Ω Ω Ω Ω :) :)


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Το μόνο που έχει μικρή επίδραση είναι το σβήσιμο της οθόνης και αυτό όχι πάντα, από τους τρεις ενισχυτές το έχω διαπιστώσει στον έναν, το παίξιμο του cd από την αρχή τα καλώδια να μην ακουμπούν στο πάτωμα η "προθέρμανση" κλπ είναι βλακείες που τις εφαρμόζουν οι χαϊεντάδες και καλά κάνουν για να γελάμε! :geek:
 




Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Α) Στρώσιμο: Γιατί το βρίσκουμαι παράλογο; Αγοράζεις αυτοκίνητο και παρ' όλο που είναι οι κινητήρες "δουλεμένοι" στα 1.000χλμ. αλλάζεις λάδια για να πετάξεις υπολείμματα από τον κινητήρα, πηγαίνεις γυμναστήριο, δεν "πλακώνεσαι" αμέσως, ειδικά αν έχεις καιρό να γυμναστείς, το πηγαίνεις "λάου-λάου" διαφορετικά θλάσεις, πιασίματα και ένα σωρό άλλα σε περιμένουν στη γωνία.
Πως μπορεί σ' ένα μεγάφωνο, καινούριο, η ανάρτηση να έχει τις ιδιότητές της χωρίς να λειτουργήσει; Αντίθετα η καταπόνηση που θα δεχτεί το μεγάφωνο αλλά και ο ενισχυτής ωσότου αποκτηθούν οι ιδιότητες είναι μεγάλη.
Δε συμφωνώ στη συνεχόμενη αναπαραγωγή για 48 ώρες, μεγάλο σφάλμα και για τα ηλεκτρονικά και για τα μεγάφωνα. Χρειάζονται "ξεκούραση".
Β) Ίσως να το δεχτώ σε μερικά cd players, όταν ο φωτισμός της οθόνης είναι κοντά με το μηχανισμό ανάγνωσης
Γ) Ακρόαση στο σκοτάδι: Το δέχομαι γιατί η προσοχή μας είναι αποκλειστικά στην ακρόαση και η αίσθηση της όρασης δεν απασχολεί το μυαλό για το τι υπάρχει δίπλα στο σύστημα που ακούμε, αν χρειάζεται βάψιμο ο τοίχος ή αν έχει σκόνη η πηγή, το έπιπλο κ.λπ.
Δ) Βραδινές ακροάσεις: Λιγότερες ενεργές συσκευές στο δίκτυο γιατί όλοι κοιμόνται, λιγότερος θόρυβος δικτύου, πιο καθαροί 50κύκλοι
Ε, ΣΤ) Στήριξη μηχανημάτων και καλώδιων ηχείων: Συμφωνώ, αν συζητάμε για υψηλές εντάσεις όπου οι κραδασμοί επηρεάζουν τη λειτουργία της πηγής ή και των υπόλοιπων εξαρτημάτων, ενεργών ή παθητικών.
Ζ) Καλώδια: Συμφωνώ. Τα χαρακτηριστικά τους μπορεί να επιβαρύνουν ή να ευεργετήσουν τη συνολική αντίσταση εξόδου
Η) Ισχύς A/V: Ουκ ολίγα τα παραδείγματα από μετρήσεις στα 2 κανάλια, όπου μπορεί να έχουμε 90w/ch και στα 5,7,9 να βλέπουμε τιμές40%, 50%, 70%, χαμηλότερες!
Θ) Αναπαραγωγή μουσικού θέματος (ανεξάρτητα σειράς) από την αρχή και όχι από θέση παύσης:
Υπάρχει μία λογική, ειδικά στο κλασσικό 44.1 βάσει τη θεωρία λειτουργίας, όπου τα φίλτρα που χρησιμοποιούνται για τη σωστή αναπαραγωγή του, κατά τη διάρκεια της παύσης, μπορεί να αποκτήσουν μία αλλοίωση/ ψευδαίσθηση στο σήμα δειγματοληψίας/ χρόνου, ΓΙΑ ΛΙΓΟ όμως.
Αν αυτό το "λιγο" το καταλαβαίνει ο ακροατής ή ο συντάκτης του άρθρου, δε μπορώ να το γνωρίζω.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
-Σαφώς και χρειάζονται στρώσιμο τα μηχανήματα και όποιος έχει αλλάξει πυκνωτές σε οποιοδήποτε κομμάτι το συστήματος, γνωρίζει πόσο καιρό παίρνουν για να έρθουν στα ίσια τους. Λογικότατο βρίσκω και το στρώσιμο των ηχείων, μέχρι να έρθουν στα ίσια τους οι αναρτήσεις των μεγαφώνων.
-Ως προς τον φωτισμό της οθόνης, υποθέτω ότι έχει να κάνει με παρεμβολές που κάνει αυτή στα υπόλοιπα κυκλώματα της συσκευής;
-Πράγματι, ακούμε διαφορετικά με κλειστά τα μάτια, αλλά έχω ακούσει και συστήματα που με ορθάνοιχτα μάτια, στήνουν εικόνα απίστευτη. Στο δικό μου σύστημα ακούω με ανοιχτά τα μάτια. Διαφορετικά θα με πάρει ο ύπνος. Αφήστε δε που τσατάρω με συμφορουμίτη τακτικά στο fb, οπότε είναι και πρακτικοί οι λόγοι.
-Ως προς τις βραδινές ώρες, το καλό είναι ότι έχουμε καθαρότερο ρεύμα. Το κακό είναι ότι όσοι δεν μένουμε σε μονοκατοικίες, δεν μπορούμε να δώσουμε τα απαραίτητα γκάζια.
-Για τη στήριξη των μηχανημάτων δεν έχω άποψη. Φτιάξαμε με τον Μελίδη το ρακ μου μεν και το γέμισα με άμμο για γατούλες, αλλά δεν άκουσα και καμία τρελή διαφορά. Δεν ξέρω τί θα συμβεί αν πάω σε καλύτερο χώρο βέβαια.
Έχω δικάναλο τελικό με @@, οπότε δεν με απασχολεί τί συμβαίνει με τους πολυκάναλους :)P). Έχω καταργήσει και το cd player, αφού ακούω με το Nucάκι μου. Αν θέλετε να μιλήσουμε γι'αυτό, εγώ επιμένω πως το φόρτωμα του κάθε τραγουδιού στη ram, επιδρά θετικά στην ακρόαση.
Ως προς τα καλώδια, πονεμένη ιστορία. Εντάξει, το whathifi διαφημίσεις θέλει και σιγά μη πει ότι αν είναι σωστά ρυθμισμένο το σύστημα στον χώρο και ειδικά αν παίζει ισοστάθμιση, τα καλώδια πάνε για βρούβες.
Με την ευκαιρία, δεν είδα να μας λέει κάτι πολύ σημαντικό: η επίδραση του χώρου και πόσο σημαντική είναι η φροντίδα αυτού. Και πάλι όμως, πόσοι θα επενδύσουν σε περιποίηση χώρου και πόσοι σε καλώδια, Πόσοι θα αλλάξουν τα υλικά φροντίδας χώρου μετά απο λίγο καιρό και πόσο θα κρατήσει ένα καλώδιο ο μέσος καλωδιάκιας... Είναι όλα σχετικά με το target group πωλήσεων.
Υ.Γ. Ένα επιπλέον καλό με την ακρόαση τη νύχτα είναι ότι ο εξωτερικός θόρυβος είναι σαφώς μικρότερος, άρα είμαστε σε θέση να απολαύσουμε περισσότερο αυτό που βάζουμε να ακούσουμε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ντροπή τους κι έλεος...νεφελώδες φλερτάρισμα με φιδόλαδα διανθισμένο με κάποια τεκμηριωμένα στοιχεία για να έδιναν υποτίθεται κύρος στο σύνολο και ούτε κουβέντα για φίλτρα ισοστάθμισης και καμπύλες στόχους.

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Οι αναρτήσεις των μεγαφώνων να δεχτώ ότι θέλουν κάποιες ώρες για να μαλακώσουν. Σχετικό βέβαια αυτό.
Οι πυκνωτές κυρ αστρονάφτη μου που αλλάζουν πολικότητα 50 φορές το δευτερόλεπτο , και λίγο λέω, τι στρώσιμο να πάρουν? Πάτε καλά? Οι αντιστάσεις τι στρώσιμο θέλουν ? τα τρανζίστορς οι δίοδοι κλπ τι στρώσιμο θέλουν?
Ρε σείς πάτε καλά? Τι παίρνετε? :headbang: :tongue:
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οι αναρτήσεις των μεγαφώνων να δεχτώ ότι θέλουν κάποιες ώρες για να μαλακώσουν. Σχετικό βέβαια αυτό.
Οι πυκνωτές κυρ αστρονάφτη μου που αλλάζουν πολικότητα 50 φορές το δευτερόλεπτο , και λίγο λέω, τι στρώσιμο να πάρουν? Πάτε καλά? Οι αντιστάσεις τι στρώσιμο θέλουν ? τα τρανζίστορς οι δίοδοι κλπ τι στρώσιμο θέλουν?
Ρε σείς πάτε καλά? Τι παίρνετε? :headbang: :tongue:
Για τις αντιστάσεις δεν μπορώ να σου απαντήσω, όσες φορές μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω, ήρθαν πακέτο με πυκνωτές. Στον (μακαρίτη) bryston 3b μου όμως που είχα αλλάξει πυκνωτές τροφοδοσίας, θυμάμαι ότι πήρε αρκετές ώρες μέχρι να αρχίσει να ανοίγει ο ήχος. Επικρατούσε μια, συμπίεση να το πω; Αδυναμία να ανταποκριθεί στα γρήγορα δυναμικά;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Για τις αντιστάσεις δεν μπορώ να σου απαντήσω, όσες φορές μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω, ήρθαν πακέτο με πυκνωτές. Στον (μακαρίτη) bryston 3b μου όμως που είχα αλλάξει πυκνωτές τροφοδοσίας, θυμάμαι ότι πήρε αρκετές ώρες μέχρι να αρχίσει να ανοίγει ο ήχος. Επικρατούσε μια, συμπίεση να το πω; Αδυναμία να ανταποκριθεί στα γρήγορα δυναμικά;
Από και κλείεται. Οι νέοι πυκνωτές είναι εξ"ορισμού ταχύτεροι από τους παλιούς , ακόμα και αν είναι ίδιοι , οι τιμές της dcr είναι επίσης χαμηλότερες , και πάει λέγοντας. Μάλλον το αυτί σου έκανε κάποιο χρόνο να τους συνηθίσει.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Από και κλείεται. Οι νέοι πυκνωτές είναι εξ"ορισμού ταχύτεροι από τους παλιούς , ακόμα και αν είναι ίδιοι , οι τιμές της dcr είναι επίσης χαμηλότερες , και πάει λέγοντας. Μάλλον το αυτί σου έκανε κάποιο χρόνο να τους συνηθίσει.
Είναι μια λογική εξήγηση αυτή που δίνεις, αλλά ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά όταν πέρασαν αρκετές ώρες που δεν θέτω ζήτημα συνήθειας.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Όχι ρε το σωστό είναι γ@μιέται ο μ@λ@κ@ς.
Είναι μια λογική εξήγηση αυτή που δίνεις, αλλά ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά όταν πέρασαν αρκετές ώρες που δεν θέτω ζήτημα συνήθειας.
Οι πυκνωτές για να φτάσουν την μέγιστη χωρητικότητά τους άντε να θέλουν μέρικά λεπτά και κάποιους κύκλους πλήρους φόρτισης εκφόρτισης.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ντροπή τους κι έλεος...νεφελώδες φλερτάρισμα με φιδόλαδα διανθισμένο με κάποια τεκμηριωμένα στοιχεία για να έδιναν υποτίθεται κύρος στο σύνολο και ούτε κουβέντα για φίλτρα ισοστάθμισης και καμπύλες στόχους.

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.
Πιθανότα να απευθύνεται σε mainstream αναγνώστες και όχι σε ψαγμένους που ούτως ή άλλως ακολουθούν άλλα μονοπάτια.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top