εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Ειμαι κατοχος ενος ενισχυτη με ενσωματωμενο phono και ενος πικαπ nottingham analogue to horrizon me benz ace l κεφαλη.το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι γυρισμενος ο διακοπτης στο phono χωρις να παιζει το πικαπ η και οταν παιζει ακομη,ακουγονται μερικες φορες παρασιτα απο τα ηχεια ασχετως αν η ενταση του ηχου ειναι ακομη και χαμηλη οταν δεν το κανει ολα ειναι ενταξυ ουτε βομβος ουτε καποιος αλλος θορυβος μονο το τριξιμο η παρασιτα επισης τα ηχεια εχουν ελεχθει και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
0
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

Αν καταλαβαίνω καλά άλλοτε το κάνει και άλλοτε όχι. Επίσης φαντάζομαι ότι στο παρελθόν δεν είχες αυτό το πρόβλημα και ότι δεν πρόκειται για καινούργια εγκατάσταση.
Τι ακούγεται θόρυβος, βόμβος, χάνεται το σήμα από κάποιο κανάλι;
στις άλλες συσκευές έχεις παρατηρήσει ποτέ το πρόβλημα;
η γείωση του πικαπ είναι συνδεδεμένη;
Μήπως άλλαξες κάποιο καλώδιο interconnect;
Το πρόβλημα το εντοπίζεις σε κάποιο συγκεκριμένο κανάλι ή είναι τυχαίο.

Μια πρώτη λύση άμεση κι αν πιάνουν στοιχειωδώς τα χέρια σου είναι με κάποιο καθαριστικό σπρεϋ ηλεκτρικών επαφών να καθαρίσεις τα ποτενσιόμετρα του ενισχυτή: volume, επιλογείς, διακόπτες κλπ.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

Αν καταλαβαίνω καλά άλλοτε το κάνει και άλλοτε όχι. Επίσης φαντάζομαι ότι στο παρελθόν δεν είχες αυτό το πρόβλημα και ότι δεν πρόκειται για καινούργια εγκατάσταση.
Τι ακούγεται θόρυβος, βόμβος, χάνεται το σήμα από κάποιο κανάλι;
στις άλλες συσκευές έχεις παρατηρήσει ποτέ το πρόβλημα;
η γείωση του πικαπ είναι συνδεδεμένη;
Μήπως άλλαξες κάποιο καλώδιο interconnect;
Το πρόβλημα το εντοπίζεις σε κάποιο συγκεκριμένο κανάλι ή είναι τυχαίο.

Μια πρώτη λύση άμεση κι αν πιάνουν στοιχειωδώς τα χέρια σου είναι με κάποιο καθαριστικό σπρεϋ ηλεκτρικών επαφών να καθαρίσεις τα ποτενσιόμετρα του ενισχυτή: volume, επιλογείς, διακόπτες κλπ.
κοιταξε το κανει μερικες φορες παλια δεν το εκανε ,το κανει και χωρις ναπαιζει καποιος δισκος ο ηχος ειναι σαν παραμορφωση απο ραδιο σαν τριξιμο σημερα που ακουσα καμια ωρα δεν το εκανε προχθες ενω ηταν ο διακοπτης στην θεση phono ξεχασμενος και εβλεπα τηλεωραση το εκανε ξαφνικα ενοειται ο ενισχυτης ηταν σε λειτουργεια.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

Αν καταλαβαίνω καλά άλλοτε το κάνει και άλλοτε όχι. Επίσης φαντάζομαι ότι στο παρελθόν δεν είχες αυτό το πρόβλημα και ότι δεν πρόκειται για καινούργια εγκατάσταση.
Τι ακούγεται θόρυβος, βόμβος, χάνεται το σήμα από κάποιο κανάλι;
στις άλλες συσκευές έχεις παρατηρήσει ποτέ το πρόβλημα;
η γείωση του πικαπ είναι συνδεδεμένη;
Μήπως άλλαξες κάποιο καλώδιο interconnect;
Το πρόβλημα το εντοπίζεις σε κάποιο συγκεκριμένο κανάλι ή είναι τυχαίο.

Μια πρώτη λύση άμεση κι αν πιάνουν στοιχειωδώς τα χέρια σου είναι με κάποιο καθαριστικό σπρεϋ ηλεκτρικών επαφών να καθαρίσεις τα ποτενσιόμετρα του ενισχυτή: volume, επιλογείς, διακόπτες κλπ.
κοιταξε το κανει μερικες φορες παλια δεν το εκανε ,το κανει και χωρις ναπαιζει καποιος δισκος ο ηχος ειναι σαν παραμορφωση απο ραδιο σαν τριξιμο σημερα που ακουσα καμια ωρα δεν το εκανε προχθες ενω ηταν ο διακοπτης στην θεση phono ξεχασμενο και εβλεπα τηλεοραση το εκανε ξαφνικα ενοειται ο ενισχυτης ηταν σε λειτουργεια.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
0
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

αυτό με την παραμόρφωση από ραδιο δεν το κατάλαβα.
πόση ώρα διαρκεί αυτός ο θόρυβος;
μήπως έχεις κανέναν γείτονα με CB ή κανέναν ταξιτζή εκεί κοντά;
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

αυτό με την παραμόρφωση από ραδιο δεν το κατάλαβα.
πόση ώρα διαρκεί αυτός ο θόρυβος;
μήπως έχεις κανέναν γείτονα με CB ή κανέναν ταξιτζή εκεί κοντά;
¨Τιποτα απο αυτα το κανει για λιγα δευτερολεπτα σταματαει και ξεκιναει,επισης ο ηχος μοιαζει με τον ηχο που προκαλειται οταν παιζει μουσικη καποιο ηχειο και ξαφνικα χτυπαει το κινητο ακουγεται ενας θορυβος που βγαινει παραληλα με τον ηχο του κινητου συνηθως τον ακουμε και οταν μιλαμε με καποιον στο σταθερο και ξαφνικα χτυπαει το κινητο του αλλου το καταλαβαινουμε γιατι ακουγεται κατι σαν παραμορφωση,κινητα κοντα στις συσκευες η οτιδηποτε αλλο φερει μαγνητισμο η ακτινοβολια δεν υπαρχει ,σκεφτομαι μηπως εχει να κανει με την ταση του ρευματος .:118:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

Αν κουνήσεις λίγο τα βύσματα του interconnect, τα βγάλεις και τα ξαναβάλεις, τί γίνεται;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πες μας πόσο παλαιός είναι ο ενισχυτής σου και αν έχεις καθαρίσει ποτέ τα βύσματα και τις επαφές του συμπεριλαμβανομένων αυτών του επιλογέα πηγών.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

Μηπως ισχυει και αυτο που ειπωθηκε?
Θελω να πω δηλαδη οτι μπορει να φταιει η κεφαλη , να παιρνει σηματα κ.λ.π οπως ειπωθηκε για cb για ταξι κ.λ.π.
Προσωπικα το θεωρω πολυ πιθανο να ειναι αυτο το θεμα , με την βελονα και την κεφαλη , που απ'οτι μας ειπες μοντελο , ειναι μαγνητικη και ειναι πολυ πιθανο να παιρνει καποια ασχετα σηματα.
Δοκιμασε βγαλε την κεφαλη , για αρχη να δεις θα στο ξανακανει?
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

Μηπως ισχυει και αυτο που ειπωθηκε?
Θελω να πω δηλαδη οτι μπορει να φταιει η κεφαλη , να παιρνει σηματα κ.λ.π οπως ειπωθηκε για cb για ταξι κ.λ.π.
Προσωπικα το θεωρω πολυ πιθανο να ειναι αυτο το θεμα , με την βελονα και την κεφαλη , που απ'οτι μας ειπες μοντελο , ειναι μαγνητικη και ειναι πολυ πιθανο να παιρνει καποια ασχετα σηματα.
Δοκιμασε βγαλε την κεφαλη , για αρχη να δεις θα στο ξανακανει?
Μα παλιοτερα δεν το εκανε, η κεφαλη ειναι σχετικα καινουργια ενα χρονο την εχω και πως ξαφνικα παιρνει ασχετα σηματα που δεν αντιλεγω με κατι τετοιο μοιαζει και δεν το κανει συχνα,ο ενισχυτης ειναι 2 ετων
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: εχω σοβαρο προβλημα μαλλον με phono

Μα παλιοτερα δεν το εκανε, η κεφαλη ειναι σχετικα καινουργια ενα χρονο την εχω και πως ξαφνικα παιρνει ασχετα σηματα που δεν αντιλεγω με κατι τετοιο μοιαζει και δεν το κανει συχνα,ο ενισχυτης ειναι 2 ετων
Δεν εχει σημασια αν δεν στο εκανε και τωρα στο κανει.
Κανε αυτο που σου ειπα.
Βγαλε την κεφαλη και παρακολουθα το.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top