Ω Ω Ω Ω :) :)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μπχουτια μ,μαθε να ερμηνευεις σωστα το FR και μετα πες την μας!Μεχρι τοτε,ανεμενε την κριτικη οποιου (θαραλεου) ερθει να ακουσει...

Εχεις δικιο.Δε ξερω αν αναφερουν σε παλαιοτερο αρθρο τα βασικα αλλα επαναλαμβανω οτι εδω αναφερονται σαν tricks...Το ποιος τα πιστευει ή ποια ισχυουν,ειναι στην κριση του καθενος...
Κρίσεις συνειδήσεως και ειλικρίνειας.
Οι καταστάσεις είναι γενικώς...κρίσιμες. :sneaky:
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Άντε κάτι για αστειάκι... Πιθανώς κάποιοι από ίσως εσάς να ξέρετε τον Keith Richards (ναι αυτόν που ...πήγε το μυαλό σας), τον Ron Carter (εάν τον προβιβάζουν κάποιοι εδώ μέσα ως ...ενδεδειγμένο μουσικό και γνώστη τον ...μπάσσων συχνοτήτων) και φυσικά τον Andris Nelsons επί ...παντός επιστητού. Δεν σας κάνει περιέργεια πως ΑΥΤΟΙ ακούν την μουσικούλα στο σπιτάκι τους σε εκείνα τα μικρά διαλείμματα που κάνουν και δεν είναι μέσα στην ΜΟΝΗ αλήθεια του ήχου που είναι η Live και μόνο εκδοχή του. Ακούν με 52 σαμπ, 72 τελικούς, 3.5 μέτρα ηχεία και κλπ, κλπ κλπ.; Οικονομικά μην την ψάχνετε, έχουν οι άνθρωποι ...εντάξει δεν λέω κάποιοι εδώ μέσα μπορούν να τους δανείσουν κιόλας (για ...γνώσεις αναφέρομαι...)
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Άντε κάτι για αστειάκι... Πιθανώς κάποιοι από ίσως εσάς να ξέρετε τον Keith Richards (ναι αυτόν που ...πήγε το μυαλό σας), τον Ron Carter (εάν τον προβιβάζουν κάποιοι εδώ μέσα ως ...ενδεδειγμένο μουσικό και γνώστη τον ...μπάσσων συχνοτήτων) και φυσικά τον Andris Nelsons επί ...παντός επιστητού. Δεν σας κάνει περιέργεια πως ΑΥΤΟΙ ακούν την μουσικούλα στο σπιτάκι τους σε εκείνα τα μικρά διαλείμματα που κάνουν και δεν είναι μέσα στην ΜΟΝΗ αλήθεια του ήχου που είναι η Live και μόνο εκδοχή του. Ακούν με 52 σαμπ, 72 τελικούς, 3.5 μέτρα ηχεία και κλπ, κλπ κλπ.; Οικονομικά μην την ψάχνετε, έχουν οι άνθρωποι ...εντάξει δεν λέω κάποιοι εδώ μέσα μπορούν να τους δανείσουν κιόλας (για ...γνώσεις αναφέρομαι...)
Όταν αρχίσουν οι εγγραφές να γίνονται σε immersive format, να δω τι θα κάνουμε. Όπως κάποτε έγινε στερεοφωνική.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εντάξει βρε Λέανδρε όπως είπα αρχικά δεν έχω δοκιμάσει καλώδια, ούτε στήριξη αυτών, ούτε, ούτε... Και δεν το βρίσκω σοφό να είχα επενδύσει χρόνο η΄ χρήμα σε κάτι τέτοιο εφόσον δεν έχω κάνει άλλα πολύ πιο βασικά.
Απλά μιλάμε συχνά για οθόνες, καλώδια, κ.α. καλούδια ενώ έχω την αίσθηση πως το 95% από εμάς είμαστε φάουλ σε άλλα πολύ σημαντικότερα...
Τσάμπα η ενέργεια δηλαδή...
Εκτός αν είμαι μόνο εγώ και 2-3 άλλοι με σημαντικές ελλείψεις - περιορισμούς και είμαι εκτός θέματος...
Πάντως από όσα διαβάζω και εδώ αλλά και σε ιστοσελίδες του εξωτερικού υπάρχουν αμέτρητοι άνθρωποι που έχουν κάνει σημαντικές επενδύσεις σε εξοπλισμούς ενώ δεν έχουν ξεκινήσει σωστά και ίσως δεν γνωρίζουν καν τα βασικά...
Νομίζω είναι θεμιτό να το υπενθυμίζουμε... (εφόσον το μάθαμε :tongue:)
Δημήτρη,
το ότι κάποιοι είναι-είμαστε ¨φάουλ¨ σε άλλα θέματα που αφορούν το εκάστοτε σύστημα δεν αναιρεί τη βελτίωση ή όχι που πιθανά προσφέρουν τα προαναφερθέντα στο what hifi gadgets-tricks.
Τίποτα επομένως δεν πάει χαμένο αν βοηθά στη βελτίωση.
Οι τύποι στο what hifi λένε ότι όντως δουλέυουν!!
Ας αποδείξει κάποιος το αντίθετο να το δεχτώ!
Το ότι κάποιος δε θέλει, ή δε μπορεί να βάλει πάνελς και μπασοπαγίδες στο χώρο του γιατί είναι τοποθετημένο το ηχοσύστημα του στο σαλόνι και δε θέλει να το κάνει να μοιάζει με στούντιο, τότε, τα εν λόγω gadgets αποκτούν ακόμα μεγαλύτερη σημασία από κάποιον άλλο που έχει βελτιώσει την ακουστική του χώρου του..
Η διαφωνία μου είναι μόνο στο ότι όταν κάτι δεν το γνωρίζουμε να μη το μηδενίζουμε!,... και δεν αναφέρομαι σε σένα!
Όπως και το αντίθετο φυσικά!...
Δεν είναι πολύ πίσω χρονικά, που κάποιοι από εδώ πρότειναν ως την αγορά του αιώνα, ως giant killer και δε ξέρω εγώ τι άλλο τα kali in8 των399$ ....χωρίς ακρόαση επειδή είχαν ελκυστικό pdf!!....μέχρι που ήρθε η κεραμίδα από τον Αμίρ..και το γυρίσανε στο καλαματιανό!!;);)
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Δημήτρη,
το ότι κάποιοι είναι-είμαστε ¨φάουλ¨ σε άλλα θέματα που αφορούν το εκάστοτε σύστημα δεν αναιρεί τη βελτίωση ή όχι που πιθανά προσφέρουν τα προαναφερθέντα στο what hifi gadgets-tricks.
Τίποτα επομένως δεν πάει χαμένο αν βοηθά στη βελτίωση.
Οι τύποι στο what hifi λένε ότι όντως δουλέυουν!!
Ας αποδείξει κάποιος το αντίθετο να το δεχτώ!
Το ότι κάποιος δε θέλει, ή δε μπορεί να βάλει πάνελς και μπασοπαγίδες στο χώρο του γιατί είναι τοποθετημένο το ηχοσύστημα του στο σαλόνι και δε θέλει να το κάνει να μοιάζει με στούντιο, τότε, τα εν λόγω gadgets αποκτούν ακόμα μεγαλύτερη σημασία από κάποιον άλλο που έχει βελτιώσει την ακουστική του χώρου του..
Η διαφωνία μου είναι μόνο στο ότι όταν κάτι δεν το γνωρίζουμε να μη το μηδενίζουμε!,... και δεν αναφέρομαι σε σένα!
Όπως και το αντίθετο φυσικά!...
Δεν είναι πολύ πίσω χρονικά, που κάποιοι από εδώ πρότειναν ως την αγορά του αιώνα, ως giant killer και δε ξέρω εγώ τι άλλο τα kali in8 των399$ ....χωρίς ακρόαση επειδή είχαν ελκυστικό pdf!!....μέχρι που ήρθε η κεραμίδα από τον Αμίρ..και το γυρίσανε στο καλαματιανό!!;);)
Τι να σου πω βρε Λέανδρε. Φέρε όποιο στηρικτικό θέλεις. Το σύστημά μου δεν θα χαμπαριάσει. Ο χώρος προφανώς δεν του επιτρέπει να χαμπαριάσει. Επιπρόσθετα, αν κάποιος δεν θέλει να βάλει μπασοπαγίδες και λοιπά καλούδια, υπάρχει και η δυνατότητα ισοστάθμισης ( τουλάχιστον για όσους ακούνε ψηφιακά ) που συμμαζεύει αρκετά τα πράγματα. Αλλά αυτό δεν το λένε σαν τρικ βελτίωσης.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τι να σου πω βρε Λέανδρε. Φέρε όποιο στηρικτικό θέλεις. Το σύστημά μου δεν θα χαμπαριάσει. Ο χώρος προφανώς δεν του επιτρέπει να χαμπαριάσει. Επιπρόσθετα, αν κάποιος δεν θέλει να βάλει μπασοπαγίδες και λοιπά καλούδια, υπάρχει και η δυνατότητα ισοστάθμισης ( τουλάχιστον για όσους ακούνε ψηφιακά ) που συμμαζεύει αρκετά τα πράγματα. Αλλά αυτό δεν το λένε σαν τρικ βελτίωσης.
τα στηρικτικά εσύ τουλάχιστον τα έχεις ακούσει σε 2 διαφορετικά σπίτια, με 2 διαφορετικά σετάπ!!
Δε βλέπω το λόγο να μη κάνουν το ίδιο και στο δικό σου σετάπ..
..Κι επαναλαμβάνω,
το άρθρο αφορούσε tricks & gadgets, δεν είχε ως θέμα ούτε το χώρο, ούτε την ισιστάθμιση, ούτε δικάναλοή πολυκάναλο!!
 
  • Like
Reactions: PMC

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Εχεις δικιο.
Το ξέρω.
Δε ξερω αν αναφερουν σε παλαιοτερο αρθρο τα βασικα
Ένα περιοδικό σαν το "What Hi-Fi?"; Αποκλείεται. Εάν εξέδιδε περιοδικό η AES, ναι, θα τα ανέφερε.
αλλα επαναλαμβανω οτι εδω αναφερονται σαν tricks...Το ποιος τα πιστευει ή ποια ισχυουν,ειναι στην κριση του καθενος...
Το πρόβλημα αυτό είναι. Ότι η ακουστική, δεν τίθενται στην κρίση του καθενός. Είναι επιστήμη, ρε φίλε, πώς να το κάνουμε τώρα; Διατυπώνεις θεωρία, την αποδεικνύεις με μετρήσιμο κι επαναλαμβανόμενο τρόπο (= επιστημονικό τρόπο) και την καθιερώνεις. Δηλαδή, για να έχουμε καλό ερώτημα, άκουσες κανέναν να πει "Α, ξέρεις, νομίζω ότι η θεωρία της σχετικότητας δεν ισχύει." και να του απαντούν οι άλλοι "Ε, ναι, άμα το νομίζεις, έτσι είναι!";
Οι τύποι στο what hifi λένε ότι όντως δουλέυουν!!
Κι επειδή το λένε; Πρέπει να τους πιστέψουμε;
Ας αποδείξει κάποιος το αντίθετο να το δεχτώ!
Διαφωνώ. Εκείνοι πρέπει να αποδείξουν ότι "δεν είναι ελέφαντες", όχι οι υπόλοιποι. Το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που ισχυρίζεται κάτι, όχι στον διαφωνούντα. Επομένως, έαν οι τύποι στο "What Hi-Fi?" λένε ότι δουλεύει κάτι, ας το αποδείξουν με μετρήσιμο κι επαναλαμβανόμενο τρόπο. :)
Το ότι κάποιος δε θέλει, ή δε μπορεί να βάλει πάνελς και μπασοπαγίδες στο χώρο του γιατί είναι τοποθετημένο το ηχοσύστημα του στο σαλόνι και δε θέλει να το κάνει να μοιάζει με στούντιο, τότε, τα εν λόγω gadgets αποκτούν ακόμα μεγαλύτερη σημασία από κάποιον άλλο που έχει βελτιώσει την ακουστική του χώρου του..
Αυτή η καραμέλα του "δεν θέλω να φροντίσω ηχητικά το σαλόνι μου γιατί τα υλικά δεν είναι καλαίσθητα" (= θα μοιάζει με studio), έχει προ πολλού τελειώσει. Κι επειδή δεν είμαι "ελέφαντας", δες εδώ υλικά απορρόφησης και υλικά διάχυσης της Vicoustic. Βλέπεις κάτι το τόσο άσχημο αισθητικά που δεν θα το έβαζες στο σαλόνι σου - αντικειμενικά μιλώντας; Κάνε και μια βόλτα από το thread του @jiovani75 για να δεις πώς εντάχθηκαν στο οικιακό σαλόνι του υλικά ακουστικής φροντίδας. Εάν το σαλόνι εκείνο σου θυμίζει studio, ε, ΟΚ, παραιτούμαι.

Α! και κάτι άλλο: Τα εν λόγω gadgets ή/και tricks δεν αποκτούν μεγαλύτερη σημασία σε μη φροντισμένους χώρους. Βασικά, δεν έχουν κάποια σημασία. Ότιδήποτε εκλειφθεί ως μεταβολή/βελτίωση/χειροτέρευση του ηχητικού αποτελέσματος με την εφαρμογή τους είναι τυχαίο. Όπως και το να μην υπάρξει οποιαδήποτε βελτίωση/μεταβολή/χειροτέρευση ακουστεί κάτι είναι τυχαίο.Τύχη. Απλή τύχη και τίποτα άλλο.
Δεν είναι πολύ πίσω χρονικά, που κάποιοι από εδώ πρότειναν ως την αγορά του αιώνα, ως giant killer και δε ξέρω εγώ τι άλλο τα kali in8 των399$ ....χωρίς ακρόαση επειδή είχαν ελκυστικό pdf!!....μέχρι που ήρθε η κεραμίδα από τον Αμίρ..και το γυρίσανε στο καλαματιανό!!
Να λες όλη την ιστορία όμως... Εκπρόσωπος της εταιρίας ενημέρωσε τον Amir ότι κατά πάσα πιθανότητα έχει ελαττωματικό μοντέλο στη διάθεσή του κι ότι θα του στείλει άλλο για να επαναλάβει τις μετρήσεις. Οπότε, μέχρι τότε, τσιμουδιά. Εάν βγουν κι οι μετρήσεις του δεύτερου άσχημες, τότε μίλα όσο θέλεις. Στο κάτω κάτω, ουδείς αλάνθαστος. Η διαφορά είναι στο ποιος παραδέχεται τα λάθη του και μαθαίνει από αυτά και ποιος δεν θέλει καν να αναγνωρίσει ότι κάνει λάθος.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
τα στηρικτικά εσύ τουλάχιστον τα έχεις ακούσει σε 2 διαφορετικά σπίτια, με 2 διαφορετικά σετάπ!!
Δε βλέπω το λόγο να μη κάνουν το ίδιο και στο δικό σου σετάπ..
..Κι επαναλαμβάνω,
το άρθρο αφορούσε tricks & gadgets, δεν είχε ως θέμα ούτε το χώρο, ούτε την ισιστάθμιση, ούτε δικάναλοή πολυκάναλο!!
το ένα ήταν του blues, ένας χώρος καραφροντισμένος, το δεύτερο δεν το θυμάμαι. Στο δικό μου σύστημα μόνο το ρακ που έχω φτιάξει. Ε, δεν άκουσα και καμία διαφορά. Αισθητικά είναι μούρλια, δεν το συζητώ. Παίρνει αέρα και το γαϊδούρι ο τελικός. Στο πικάπ ίσως βοηθήσει λίγο, θα το διερευνήσω όταν έρθει η ώρα.
Επειδή λοιπόν στο δικό μου σύστημα δεν πρόκειται να κάνει τίποτα ( και στο υπογράφω ) ή αν κάνει, θα είναι απειροελάχιστη ποσότητα σε σχέση με την ισοστάθμιση ( και κατ'επέκταση τη συνεργασία του συστήματος και του χώρου ), γι'αυτό και ενίσταμαι.
Και ποιο πιστεύω ότι είναι το "catch": θα βάλει κάποιος τα καλούδια που λέει το whathifi ( πέραν της αναφοράς στα καλώδια που και πάλι, πρώτα θα έπρεπε να αναφερθεί στη φροντίδα χώρου... ) και μετά θα αρχίσει να ψάχνεται με τα του εμπορίου καλούδια και να'τη ορθάνοιχτη η τσεπούλα. Όλοι έχουμε κυκλοφορήσει στη πιάτσα και ξέρουμε πως πάει.
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Και στη τελική, αν είναι μάγκες εκεί στο whathifi και θέλουν το καλό μας χωρίς να ξηλωθούμε, ας μας πουν μυστικά για περιποίηση χώρου με το όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Α! και κάτι άλλο: Τα εν λόγω gadgets ή/και tricks δεν αποκτούν μεγαλύτερη σημασία σε μη φροντισμένους χώρους. Βασικά, δεν έχουν κάποια σημασία. Ότιδήποτε εκλειφθεί ως μεταβολή/βελτίωση/χειροτέρευση του ηχητικού αποτελέσματος με την εφαρμογή τους είναι τυχαίο. Όπως και το να μην υπάρξει οποιαδήποτε βελτίωση/μεταβολή/χειροτέρευση ακουστεί κάτι είναι τυχαίο.Τύχη. Απλή τύχη και τίποτα άλλο.
Οτιδήποτε έχει επαναληψιμότητα παύει να είναι τυχαίο!!

Να λες όλη την ιστορία όμως... Εκπρόσωπος της εταιρίας ενημέρωσε τον Amir ότι κατά πάσα πιθανότητα έχει ελαττωματικό μοντέλο στη διάθεσή του κι ότι θα του στείλει άλλο για να επαναλάβει τις μετρήσεις. Οπότε, μέχρι τότε, τσιμουδιά. Εάν βγουν κι οι μετρήσεις του δεύτερου άσχημες, τότε μίλα όσο θέλεις. Στο κάτω κάτω, ουδείς αλάνθαστος. Η διαφορά είναι στο ποιος παραδέχεται τα λάθη του και μαθαίνει από αυτά και ποιος δεν θέλει καν να αναγνωρίσει ότι κάνει λάθος.
Ούτε αυτό όμως είναι λύση, γιατί μπορεί να ¨χεριάσει¨ η kali το καινούργιο δείγμα για να παίξει καλύτερα απ τα μαύρα χάλια που έπαιξε το αρχικό ζευγάρι!!! όπως και να 'χει τίθεται υπό αμφισβήτηση ο ποιοτικός έλεγχος της εν λόγω εταιρίας.
Το ιδανικό θα ήταν να δοκιμαστεί ένα νέο ζευγάρι αγορασμένο από τυχαίο μαγαζί!
Ααα...και κάτι άλλο!!
Εγώ δε μίλησα πριν καν δοκιμαστεί!!
άλλοι το έβγαλαν το super-dooper-wow-fuckingunbelievable turbo speaker χωρίς καν να το ακούσουν!!
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Ούτε αυτό όμως είναι λύση, γιατί μπορεί να ¨χεριάσει¨ η kali το καινούργιο δείγμα για να παίξει καλύτερα α απ τα μαύρα χάλια που έπαιξε! όπως και να 'χει τίθεται υπό αμφισβήτηση ο ποιοτικός έλεγχος της εν λόγω εταιρίας.
Το ιδανικό θα ήταν να δοκιμαστεί ένα νέο ζευγάρι αγορασμένο από τυχαίο μαγαζί!
Αυτό βέβαια έχει λογική εφόσον ΟΛΑ τα μηχανήματα προς δοκιμή προέρχονται απο τα ράφια των καταστημάτων...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αυτή η καραμέλα του "δεν θέλω να φροντίσω ηχητικά το σαλόνι μου γιατί τα υλικά δεν είναι καλαίσθητα" (= θα μοιάζει με studio), έχει προ πολλού τελειώσει. Κι επειδή δεν είμαι "ελέφαντας", δες εδώ υλικά απορρόφησης και υλικά διάχυσης της Vicoustic. Βλέπεις κάτι το τόσο άσχημο αισθητικά που δεν θα το έβαζες στο σαλόνι σου - αντικειμενικά μιλώντας; Κάνε και μια βόλτα από το thread του @jiovani75 για να δεις πώς εντάχθηκαν στο οικιακό σαλόνι του υλικά ακουστικής φροντίδας. Εάν το σαλόνι εκείνο σου θυμίζει studio, ε, ΟΚ, παραιτούμαι.
To jovano-σάλονο είναι ωραιότατο! η ηχητική φροντίδα δεν το ασχημαίνει καθόλου... από τα ηχεία που είναι γίγαντες γύρω-γύρω παθαίνεις μια κλειστοφοβία :p αλλά αν είσαι μηχανάκιας γουστάρεις κιόλας!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Άντε κάτι για αστειάκι... Πιθανώς κάποιοι από ίσως εσάς να ξέρετε τον Keith Richards (ναι αυτόν που ...πήγε το μυαλό σας), τον Ron Carter (εάν τον προβιβάζουν κάποιοι εδώ μέσα ως ...ενδεδειγμένο μουσικό και γνώστη τον ...μπάσσων συχνοτήτων) και φυσικά τον Andris Nelsons επί ...παντός επιστητού. Δεν σας κάνει περιέργεια πως ΑΥΤΟΙ ακούν την μουσικούλα στο σπιτάκι τους σε εκείνα τα μικρά διαλείμματα που κάνουν και δεν είναι μέσα στην ΜΟΝΗ αλήθεια του ήχου που είναι η Live και μόνο εκδοχή του. Ακούν με 52 σαμπ, 72 τελικούς, 3.5 μέτρα ηχεία και κλπ, κλπ κλπ.; Οικονομικά μην την ψάχνετε, έχουν οι άνθρωποι ...εντάξει δεν λέω κάποιοι εδώ μέσα μπορούν να τους δανείσουν κιόλας (για ...γνώσεις αναφέρομαι...)
Οι περισσότεροι φημισμένοι μουσικοί διαθέτουν στις οικίες τους home studio δομημένα με όλες τις ΄΄απεχθείς΄΄ για τους παραδοσιακούς ακροαματικόφιλους διατυπώσεις.

Πιο ειλικρινής με τον εαυτό του θα ήταν όποιος από τους τελευταίους υποστήριζε λ.χ. ότι γουστάρει τις λάμπες,τα βινύλιά του και τα γραφικά παρελκόμενα ό,τι και να υποστηρίζουν οι ορθολογιστές,παρά να διατυπώνονται άτοπα φιλοσοφικά ερωτήματα.
Οτιδήποτε έχει επαναληψιμότητα παύει να είναι τυχαίο!!


Ούτε αυτό όμως είναι λύση, γιατί μπορεί να ¨χεριάσει¨ η kali το καινούργιο δείγμα για να παίξει καλύτερα απ τα μαύρα χάλια που έπαιξε το αρχικό ζευγάρι!!! όπως και να 'χει τίθεται υπό αμφισβήτηση ο ποιοτικός έλεγχος της εν λόγω εταιρίας.
Το ιδανικό θα ήταν να δοκιμαστεί ένα νέο ζευγάρι αγορασμένο από τυχαίο μαγαζί!
Ααα...και κάτι άλλο!!
Εγώ δε μίλησα πριν καν δοκιμαστεί!!
άλλοι το έβγαλαν το super-dooper-wow-fuckingunbelievable turbo speaker χωρίς καν να το ακούσουν!!
Υπάρχουν και αλλού παραkaliές που κάνουν καλά...παραkaliα. :sneaky:
Λέανδρε εσύ άσε καλύτερα όσα...παραkaliα δεν έχεις και σκέψου πως οι φημισμένοι μουσικοί στα home studios που διατηρούν δεν χρειάζονται ανελκυστήρες καλωδίων και συναφή παρελκόμενα για ν'άκουγαν καλύτερα τις συνθέσεις.Και δεν είναι...τυχαίον.:)
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Καλά τους Άγγλους σταμάτησα να τους παίρνω στα σοβαρά, πόσο σοβαρά μπορείς να πάρεις έναν λαό που τον κυβερνά ο μπορις?
Δεν με εκπλήσσει το άρθρο του Άγγλο περιοδικού, ούτε ότι θα βρεθεί κόσμος που θα τα πιστέψει.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλά τους Άγγλους σταμάτησα να τους παίρνω στα σοβαρά, πόσο σοβαρά μπορείς να πάρεις έναν λαό που τον κυβερνά ο μπορις?
Δεν με εκπλήσσει το άρθρο του Άγγλο περιοδικού, ούτε ότι θα βρεθεί κόσμος που θα τα πιστέψει.
τα ίδια θα μπορούσε φυσικά να πει κανείς και για τους αμερικάνους που τους κυβερνά ο τραμπ..οπότε kali, harman group κλπ...γειά σας!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Οτιδήποτε έχει επαναληψιμότητα παύει να είναι τυχαίο!!
Σαφέστατα. Αρκεί το επαναλήψιμο αποτέλεσμα να είναι ίδιο, παντού και σε κάθε επανάληψη. Επομένως, εάν τα στηρικτικά καλωδίων στο σύστημά σου έκαναν πιο υγρές τις μεσαίες, ενώ στο δικό μου τόνωσαν τα μπάσα, δεν υφίσταται επαναληψιμότητα. Υφίσταται μόνο τυχαιότητα. ;)

Εκτός κι αν μπορείς να αποδείξεις (πρόσεξε! να "αποδείξεις" όχι να "ισχυριστείς") ότι και στα δύο συστήματα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο (τόνωση μπάσων συχνοτήτων), ότι σε όλα τα συστήματα επιφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα όσες φορές κι αν τεθεί σε εφαρμογή το συγκεκριμένο trick. Μπορείς;

Και για να σε προλάβω: Το "είναι ίδιο επειδή το ακούω με τα αυτιά μου ίδιο", δεν είναι απόδειξη, μην επαναλαμβανόμαστε.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι περισσότεροι φημισμένοι μουσικοί διαθέτουν στις οικίες τους home studio δομημένα με όλες τις ΄΄απεχθείς΄΄ για τους παραδοσιακούς ακροαματικόφιλους διατυπώσεις.

Πιο ειλικρινής με τον εαυτό του θα ήταν όποιος από τους τελευταίους υποστήριζε λ.χ. ότι γουστάρει τις λάμπες,τα βινύλιά του και τα γραφικά παρελκόμενα ό,τι και να υποστηρίζουν οι ορθολογιστές,παρά να διατυπώνονται άτοπα φιλοσοφικά ερωτήματα.

Υπάρχουν και αλλού παραkaliές που κάνουν καλά...παραkaliα. :sneaky:
Λέανδρε εσύ άσε καλύτερα όσα...παραkaliα δεν έχεις και σκέψου πως οι φημισμένοι μουσικοί στα home studios που διατηρούν δεν χρειάζονται ανελκυστήρες καλωδίων και συναφή παρελκόμενα για ν'άκουγαν καλύτερα τις συνθέσεις.Και δεν είναι...τυχαίον.:)
προφανώς bhutia μ, έχεις επισκεφτεί όλων αυτών των φημισμένων μουσικών τα σπίτια κι έχεις διαπιστώσει ότι ακούνε τη μουσική τους στο home studio και δεν το χρησιμοποιούν.....λέω εγώ ο αδαής.....για να ηχογραφούν ότι τους έρθει ως έμπνευση, αλλά το έστησαν για να χαλαρώνουν ακούγοντας μουσική!!!:thumbsdown::thumbsdown:
Δηλαδή κατεβαίνουν στην υπόγα τους για να ακούσουν μουσική..οι μουσικοί, ή πίνουν τη μπυρίτσα τους στο σαλονάκι τους ακούγοντας τη μουσική τους από ένα στημένο σύστημα!
Αλλά..συγχώρα με...κάτι θα ξέρεις καλύτερα για να το λες με τόση σιγουριά!!:sneaky::sneaky::sneaky:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Οτιδήποτε έχει επαναληψιμότητα παύει να είναι τυχαίο!!
Μπορείς να μας βάλεις τις μετρήσεις του περιοδικού που αποδεικνύουν του λόγου το αληθές για κάθε μία από τις διαπιστώσεις;

Αν όχι, απλώς πρόκειται για περιοδικό....ομοιοπαθητικής: πίστευε και μη ερεύνα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top