Ψωνισες απο σβερκο!

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Σε τετοιου ειδους φορα συνηθως γινονται συζητησεις και αντιπαραθεσεις για το ποιος βιντεοπροβολεας ειναι καλυτερος , ποιος εχει καλυτερες επιδοσεις , ποιος ειναι αυτος που εχει καλυτερη σχεση ποιοτητας/τιμης.

Μην μου πειτε ομως πως δεν εχετε δει κακους βιντεοπροβολεις.
Πως δεν πηγατε σε καποιον φιλο σας ο οποιος περηφανος ηθελε να σας δειξει το νεο του αποκτημα και εσεις δεν βλεπατε την ωρα να φυγετε απο την απαραδεκτη εικονα?

Λογω της φυσης της εργασιας μου , ποσοι πελατες δεν ερχονται και μου λενε ολο καμαρι "εχω τον ταδε προτζεκτορα" και η πρωτη σκεψη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι:"αμαν , ψωνισες απο σβερκο" :lol:

Ακονιστε μαχαιρια λοιπον , βγαλτε οτι αναμνησεις εχετε και πεστε μας τους χειροτερους βιντεοπροβολεις που εχετε δει.
Αυτους που θεωρειτε αχρηστους.
Δεν χρειαζεται να ειναι τελευταια μοντελα , οποτε θυμαστε.

Η δικη μου θεση (οπως και των υπολοιπων επαγγελματιων του AVSite) ειναι λιγο πιο δυσκολη , αλλα ειπαμε:"Oλα εξω απο τα δοντια!

Για να σας δωσω το καλο παραδειγμα ξεκιναω πρωτος-και θα συνεχισω μετα απο καποια δικα σας μηνυματα- με ολη την σειρα βιντεοπροβολεων της Philips.Μα κανενας αποδεκτος? :shock:
Για αυτο αλλωστε και το τμημα βιντεοπροβολης εκλεισε. :roll:

Για παμε λοιπον!
Ολα τα σαπακια στο φως... :wink:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Και μην ξεχνατε πως ακομα και τετοιου ειδους μηνυματα ειναι αναγκαια καθως "δειχνουν" τα προς αποφυγην... :wink:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Αχχχ Philips, τι μου θύμισες. Είχα εναν φίλο στην Philips και τότε ο προβολέας είχε κοντά 1.4 εκατομύριο δρχ. Μιλάμε σε σχέση με NEC που ζαχάρωνα ηταν πολύ καλίτερος σε τιμή και σε τεχνικά χαρακτηριστικά δεν διέφερε πολύ. Του λέω πόσο θα το βρούμε αν θέλουμε? 800,000 δρχ θα σου τον πάρω εγώ απο "μέσα". Του λέω εντάξει φέρε μου το δείγμα απο το showroom της Καλιθέας να τον δοκιμάσουμε μαζί το Σαββατοκύριακο. Τον φέρνει σπίτι τον συνδέουμε με το DVD και την δορυφορική και αρχίζει το πανηγύρι..!!!!

Εικονα χάλια, ρυθμίσεις ανυπαρκτες και το βασικότερο φωτεινότητα "μηδέν". Θέλαμε πλήρη συσκότιση στο σπίτι για να δούμε κάτι που να βλέπεται. Μια εντονη κιτρινίλα στην χροιά της εικόνας που δεν εφευγε
με τίποτε και αν προσπαθούσες να βελτιώσεις κάτι χάλαγες άλλα δυο πράγματα.

Το προβάλαμε σε οθόνη 1.80χ1.80 ειδική και πάλι παρότι και η οθόνη ήταν μικρή και φωτεινή η εικόνα ήταν εμμετική.

Ο Φιλος που ήταν και εμπειρος σε οπτικοακουστικά θέματα μου λεει αστον Γιάννη για τα μπάζα είναι, αν δείς τον NEC καταλάβεις την διαφορά. Ετσι και έκανα τότε πήγα στον Εγγλεζάκη και είδαμε τον φθηνότερο τους και είδα τι σημαίνει βιντεοπροβολέας της προκοπής κα προβολέας μπάζο.

Βέβαια ο NEC είχε 1.7-1.9 μύρια οπότε ήταν πολλά τα λεφτά για το βαλάντιο μας και και έτσι μείναμε με την χαρά στο χέρι...!!!!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.237
Reaction score
27.854
Tα χειρότερα μηχανάκια που είδα ήταν ένα Marantz μικρούλικο στρογγυλό μαύρο για μέγιστο μέγεθος οθόνης 60". Φωτεινότητα ανύπαρκτη και πλέγμα σαν κυψέλες. Βέβαια μιλάω για έτος 1996 - 97 περίπου.
Και το άλλο ήταν ένα μικρό Sony επίσης στρογγυλό και μαύρο CPJ 300 αν θυμάμαι καλά.
Τα πρώτα τους βήματα.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Ναι μεν αλλά...
Πιστεύω ότι για να βοηθήσουμε κόσμο, πρέπει να προτείνουμε μηχανήματα που είναι πρόσφατα, και ει δυνατόν βρίσκονται ακόμα σε παραγωγή. Το να λέμε ότι το 1983 ένα Barco που δοκίμασα ήταν για τα μπάζα, δεν μου λέει κάτι για τον σημερινό μύθο της Barco. Τυχαίο παράδειγμα...
Το ζήτημα είναι, έχετε δει έναν προβολέα που να μην αξίζει ούτε αν σας τον χαρίζανε σήμερα; Κάτι τέτοιο πιστεύω είναι πιο χρήσιμο.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ακη , και σημερινα για να βοηθησουμε και παλαιοτερα για να θυμομαστε.

Τωρα που διαβασα αυτο που εγραψε ο Μιχαλης για τον Sony CPJ...ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ :lol:

Πως εβλεπαν ανθρωποι απο αυτο το μηχανημα?

Επισης μηπως θυμαστε εναν Citizen που πωλουσε ο Σακιωτης με 600.000 δρχ?Παναγια βοηθα! :lol:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Μα καλα , εσεις οι υπολοιποι οτι προβολεα εχετε δει σας αρεσε? :lol:

Για να σας "δωσω" λιγους ακομα μηπως και ξυπνησετε... :wink:

Η πρωτη σειρα της Optoma.
Θυμαμαι μου ειχαν στειλει 4-5 βιντεοπροβολεις(εναν για εκτιμηση και τους υπολοιπους για να τους πουλησω) και μολις ειδα τον πρωτο τους επεστρεψα ολους πισω.

Και για να μην λετε πως αναφερω μονο παλιους:
Canon SX50
ειχε ηδη παρει πολυ καλο review απο γνωστο περιοδικο υψηλης τεχνολογιας.
Μου τον εφερε κλιμακιο της αντιπροσωπειας(4 ατομα)
Στην αρχη τον βαλαμε μονο του και καθως με εβλεπαν πως δεν ημουν ικανοποιημενος(τι ικανοποιημενος ο προβολεας δεν βλεποταν) δοκιμασαν τα παντα σε ρυθμισεις κλπ
Στο τελος κουρασμενος εβαλα διπλα τον Οptoma H78 στα ιδια ακριβως χρηματα.
Μολις ειδαν την διαφορα εκλεισαν τον προβολεα και τον πηραν και εφυγαν... 8)
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Είχα δει κάποτε (πριν πάρω τον panasonic) έναν sony lcd σε μία Ηλεκτρονική.

Ο πωλητής μου λέει "μιλάμε για άλλου είδους εικόνα"! Πληρώνετε φυσικά περισσότερα αλλά τέτοια εικόνα δεν έχετε ξαναδεί!!!

Όντως τόσο χάλια εικόνα δεν είχα ξαναδεί!
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Sony cpj 300 και 500 και τον Marantz που προαναφερθηκε... Εικονα απαραδεκτη...
Sharp (δεν θυμαμαι το μοντελο, αλλα ειχε εικονοστοιχεια που ανετα τα μετρουσες απο τα 10 μετρα...
Boxlite, παλι δεν θυμαμαι αλλα ειχε το ιδιο προβλημα αν και ηταν η τελευταια λεξη της τεχνολογιας! 800 χ 600 παρακαλω!!! Απιστευτη αναλυση!!! :lol:
Ενα seleco λαμπατο που νομιζες οτι εβλεπες μεσα απο γριλιες...
Ενα vidicron LCD που διπλα στον Helios νομισες οτι ηταν παιδικο παιχνιδι...

Και ολα τα παραπανω, εκαναν ενα σκασμο λεφτα...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ενα seleco λαμπατο που νομιζες οτι εβλεπες μεσα απο γριλιες...
Ε , αμα επαιζε διχως πολλαπλασιαστη/scaler πως ηθελες να παιξει? :shock:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Δεν λέω μάρκες, αλλά θα πώ για όλους τους βιντεοπροβολείς, που παίζουν στις καφετέριες. Απαράδεκτοι!!! Θα μου πείς "τι περιμένεις ρε μεγάλε σε καφετέρια"? Αλλά ήθελα να το πώ!!!
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.817
Reaction score
2.231
Ευτυχώς που δεν τέθηκε αυτό το θέμα στην highend θα είχαμε "τοξικό πόλεμο"....:lol:
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.817
Reaction score
2.231
πολλοί crt κακορυθμισμένοι ανεξαρτήτως μάρκας....με μλε χιόνι αριστερά και κόκκινο χιόνι δεξιά, δεν μπορώ να ξεχάσω ποτέ την εικόνα αυτή.....
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.924
Reaction score
12.588
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:
Ενα seleco λαμπατο που νομιζες οτι εβλεπες μεσα απο γριλιες...
Ε , αμα επαιζε διχως πολλαπλασιαστη/scaler πως ηθελες να παιξει? :shock:
Αυτό θα ρώταγα, ήταν ακόμα στην εποχή του Faroudja και του θρυλικού Sony 1024 (καλά λέω το μοντέλο?)...
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Σαν κακή ανάμνηση τον CPJ 200. LCD ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ. Εικόνα σαν κυψελη μελισσας (640*480), φωτεινότητα..... (δεν ξερω μάλλον ''σκοτεινότητα'' πρεπει να λέγεται), χαλια. Αλλα το φοβερο αυτού ηταν οτι η λάμπα ηθελε αλλαγη καθε 50 - 60 ώρες και εμοιαζε σαν τα σποτακια τα 12βολτα. Η τιμή αυτού ηταν 260.000 δρχ.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.237
Reaction score
27.854
Από πιο πρόσφατα μοντέλα που είδα και δεν μ΄άρεσαν είναι ο Επσον TW20, ο Επσον TWD1 (απαράδεκτος), κάποιος ΗΡ VP-62κάτι, ένας Wiewsonic και ένα Acer μικρό που δεν βλεπότανε με τίποτα.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Καλα τα ... προϊστορικα, μα καλα θα ηταν οσοι ξερετε να αναφερεσθε σε νεα-νεωτερα μοντελα.Ενταξει μπορει ο Χ να μην επαιζε με Φαρουτζια, αλλα πως να παιξει οταν ο Φ ηθελε ενα σκασμο λεφτα; Θυμαμαι οτι ενας αυτονομος Φαρουτζια ηθελε κατι εκατομμυρια δραχμουλες, αρα πως να μπει σε προβολεις εστω του 1,5 εκατ.;
Λετε μετα απο λιγα χρονια τα ιδια "καλα" σχολια να λενε για τα σημερινα μοντελα (μας) ;
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
@Miχαλης Μελιδης
Προσυπογραφω για τον Epson TW20 αλλα και τα μοντελα που ειναι για παρουσιασεις.
Αλλοι οι βιντεοπροβολεις data και αλλοι για χρηση home cinema

@lakiss51
Δεν μπορεις να φανταστεις τι θα λενε για τους σημερινους βιντεοπροβολεις μετα απο 5 χρονια :shock: :lol:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Eμ βεβαια Ανδρεα τι να λενε για το σημερα οταν ολα θα ειναι ΟΛΟΓΡΑΦΙΚΑ και θα...περπατανε μπροστα τους !( και μπροστα μας, ζωη - και φραγκα- ναχουμε!)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.658
Μηνύματα
2.869.079
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top