αφυγραντήρας

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
Καλή χρονιά σε όλους
Θέλω να αγοράσω ένα αφυγραντήρα με αποτελεσματική αφύγραση και χαμηλό κόστος λειτουργίας
Το θέλω για τo δωμάτιο(home cinema) είναι σχεδόν 30 τμ
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 





hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Morris. Τον έχω δύο χρόνια και σώθηκα. Το σπίτι έιχε πολύ υγρασία και λόγω περιοχής και λόγω κατασκευης. Ο Morris έχει εγγύηση 5 χρόνια, είναι αθόρυβος και κλάση Α+, δίπλα condensers και με ιονιστη και φίλτρο σκόνης.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Αφυγραντήρες με συμπιεστή


Είναι οι πιο κοινοί αφυγραντήρες. Καλύπτουν ένα πολύ μεγάλο εύρος αποδόσεων ανάλογα με την ισχύ τους. Για να αφαιρέσουν την υγρασία αναρροφούν τον αέρα του χώρου συμπυκνώνουν την υγρασία σε ειδική διάταξη, που διαθέτουν και την οδηγούν στο κάδο συμπυκνωμάτων. Είναι πολύ οικονομική στη λειτουργία τους και με άμεσο αποτέλεσμα στο χώρο μας. Το μόνο μειονέκτημα που έχουν είναι ο επηρεασμός τους από τη θερμοκρασία του χώρου. Γι’ αυτό το λόγο δε συνίσταται για χρήση σε χώρους με θερμοκρασία κάτω από 13-14°C.


Αφυγραντήρες με Ζεόλιθο (Desiccant)


Ο Ζεόλιθος είναι ένα φυσικό αφυγραντικό υλικό που έχει ένα μεγάλο φάσμα χρήσεων σε διάφορους τομείς. Έχει την ιδιότητα να συγκρατεί το νερό και όταν έρθει σε κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες να το αποβάλει ξανά. Στους αφυγραντήρες τοποθετείτε σε έναν ειδικό δίσκο μέσα από τον οποίο περνάει ο αέρας του χώρου και συγκρατείται η υγρασία. Κατόπιν με μία ειδική διάταξη ο Ζεόλιθος θερμαινόμενος αποβάλει την υγρασία, που είχε συγκρατήσει και το νερό οδηγείται στον κάδο συμπυκνωμάτων. Το κύριο πλεονέκτημα είναι ότι παραμένει σταθερή η απόδοση τους ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία του χώρου και συνίσταται ιδιαίτερα για χώρους με κακή θέρμανση. Από την άλλη πλευρά έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με τους αφυγραντήρες με συμπιεστή.

Γιατι ἐπιλέγουμε Αφυγραντήρες με Ζεόλιθο

Επίλεγουμε αφυγραντήρες χωρίς συμπιεστή για χώρους με ανεπαρκή θέρμανση. Η τεχνολογία Desiccant προσφέρει την οικονομικότερη αφύγρανση σε χώρους που θερμαίνονται λίγες ώρες την ημέρα ή με θερμοκρασία χαμηλότερη των 15 ° C. Εξαφανίστε μαύρα στίγματα στους τοίχους, φθαρμένα έπιπλα, φουσκωμένα ξύλινα πατώματα, παράθυρα που στάζουν νερό, κ.α. Συνηθισμένες καταστάσεις υγρασίας στο σπίτι, το γραφείο ή το εξοχικό που όλοι μας έχουμε αντιμετωπίσει.

Αυτόν έχω και εγώ.
Τον προτείνω με κλειστά μάτια
5 χρονια τον εχω,και ειναι μαυρο σκυλι. Σε χωρο χωρις θερμανση εκανε πολυ καλη δουλεια,συν οτι ανεβαζει 3-4 βαθομους την θερμοκρασια. Ενα τυπικο σερβις του εκανα περσυ στην αντιπροσωπεια.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Τον είχα πάρει για να στεγνώνουμε τα ρούχα του μωρού που είχε τρομερή παραγωγή μπουγαδας. Η Meaco παλιότερα τους αντιπροσώπευε και έγραφε στο site της πως αν μπορείς να δώσεις τα χρήματα που ζητούν είναι ότι καλύτερο.


 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Οι meaco είναι καλοί, αλλά πολύ πιο ακριβοί και κατά τη γνώμη μου χωρίς λόγο.
Εγώ πήρα έναν Singer με 119 € για δοκιμή.
Είδα ότι κάνει καταπληκτική δουλειά και πήρα άλλους δύο, έναν για την αδερφή μου κι έναν για έναν φίλο μου που το είδε και ήθελε κι αυτός.
Είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.
Και τα άλλα δύο κομμάτια τα πήρα σε προσφορά 99 € έκαστο.

Η υγρασία στον χώρο πέφτει πάρα πολύ αν το αφήσεις.
Τα τετραγωνικά δεν παίζουν ρόλο, όσα και να είναι, απορροφάνε υγρασία και τα μικρά μηχανήματα, απλά θέλουν περισσότερο χρόνο.
Το στέγνωμα των ρούχων είναι η πιο χρήσιμη λειτουργία. Σωτηρία.
Είναι εντελώς αθόρυβο μηχανάκι και συμμαζεμένο.
Αν είχα πάρει κάποιον άλλο meaco, delongi, inventor τότε που έψαχνα, δεν ξέρω τι παραπάνω θα έκαναν για να αξίζουν τα τριπλά λεφτά που κοστίζουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.414
Reaction score
27.698
Για την τιμή OK. Όταν τον πήρα εγώ είχε 170€. Τώρα έχει 243€.
Για εμένα απόδοση και κατανάλωση πάνε παρέα. Ο DD8L είναι super αλλά τρώει 1€ το 24ωρο σε nonstop use. Δηλαδή 60€ πάνω ο λογαριασμός στο δίμηνο μόνο από τον αφυγραντήρα. Καθόλου λίγα θα έλεγα.

Για θέματα κατανάλωσης βρες κάτι με κατανάλωση 180watt max. O Meaco είναι 350watt.
Αν εκεί που θα το βάλεις θα δουλεύει συνέχεια και έχεις κάπου δίπλα τουαλέτα ή κανένα σιφώνι στο έδαφος επέλεξε κάποιον που να μπορεί να πάρει και λάστιχο ώστε να το βάλεις να αδειάζει εκεί και όχι στο δοχείο. Θα τον ξεχάσεις για μήνες έτσι. Ο DD8L το κάνει.
Δεν έχω άποψη πόσο αθόρυβα είναι τα άλλα, ο DD8L δεν είναι. Σε απόλυτη ησυχία τον ακούς. Στο 1m με το κινητό. 40db περίπου - +.
Screenshot_20200102_062300_app.tools.soundmeter.decibel.noisedetector.jpg
 
Last edited:



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.414
Reaction score
27.698
Τα είχα αυτά τα μπολάκια. Για παιχνίδια καλά είναι.
Τώρα αυτά τα σακούλια πρώτη φορά τα βλέπω, αλλά δεν μου γεμίζουν καθόλου το μάτι, όταν ο Meaco βγάζει 2lt νερό κάθε 8 ώρες.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Εμείς είχαμε έναν επώνυμο δεν θυμαμαι μάρκα ,έκανε δουλίτσα αλλά αθόρυβο δεν τον έλεγες όπως λέγανε στη διαφήμιση.
Γι'αυτό και τον δώσαμε.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Αυτό είναι που έχω εγώ. Άριστο εργαλείο.
Δεν έχει ιονιστή (και ούτε τον θέλω)
Το έχουν ακόμη σε αυτήν την τιμή.

 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα σακουλακια, κουτακια κλπ ειναι λογικο να μην εχουν την ιδια αποδοση αφου ειναι παθητικα και οχι με βεβιασμενη κινηση... δεν ειναι ολα τα ιδια,και φυσικα δεν εχει δωσει και καποιος 100+ ευρω σε σακουλακια :sneaky: ....
Ολα φυσικα ειναι μετρησιμα.... θορυβος,μοιρωδιες,καταναλωση,αποδοση,vfm...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Καλημέρα!

Τί προτείνετε για αφύγρανση και στέγνωμα ρούχων σε υπνοδωματιο 24μ2 το οποίο θερμαίνεται μόνιμα με ενδοδαπέδια και στο οποίο υπάρχει και κλιματιστικό με δυνατότητα αφύγρανσης;

Έχει νόημα ή αγορά αφυγραντήρα (και το άδειασμα νερού κάθε μέρα) ή κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με το κλιματιστικό; Έχουν ίδια κατανάλωση σε χρήση αφύργανσης;

Ισχύει ότι με συμπιεστή ψύχουν λίγο το χώρο; (*)

Με ζεόλιθο ή με συμπιεστή; Ή μήπως τα σακουλάκια του σόκο;

Με ιονιστή ή όχι;

(*) εδώ λέει το αντίθετο, ότι α εξερχόμενος αέρα θερμαίνεται (αφού έχει πιο πριν κρυώσει).
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.414
Reaction score
27.698
Τί προτείνετε για αφύγρανση και στέγνωμα ρούχων σε υπνοδωματιο 24μ2 στον οποίο υπάρχει και κλιματιστικό με δυνατότητα αφύγρανσης;
Αφυγραντήρα

Έχει νόημα ή αγορά αφυγραντήρα (και το άδειασμα νερού κάθε μέρα) ή κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με το κλιματιστικό;
Και βέβαια έχει. Αν το δοχείο είναι πρόβλημα πάρε με μεγάλο δοχείο ή βγάλε σωληνάκι έξω, κάπως.

Ισχύει ότι ψύχουν λίγο το χώρο;
Οι ζεόλιθου ζεσταίνουν ελάχιστα παραπάνω το χώρο καθώς ο αέρας που βγαίνει είναι 2 βαθμούς θερμότερος από αυτόν που μπαίνει. Οι κομπρέσορα δεν κάνουν κάτι τέτοιο.

Με ζεόλιθο ή όχι;
Ζεόλιθο μόνο αν η θερμοκρασία δωματίου κατεβαίνει κάτω από 14°-15°.

Από κατανάλωση με ζεόλιθο δεν θα πέσεις κάτω από 350w, σταθερά. Με κομπρέσορα θα φθάσεις και τα 100w.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top