εμφάνιση ή άνεση;

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Πόσο σημασία δίνεται στην εμφάνιση των ηχείων σας για home cinema; Είναι η αισθητική πλευρά αρκετή να σας κάνει να αγοράσεται ένα ηχείο “χειρότερο” (στα δικά σας αυτιά) από ένα που παίζει “καλύτερα” αλλά δεν έχει αυτό το κάτι οπτικά; :?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Νομιζω πως η απαντηση βρισκεται πολλες φορες στην μεση.
Οπωσδηποτε η εκτιμηση της σωστης αναπαραγωγης θα πρεπει να αποτελει πρωτο κριτηριο, αλλα και απο την αλλη αντε να βαλεις την μπακατελα στο σαλονι σου :D
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δεν ξέρω αλλά ένα ηχείο με καλή απόδοση μου φαίνεται και καλό στο μάτι. :wink:

Ποτέ δεν θα αγόραζα ένα ηχείο με συμβιβασμό στον ήχο επειδή είναι σωστό αισθητικά.



Αυτά τα ηχεία αν και τα θεωρώ ίσως τα πιο άσχημα που είδα ποτέ πολύ ευχαρίστως θα τα βόλευα στο σαλόνι μου. :wink:
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Για να καταλάβουμε αν ένα ηχείο είναι όμορφο ή όχι, θα πρέπει να βάλουμε κάποιον που ΔΕΝ ασχολείται με ηχεία για να μας πει.
Αν ρωτήσουμε πχ την γυναίκα μας ποιό ηχείο της αρέσει σε μια έκθεση (όχι όμως στην κατηγορία slim) αυτό που θα μας πει μάλλον όμορφο θα είναι. Και πιθανότατα θα είναι άσχημο για εμάς!

Γιατί για μας, μετράει περισσότερο ο εσωτερικός και ηχητικός κόσμος ενός ηχείου και είμαστε προετοιμασμένοι να κάνουμε υποχώρηση στον αισθητικό τομέα αν ηχητικά ήμαστε ενθουσιασμένοι για αυτό!

Ανάλογο παράδειγμα στα αυτοκίνητα!
Παρουσιάστε στην αγαπημένη σας ένα LANCER EVO VIII, με τις φτερούγες του, τις τρύπες στο καπό και πείτε της και για τα 60.000 που κάνει...................
Αν δεν τηλεφωνήσει στο 166, ζητώντας να στείλουν και την όμορφη λευκή μπλούζα που δένει τα χεράκια στην πλάτη...................

Παράλληλα δείξτε της και μια ALFA ROMEO GT 3.2 (GTA) κόστους 43.000 και σίγουρα θα ανακαλέσει το προηγούμενο τηλεφώνημα!!

Επομένως.....................
Τα ηχεία που διαλέγουμε (παρ' όλο που είναι πολύ βελτιωμένα στον αισθητικό τομέα τα τελευταία χρόνια) συνήθως είναι τα γνωστά μακρόστενα παραλληλεπίπεδα κουτιά που απλά έχουν λίγο πιο κομψές γραμμές
Και οποισδήποτε άσχετος με ηχεία-ενισχυτές-βιντ/λεις θα γελάσει αν επιμείνετε στην άποψή σας περί ωραίου!






Υ.Γ. Εγώ πχ θεωρώ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ αυτό το αυτοκίνητο (εδώ σε 107 διαφορετικές χρονολογικές-χρωματικές παραλλαγές του.......)


Πολύ από εσάς θα χαμογελάσετε......... :wink:
Κάποιοι απλά θα γελάσετε............ :lol:
Και κάποιοι άλλοι πιθανότατα να ξεράσετε κιόλας!!!!! :(
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.403
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top