γνώμες για επιλογή από τη νεα σειρά AT VM 95

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Έχει κάποιος εμπειρία από τη νέα ΑΤ95 σειρά?
Είμαι μεταξύ της microline (ML) ή της Shibata.
Θα αντικαταστήσει την παλιά πράσινη ΑΤ95 που με αφήνει υπερευχαριστημένο. Και από τις λιγες άλλες που εχω δοκιμάσει, pickering xv15/625, goldring 1022 μόνο η denon DL-160 μου έδωσε αισθητή διαφορά. Η παρόμοια DL110 ξεφευγει στην τιμή οπότε εκτος παιχνιδιού.
Θα φορεθεί σε SL1200 MKII και θα την οδηγήσει ένας απλός παλιός ολοκληρωμένος ES SONY.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
H ML ειναι καλυτερη ακιδα.
Συμφωνα με την ΑΤ ο μονος λογος γιατι η SH ειναι ακριβοτερη ειναι διοτι την αγοραζουν απο αλλο κατασκευαστη που τους χρεωνει περισοτερο απο οσο τους χρεωνει ο προμηθευτης της ML.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ευχαριστώ puretone.
Το διάβασα κι εγώ σήμερα αυτό και μου το επιβεβαιώνεις.
Άρα τα παραπάνω που κοστίζει η SH δεν δικαιολογούν τις έστω και ελάχιστες διαφορές που κάποιοι υποστηρίζουν ότι έχει.
Επιπλέον η AT δίνει στα χαρακτηριστικά τους και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στην ML.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ετσι ακριβως.Μεγαλυτερη διαρκεια ζωης λογω σχηματος και καλυτερο tracking για τον ιδιο λογο.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Και σε γνώμες / παράλληλες ακροάσεις με άλλες ανταγωνιστικές κεφαλές της ίδιας κατηγορίας, δεν βλέπω να βγαίνει ξεκάθαρος νικητής, οπότε υποθέτω ότι είναι καθαρά θέμα γούστου ή σε ποια έχει συνηθίσει το αυτί του καθενός.
 




Μηνύματα
66
Reaction score
32
SL 1210 MK II με Audio Technica AT-VM95ML (την οποία και πήρα μέσα από το site).
Την πήρα προς αντικατάσταση της 10πλάσιας αξίας κεφαλής που είχα και έσπασε η βελόνα της (σε άλλο βέβαια πλατό).
Εντυπώσεις;
Δε νομίζω να ξαναλλάξω κεφαλή…
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top