(άλλο ένα θέμα για) αγορά subwoofer (με Lyngdorf TDAI-1120)

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Όπως έγραψα και σε άλλο σχετικό θέμα, πήρα πρόσφατα τον Lyngdorf TDAI-1120. Έχοντας ως δεδομένο τις δυνατότητες του Lyngdorf σε σχέση με τη διαχείριση subs (low/high pass filters, delays κλπ), έχω αποφασίσει να κάνω το βήμα (πριν λίγο καιρό θα μου φαινοταν αδιανόητο :) ) και να προχωρήσω στην αγορά sub, ενός για αρχή και βλέπουμε για δεύτερο στο μελλον (το ιδανικό θα ήταν να μεινω στον ένα εστω κι αν το αποτέλεσμα δεν είναι τέλειο αλλά είναι τουλάχιστον πολύ καλύτερο από το παρόν setup)


Τα ηχεία μου είναι τα Monitor Audio Silver RX6, και με δεδομενο τα ηχεία που έχω, το κόστος θα πρεπει να κρατηθεί σε καποια λογικα συγκρίσιμα πλαισια… https://www.monitoraudio.com/en/support/past-products/silver-rx/rx6/

Η χρήση θα είναι για μουσική και τα είδη που ακούω είναι jazz, rock, blues και λίγο από κλασική (διαφορες παραλλαγές στο κάθε είδος, και ακουστικά και ηλεκτρικά όργανα και vocals δηλαδή). Βλέπω και ταινίες αλλα όχι δρασης με μπουμ μπουμ…Δεν με ενδιαφέρει το εντονο και τονισμένο μπάσο, απλά περιμένω αυτή τη συνολική αλλαγή που εχω στο μυαλο μου ότι θα φερει η προσθηκη subwoofer

O χώρος είναι περίπου 30m2 , εκανα κι ενα διαγραμμα του χώρου

room.jpg

Τοποθέτηση
  • Για την περιπτωση του ενός (ούτως η αλλως με εναν θα ξεκινήσω), δυστυχως, όπως φαίνεται και στο διάγραμμα, η τοποθέτηση ανάμεσα στα ηχεία δεν είναι εφικτή αφου υπάρχει έπιπλο (180 πλάτος). Επίσης δεν έχω κάποια γωνία για μπει.
  • Η ιδανική θέση για μενα θα ηταν η θεση Α (είδα ότι στο manual ο svs sb-1000 pro την αναφέρει σαν option: Side Wall Placement). Βεβαια σε αυτη τη θεση δεν θα ακουμπάει στο πάτωμα αλλά θα ειναι πανω στο (τελευταίο) ραφι μιας μεταλλικης βιβλιοθηκης η οποία δεν εχει πλατη - άρα θα μπορεί να πάει όσο κοντα στον τοιχο θέλω. Η μεταλλική βιβλιοθήκη είναι σταθερή - καρφωμένη στον τοιχο. Θα είναι άραγε εφικτό να δέσει σε αυτη τη θέση (περίπου 2m δεξιά από το ηχείο);Ο lyngdorf τα κανονιζει όλα αυτος υποτίθεται… Αν βόλευε αυτη η θέση θα ηταν τελεια αφου θα ηταν πρακτικά αόρατος…
  • Η δευτερη πιο ευκολη εκδοχή είναι η θέση (Β): αριστερα-κολλητά από το αριστερό ηχείο.
  • Υπάρχει και θεση δεξιά από το δεξι (Γ), αλλά δεν θα ειναι ολοκληρος με τοιχο πίσω του

Μέγεθος/χαρακτηριστικά
  • Για τον χωρο τι θα πρεπει να κοιταξω; υπάρχει περίπτωση να κάνω τη δουλεια μου με 8’’/10’’; η πρέπει να παω απευθειας σε 12’’ ?
  • Τι αλλα χαρακτηριστικά θα πρεπει να κοιτάξω; Η συνδεση θα γίνει με LFE οπότε δεν με πολυ ενδιαφέρουν αλλες συνδεσεις ούτε και οι δυνατότητες επεξεργασίας που προσφερουν (Low Pass filter, Phase adjustment).
Σαν πρώτη επιλογή βλέπω τον SVS SB-1000 Pro, που έχει και επιλογή σε glossy black (αν τοποθετηθεί δίπλα από τα ηχεία το φινιρισμα καλό θα ήταν να ιδιο με τα ηχεία που ειναι glossy black… - αν παει δεξιά στην Α δε με νοιάζει και πολύ το χρωμα). Οι διαστάσεις του είναι το max που θα ήθελα (ειναι H 342mm X W 330mm X D 352mm)

Ο SVS 3000 micro θα μπορούσε να με καλύψει; Μόνο με το δεδομένο ότι θα μπορούσε να με καλύψει ένας θα μπορούσα να τον σκεφτώ αν και είναι ήδη πολύ ακριβός για μένα (όχι ότι και ο SB-1000 Pro ειναι φτηνός αλλά θα υπήρχε τουλαχιστον δυνατότητα να σκεφτω και δευτερο στο μελλον)

Στην ίδια τιμή με τον SB-1000 pro είναι και ο Rel T/5x 8''. Αξίζει; ή για το χώρο μου είναι μικρός; Το ότι το μεγάφωνο είναι προς τα κάτω τι επιπτώσεις έχει; Οι αλλοι REL της σειρας; T/7x, T/9x (για μεταχειρισμενους μιλάω)

Αλλες πιο οικονομικές προτάσεις; πχ Polk audio Hts 10/12 ή κάποιοι WHARFEDALE;
Επίσης εχω δει να αναφέρεται ο ο οποίος είναι μεν studio και οχι και τόσο εμφανίσιμος βεβαια.. Αλλά αν μου κάνει θα το ξεπερασω… αφου έχει μιση τιμή από τον SB-1000 pro
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Όπως έγραψα και σε άλλο σχετικό θέμα, πήρα πρόσφατα τον Lyngdorf TDAI-1120. Έχοντας ως δεδομένο τις δυνατότητες του Lyngdorf σε σχέση με τη διαχείριση subs (low/high pass filters, delays κλπ), έχω αποφασίσει να κάνω το βήμα (πριν λίγο καιρό θα μου φαινοταν αδιανόητο :) ) και να προχωρήσω στην αγορά sub, ενός για αρχή και βλέπουμε για δεύτερο στο μελλον (το ιδανικό θα ήταν να μεινω στον ένα εστω κι αν το αποτέλεσμα δεν είναι τέλειο αλλά είναι τουλάχιστον πολύ καλύτερο από το παρόν setup)


Τα ηχεία μου είναι τα Monitor Audio Silver RX6, και με δεδομενο τα ηχεία που έχω, το κόστος θα πρεπει να κρατηθεί σε καποια λογικα συγκρίσιμα πλαισια… https://www.monitoraudio.com/en/support/past-products/silver-rx/rx6/

Η χρήση θα είναι για μουσική και τα είδη που ακούω είναι jazz, rock, blues και λίγο από κλασική (διαφορες παραλλαγές στο κάθε είδος, και ακουστικά και ηλεκτρικά όργανα και vocals δηλαδή). Βλέπω και ταινίες αλλα όχι δρασης με μπουμ μπουμ…Δεν με ενδιαφέρει το εντονο και τονισμένο μπάσο, απλά περιμένω αυτή τη συνολική αλλαγή που εχω στο μυαλο μου ότι θα φερει η προσθηκη subwoofer

O χώρος είναι περίπου 30m2 , εκανα κι ενα διαγραμμα του χώρου

View attachment 273043

Τοποθέτηση
  • Για την περιπτωση του ενός (ούτως η αλλως με εναν θα ξεκινήσω), δυστυχως, όπως φαίνεται και στο διάγραμμα, η τοποθέτηση ανάμεσα στα ηχεία δεν είναι εφικτή αφου υπάρχει έπιπλο (180 πλάτος). Επίσης δεν έχω κάποια γωνία για μπει.
  • Η ιδανική θέση για μενα θα ηταν η θεση Α (είδα ότι στο manual ο svs sb-1000 pro την αναφέρει σαν option: Side Wall Placement). Βεβαια σε αυτη τη θεση δεν θα ακουμπάει στο πάτωμα αλλά θα ειναι πανω στο (τελευταίο) ραφι μιας μεταλλικης βιβλιοθηκης η οποία δεν εχει πλατη - άρα θα μπορεί να πάει όσο κοντα στον τοιχο θέλω. Η μεταλλική βιβλιοθήκη είναι σταθερή - καρφωμένη στον τοιχο. Θα είναι άραγε εφικτό να δέσει σε αυτη τη θέση (περίπου 2m δεξιά από το ηχείο);Ο lyngdorf τα κανονιζει όλα αυτος υποτίθεται… Αν βόλευε αυτη η θέση θα ηταν τελεια αφου θα ηταν πρακτικά αόρατος…
  • Η δευτερη πιο ευκολη εκδοχή είναι η θέση (Β): αριστερα-κολλητά από το αριστερό ηχείο.
  • Υπάρχει και θεση δεξιά από το δεξι (Γ), αλλά δεν θα ειναι ολοκληρος με τοιχο πίσω του

Μέγεθος/χαρακτηριστικά
  • Για τον χωρο τι θα πρεπει να κοιταξω; υπάρχει περίπτωση να κάνω τη δουλεια μου με 8’’/10’’; η πρέπει να παω απευθειας σε 12’’ ?
  • Τι αλλα χαρακτηριστικά θα πρεπει να κοιτάξω; Η συνδεση θα γίνει με LFE οπότε δεν με πολυ ενδιαφέρουν αλλες συνδεσεις ούτε και οι δυνατότητες επεξεργασίας που προσφερουν (Low Pass filter, Phase adjustment).
Σαν πρώτη επιλογή βλέπω τον SVS SB-1000 Pro, που έχει και επιλογή σε glossy black (αν τοποθετηθεί δίπλα από τα ηχεία το φινιρισμα καλό θα ήταν να ιδιο με τα ηχεία που ειναι glossy black… - αν παει δεξιά στην Α δε με νοιάζει και πολύ το χρωμα). Οι διαστάσεις του είναι το max που θα ήθελα (ειναι H 342mm X W 330mm X D 352mm)

Ο SVS 3000 micro θα μπορούσε να με καλύψει; Μόνο με το δεδομένο ότι θα μπορούσε να με καλύψει ένας θα μπορούσα να τον σκεφτώ αν και είναι ήδη πολύ ακριβός για μένα (όχι ότι και ο SB-1000 Pro ειναι φτηνός αλλά θα υπήρχε τουλαχιστον δυνατότητα να σκεφτω και δευτερο στο μελλον)

Στην ίδια τιμή με τον SB-1000 pro είναι και ο Rel T/5x 8''. Αξίζει; ή για το χώρο μου είναι μικρός; Το ότι το μεγάφωνο είναι προς τα κάτω τι επιπτώσεις έχει; Οι αλλοι REL της σειρας; T/7x, T/9x (για μεταχειρισμενους μιλάω)

Αλλες πιο οικονομικές προτάσεις; πχ Polk audio Hts 10/12 ή κάποιοι WHARFEDALE;
Επίσης εχω δει να αναφέρεται ο ο οποίος είναι μεν studio και οχι και τόσο εμφανίσιμος βεβαια.. Αλλά αν μου κάνει θα το ξεπερασω… αφου έχει μιση τιμή από τον SB-1000 pro
Στα 30τμ και δεδομενου οτι τα ηχεια σου εχουν 2 μεγαφωνα 6", και ειναι επαρκως ευαισθητα, ενα 12" ειναι το ελαχιστο που θα μπορουσες να βαλεις (εκτος καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων συγκεκριμενων πλην ομως αρκετα ακριβων sub στα οποια το μεγεθος ισοσταθμιζεται απο την ισχυ του ενισχυτη και την διαδρομη του κωνου) και πιστευω θα χρειαστεις και το δευτερο (κυριως για λογους εξομαλυνσης της αποκρισης)
Η δικη μου η προταση για μεγιστο VFM (που πιστευω στην χαμηλη κατηγορια τιμης ειναι πολυ σημαντικο) ειναι το XTZ SUB 12.17 Edge σε Glossy Black στο οποιο μπορεις να επιλεξεις ενα απο τα τρια διαφορετικα port tunings η και ως κλειστο, για να το φερεις στα γουστα σου και στο χωρο, το οποιο ομως ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τις διαστασεις που θες, στα 40Χ40Χ51 πραγμα που θα περιοριζει την τοποθετηση του στις θεσεις Β, C, και ισως και στην γωνια κατω δεξια, στην εσοχη του γραφειου.

Aν το μεγεθος ειναι αδιαπραγματευτο τοτε οι σοβαρες επιλογες περιοριζονται αρκετα και κοστιζουν αρκετα ακριβοτερα.
 
Last edited:

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Στα 30τμ και δεδομενου οτι τα ηχεια σου εχουν 2 μεγαφωνα 6", και ειναι επαρκως ευαισθητα, ενα 12" ειναι το ελαχιστο που θα μπορουσες να βαλεις (εκτος καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων συγκεκριμενων πλην ομως αρκετα ακριβων sub στα οποια το μεγεθος ισοσταθμιζεται απο την ισχυ του ενισχυτη και την διαδρομη του κωνου) και πιστευω θα χρειαστεις και το δευτερο (κυριως για λογους εξομαλυνσης της αποκρισης)
Η δικη μου η προταση για μεγιστο VFM (που πιστευω στην χαμηλη κατηγορια τιμης ειναι πολυ σημαντικο) ειναι το XTZ SUB 12.17 Edge σε Glossy Black στο οποιο μπορεις να επιλεξεις ενα απο τα τρια διαφορετικα port tunings η και ως κλειστο, για να το φερεις στα γουστα σου και στο χωρο, το οποιο ομως ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τις διαστασεις που θες, στα 40Χ40Χ51 πραγμα που θα περιοριζει την τοποθετηση του στις θεσεις Β, C, και ισως και στην γωνια κατω δεξια, στην εσοχη του γραφειου.

Aν το μεγεθος ειναι αδιαπραγματευτο τοτε οι σοβαρες επιλογες περιοριζονται αρκετα και κοστιζουν αρκετα ακριβοτερα.
Τους XTZ δεν τους ήξερα (όχι ότι ξέρω πολλά από μάρκες για subs), φαίνονται ενδιαφέρουσα περίπτωση.Βρήκα αυτό, χωρίς να σημαίνει και κάτι βέβαια https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/what-happened-to-xtz-in-sweden.33163/

Το μέγεθος δεν είναι αδιαπραγματευτο, ειδικά αν μπορεί να μπει στη θέση Α, είμαι ευέλικτος. Να προσθέσω ότι στη θέση Α, θα μπορούσε ίσως να μπει και εντελώς στη γωνία και επιπλέον να αφαιρεθεί ένα ράφι ώστε να πατάει στο πάτωμα

Το βασικό μου θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος για τα κριτήρια στα οποία πρέπει να βασιστώ για να πάρω τον ένα (για αρχή τουλάχιστον θα είναι ένας), πέρα από κάποια προφανή όπως εμφάνιση, εξωτερικο μέγεθος, μέγεθος μεγαφώνου, watts. Γι' αυτό έβαλα ότι μπορούσα σχετικά με τον χώρο μου

Επισης, ένα άλλο θεμα,με αφορμή τον συγκεκριμένο XTZ, είναι το sealed Vs ported. Για κάποιο λόγο κοίταγα μάλλον μόνο σε sealed μοντέλα προς το παρόν...
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Τους XTZ δεν τους ήξερα (όχι ότι ξέρω πολλά από μάρκες για subs), φαίνονται ενδιαφέρουσα περίπτωση.Βρήκα αυτό, χωρίς να σημαίνει και κάτι βέβαια https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/what-happened-to-xtz-in-sweden.33163/

Το μέγεθος δεν είναι αδιαπραγματευτο, ειδικά αν μπορεί να μπει στη θέση Α, είμαι ευέλικτος. Να προσθέσω ότι στη θέση Α, θα μπορούσε ίσως να μπει και εντελώς στη γωνία και επιπλέον να αφαιρεθεί ένα ράφι ώστε να πατάει στο πάτωμα

Το βασικό μου θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος για τα κριτήρια στα οποία πρέπει να βασιστώ για να πάρω τον ένα (για αρχή τουλάχιστον θα είναι ένας), πέρα από κάποια προφανή όπως εμφάνιση, εξωτερικο μέγεθος, μέγεθος μεγαφώνου, watts. Γι' αυτό έβαλα ότι μπορούσα σχετικά με τον χώρο μου

Επισης, ένα άλλο θεμα,με αφορμή τον συγκεκριμένο XTZ, είναι το sealed Vs ported. Για κάποιο λόγο κοίταγα μάλλον μόνο σε sealed μοντέλα προς το παρόν...
Επίσης να προσθέσω στο παραπάνω, ότι κάπως το έχω στο μυαλό μου η έναν στη θέση Α και μεγαλύτερο (12'' και ας έχει μεγαλύτερες διαστάσεις) ή δύο μικρότερων διαστάσεων ( ακόμη και 10'' ή 8'') στις θέσεις Β και Γ. Οι ported πχ είναι συνήθως πιο ογκώδεις.
Μπορεί βεβαίως να μη στέκει αυτό που λέω, έτσι κάπως θα το ήθελα τέλος πάντων
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Τους XTZ δεν τους ήξερα (όχι ότι ξέρω πολλά από μάρκες για subs), φαίνονται ενδιαφέρουσα περίπτωση.Βρήκα αυτό, χωρίς να σημαίνει και κάτι βέβαια https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/what-happened-to-xtz-in-sweden.33163/

Το μέγεθος δεν είναι αδιαπραγματευτο, ειδικά αν μπορεί να μπει στη θέση Α, είμαι ευέλικτος. Να προσθέσω ότι στη θέση Α, θα μπορούσε ίσως να μπει και εντελώς στη γωνία και επιπλέον να αφαιρεθεί ένα ράφι ώστε να πατάει στο πάτωμα

Το βασικό μου θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος για τα κριτήρια στα οποία πρέπει να βασιστώ για να πάρω τον ένα (για αρχή τουλάχιστον θα είναι ένας), πέρα από κάποια προφανή όπως εμφάνιση, εξωτερικο μέγεθος, μέγεθος μεγαφώνου, watts. Γι' αυτό έβαλα ότι μπορούσα σχετικά με τον χώρο μου

Επισης, ένα άλλο θεμα,με αφορμή τον συγκεκριμένο XTZ, είναι το sealed Vs ported. Για κάποιο λόγο κοίταγα μάλλον μόνο σε sealed μοντέλα προς το παρόν...
Οσον αφορα τα εσωτερικα θεματα της XTZ δεν γνωριζω και ακομα κι αν η εταιρια πωληθηκε η θα πωληθει επειδη αρρωστησε ο ιδιοκτητης λιγο με απασχολει (περαστικα του παντως) Ηδη το email απαντησης της XTZ αναφερει οτι οι εγγυησεις ισχυουν κανονικα και το μονο που αλλαξε ειναι οτι δεν εχουν πλεον αντιπροσωπο στη Γερμανια αλλα ολες οι αποστολες γινονται απ ευθειας απο τη Σουηδια. Δεν εχω διαβασει τους ορους της εγγυησης αλλα οποιο subwoofer κι αν αγορασεις, αν στην εγγυηση δεν εχει δωρεαν μεταφορικα επιστροφης (οπως εχει πχ η Thomann) δεν εχει και πολυ νοημα η εγγυηση σε τετοια ποσα λογω του κοστους των μεταφορικων (γι αυτο δεν εδωσα σημασια και στο Try&buy). Οποτε το μονο που μενει ειναι η εμπιστοσυνη στην αξιοπιστια της μαρκας και απο οτι φαινεται δεν χρησημοποιουν φτηνιαρικα εξαρτηματα, παιρνουν απο το πανω ραφι (πχ ενισχυτες ICEpower).


Οσον αφορα το sealed vs ported, κι εγω προτιμω τα sealed αλλα το XTZ ειναι σχεδιασμενο να παιζει και ως sealed με τις δυο τρυπες ταπωμενες με αφρωδεις ταπες. Επισης ενα ported subwoofer για να μπορει να παιζει σωστα και ως ported και ως sealed θα εχει μεγαλυτερο ογκο απο οσο θα ζηταγε αν ηταν καθαρα sealed αλλα ετσι στη sealed λειτουργια θα εχει και μεγαλυτερη εκταση και πιο γρηγορο μπασο με μια μικρη επιπτωση στην μεγιστη προσληψη ισχυος κατι που ομως ειναι ηδη λυμενο με την υπαρξη ενσωματωμενου ενισχυτη.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Στα 30τμ και δεδομενου οτι τα ηχεια σου εχουν 2 μεγαφωνα 6", και ειναι επαρκως ευαισθητα, ενα 12" ειναι το ελαχιστο που θα μπορουσες να βαλεις (εκτος καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων συγκεκριμενων πλην ομως αρκετα ακριβων sub στα οποια το μεγεθος ισοσταθμιζεται απο την ισχυ του ενισχυτη και την διαδρομη του κωνου) και πιστευω θα χρειαστεις και το δευτερο (κυριως για λογους εξομαλυνσης της αποκρισης)
Η δικη μου η προταση για μεγιστο VFM (που πιστευω στην χαμηλη κατηγορια τιμης ειναι πολυ σημαντικο) ειναι το XTZ SUB 12.17 Edge σε Glossy Black στο οποιο μπορεις να επιλεξεις ενα απο τα τρια διαφορετικα port tunings η και ως κλειστο, για να το φερεις στα γουστα σου και στο χωρο, το οποιο ομως ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τις διαστασεις που θες, στα 40Χ40Χ51 πραγμα που θα περιοριζει την τοποθετηση του στις θεσεις Β, C, και ισως και στην γωνια κατω δεξια, στην εσοχη του γραφειου.

Aν το μεγεθος ειναι αδιαπραγματευτο τοτε οι σοβαρες επιλογες περιοριζονται αρκετα και κοστιζουν αρκετα ακριβοτερα.
Έχει lyngdorf δεν χρειάζεται να φέρει κάτι στα γούστα του. Θα το φέρει το lyngdorf όπως πρέπει.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
(όχι ότι και ο SB-1000 Pro ειναι φτηνός αλλά θα υπήρχε τουλαχιστον δυνατότητα να σκεφτω και δευτερο στο μελλον)
Αυτό και μόνο το στοιχείο φτάνει για να κερδίσει το SVS SB-1000 Pro.
Πάρτο και άμεσα ετοίμασε κουμπαρά για δεύτερο.

Ας είναι σφιχτό και στακάτο το μπάσο εξαρχής με sealed, παρά να έχει ο Lyngdorf να περιορίσει το μπουμάρισμα ενός φωνακλάδικου σαμπ.

Κι όταν πάρεις και το δεύτερο, θα δεις πόσο τελικά αξίζει.
Αρκεί να μην παρασυρθείς από το πρώτο και πεις, κι έτσι καλά είμαι, γιατί όντως θα είσαι καλά και με το ένα.
Αλλά με δύο είναι άλλη φάση.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Έχει lyngdorf δεν χρειάζεται να φέρει κάτι στα γούστα του. Θα το φέρει το lyngdorf όπως πρέπει.
Θα αλλαξει ο Lyngdorf την συχνοτητα συντονισμου του sub? Θα αλλαξει το roll off περα απο τη συχνοτητα συντονισμου? Ενταξει καταλαβαινω οτι προφανως θες να εκθειασεις τον ομολογουμενως εξαιρετικο ενισχυτη αλλα μεχρι εκει.
Ο'τι μπορει να ρυθμιστει χωρις ηλεκτρονικη παρεμβαση το ρυθμιζουμε ετσι και αφηνουμε τα ηλεκτρονικα για αυτα που δεν μπορουμε να πειραξουμε με αλλο τροπο.
Και μετα ασε τον Lyngdorf να κανει την ενσωματωση.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Επίσης να προσθέσω στο παραπάνω, ότι κάπως το έχω στο μυαλό μου η έναν στη θέση Α και μεγαλύτερο (12'' και ας έχει μεγαλύτερες διαστάσεις) ή δύο μικρότερων διαστάσεων ( ακόμη και 10'' ή 8'') στις θέσεις Β και Γ. Οι ported πχ είναι συνήθως πιο ογκώδεις.
Μπορεί βεβαίως να μη στέκει αυτό που λέω, έτσι κάπως θα το ήθελα τέλος πάντων
Αν ημασταν στην Αμερικη οπου το SVS SB1000Pro κοστιζει 600 δολλαρια, θα σου ελεγα να παρεις το SVS που ειναι και μικρο σε μεγεθος.
Ομως ειμαστε στην Ευρωπη και το SVS πουλιεται εδω 850 ευρω το black gloss ενω το XTZ που ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης (ομως με σαφως ανωτερες επιδοσεις σε νουμερα) ειναι σε προσφορα αυτη τη στιγμη σε black Gloss στα 620 (προσοχη ομως αυτες οι τιμες δεν διαρκουν πολυ).
Και θα το ξαναπω για το sealed vs ported, απο τη στιγμη που το sub ειναι σχεδιασμενο να παιζει και ως sealed, αν το θες sealed, το ταπωνεις και το εχεις και στο μονο που υστερει σε συγκριση με ενα αμιγως sealed sub ειναι ο μεγαλυτερος ογκος (ο οποιος ομως ερχεται με το πλεονεκτημα της μεγαλυτερης εκτασης και του χαμηλοτερου Q αρα και πιο "γρηγορου" μπασου). Αν αλλαξεις γνωμη το ξεταπωνεις και το εχεις ported. To SB-1000 δεν εχει τετοια ευελιξια.
Πρακτικα ο μονος λογος να προτιμισεις το SVS ειναι αν δεν χωρανε τα XTZ η αν δεν προλαβεις την προσφορα και πανε παλι στα 750+ ευρω (οποτε παραμενουν μια πολυ καλη επιλογη αλλα μαζι με τα μεταφορικα παυουν να ειναι η ευκαιρια που ηταν πριν).
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Την πιθανότητα να μην υπάρχει το μοντέλο τέτοιο καιρό του χρόνου για να πάρει δεύτερο ή να μην υπάρχει καν η κλονισμένη πλέον εταιρία δεν την υπολογίζεις;

Όπως και να του φανεί μεγάλο το πρώτο, και πάλι να μην πάρει δεύτερο;

Συν του ότι αν κάποιος θέλει sealed, δεν έχει νόημα να υπάρχουν οι αντιαισθητικές ταπωμένες τρυπάρες μπροστά. Black Gloss με σφουγγάρια μπροστά, τι να σου πω ομορφιά ο συνδυασμός.

Αξία/ευκολία μεταπώλησης μεγαλύτερη η SVS, ειδικά τώρα.
Ευκολία σε περίπτωση σέρβις-ανταλλακτικών και τώρα και σε βάθος χρόνου κτλ.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Συν του ότι αν κάποιος θέλει sealed, δεν έχει νόημα να υπάρχουν οι αντιαισθητικές ταπωμένες τρυπάρες μπροστά. Black Gloss με σφουγγάρια μπροστά, τι να σου πω ομορφιά ο συνδυασμός.
ε ας τα ψεκάσει με βερνίκι να γινουν glossy κ αυτά :biggrin:
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Την πιθανότητα να μην υπάρχει το μοντέλο τέτοιο καιρό του χρόνου για να πάρει δεύτερο ή να μην υπάρχει καν η κλονισμένη πλέον εταιρία δεν την υπολογίζεις;

Όπως και να του φανεί μεγάλο το πρώτο, και πάλι να μην πάρει δεύτερο;

Συν του ότι αν κάποιος θέλει sealed, δεν έχει νόημα να υπάρχουν οι αντιαισθητικές ταπωμένες τρυπάρες μπροστά. Black Gloss με σφουγγάρια μπροστά, τι να σου πω ομορφιά ο συνδυασμός.

Αξία/ευκολία μεταπώλησης μεγαλύτερη η SVS, ειδικά τώρα.
Ευκολία σε περίπτωση σέρβις-ανταλλακτικών και τώρα και σε βάθος χρόνου κτλ.
Όχι, δεν την υπολογίζω, δεν με ενδιαφέρει για κανένα λόγο. Ούτε καν για την εγγύηση. Πόσο μάλλον για την αγορά δεύτερου ίδιου μετά από ένα η δύο χρόνια.
1) Αν του αρέσει μπορεί να πάρει και δεύτερο κατευθείαν για να ταιριάζουν οπτικά. Το κόστος των δύο είναι όσο το ένα SVS micro που σκόπευε να αγοράσει άρα εντός budget.
2) Υπάρχει μόνο μια συνθήκη κάτω από την οποία δύο sub σε ένα σύστημα είναι καλό να είναι όμοια. Αναλογικό σύστημα χωρίς DSP η eq, απόλυτα συμμετρικός χώρος, και απόλυτη συμμετρία στην τοποθέτηση των sub είτε ακριβώς κάτω από τα ηχεία, είτε δίπλα τους.
Σε κάθε άλλη περίπτωση τα sub ΔΕΝ είναι ανάγκη να είναι όμοια. Αρκεί να είναι ίδιας αρχιτεκτονικής και παρόμοιων χαρακτηριστικών και αυτό μόνο για χάρη ευκολίας στη ρύθμιση και για να μην κρατάει πίσω το ένα sub το άλλο λόγω πχ χαμηλότερων ορίων spl.
O Geddes έλεγε μάλιστα ότι κάλλιστα μπορεί να υπάρχει ένα κυρίως sub και τα υπόλοιπα να είναι μικρότερα και να παίζουν και πιο χαμηλά.
Με απλά λόγια αν μετά από δύο τρία χρόνια η XTZ (που δεν έκλεισε αλλά εξαγοράστηκε και δεν βλέπω για ποιο λόγο να κλείσει αν πουλάει, δηλαδή εξαγοράστηκε για να κλείσει? Η για να καρπώνεται τα κέρδη ο νέος ιδιοκτήτης?) κλείσει, και τότε αποφασίσει ότι θέλει να βάλει δεύτερο η τρίτο sub, μπορεί κάλλιστα να πάρει οποιοδήποτε άλλο sub υπάρχει στην αγορά με παρόμοια χαρακτηριστικά.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Συν του ότι αν κάποιος θέλει sealed, δεν έχει νόημα να υπάρχουν οι αντιαισθητικές ταπωμένες τρυπάρες μπροστά. Black Gloss με σφουγγάρια μπροστά, τι να σου πω ομορφιά ο συνδυασμός.
Εχει σιτα σε περιπτωση που σου διεφυγε... οποτε black gloss και σιτα θα βλεπεις ειτε ταπωμενο ειτε ξεταπωτο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Κάπου πήρε το μάτι μου αγγελία για δυο Arental ?
To βρήκα, ο @alfy είναι

 
Last edited:

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Όχι, δεν την υπολογίζω, δεν με ενδιαφέρει για κανένα λόγο. Ούτε καν για την εγγύηση. Πόσο μάλλον για την αγορά δεύτερου ίδιου μετά από ένα η δύο χρόνια.
1) Αν του αρέσει μπορεί να πάρει και δεύτερο κατευθείαν για να ταιριάζουν οπτικά. Το κόστος των δύο είναι όσο το ένα SVS micro που σκόπευε να αγοράσει άρα εντός budget.
2) Υπάρχει μόνο μια συνθήκη κάτω από την οποία δύο sub σε ένα σύστημα είναι καλό να είναι όμοια. Αναλογικό σύστημα χωρίς DSP η eq, απόλυτα συμμετρικός χώρος, και απόλυτη συμμετρία στην τοποθέτηση των sub είτε ακριβώς κάτω από τα ηχεία, είτε δίπλα τους.
Σε κάθε άλλη περίπτωση τα sub ΔΕΝ είναι ανάγκη να είναι όμοια. Αρκεί να είναι ίδιας αρχιτεκτονικής και παρόμοιων χαρακτηριστικών και αυτό μόνο για χάρη ευκολίας στη ρύθμιση και για να μην κρατάει πίσω το ένα sub το άλλο λόγω πχ χαμηλότερων ορίων spl.
O Geddes έλεγε μάλιστα ότι κάλλιστα μπορεί να υπάρχει ένα κυρίως sub και τα υπόλοιπα να είναι μικρότερα και να παίζουν και πιο χαμηλά.
Με απλά λόγια αν μετά από δύο τρία χρόνια η XTZ (που δεν έκλεισε αλλά εξαγοράστηκε και δεν βλέπω για ποιο λόγο να κλείσει αν πουλάει, δηλαδή εξαγοράστηκε για να κλείσει? Η για να καρπώνεται τα κέρδη ο νέος ιδιοκτήτης?) κλείσει, και τότε αποφασίσει ότι θέλει να βάλει δεύτερο η τρίτο sub, μπορεί κάλλιστα να πάρει οποιοδήποτε άλλο sub υπάρχει στην αγορά με παρόμοια χαρακτηριστικά.
Το ότι δεν τις υπολογίζεις εσύ τις παραμέτρους που ανέφερα, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν σημασία αντικειμενικά.

Τα XTZ Divine πάντως που είχα όσο-όσο τα έδωσα σε γερμανό έμπορο ανταλλαγή.
Ακόμα θα περίμενα τα ενεργά κρος που υποσχέθηκε η εταιρία ότι θα έβγαζε.

Καλές οι προσφορές αλλά να μην είναι τύπου Lidl, για λίγες μέρες μόνο και μετά sold out.

Tα Divine Alpha μόνιμα sold out είναι, δηλ. ουσιαστικά κατηργημένα. Ούτε λόγος για διαθέσιμα κεντρικό-περιφερειακά-σαμπ ίδιας σειράς.

Εχει σιτα σε περιπτωση που σου διεφυγε... οποτε black gloss και σιτα θα βλεπεις ειτε ταπωμενο ειτε ξεταπωτο.
Λες να την ξέχασα; Προφανώς συγκρίνω τα δύο μοντέλα με βγαλμένη τη σίτα.

Άσε που η προσωπική μου προτίμηση για καλαισθησία black gloss σε σαμπ είναι τα downfiring ή ακόμα καλύτερα με διπλά γούφερ πάνω-κάτω όπως τα Elac 2090 στα οποία τελικά κατέληξα στο σαλόνι. Και λυσσασμένα κλωτσίδια να φάνε ή μπαλιές από παιδιά, ή άγαρμπα χτυπήματα ηλεκτρικής σκούπας, τα διπλά γούφερ να μένουν ανεπηρέαστα. Και αναδεικνύεται και το black gloss. Δεν βλέπεις μια σίτα (ή έναν αδιάφορο κώνο με τη σίτα βγαλμένη).

Δεύτερο σε σειρά προτίμησης όσον αφορά την προστασία και καλαισθησία είναι σαμπ με ενσωματωμένο μη αφαιρούμενο πλέγμα προστασίας, τύπου Neumann KH805.

Τρίτο σε σειρά προτίμησης μεταλλικό-αφαιρούμενο πλέγμα με μαγνήτες και με προσεγμένης εμφάνισης κώνο.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Κάπου πήρε το μάτι μου αγγελία για δυο Arental ?
To βρήκα, ο @alfy είναι

Εξαιρετική επιλογή και οικονομική. Καλύτερη δεν θα μπορούσε να είναι με 1200€

Και δυνατά σαμπ, σύγχρονα, τρέχουσας παραγωγής, προσεγμένης εμφάνισης και από ζωντανή εταιρία.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Το ότι δεν τις υπολογίζεις εσύ τις παραμέτρους που ανέφερα, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν σημασία αντικειμενικά.
Για χαρην της κουβεντας ας το δουμε λιγακι αυτο.

Αντικειμενικα, φευγει απο τη μεση το θεμα της αγορας δυο ιδιων για λογους ηχητικης ομοιοτητας και μενει μονο η αισθητικη ομοιοτητα και αυτο αφορα μονο την περιπτωση που θελησει να βαλει δυο ιδια sub δεξια και αριστερα απο τα ηχεια και δεν τα βαλει τωρα αλλα μετα απο ενα η δυο χρονια που μπορει τοτε να μην υπαρχουν.
ΑΝ θελει δυο ιδια δεξια και αριστερα μπορει να τα παρει τωρα που υπαρχουν.

Αντικειμενικα μενει και το θεμα της εγγυησης καθως και της αξιας μεταπωλησης.
Για την αξια μεταπωλησης δεν θα πω τιποτε. Ισχυει 100% αν κλεισει τελειως η εταιρια και δεν υπαρχουν και ανταλλακτικα, η αξια μεταπωλησης θα πεσει αρκετα οποτε αυτο στο δινω.

Οσον αφορα την εγγυηση, δεν ξερουμε κατα ποσο η εταιρια ειναι υποχρεωμενη να παρεχει εγγυηση για οσο καιρο εχει υποσχεθει γιατι αυτο οριζεται απο τους νομους της εκαστοτε χωρας. Απο την Ε.Ε. εχει υποχρεωση για δυο χρονια. Ισως στην Σουηδια να ειναι υποχρεωμενη να τηρει την διαφημιζομενη 5ετη, δεν το γνωριζω. Ομως εστω οτι το sub κατι παθει εντος εγγυησης με την εταιρια ανοιχτη και με την εγγυηση σε ισχυ. Τι μπορει να παθει? δυο εξαρτηματα εχει. Ενα μεγαφωνο και εναν ενισχυτη.
ΑΝ πρεπει να στειλει ολοκληρο το sub των 50 κιλων ως ιδιωτης με μεταφορικη στη Σουηδια, θα πληρωσει πιο πολλα απο οτι το κοστος της επισκευης εκτος εγγυησης.
Πρακτικα, εγω τουλαχιστον δεν θα εμπαινα καν στη διαδικασια εκτος αν η εταιρια μου εδινε την επιλογη να κανουμε troubleshooting με καποιον τοπικο τεχνικο και να αποσταλει το ανταλλακτικο που εχει το προβλημα, διαφορετικα, επισκευη απο την τσεπη μου αν το κοστος ειναι λογικο με τα χρηματα που εξοικονομησα απο την αγορα του, εν προκειμενω, ακομα και κοστος υποτιθεμενης επισκευης υποτιθεμενου προβληματος της ταξης των 230 ευρω αντισταθμιζεται απο την χαμηλοτερη τιμη αγορας εναντι του SVS για παραδειγμα.
ΑΝ παλι η υποτιθεμενη ζημια γινει εντος εγγυησης αλλα η εταιρια εχει κλεισει και δεν εχεις καν την επιλογη της δωρεαν επισκευης, η της δωρεαν αποστολης ανταλλακτικου τοτε παλι καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα οπου ζημια εως 230 ευρω καλυπτεται απο την διαφορα στην τιμη της αρχικης αγορας σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Τα δε Arendal της αγγελιας ειναι οντως εξαιρετικα sub και την ειχα δει την αγγελια. Ο μονος λογος που δεν τα προτεινα ηταν επειδη ηταν ματ και ο νηματοθετης ειχε δηλωσει προτιμιση στο glossy. Αν δεν εχει θεμα με το μαυρο ματ, ειναι μια χαρα επιλογη.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Την παράγραφο που έγραψες σχετικά με την περίπτωση ανάγκης επισκευής/ανταλλακτικού/εγγύησης κουράστηκα και μόνο που τη διάβασα. Φαντάσου να έπρεπε να τη ζήσω κιόλας.

Γιατί να μπλέξει με τέτοιον κυκεώνα με κάτι (είτε είναι σαμπ είτε οτιδήποτε άλλο, πόσω μάλλον σαμπ που είναι και βαρύ), που δεν έχει αντιπροσώπευση στη χώρα μας, δεν το καταλαβαίνω. Για να μη χάσει την προσφορά του ξεπουλήματος
της κλονισμένης, αναξιόπιστης εταιρίας; Ή για το piano black χρώμα; Προσωπικά, το έγραψα πιο πάνω, έως και αντιαισθητικό το βρίσκω το piano black στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Αν είναι για τα λεφτά και θέλει να κάνει οικονομία, ορίστε, Arendal, σε τιμή χαμηλότερη. Όχι piano black, αλλά, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, απείρως ομορφότερο. Και το γεγονός ότι είναι στο πλάι το γούφερ το θεωρώ προσόν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Την πιθανότητα να μην υπάρχει το μοντέλο τέτοιο καιρό του χρόνου για να πάρει δεύτερο ή να μην υπάρχει καν η κλονισμένη πλέον εταιρία δεν την υπολογίζεις;

Όπως και να του φανεί μεγάλο το πρώτο, και πάλι να μην πάρει δεύτερο;

Συν του ότι αν κάποιος θέλει sealed, δεν έχει νόημα να υπάρχουν οι αντιαισθητικές ταπωμένες τρυπάρες μπροστά. Black Gloss με σφουγγάρια μπροστά, τι να σου πω ομορφιά ο συνδυασμός.

Αξία/ευκολία μεταπώλησης μεγαλύτερη η SVS, ειδικά τώρα.
Ευκολία σε περίπτωση σέρβις-ανταλλακτικών και τώρα και σε βάθος χρόνου κτλ.
Συμφωνώ κι επαυξάνω προτείνοντας να ψωνίσει όχι μόνο από εταιρεία εύρωστη αλλά και από αντιπρόσωπο με έδρα στην Ελληνική επικράτεια...Επιμένω σε αυτό ειδικά, αφού σε περίπτωση βλάβης μετά την αγορά τα ΄΄ξεμπερδέματα΄΄ με αλλοδαπούς προμηθευτές τείνουν να μη γίνονται εύκολα και γρήγορα.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
@flash , @SpZach σας ευχαριστώ και τους δύο, από την αντιπαράθεση απόψεων βγαίνουν συμπεράσματα.
Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά-γεγονότα, κάποια άλλα εντελώς υποκειμενικά (πχ εμφάνιση)

Κάπου πήρε το μάτι μου αγγελία για δυο Arental ?
To βρήκα, ο @alfy είναι

την έχω δει την αγγελία, και γενικά κοιτάω, προφανώς θα προτιμούσα κάτι μεταχειρισμένο, η συγκεκριμένη είναι από Θεσσαλονίκη δυστυχώς. Επίσης, ενώ δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητώ ότι οι δυο subs θα είναι καλύτεροι από ένα, είναι δύσκολο για κάποιον που δεν είχε ποτέ sub να πάει απευθείας σε δυο.. (και με κόστος μεγαλύτερο από αυτό της αγοράς των κυρίων ηχείων) Δεν ξέρω αν το έχει κάνει κανείς, ακόμη και αυτοί που έχουν και θεωρούν δεδομένα τα ακόμη περισσότερα... θέλω το χρόνο μου... για να το χωνέψω (μπορεί και ελπίζω όταν με το καλό πάρω να λέω τι βλακείες έκανα αλλά μέχρι τότε...)

Κάτι άλλο που ανέφερα και πιο πάνω και δεν έχει σχολιαστεί.
Υπάρχει περίπτωση το ένα sub να λειτουργήσει στη θέση Α (εκεί που φαίνεται στο διάγραμμα ή και εντελώς στη γωνία) ενώ είναι 2,10m απόσταση από το δεξί ηχείο, με απόσταση μεταξύ των ηχείων τα 2,00m; Ή το πιο λογικό είναι να πάει στη θέση Β (λογικά στην περίπτωση των 2 πάμε για τις θέσεις Β, Γ). Βέβαια θα μου πείτε πάρε και δοκίμασα, απλά αναρωτιέμαι από πριν
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top