Ωμ, ηχεία και ενισχυτής...

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Καλησπέρα σε όλους! Δεν ξέρω αν έχει ξαναπαντηθεί το συγκεκριμένο θέμα, δεν βρήκα κάτι με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα στο site. Αν έχει γίνει όμως κάτι τέτοιο παρακαλώ να με παραπέμψετε με λινκ. Ευχαριστώ... Στο θέμα τώρα... τι γίνεται όταν ο ενισχυτής στο πίσω μέρος γράφει για σύνδεση σε mono mode 8 ohm. Μόνο... Τίποτα άλλο. Σε stereo mode γράφει και 8 και 4 ohm. Αν δλδ το γυρίσω σε mono και του συνδέσω ενα 6 ή 4 ohm ηχείο θα πάθει ζημιά; και αν όχι τι μπορεί να πάει στραβά;
Ευχαριστώ πολύ.
 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Το manual του ενισχυτή δεν λέει περισσότερα για την σύνδεση?
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα σε όλους! Δεν ξέρω αν έχει ξαναπαντηθεί το συγκεκριμένο θέμα, δεν βρήκα κάτι με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα στο site. Αν έχει γίνει όμως κάτι τέτοιο παρακαλώ να με παραπέμψετε με λινκ. Ευχαριστώ... Στο θέμα τώρα... τι γίνεται όταν ο ενισχυτής στο πίσω μέρος γράφει για σύνδεση σε mono mode 8 ohm. Μόνο... Τίποτα άλλο. Σε stereo mode γράφει και 8 και 4 ohm. Αν δλδ το γυρίσω σε mono και του συνδέσω ενα 6 ή 4 ohm ηχείο θα πάθει ζημιά; και αν όχι τι μπορεί να πάει στραβά;
Ευχαριστώ πολύ.
Απλά τα πράγματα...Προφανώς είναι τελικός στερεοφωνικός ενισχυτής που παρέχει στο χρήστη δυνατότητα γεφύρωσης μεταξύ των δύο καναλιών του μετατρεπόμενος σε μονοφωνικό.
Τί σημαίνει η εν λόγω μετατροπή;Ότι αντί καθένα κανάλι του ενισχυτή να ενισχύει το αντίστοιχο κανάλι (δεξί-αριστερό) από το σήμα εισόδου,αναλαμβάνει στη δεύτερη περίπτωση καθεμία από τις πολικότητες (θετική-αρνητική) στο σήμα του ίδιου καναλιού.

Και τί συνεπάγεται κάτι τέτοιο;Καταρχάς διπλασιάζεται σε σύγκριση με την προηγούμενη κατάσταση η μέγιστη θεωρητική τιμή για τη διαφορά δυναμικού που θα μπορούσε ν'αναπτυχθεί στους ακροδέκτες δεδομένου φορτίου.Αυτό οδηγεί σε αύξηση της θεωρητικώς αποδιδόμενης μέγιστης ισχύος.

Παραλλήλως όμως,εφόσον και τα δύο κανάλια είναι συνδεδεμένα με το αυτό φορτίο (ηχείο) υπό αντίθετες πολικότητες μεταξύ τους,είναι επόμενο καθένα εξ αυτών να βλέπει πλέον στην έξοδό του εικονικό φορτίο ίσο με το μισό του συνδεδεμένου φορτίου.Εάν λοιπόν το ηχείο έχει μέση τιμή εμπέδησης ίση προς 8 Ohm,τότε κάθε κανάλι θα συμπεριφέρεται σα να ήταν συνδεδεμένο σε φορτίο 4 Ohm με ανάλογη διακύμανση αυτού και τον συντελεστή απόσβεσης ομοίως να υποδιπλασιάζεται για το δεδομένο φορτίο.

Και τί θα μπορούσε να πάει στραβά από την ανωτέρω επίπτωση;Η δυνατότητα παροχής ισχύος μπορεί μεν να πολλαπλασιάζεται,αλλά η ικανότητα μέγιστης παροχής ρεύματος θα παραμένει σταθερή,αφού η δομή του τροφοδοτικού θα μένει κοινή για τα δύο κανάλια και απαράλλακτη.
Οι νέες όμως συνθήκες οδήγησης θα δημιουργούν -ανάλογα με τη διακύμανση της εμπέδησης- πολλαπλάσιες απαιτήσεις σε παροχή ρεύματος,οι οποίες συνήθως υπερβαίνουν τις ικανότητες του τροφοδοτικού στις περιπτώσεις όπου καλείται ν'αποδώσει εκείνο τη θεωρητική μέγιστη ισχύ.

Γι αυτό και σύμφωνα με τη συνθήκη γεφύρωσης,η δηλωθείσα πολλαπλάσια ισχύς σε μονοφωνική λειτουργία προδιαγράφεται για φορτίο διπλάσιο του θεωρητικώς ελάχιστου που θα μπορούσε να διαχειριστεί ο τελικός υπό τη στερεοφωνική του σύσταση.
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και για τις απαντήσεις. @daharis666 ευχαριστώ για το λινκ, κατατοπιστικό.... τουλάχιστον!
Όπως έγραψε και @Bhutia όντως πρόκειται για στέρεο ενισχυτή που έχει και μονοφωνική λειτουργία. Είναι ενας sony tan55es που ίσως βρεθεί, εκτός απροόπτου στην κατοχή μου, μέσω ενος φίλου. Το σκεπτικό είναι οτι σε μονοφωνική λειτουργία παρέχει ικανοποιητική ισχύς οπότε μίας και στο ebay ειναι σχετικά φθηνοί έλεγα να τους κάνω ζευγάρι... αλλά μιας και τα ηχεία μου, audio physic spark, είναι 6ωμα και πέφτουν εως και 3.6ωμ, μάλλον θα τα κάψω τα ενισχυτικά σε περίπτωση που σηκώσω volume για αρκετή ώρα. Σωστά έτσι;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.867
Reaction score
77.467
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και για τις απαντήσεις. @daharis666 ευχαριστώ για το λινκ, κατατοπιστικό.... τουλάχιστον!
Όπως έγραψε και @Bhutia όντως πρόκειται για στέρεο ενισχυτή που έχει και μονοφωνική λειτουργία. Είναι ενας sony tan55es που ίσως βρεθεί, εκτός απροόπτου στην κατοχή μου, μέσω ενος φίλου. Το σκεπτικό είναι οτι σε μονοφωνική λειτουργία παρέχει ικανοποιητική ισχύς οπότε μίας και στο ebay ειναι σχετικά φθηνοί έλεγα να τους κάνω ζευγάρι... αλλά μιας και τα ηχεία μου, audio physic spark, είναι 6ωμα και πέφτουν εως και 3.6ωμ, μάλλον θα τα κάψω τα ενισχυτικά σε περίπτωση που σηκώσω volume για αρκετή ώρα. Σωστά έτσι;
πόσα λεφτά έχεις να δώσεις?
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
πόσα λεφτά έχεις να δώσεις?
Τι εννοείς; Ποσα λεφτά θα μου κοστίσει το όλο εγχείρημα ή πόσα μπορώ να διαθέσω για ενισχυτικά; Αν εννοείς το πρώτο με περίπου 600€-700€ και για τους 2 ενισχυτές, ξεμερδεύω. Αλλά μάλλον παγώνει το πρότζεκτ γιατί απ' ότι κατάλαβα δεν κάνουν για τα ηχεία μου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.867
Reaction score
77.467
Τι εννοείς; Ποσα λεφτά θα μου κοστίσει το όλο εγχείρημα ή πόσα μπορώ να διαθέσω για ενισχυτικά; Αν εννοείς το πρώτο με περίπου 600€-700€ και για τους 2 ενισχυτές, ξεμερδεύω. Αλλά μάλλον παγώνει το πρότζεκτ γιατί απ' ότι κατάλαβα δεν κάνουν για τα ηχεία μου.
για τα ενισχυτικά ρωτάω...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.995
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top