αποχαιρετισμός στο περιοδικό HiFi World

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Το ιστορικό Αγγλικό περιοδικό που κυκλοφορούσε από το 1991 και για 32 συνεχόμενα έτη ανακοίνωσε την παύση λειτουργίας του και το τεύχος Σεπτέμβριος 22, είναι το τελευταίο.

Η εποχή είναι σκληρή για τον ειδικό έντυπο τύπο.

Published since 1991, I regret to tell you that after 32 years Hi-Fi World magazine must now cease publication, since the company producing it - Audio Web Publishing Ltd - has became financially unviable due to loss of bookstand sales in the High Street, at railway stations and airports around the world during the Covid Pandemic. Until 2019 Audio Web Publishing Ltd was trading profitably, but has currently ceased to do so.

As director I am obliged to liquidate the company and have appointed KSA Group Ltd (licensed insolvency practitioners) to assist and place the company into a creditors voluntary liquidation in order to protect creditors interests.

All creditors of the company will receive, by post, from KSA Group Ltd, details of a forthcoming creditors meeting and how to make a claim in the liquidation for any financial loss you may have, or are likely to incur.

I offer heartfelt thanks to all the readers who have supported us for so long. It was the work of my lifetime and very enjoyable too. Thank you all so much.



Noel Keywood
Publisher


 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Η πρώτη μου αντίδραση ήταν κρίμα, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι έχω να αγοράσω τεύχος τους πάνω από 15 χρόνια. Είκοσι ίσως;
Αν οι νεότερες γενιές δεν αγκαλιάζουν μια έκδοση επειδή το κυρίως θεμα παύει να είναι δημοφιλές, η πορεία της είναι προδιαγεγραμμένη.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Όταν το site τους μοιάζει δεκαετίας, με τελευταία ενημέρωση τεύχους το 2020, συνδέσμους σε ριβιου που σε πετάνε σε 2 φωτογραφίες όλες κι όλες μάλλον παρατημένο το είχαν το ερμο το περιοδικό εδώ και αρκετό καιρό.

Δυστυχως αναμενόμενο το κλείσιμο καθώς, από ότι δείχνει, απλά δεν επέλεξαν να ανέβουν στο τρένο που λέγεται Ίντερνετ ή το έκαναν εξαιρετικά αργά και με πολύ κακό τρόπο
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Η πρώτη μου αντίδραση ήταν κρίμα, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι έχω να αγοράσω τεύχος τους πάνω από 15 χρόνια. Είκοσι ίσως;
Αν οι νεότερες γενιές δεν αγκαλιάζουν μια έκδοση επειδή το κυρίως θεμα παύει να είναι δημοφιλές, η πορεία της είναι προδιαγεγραμμένη.
Το θέμα μια χαρά δημοφιλές είναι, απλά πλέον βρίσκεις όλες της πληροφορίες που θες online.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Το θέμα μια χαρά δημοφιλές είναι, απλά πλέον βρίσκεις όλες της πληροφορίες που θες online.
Συγνώμη, βρίσκεις τεστ μηχανημάτων online; Βρίσκεις συγκριτικά τεστ online; Βρίσκεις κριτικές δίσκων από Πετρίδη, Μανίκα, Ζήλο;
Η μήπως αναφέρεσαι σε διάφορα blog η forum που ο κάθε ένας γράφει ότι επιθυμεί, η ότι του λέει ο χορηγός;
Με βάση την εμπειρία των εφήβων και νέων στο φιλικό/οικογενειακό περιβάλλον μου, δεν ενδιαφέρονται για Hifi.
Θέλουν κάθε 2 χρόνια καινούργιο κινητό, ακουστικά bluetooth η boombox.
Ίσως στον δικό σου κύκλο να ισχύει κάτι άλλο, αλλά εγώ θυμάμαι στις εκθέσεις Hifi ήμασταν κοπάδια οι πιτσιρικάδες, παλεύαμε να μαζέψουμε ότι μπροσούρα μπορούσαμε και μετά στο σπίτι χαλβαδιάζαμε τα διάφορα προϊόντα από το υλικό προώθησης. Γιατί λεφτά για στέρεα δεν υπήρχαν.
Έχω ακόμη τεύχη του περιοδικού Ήχος από το 1980 που ήμουνα στο γυμνάσιο...
Οι τελευταίες εκθέσεις που πήγα πριν την πανδημία ήταν συνέδρια μεσηλίκων.....
 




Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Εγώ τα τελευταία 20 σχεδόν χρόνια που πηγαίνω δεν θυμάμαι ποτέ νεολαία στις εκθέσεις.
Ο 20χρονος σήμερα, το πιο πιθανό να μην ξέρει καν τι είναι hi-fi..... μπορεί να ακούει πολλή μουσική (αυτές τις μπούρδες που ακούν), με ακουστικά ή κανένα bluetooth ηχείο. Αν πετύχεις κάποιο νέο στην έκθεση θα είναι κάποιος, που ο πατέρας του είναι χομπίστας και κόλλησε το μικρόβιο και φυσικά έχει και ανάλογα ακούσματα (και οι κολλητοί του τον αποκαλούν ανώμαλο..... μουσικά εννοώ). Εγώ στα 20 μου, σαν φοιτητής, έκανα φροντιστήριο μαθηματικά σε παιδιά στην γειτονιά, για να μαζεύω χρήματα να αγοράζω hi-fi (έστω προσιτές συσκευές) και δίσκους.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- κρίμα , πολύ αξιόλογο περιοδικό και με αρκετό υλικό αναλογικών αλλά και 2κάναλων συστημάτων ( που μ΄ενδιαφέρουν )

- και κάτι μοναδικό που έκαναν . . . συνέκριναν πχ marantz cd 6003 με παλιό βαρβάτο wandia καθ΄οτι ως μτχ πλέον το 2ο , είχαν έκείνη την στιγμή ίδια τιμή απόκτησης
 

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Η νεολαια δεν ακουει μουσικη, ακουει τραγουδια. Ισως μονο σε συναυλιες πλεον ακουνε μουσικη. Και δεν τους εχει προβληματισει η διαφορα στον ηχο του Live σε σχεση με το κινητο που ακουει η πλειονοτητα πλεον. Εγω τους κανω παρατηρηση, πως μπορουνε και ακουνε αυτο το πραγμα που "γρατζουναει". :biggrin:
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Η νεολαια δεν ακουει μουσικη, ακουει τραγουδια. Ισως μονο σε συναυλιες πλεον ακουνε μουσικη. Και δεν τους εχει προβληματισει η διαφορα στον ηχο του Live σε σχεση με το κινητο που ακουει η πλειονοτητα πλεον. Εγω τους κανω παρατηρηση, πως μπορουνε και ακουνε αυτο το πραγμα που "γρατζουναει". :biggrin:
Κατ' αρχήν δεν ακούνε ολόκληρο δίσκο, πάει αυτό. Πέθανε.
Μόνο playlist, κάτι σαν τις κασέτες με επιλογές από δίσκους που μας γράφανε τα συνοικιακά δισκάδικα γιατί δεν υπήρχε χρήμα για να αγοράσουμε δίσκους. Η δικιά μου δισκοθήκη μέχρι που τελείωσα σπουδές σε άλλη πόλη χτίσθηκε με αίμα.
Τώρα ούτε συνδρομή στο spotify δεν πληρώνουνε....
 

D

Deleted member 50795

Guest
Αν έτσι νοείται η «εξέλιξη», δε μπορώ και ούτε θέλω να φανταστώ πως και τι θα ακούνε, μετά από 20 χρόνια ,οι νέοι.
 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Αυτο που ειναι αξιοθαυμαστο, ειναι οτι υπαρχουν ακομα (στο εξωτερικο) εντυπες περιοδικες εκδοσεις.
Εδω σε εμας, αν δεν υπηρχαν οι κυριακατικες εφημεριδες με τα συνοδευτικα τους, θα ειχαμε ξεχασει ακομα και την εννοια του περιοδικου.

Οι νεοι δεν διαβαζουν γιατι δεν χρειαζεται πια, δωσε τους YouTube και podcast και εχουν καλυφθει.
Εμεις οι παλιοι που περιμεναμε να βγει το RAM, οι 4 Τροχοι και ο Ηχος για να ξεστραβωθουμε, στραβωθηκαμε πια απο την πρεσβυωπια.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Εχει κοινο εκει, αλλη νοοτροπια, οπως και αλλη αγορα.
Εδω ειναι με πατεντα..το πραμα.
(Εκτός πιθανων εξαιρέσεων)
Λυπηρό οταν τελειώνει κατι, ισως καπου προτιμότερο.
Τελικα, μονο το wire παραμενει 8-)
 


Μηνύματα
388
Reaction score
506
Κρίμα... Από τα καλύτερα περιοδικά στο χώρο με τους καλύτερους reviewers. Όσο για τους νέους, παρόλο που δεν μου αρέσει η μουσική που ακούνε, τουλάχιστον ακούνε μουσική και όχι τα μηχανήματα όπως η πλειοψηφία εδώ μέσα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top