αγορα phono stage

Μηνύματα
50
Reaction score
3
καλησπερα ειμαι κατοχος ενος pro-ject xpression πικαπ με μια ortofon red.το αγορασα πριν λιγους μηνες και το εχω συνδεσει στον ενισχυτη μου που διαθετει phono stage.σκεφτομαι τωρα να αγορασω ενα phono stage για τη βελτιωση του ηχου μου και τη δυνατοτητα αργοτερα μηπως και βαλω mc κεφαλη.λεφτα;κοντα στα 300.το πολυ.και ρωταω αξιζει;θα ακουσω διαφορα ή ειναι λιγα τα λεφτα.εχω δει το tube box pro-ject που μου ειπαν οτι ειναι καλο σε αυτα τα λεφτα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Μισά μας τα λες...
Πες για ποιον ενισχυτή μιλάμε και τι ηχεία έχεις.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Γνώμη μου είναι πως είναι υπερβολή μια κεφαλή MC για αυτό το πικάπ.
Με έναν καλύτερο προενισχυτή phono πιστεύω πως θα έχεις αρκετή διαφορά.
 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: αγορα phono stage

καλησπερα ειμαι κατοχος ενος pro-ject xpression πικαπ με μια ortofon red.το αγορασα πριν λιγους μηνες και το εχω συνδεσει στον ενισχυτη μου που διαθετει phono stage.σκεφτομαι τωρα να αγορασω ενα phono stage για τη βελτιωση του ηχου μου και τη δυνατοτητα αργοτερα μηπως και βαλω mc κεφαλη.λεφτα;κοντα στα 300.το πολυ.και ρωταω αξιζει;θα ακουσω διαφορα ή ειναι λιγα τα λεφτα.εχω δει το tube box pro-ject που μου ειπαν οτι ειναι καλο σε αυτα τα λεφτα.
Εγω εχω το 1,2 (project) με την ιδια κεφαλη και πηρα το nad pp2 mm/mc με 80.00 ευρω η διαφορα ηταν θεαματικη παντου.
 

Μηνύματα
50
Reaction score
3
Απάντηση: Re: αγορα phono stage

Γνώμη μου είναι πως είναι υπερβολή μια κεφαλή MC για αυτό το πικάπ.
Με έναν καλύτερο προενισχυτή phono πιστεύω πως θα έχεις αρκετή διαφορά.
και γω το σκεφτηκα αυτο,γιατι οικονομικα μονο η κεφαλη mc θα ειναι ακριβοτερη αρκετα του πλατο.καλυτερο προενισχυτη μηπως θα μπορουσες να μου αναφερεις ενα δυο παραδειγματα να τα κοιταξω
 

Μηνύματα
50
Reaction score
3
Απάντηση: αγορα phono stage

και ενα θεμα που θα ηθελα να συζητησω ειναι το θεμα λαμπας.αποαποψη ηχου θα εχω πιο πριμα ηχο,με λιγοτερα μπασα;
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: αγορα phono stage

Ενα από τα τίμια που μπορείς να δεις (στα 150) είναι το Cambridge azur 640P με εισόδους ΜΜ/ΜC. Με ένα καλύτερο τροφοδοτικό από αυτό που έχει θα το ανεβάσεις αρκετά....

Στα 350 το Graham Slee ERA Gold V είναι από τα καλά αλλά μόνο για ΜΜ

Και τα 2 τα είχα μαζί με το Μusical fidelity X-LPS V3 MM/MC (στα 300+) Είναι καλά έως να βρουν μπροστα τους μία χαμηλοέξοδη ΜC... και εκεί κολλάνε :133:

Ο PeterMeni έχει δίκιο..... δες phono stage
 

Μηνύματα
620
Reaction score
4
Απάντηση: αγορα phono stage

ως κάτοχος του tube box pro-ject θα σου έλεγα να το πάρεις με κλειστά μάτια...αν είσαι αθήνα κανονίζουμε να στο φέρω να ακούσεις τι κάνει...
 

Μηνύματα
66
Reaction score
19
Απάντηση: αγορα phono stage

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση phono stage και θέλω να πειραματιστώ με λαμπάτο. Είμαι ανάμεσα στο tube box II της Pro-ject και στο zeus των Tsakiridis devices και τα 2 είναι γύρω στα 300 ευρώ. Αυτό που ζητάω είναι να καταλάβω έστω και σε μικρό βαθμό τη "ζεστασιά" της λάμπας και να έχω ήχο όχι χειρότερο από τι έχω τώρα. Το ερώτημα είναι αν αξίζει ένα τόσο οικονομικό λαμπάτο phono stage ή αν πρέπει να κινηθώ σε πολύ υψηλότερη κατηγορία για να μπει μια λάμπα στο σύστημά μου. Το τωρινό μου σύστημα είναι : dual 505-2 με κεφαλή ortofon 2m blue και το Pro-ject phono box II.
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Γνώμη μου είναι πως είναι υπερβολή μια κεφαλή MC για αυτό το πικάπ.
Με έναν καλύτερο προενισχυτή phono πιστεύω πως θα έχεις αρκετή διαφορά.
Σιγά μην εχει!!!αρκετή διαφορά.
Λάβε υπ οψιν οτι το phono που έχει είναι εσωτερικό
γιά εξτρα προενισχυτή phono μάλλον θα χρειασθει και ic
και ίσως και καλώδιο ρεύματος
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Re: Απάντηση: αγορα phono stage

και ενα θεμα που θα ηθελα να συζητησω ειναι το θεμα λαμπας.αποαποψη ηχου θα εχω πιο πριμα ηχο,με λιγοτερα μπασα;
Μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις αν ο ήχος της λάμπας είναι αυτό που θέλεις.
Έχε υπόψιν σου πως ο ίδιος λαμπάτος προενισχυτής με ένα set up ενδέχεται να ταιριάζει πολύ ενώ με ένα άλλο καθόλου.

Έχει να κάνει και με την ποιότητα των δίσκων που χρησιμοποιείς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Απάντηση: Re: αγορα phono stage

Σιγά μην εχει!!!αρκετή διαφορά.
σιγά μην δεν έχει αρκετή διαφορά. :138:

γιά εξτρα προενισχυτή phono μάλλον θα χρειασθει και ic και ίσως και καλώδιο ρεύματος
και ίσως να χρειαστεί και στηρίγματα για τα εν λόγω καβλώδια για να μην ακουμπάν στο πάτωμα, και ίσως να χρειαστεί και τρισάγιο, και ίσως και ευχέλαιο.:142:

Άντε βρε που είναι αυτά επιχειρήματα για να μην πάρει το παιδί ένα φόνο...:136:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Μ ενα παλιο συστημα που ειχα μ ενα πλατω της Marantz και μ ενα ολοκληρωμενο της Graaf, με την προσθηκη του Project PhonoBox με αλλαγμενες λαμπες κ με πολυ λιγα χρηματα, ο ηχος του ηταν κατι παραπανω απο ικανοποιητικος.Γλυκος , μεστος κ ζεστος, για τα χρηματα κ τα δεδομενα της κατηγοριας παντα.

Οποτε προτεινεται ανεπιφυλακτα! (συν τις απειρες ρυθμισεις προσαρμογης που εχει.)
 

Μηνύματα
50
Reaction score
3
Απάντηση: αγορα phono stage

σημερα εκανα την πρωτη μικρη αλλαγη στο συστημα αλλαζοντας τα καλωδια interconnect(τα απλα που ειχε η συσκευασια)με ενα ζευγαρι της chord company(chrysalis).μου αρεσε που ακουσα πιο καθαρο ηχο και βελτιωση του συστηματος.θα προχωρησω την επομενη εβδομαδα στην αγορα του phono stage.θα παω μαλλον στο tube box.θα ενημερωσω για τις εντυπωσεις.ευχαριστω για σχολια.
 

Μηνύματα
50
Reaction score
3
Απάντηση: Re: αγορα phono stage

Σιγά μην εχει!!!αρκετή διαφορά.
Λάβε υπ οψιν οτι το phono που έχει είναι εσωτερικό
γιά εξτρα προενισχυτή phono μάλλον θα χρειασθει και ic
και ίσως και καλώδιο ρεύματος
ας ξεκινησω με αυτα και παω αργοτερα στις παραπανω αλλαγες αν χρειαστει.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Απάντηση: αγορα phono stage

σημερα εκανα την πρωτη μικρη αλλαγη στο συστημα αλλαζοντας τα καλωδια interconnect(τα απλα που ειχε η συσκευασια)με ενα ζευγαρι της chord company(chrysalis).μου αρεσε που ακουσα πιο καθαρο ηχο και βελτιωση του συστηματος.θα προχωρησω την επομενη εβδομαδα στην αγορα του phono stage.θα παω μαλλον στο tube box.θα ενημερωσω για τις εντυπωσεις.ευχαριστω για σχολια.
Φιλε επειδη εχω ασχοληθει με το θεμα παλιοτερα,σου λεω τα εξης,και ο αλχεμιστ(nemesis) που ειχα παλιοτερα και ο τωρινος unico se που εχω και οι 2 ειχαν εσωτερικο phono, και οσες φορες μπηκα στην διαδικασια για αγορα εξωτερικου phono δυο αντιπροσωποι,ονοματα δεν λεω μου το εκριναν απαγορευτικο,γιατι εψαχνα να αγορασω μεχρι 250 ευρω μου ειπαν οτι του ενισχυτη ειναι καλυτερο και αμα θελω ενα καλο phono επρεπε να δωσω απο 500 και ανω.Τωρα αν του ενισχυτη δεν ειναι τιποτα της προκοπης τοτε ψαξτο, καλα ομως γιατι πολλοι θελουν να πουλησουν για να βγαλουν.
 

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.850
Απάντηση: αγορα phono stage

To phono του Τσακιρίδη είναι εξαιρετικό για τα χρήματα που ζητάει. Πολλή ενέργεια στις χαμηλομεσαίες - χαμηλές (αν ακούς rock-jazz) και πολύ καλή συμπεριφορά σε μεσαίες και στο άνω φάσμα με προσανατολισμό σε στύλ live ακούσματος.
Υπέροχα λαμπάτα phono κατασκευάζει και ο SPL (Έλλην και αυτός) με ροή-ζωντάνια-περιγραφή σε όλο το φάσμα, που (για τα γούστα μου) χαρίζουν έντονη αίσθηση live.
Βεβαίως-βεβαίως κοστίζει το κατι τις, αλλά ως γνωστόν...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.362
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top