ερώτηση για υψηλοέξοδη MC Denon DL-160

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Έχω μια υψηλοέξοδη MC κεφαλή, την Denon DL-160 με έξοδο 1.6 mV και εμπέδηση πάνω απο 47k ohm. To phono stage είναι το cambridge audio 640p με είσοδο για MM 3-5mV, 47K ohm, 220pf και είσοδο για MC 0.5-1mV, 100ohm, 220pf. Το ερώτημα είναι η κεφαλη συδέεται στο MM ή στο MC στάδιο; Αν συνδεθεί στο MC το υπερφορτώνει; Το manual του phono αναφέρει ευαισθησία εισόδου για κανονική έξοδο 3.35mv για MM και 0.5mV για MC
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
η συγκεκριμενη κεφαλη δουλευει μια χαρα τοσο με σταδια mm, οσο και με mc, αν και ελαφρως καλυτερα αποδιδει ηχητικα με mc σταδιο προενισχυσης.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.909
Denon DL-160 με project phono stage , σε yamaha πολυκάναλο , μου ακούγεται πολύ πρίμα σε mc.

Σίγουρα παίζουν ρόλο τα ηχεία, το είδος της μουσικής αλλά και η καθαριότητα του δίσκου!
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
απο οτι ακούω στο MM λείπουν δυναμικά ενώ στο MC μέχρι στιγμής δεν ακούω παραμόρφωση ή συμπίεση. Τώρα είναι συνδεδεμένση στο MC στάδιο, με προβλημάτισαν όμως τα χαρακτηριστικά του phono...Θα δοκιμάσω και με περισσότερους δίσκους, ίσως σε συγκεκριμένες ηχογραφήσεις να υπεροδηγεί το MC στάδιο
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Η σωστή είσοδος phono για τη συγκεκριμένη κεφαλή είναι η MM. Απλώς το Cambridge σε αυτή τη θέση (ΜΜ) δεν μπορεί να δώσει αρκετή ενίσχυση σήματος. Το πρόβλημα λύνεται με αύξηση του gain στο Cambridge ώστε να ταιριάζει απόλυτα με την DL-160.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Δε θέλει πείραγμα βρε αγόρι μου, και ούτε έχει πρόβλημα στα δυναμικά. Απλώς, επειδή η κεφαλή αυτή δίνει κάπως αδύναμο σήμα, ε, θέλει λίγο παραπάνω άνοιγμα το volume. Αυτό είναι όλο. Έντονο φύσημα δεν έχεις, σωστά;
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top