτε στα μπάνια. Μια χαρά νεράκι έγινε, με το ζόρι. 😁😂😜
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Το ευκολία-εμφάνιση είναι υποκειμενικό και το πόσο ενδιαφέρει τον καθένα αλλάζει.

Αλλά το "ποιότητα" πώς προκύπτει; Για παγάκια μιλάμε, σκέτο νερό δηλαδή. Θα εμπιστευόσουν περισσότερο ένα "έτοιμο" παγάκι που δεν ξέρεις από τι νερό είναι και σε τι συνθήκες καθαριότητας δημιουργήθηκε, αποθηκεύτηκε και μεταφέρθηκε; Σε σχέση με το νερό σου και το ψυγείο σου;

Does not compute :idk:
Αγοράζω πάγο από φοιτητής.Εχω ζήσει και εχω σπουδάσει σε πόλεις που το νερό της βρύσης δεν ήταν πόσιμο,Κορινθο-Πάτρα.Μου έχει συμβεί πολλές φορές καλεσμένος σε σπίτια ο πάγος στο ποτό ή στον καφέ να δίνει χαρακτηριστική οσμή και να αφήνει ένα λευκό ίζημα στον πυθμένα του ποτηριου.
Αυτά και μερικά αλλά με έχουν οδηγήσει στην επιλογή της αγοράς πάγου όπου ποτέ δεν εχω απογοητευτεί από την ποιότητα τουλάχιστον.
Φιλοι γνωρίζουν αυτη την ιδιοτροπία μου και σε μερικούς την εχω μεταδώσει:)
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
δηλαδή πάγος σε σακούλα πες 1.5 ευρώ τα 2.5 κιλά αντί 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό σε δικές σου παγοκύστες με 35 λεπτά ;

γούστα είναι αυτά , απλά η πώληση πάγου είναι μια διαδικασία που στόχο έχει την κάλυψη αναγκών καταστημάτων που δεν έχουν χώρο για παγομηχανή ή δεν θέλουν να συντηρούν μια παγομηχανή και όχι οικιακές ανάγκες , για αυτό και η τιμολόγηση μια τέτοιας υπηρεσίας απευθύνεται σε πελάτες με όγκο ζήτησης.
η αγορά έτοιμου πάγου γενικά είναι μια διαδικασία που για οικιακή χρήση έχει πολύ κακό βαθμό απόδοσης λόγω σπατάλης ενέργειας προς μεταφορά του πάγου (όχι μέχρι το σπίτι αλλά απλά μέχρι τον προμηθευτή πάγου - εκτός αν αυτός κάνει την παραγωγή) και ισοσταθμίζεται μόνο όταν για επαγγελματική χρήση η παγοποίηση επιτυγχάνεται με μέθοδο που έχει καλύτερους βαθμούς απόδοσης σε σχέση με μια μικρού μεγέθους παγομηχανή , αλλά φυσικά αυτό προϋποθέτει παράδοση μεγάλων συσκευασιών σε λίγους παραλήπτες.

τζαστ σέινγκ , εκτός από εκκεντρικότητα, είναι κακή οικολογική πρακτική η χρήση έτοιμου πάγου όταν έχεις εναλλακτικές.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Τι επιχειρήματα είνα αυτά ρε παιδιά;
@pankrok Έχεις κάνει ενεργειακό ισοζύγιο και έχεις διαπιστώσει ότι είναι ”τοξική¨η μεταφορα πάγου έναντι των πλαστικών εμφιαλωμένων;
@symos με παρόμοιο σκεπτικό ότι καταναλώνεις ελεγχεις προσωπικα την ποιοτητα;
Κοινωνική ζωή εχεις;πηγαίνεις σε μαγαζιά εστίασης;
Αν ναι πως διασφαλίσεις την ποιότητα αυτών που καταναλώνεις;
λύσσα το καναμε το θρεντ του φιλου χωρίς πρόσβαση :p
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σκούρα τα πράγματα. Μια χαρά είναι η παλιατσούρα σαναλέμε;
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top