ακροαση ραδ.σταθμων διαδικτυου

D

debianfox

Guest
ολοι κακουμε online radio...απο το pc...μεσω browser συνηθως...ενας καλος κ διαφορετικος τροπος ειναι να ακουμε με εναν player πχ vlc..
ανοιγουμε με τον browser-firefox τον σταθμο που θελουμε..
παταμε ctrl+i.και ανοιγει η καρτελα πληροφοριες σελιδας
πηγαινουμε στην υποκαρτελα πολυμεσα κ βρισκουμε την δνση του σταθμου
copy την δνση ,την ανοιγουμε με τον vlc,--οπεν νετςορκ στρεαμ-και μετα σωζουμε την 'play list''δινοντας το ονομα του σταθμου σε xsfp η m3u ηm3u8 στην επιφανεια εργασιας.....
ετσι μπορουμε να εχουμε στην επιφανεια εργασια -η οπου θελουμε---καποιους αγαπημενους σταθμους πο να παιζουμε κ να αλλαζουμε με 1 click...φυσικα μπορουμε να βαλουμε οσους σταθμους θελουμε στον vlc κ να σωσουμε νεα λιστα στην ιδια μορφη κ ετσι κ παλι αλλαζουμε με τον vlc τον σταθμο με 1 κλικ....κ δεν φορτωνει το πισι με τον browser...
προσωπικα επειδη χρησιμοποιω linux με audacious player τα εξαγω σε .pls
που οταν το ανοιξω το pls με επεξεργστη κειμενου θα δωσει τετοια μορφη
[playlist]
NumberOfEntries=2
File1=http://sc2.streamwithq.com:8092/
File2=http://derti.live24.gr/derty1000
οποτε ευκολα μπορω να γραψω κ να προσθεσω οσες δνσεις θελω, να αποθηκευσω κ τελος
to pls ανοιγει κ με vlc..
υπαρχει στο διαδικτυο κ ενα προγραματακι καποιου καλου προγραμματιστη ελληνα, greek playlist generator, σε java,που εχει συγκεντρωμενους σχεδον ολους τους σταθμους της χωρας-οκ υπαρχουν κ 1-2/100 που δεν δουλευουν κατα περιοχες, που εξαγεις τους σταθμους ως pls...
ευχαριστω το φιλοξενο avsite, ειπα να προσφερω κ γω οτι μπορω κ οχι μονο να ζηταω συμβουλες
 

D

debianfox

Guest
κ το m3u8 εχει απλη μορφη, αυτη
#EXTM3U
οποτε μπορουμε ν ανοιξουμε ενα αρχειο κειμενου, να γραψουμε οπως φαινεται στο παραδειγμα, κ να το σωσουμε ως .m3u8 και τελος
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Εγώ πάλι, από τη στιγμή που ανακάλυψα αυτό:
ξέχασα όλα τα άλλα, μόνο και μόνο για το ιντερφέις. Ούτε η ποιότητα με ενδιαφέρει πλέον!
Μια "σπρωξιά" με το ποντίκι και σε ταξιδεύει ρε παιδί μου . . .
 

D

debianfox

Guest
Εγώ πάλι, από τη στιγμή που ανακάλυψα αυτό:
ξέχασα όλα τα άλλα, μόνο και μόνο για το ιντερφέις. Ούτε η ποιότητα με ενδιαφέρει πλέον!
Μια "σπρωξιά" με το ποντίκι και σε ταξιδεύει ρε παιδί μου . . .
Υπεροχο....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top