αποφθέγματα διασήμων & σχολιασμοί αυτών

Reaction score
8.577
«Η μάθηση και η απόλαυση είναι το μυστικό μιας ολοκληρωμένης ζωής. Το να μαθαίνεις χωρίς να το απολαμβάνεις σε απογοητευει πικρα,το να απολαμβάνεις χωρίς να μαθαίνεις σε κάνει ηλίθιο.»

Richard David Precht: « Από τη Νάξο στην ουτοπία « η « Wer bin ich,und wenn ja,vieviele?“ ( Ποιος ειμαι,κι αν ναι,πόσοι?)

Attachments

Mr Spock

demokratischer - sektor
Reaction score
31.334
«Στην αντίληψή μου, η μουσική ήταν πάντα η πόρτα και το σπίτι που έμενα», είπε ο Ντέιβιντ Μπόουι στονν καλό του φίλο Γκάρι Όλντμαν λίγο πριν το τέλος της ζωής του...

«Ένα τελευταίο ποτό, παρακαλώ», τα τελευταία λόγια του διάσημου παραγωγού ουίσκι, Τζακ Ντάνιελς...

«Απλά μην με αφήσεις μόνο μου», ήταν τα τελευταία λόγια του κωμικού ηθοποιού Τζον Μπελούσι, μετά τη μοιραία ένεση ναρκωτικών που τον σκότωσε το 1982....

«Αύριο, την αυγή, δεν θα με βρείτε ζωντανό», προέβλεψε ο Νοστράδαμος, αποκρινόμενος στην γραμματέα του. Είχε δίκιο...

Αν και πολλά έχουν γραφτεί για τα τελευταία λόγια του Ιούλιου Καίσαρα, σύμφωνα με την ιστοσελίδα History, ο Ρωμαίος Αυτοκράτορας λίγο πριν να πεθάνει μονολόγησε: «Βρήκα μία Ρώμη από χώμα και σας την αφήνω στα μάρμαρα»...

: http://www.mixanitouxronou.gr/ta-te...nato-tou-giatrou-epithymo-tin-eleftheria-mou/

Reaction score
1.683
Και μια και γράφουμε για τους δικούς μας φιλοσόφους, ας φέρουμε στην επιφάνεια και τους Στωικούς:
"Ουκ εν τω μεγάλω τα ευ κείμενα είη, αλλ' εν τω ευ το μέγα" και "Νυν επλόηκα, ότε εναυάγησα" και "Το κατά Φύσιν ζην, ταυτό του κατ' Αρετήν ζην".
Ζήνων ο Κιτιεύς (ο σημαντικός Κύπριος φιλόσοφος).

Staff online

• xfader
    Imbecility rules
  • Zizik
    Vespaz r 4 Girlz
  • spylab
    Wile E. Coyote Συντονιστής Θρησκευτικών

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
158.705
Members
35.806