αποφθέγματα διασήμων & σχολιασμοί αυτών


Μηνύματα
7.022
Reaction score
6.052
σκοταδι μονο σκοταδι για παντα!
Speaking of Beckett this is a good one: "There is a man all over for you, blaming on his boots the faults of his feet" from the iconic "Waiting for Godot".
Και κάτι για όσους βασίζονται στα γεγονότα...: "The facts are the enemy of the truth" από τον αγαπητό και μεγάλο Miguel de Cervantes.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.872
20201020_131258.jpg

διασώζονται καποια εργα του καποια τα εχω pdf.. (happy days περιμενοντας τον γκοντο) . σκοταδι αγαπημενο...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.872
"The facts are the enemy of the truth" από τον αγαπητό και μεγάλο Miguel de Cervantes.
επιπροσθετως 'η παραλληλα.. και με αφορμη τα γραφομενα..στο περι αληθειας..
all truth is parallel, all true in untrue - Rozz Williams
βασιζομενος βεβαια στον παππου William Burroughs (συγκεκριμενα στις πολεις τις κοκκινης νυχτας, που ειχε διαβασει και 7-8 φορες-μεχρι 6 ειναι αρκετες)
20201020_145432.jpg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619
Το να πέφτεις στο κρεβάτι με ομόφυλό σου δεν είναι κακό. Πρέπει να είμαστε ανοιχτοί στο σεξ, αλλά θα πρέπει να βάζουμε το όριό μας στις κατσίκες.
Elton John, Βρετανός τραγουδιστής

Μην καταργείτε την υπογεγραμμένη
ιδίως κάτω από το ωμέγα
είναι κρίμα να εκλείψει
η πιο μικρή ασέλγεια
του αλφαβήτου μας
Ντίνος Χριστιανόπουλος, γ. 1931, Έλληνας ποιητής

Υπάρχουν τρεις κατηγορίες γυναικών: πουτάνες, γαμιόλες και μαλακισμένες.Οι πουτάνες πηδιούνται με όλους. Οι γαμιόλες πηδιούνται με όλους εκτός από εσένα, και οι μαλακισμένες δεν πηδιούνται με κανέναν άλλο εκτός από εσένα.
Frédéric Dard, 1921-2000, Γάλλος συγγραφέας

Προσπάθησα να βάλω συνθηματικό στο hotmail τη λέξη «πέος». Μου απάντησε ότι δεν ήταν αρκετά μεγάλο.
Ανώνυμος



 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.801
Μην καταργείτε την υπογεγραμμένη
ιδίως κάτω από το ωμέγα
είναι κρίμα να εκλείψει
η πιο μικρή ασέλγεια
του αλφαβήτου μας
Ντίνος Χριστιανόπουλος, 1931-2020, Έλληνας ποιητής

fixed

του ιδίου:

[υστερόγραφο Πορτογαλίδας μοναχής]

γνώρισα άντρες πολλούς
τα χνότα τους μύριζαν
τα πόδια τους βρωμούσαν

Χριστέ μου
μονάχα εσύ μοσκοβολάς
 

Μηνύματα
7.022
Reaction score
6.052
"Life can only be understood backwards, but must be lived forward" Kierkegaard.
Κατά τα δικά μας: Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...
Καλή μας τύχη!..
Και ένα άλλο συναφές: "There is no pain so great as the memory of joy in present grief". Έχει ειπωθεί με διάφορους τρόπους από τον Αισχύλο μέχρι τον Δάντη.
Με τον κορωνοιό να μας έχει κάνει τη ζωή αγνώριστη, αποφεύγω, όσο δύναμαι, να χρησιμοποιώ τη μνήμη μου...
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.872
Τσακ Κερουακ (12 Μαρτίου 1922 - 21 Οκτωβρίου 1969)
1. «Ο καλύτερος δάσκαλος είναι η εμπειρία».
2. «Ίσως αυτό να είναι η ζωή. Ένα κλείσιμο του ματιού στα αστέρια».
3. «Κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να περάσει από αυτή τη ζωή, χωρίς να βιώσει ούτε μία φορά την αίσθηση ότι εξαρτάται μόνο από τον εαυτό του, μαθαίνοντας τη δική του αλήθεια και τη δύναμή του».
4. «Ό,τι αγαπήσαμε χάθηκε. Κανείς στην καρέκλα. Κανείς στα βιβλία. Κανείς στη βροχή».
5. «Η μόνη αλήθεια είναι η μουσική».
6. «Εκεί που κάποιοι βλέπουν τρελούς, εμείς βλέπουμε μεγαλοφυΐες. Γιατί οι άνθρωποι που είναι αρκετά τρελοί για να πιστεύουν ότι μπορούν ν’ αλλάξουν τον κόσμο, είναι αυτοί που στο τέλος το κάνουν».
7. «Πάρε τα ρίσκα σου. Όλα καταλήγουν σε μεγάλο μπλέξιμο. Δεν ξέρεις τι να κάνεις με τον εαυτό σου. Να ζήσεις ή να πεθάνεις».
8. «Μία μέρα θα βρω τις κατάλληλες λέξεις και θα είναι απλές».
9. «Οι μόνοι που αξίζουν για ‘μένα είναι οι τρελοί, αυτοί που τρελαίνονται να ζήσουν, να μιλήσουν, να σωθούν, που ποθούν τα πάντα την ίδια στιγμή, αυτοί που ποτέ δεν χασμουριούνται ή δεν λένε κοινότοπα πράγματα, αλλά που καίγονται, καίγονται, καίγονται σαν τα μυθικά κίτρινα ρωμαϊκά κεριά».
10. «Δεν υπάρχει φόβος ή ντροπή για την αξιοπρέπεια της δικής σου εμπειρίας, γλώσσας, και γνώσης».
11. «Γράψε. Για να διαβάσει και να δει ο κόσμος τις ακριβείς εικόνες που έχεις γι’ αυτόν».
12. «Τίποτα πίσω μου, όλα είναι μπροστά μου».
13. «Θέλω να μπαίνω βαθιά στο δικό μου υποσυνείδητο. Μόνο έτσι θα με καταλάβουν οι άλλοι, αφού και ο δικός τους εσωτερικός κόσμος είναι τόσο βαθύς όσο και ο δικός μου».
14. «Ένας καλός άνθρωπος μέσα στο σκοτάδι, αξίζει όλους τους ναούς αυτού του κόσμου».
15. «Ένας πόνος μαχαίρωνε την καρδιά μου κάθε φορά που έβλεπα μία κοπέλα που αγαπούσα να φεύγει προς την αντίθετη κατεύθυνση σε αυτόν τον τόσο μεγάλο κόσμο».
16. «Οι άνθρωποι φοβούνται να ξεχάσουν τα μυαλά τους, φοβούνται να πέσουν στο κενό χωρίς τίποτα απ’ το οποίο να κρατηθούν». Διάβασε εδώ τα πάντα για τον αγαπημένο συγγραφέα Τζακ Κέρουακ!
17. «Εάν η μετριοπάθεια είναι ελάττωμα, τότε η αδιαφορία είναι έγκλημα». 18. «Όλα τα σκοτεινά τούνελ του μίσους ή της αγάπης που μέσα τους πέφτω, είναι στ’ αλήθεια ακτινοβόλες σωστές αιωνιότητες για ‘μένα».
19. «Δεν είμαι αδιάφορος προς τον Θεό. Είμαι αδιάφορος για ‘μένα σ’ αυτή τη γη. Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα πιο γελοίο από ‘μένα στη γη».
20. «Όταν θα μάθεις τι σημαίνει να υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα σε έναν κόσμο του τίποτα. Ένα τίποτα ισοδυναμεί με τα πάντα».
21. «Μη νοιάζεσαι για τον θάνατο. Μιας και εκεί βρίσκεσαι. Γιατί δρόμος δεν υπάρχει. Μην έχοντας δρόμο να ακολουθήσεις, θα αναπαυθείς εκεί που βρίσκεσαι. Στον πυρήνα της ουσίας».
22. «Σ’ αυτή την αιώνια αναζήτηση αλήθειας, ο ποιητής είναι μόνος. Προσπαθεί να γίνει παντοτινός σε μία κοινωνία που βασίζεται στον χρόνο».
23. «Τα λεφτά δεν φτάνουν για ακριβά σινεμά. Αν δεν κάνω τίποτα, δε γίνεται τίποτα».
24. «Είδα ότι η ζωή μου ήταν μία μεγάλη λαμπερή κενή σελίδα και μπορούσα να κάνω οτιδήποτε ήθελα».
25. «Δεν έχω τίποτα να προσφέρω σε κανέναν, εκτός από την δική μου σύγχυση».
26. «Μην κρίνεις τίποτα, θα είσαι χαρούμενος. Συγχώρεσε τα πάντα, και θα είσαι ακόμα πιο χαρούμενος. Αγάπησε τα πάντα, και θα είσαι ο πιο χαρούμενος».
27. «Είναι όλα τόσα πολλά, και καθόλου αρκετά την ίδια στιγμή».
28. «Επειδή στο τέλος δε θα θυμάσαι το χρόνο που ξόδεψες δουλεύοντας στο γραφείο ή κουρεύοντας το γκαζόν. Σκαρφάλωσε εκείνο το βουνό, γαμώτο».
29. «Απέφυγε τον κόσμο, είναι απλά σκόνη και ουσίες, και δεν σημαίνει τίποτα στο τέλος».
30. «Υπόσχομαι ότι ποτέ δεν θα τα παρατήσω, και ότι θα πεθάνω κραυγάζοντας και γελώντας».
31. «Δεν υπήρχε πουθενά να πάω, αλλά παντού, κι έτσι απλά συνεχίζω να κινούμαι κάτω από τα αστέρια».
32. «Να ζεις, να ταξιδεύεις, να ριψοκινδυνεύεις, να ευγνωμονείς, και να μην λυπάσαι».

Πηγή: https://frapress.gr/2018/10/tzak-keroyak-32-apofthegmata-poy-tha-se-provlimatisoyn/
 





K

kimon

Guest
Απόφθεγμα[1] ονομάζεται μία σύντομη πρόταση ή φράση, η οποία περιέχει συμβουλές ή κρίσεις από πρόσωπα αδιαμφισβήτητου κύρους και θεωρείται μία αιώνια αλήθεια[2].

Προφανώς ευφυολογήματα, καλαμπούρια, απλές κρίσεις σε εξομολογητικό ύφος και τα όμοια δεν συμπεριλαμβάνονται.
 
Last edited by a moderator:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.818
Υπάρχουν όμως και κάποια λιβελογραφήματα, διάφορες πομφόλυγες και φληναφήματα που λένε αλήθειες με σατυρικό ύφος και σκωπτικό χιούμορ και είναι πολλές φορές εύστοχα, ευχάριστα και ευπρόσδεκτα.
Μερικά τα έχουν πει μεγάλοι καλλιτέχνες, συγγραφείς, ποιητές, άνθρωποι της διανόησης κ.λ.π.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.801
Δεν ξερω, αυτο το για μια φουστα χαλασα χιλια γουστα μου φαινεται πολυ βαθυ. Και ειναι και σβησμενη η πινακιδα και δεν μπορουμε να ξερουμε εαν προερχεται απο καποιον διασημο.
 

P

panag 505

Guest
Ο τ' απατήσας δικαιότερος του μη απατήσαντος και ο απατηθείς σοφώτερος του μη απατηθέντος ο μεν γαρ απατήσας δικαιότερος ο δ' απατηθείς σοφώτερος


Γοργίας.
 



K

kimon

Guest
Υπάρχουν όμως και κάποια λιβελογραφήματα, διάφορες πομφόλυγες και φληναφήματα που λένε αλήθειες με σατυρικό ύφος και σκωπτικό χιούμορ και είναι πολλές φορές εύστοχα, ευχάριστα και ευπρόσδεκτα.
Μερικά τα έχουν πει μεγάλοι καλλιτέχνες, συγγραφείς, ποιητές, άνθρωποι της διανόησης κ.λ.π.
Mιχάλη, ενίσταμαι! Δηλαδή θα αρνηθούμε σε όλους όσους αναφέρεις το (εντελώς ανθρώπινο) δικαίωμα στην αρλούμπα; Θέλω να πω ότι αλήθειες ευπρόσδεκτες, διατυπωμένες εύστοχα, με σατιρικό ύφος και σκωπτικό χιούμορ υψώνονται δικαιωματικά στην θέση του αποφθέγματος!
Υπάρχουν όμως και πολλές γνήσιες αρλούμπες, χαριτωμένες ή μη, που όμως δεν είναι αποφθέγματα: π.χ " Τί πάρτυ είναι αυτό; Οι μπύρες είναι ζεστές και οι κοπέλες κρύες! "
Χαριτωμένο καλαμπουράκι, πετυχημένο λογοπαίγνιο, αλλά ως εκεί.
Διαφορετικό παράδειγμα αρλούμπας, που όμως έγινε απόφθεγμα: "Λαμπάδος σβεσθείσης, πάσα γυνή Λαΐς" . Η περίφημη εταίρα Λαΐς είχε υποσχεθεί στον Διογένη μια ερωτική νύχτα δωρεάν. Αντ' αυτής όμως έστειλε στο σκοτεινό δωμάτιο που μέσα του περίμενε ο κυνικός φιλόσοφος μια γριά δούλα της.
Όταν λοιπόν την άλλη μέρα άρχισε να τον περιπαίζει, ο Διογένης, κάνοντας την ανάγκη φιλοτιμία, εκστόμισε την αρλουμπίτσα που είπαμε, η οποία , ειρήσθω εν παρόδω, μακάρι να ίσχυε, αλλά φεύ!
Βεβαίως κανείς (κι εγώ μαζί) δεν θέλει να είναι μόνιμα ή για πολύ σοβαροφανής. Ιδού, προς επίρρωσιν του λόγου, ένα εύκολο κουιζάκι:
Ποίος ο ποιητής του παρακάτω πονήματος;
"Τα μονοκοτυλήδονα και τα δικοτυλήδονα
ανθίζανε στον κάμπο,
σου τόχαν πει στον Κλήδονα
και σμίξανε φιλήδονα
τα χείλη μας Μαλάμω!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.122
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top