βόμβος από λάμπα

Μηνύματα
207
Reaction score
56
καλησπέρα , προχθές εκεί που άκουγα τους δίσκους μου, στα καλά καθούμενα μου βγήκε βόμβος. λέω δεν είναι δυνατόν μετά από αυτά που τράβηξα εδώ https://www.avsite.gr/forum/threads/περίεργο-ground-loop.182620/.
κόντευα να σκάσω.
λέω μπας και είναι η λάμπα στο dynavox JJ 12AU7 / ECC82 Gold Pins και βουαλά εξαφανίστηκε ο θόρυβος.
εδώ λοιπόν θέλω την βοήθεια σας. η λαμπίτσα έχει το πολύ 80 ώρες χρήσης. χαλάνε τόσο γρήγορα? δεν βλέπω κάποιο εμφανές πρόβλημα στην λάμπα (μαυρίλα κάψιμο κτλ) υπάρχει κάτι για να δω ότι όντως έχει πρόβλημα εμφανισιακά? και γενικά πως μετράμε μια λάμπα?
επίσης που να πάω σαν αναβάθμιση σε λάμπα? ο ήχος της ήταν πολύ καλύτερος από την μαμα κινέζα που είχε όταν το πρωτόπειρα, αλλά λέω μήπως και βγήκε κάτι νέο.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.232
Όχι, δεν χαλάνε τόσο γρήγορα... Αν είχες 80000 ώρες θα ήταν όντως για πέταμα ;)
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Άρα μάλλον έπεσα σε ελλατωματικη , γιατί μόλις έβαλα την αρχική κινεζική έστρωσε
 

Μηνύματα
41
Reaction score
12
Πριν την θεωρήσεις ελαττωματική και την πετάξεις, δοκίμασε να κουνήσεις λίγο τα δύο ακριανά ποδαράκια. Με το ένα χέρι κρατάς τη λάμπα και με τον αντίχειρα και το δείκτη του άλλου σπρώχνεις ελαφρά και προσεκτικά τα ποδαράκια. Υπάρχει περίπτωση να μην πατάει σωστά κάποιο ποδαράκι της λάμπας στη βάση. Πειραματίσου με προσοχή και αν δεν πιάσει κι αυτό θεώρησέ τη ελαττωματική..
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
καλημέρα , δοκίμασα και μια ακόμα λάμπα και έπαιξε σωστά. οπότε μάλλον χαλασε η παλιά λάμπα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.048
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top