καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

ΝΙΚΟΣ.Δ

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
700
Reaction score
101
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW

Εξαιρετικη δουλεια πραγματι. Μπραβο στον ιδιοκτητη του super συνδιασμου, και συγχαρητηρια στον Κ. Μανωλη για την επιμελεια. Μετα απο ποσες ωρες θα πρεπει να κανω το ιδιο ? Την αλλη εβδομαδα θα κανω την εγκατασταση και για την ωρα ο Epson εχει 3 ωρες μονο.
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Να ευχαριστήσω επίσης κι εγώ με την σειρά μου τον Μανώλη για την εξαιρετική δουλειά που έκανε την Παρασκευή βράδυ στον Benq 6000 μου.
Μανώλη κάθε μέρα που περνάει αντιλαμβάνομαι ακόμη περισσότερο την φωτεινότητα του προβολέα και την ζωντάνια που απέκτησαν τα χρώματά του. Σ' ευχαριστώ.
Δεν μας τα λες και συ περισσότερο αναλυτικά αφού έχεις τέτοια προβολάρα:414:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.337
Reaction score
94.023
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Να ανοίξετε άλλο θέμα κύριοι με τις προβολάρες σας. :414:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.777
Reaction score
94.975
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Όχι, μην ανοίξεις τώρα Μανωλιό!

Όταν θα φθάσει τις 7.500 ώρες!:126:
 

Μηνύματα
27.378
Reaction score
25.425
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Εσυ αβγδ κάτσε καλά , γιατί θα έρθω και θα βάλω το κοντέρ σου να λέει 7500 ώρες , και θα σου βγάζει μούτζες μετά στην οθόνη ο μπενεκιού σου.
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Ήρθέ η ώρα να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου και οχι μόνο, καθώς ολοκλήρωσα μια αναβάθμιση μετά απο μεγάλη σκέψη και πολλές συζητήσεις. Οπότε θα πρέπει να ευχαριστήσω πρωτίστως όλους αυτούς που συμμετείχαν σε αυτήν την διαδικασία

- Τον Μανώλη Καστρουνή , για το καλιμπράρισμα και τις συμβουλές του
- Τον Ζιζικ, για τα διαδικαστικά απόκτησης τόσο του προβολέα όσο και της οθόνης αλλά και για το πρήξιμο που υπέστη μέχρι να πάρω τις αποφάσεις μου
- Τους φίλους που βοήθησαν στην εγκατάσταση του πανιού, Μελίδη και Μάριο
- Τον Κεφάλα και τον EAR που με "έπεισαν" για την αγορά της οθόνης.

Ουφ, τελείωσα...:406:

Για να είμαι ειλικρινείς η απόκτηση της συγκεκριμένης οθόνης με δυσκόλεψε αρκετά καθώς δεν μπορούσα πλήρως να αντιληφθώ το πόσο και πώς θα επηρεάσει την απόδοση του προβολέα. Άρχισα να το σκέφτομαι όταν μου συνέβη αυτό και εαν ρίξεται μια ματιά στο θέμα θα ανακαλύψετε ενα ποστ του Ear το οποίο τα λέει όλα. Θα κρατήσω και θα αντιγράψω δύο πρότασεις

" Το τι παίζει ένα ηχείο, εξαρτάται από το χώρο.
Ομοίως, το τι παίζει ένας προβολέας, εξαρτάται από το πανί."

και

"Ομοίως, ο προβολέας έχει κάποιες προδιαγραφές, που για να ισχύσουν στη θέασή σου πρέπει να του τα επιτρέψει η οθόνη προβολής και ο χώρος. Χωρίς αυτά, ομοίως, τζάμπα πήρες τον προβολέα. "

Τέλος...Κώστα τα είπες όλα...και πραματικά στην συγκεκριμένη περίπτωση τα παραπάνω ισχύουν 1000%/. Για περίπου 2 μήνες είχα τον προβολέα με την παλιά μου οθόνη και σχετικά καλιμπραρισμένο αλλά η διαφορά με αυτό που είδα το προηγούμενο Σάββατο είναι πάρα πολύ μεγάλη. Κάποιος ρώτησε τον Καστρουνή τι ποσοστό συμμετοχής σε αυτό που βλέπαμε είχε η οθόνη και ο Μανώλης ανέφερε ποσοστό πάνω απο το 30%-35%. Συμφωνώ και δεν ξέρω εαν κάποιος το θεωρεί μεγάλο ή μικρό αλλά για εμένα είναι τεράστιο.
Τελείωνοντας τα της οθόνης, πλέον δεν έχω το "ψυχολογικό" σοκ αυτής της αγοράς καθώς προκειται για ένα σημαντικό ποσό και εαν είχα κάποια στιγμή την δυνατότητα να βρεθώ σε τέτοιο δίλημα θα επέλεγα πολύ πιο εύκολα. Κοινώς, stewart rulez....
Οσο αφορά τον προβολέα, τις απόψεις μου τις έγραψα εδώ και πάνω κάτω παραμένουν ίδιες. Διαβάζω διάφορα απο κάποιους, για συγκλίσεις, πρασινίλες, focus κτλ και δεν ξέρω εαν θα πρέπει να θεωρώ τον ευατό μου τυχερό καθώς έχω ενα κομμάτι το οποίο δεν έχει τέτοια προβλήματα ή συμβαίνει κάτι άλλο με κάποια κομμάτια...Παντως οι προβολείς μου, και ο 9000 και ο 5000, απο επιλογή τοποθετήθηκαν σχεδόν στο μέσο της οθόνης και σε ύψος και σε πλάτος και εντελώς κάθετα στην οθόνη ώστε να αποφευχθούν τυχόν κακοτοπιές .
Σε απόδοση τώρα...είμαι ενθουσιασμένος, δεν θα γράψω τίποτα παραπάνω , απλά οι φωτογραφίες του ΕΑΡ εαν και δεν μπορούν να αποτυπώσουν πλήρως την εικόνα ( λόγω των συνθηκών φωτογράφησης) δίνουν ένα μεγάλο δείγμα.

Αυτα απο εμένα... σας :605::605::605: και ελπίζω να είμαστε πάντα γεροί για να κάνουμε τα κέφια μας...

υ.γ προς ΕΒΒΕ:

Για την επόμενη προβολή, μετά το Immortals σας έχω κανονίσει, σε 3D...
 

Μηνύματα
73
Reaction score
3
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Δεν μας τα λες και συ περισσότερο αναλυτικά αφού έχεις τέτοια προβολάρα:414:
Αγαπητέ nelson pikes σε ευχαριστώ για την τιμητική προσφώνηση του Benq μου. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να γράψω αναλυτικότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες για τον προβολέα μου, διότι δεν κατέχω και πολύ καλά όλες αυτές τις τεχνικές λεπτομέρειες που οι περισσότεροι από σας που συμμετέχετε σε αυτό το forum γνωρίζετε. Εγώ το μόνο που ξέρω είναι αυτό που βλέπω και αυτό που βλέπω πλέον μετά από τη ρύθμιση που μου έκανε ο Μανώλης Κ. είναι αισθητά καλύτερο από αυτό που έβλεπα πριν. Επειδή όμως στην όλη διαδικασία ήταν παρών και ο αξιολάτρευτος φίλος και "αδελφός" ichaltou είμαι βέβαιος πως θα μπορούσε να πει αυτός δύο λόγια για το αποτέλεσμα αλλά και για την όλη διαδικασία:105
Ελπίζω να θυμάται αρκετά πράγματα γιατί το μεγαλύτερο διάστημα ήταν εκστασιασμένος με το ηχοσύστημά μου...
Άιντε Γιάννη ξεκίνα γράφε:116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Απάντηση: Re: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Κάποιος ρώτησε τον Καστρουνή τι ποσοστό συμμετοχής σε αυτό που βλέπαμε είχε η οθόνη και ο Μανώλης ανέφερε ποσοστό πάνω απο το 30%-35%.
60-40 είχε πει ο Μανώλης, 60% ο προβολέας και 40% το πανί. (Την ερώτηση την έκανε ο πρόεδρος της ΕΒΒΕ.)

ΙΜΗΟ είναι ανάποδα, καθώς το πανί είναι αυτό που βλέπεις, δε βλέπεις τον προβολέα, και σε ένα χώρο με άσπρα ντουβάρια αν βάλεις ένα άσπρο πανί με μεγάλο gain θα βλέπεις από 20 ιρε και άνω, ενώ το άνσι κοντράστ σου θα περιοριστεί στο 1/100 του αναμενόμενου, πέραν των χρωματικών αλλοιώσεων, πέραν της λιγότερης λεπτομέρειας λόγω διάχυσης στην επιφάνεια του πανιού, κλπ κλπ κλπ, αλλά δε θα μαλώσουμε κιόλας! :116:
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Re: Απάντηση: Re: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

.... κλπ κλπ κλπ, αλλά δε θα μαλώσουμε κιόλας! :116:
Γιατί Κώστα? οι άλλοι που μαλώνουν τι παραπάνω έχουν από εμάς?:410::410::410:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

οικονομικα ειναι βαρυ το φορτιο......
....αλλα ειναι κατι που θα μεινει και για τον επομενο προβολεα οταν χρειαστει..:414:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.414
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

ορίστε! η φωτό έχει και αρκετά μεγάλο μέγεθος πλέον...


:111: απιστευτη φωτο ! απο τον 9000 ειναι σιγουρα ,βρε μπας και ειναι απο Χ30:114:
και αν ειναι δηλαδης απο επσον (που ειναι) στον jvc ειμαι περιεργος να δω διαφορες πανω σε φωτο,γιατι στην παρουσιαση ειδα ζωντανα τις διαφορες και τωρα μας εβαλες σε σκεψεις!!!!!!!:422:

Καλοθεατα τα καινουργια αποκτηματα!
 

Μηνύματα
2.256
Reaction score
249
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

:111: απιστευτη φωτο ! απο τον 9000 ειναι σιγουρα ,βρε μπας και ειναι απο Χ30:114:
και αν ειναι δηλαδης απο επσον (που ειναι) στον jvc ειμαι περιεργος να δω διαφορες πανω σε φωτο,γιατι στην παρουσιαση ειδα ζωντανα τις διαφορες και τωρα μας εβαλες σε σκεψεις!!!!!!!:422:

Καλοθεατα τα καινουργια αποκτηματα!
κι εγω αυτο ειπα βλεποντας τις φωτογραφιες του συγκριτικου
η φωτογραφια του Κωστα ειναι για διαφημιση
(εκτος αν οφειλεται στην οθονη η διαφορα
δυσκολο να το πιστεψω)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.337
Reaction score
94.023
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

κι εγω αυτο ειπα βλεποντας τις φωτογραφιες του συγκριτικου
η φωτογραφια του Κωστα ειναι για διαφημιση
(εκτος αν οφειλεται στην οθονη η διαφορα
δυσκολο να το πιστεψω)
Έλα μωρέ με τον Κωσταυτιά και τη μηχανή του........ Πήγε για βόλτα, λέει, κι έβγαλε 400 κλικ ο άχρηστος με την άχρηστη μηχανή του. :414:
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Η ίδια φωτό από το blu-ray.com:

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.889
Reaction score
34.342
ε, καλα, τι να λενε οι φωτο απ το Blu-ray.com , μπροστα στις δικες μας...

Greek Power ρε , Κωστας ΕΑΡ!!

Οχι δειτε τις κ μονοι σας!!

( και .....που ειστε...... αν ηθελε να την περιποιηθει λιγο , να την κανει σωστα δηλαδη , ομορφα , περιποιημενα....αντε γεια μετα!!!! )

:116::116:
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Re: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

ε, καλα, τι να λενε οι φωτο απ το Blu-ray.com , μπροστα στις δικες μας...


Οχι δειτε τις κ μονοι σας!!
Το είδαμε...είναι πολύ ανώτερη του blu-ray.com...καμία σχέση...μάλλον από προβολέα dlp είναι:105:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.777
Reaction score
94.975
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

...και ίσως από Μπενεκιού! :145:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

ναι......βεβαια...

η τον 5000 η τον 6000 :405:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.777
Reaction score
94.975
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Ακριβώς! :410:
 

Μηνύματα
27.378
Reaction score
25.425
Απάντηση: καλιμπράρισμα στον ichaltou: Stewart & Epson TW9000

Αντε ρε χαμένοι και οι δυο !!! που βλέπετε εικόνα απο dlp....
Πάρτε εναν lcd, να δείτε το φως το αληθινό.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.871.683
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top