καμπυλεσ απο denon multi eq

Μηνύματα
257
Reaction score
43
Καλησπερα,
ειιμαι καινουργιος στο αθλημα και ακομα στο διαβασμα οποτε θα παρακαλουσα για την κατανοηση σας.
προσπαθω να φτιαξω οσο μπορω ενα set up 5.1. αποτελουμενω μεχρι στιγμης απο τα εξης
FRONT - klipsch r51m
surround- r51m
center - r52c
sub - kef c4 (θα το αλλαξω με sb1000 pro)
κατεβασα την εφαρμογη της denon kai πηρα τα παρακατω αποτελεσμα.
ειμαι στο διαβασμα ακομα οποτε δεν μπορω να κατανοησω και να διαβασω σωστα τα αποτελεσματα οποτε θα ηθελα μια βοηθεια απο εσας.
αυτο που μπορω να δω σιγουρα ειναι οτι sub ειναι χαλια και δεν ξερω αν φταιει η θεση ή οτι ειναι περιοριμενων δυνατοτητων (8¨¨ ) για τον χωρο μου , και αν θα φτιαξουν τα πραγματα με την αγορα του svs. Επισης νομιζω οτι ολατα ηχεια εχουν πολλα σκαμπανεβασματα.
δυστηχως λογο της τηλεορασης δεν μπορω να βγαλω τα ηχεια απο τα ραφια , ουτε να βαλω το κεντρικο στο κεντρο.

fronts.jpg
Screenshot_20210328_132830_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg
surround , center.jpg
IMG_20210328_132851.jpg
IMG_20210328_132901.jpg
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα σου,
Όντως τα αποτελέσματα είναι λίγο τραγικά.
Θα πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές για να βελτιωθούν τα αποτελέσματα.
Το κεντρικό μεταξύ των μπροστινών ηχείων είναι λάθος, κοντά στο ένα και πολύ μακριά από το άλλο, ίσως να σκεφτείς να μπουν σε άλλα σημεία π.χ.
Η τηλεόραση πάνω από το τζάκι το κεντρικό μπροστά από το τζάκι με βάση το ίδιο και τα 2 μπροστινά με βάσης η στο τοίχο.
Όσο για το σαμπ άλλαξε το θέση πιο κοντά στο κέντρο.
Κάνε δοκιμαστικές αυτές τις αλλαγές μέτρησε με το app και ίσως βρεις πιο καλύτερες θέσεις.
Η γνώμη μου.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
έχω απογοητευτεί με τον κολοχωρο πουχω.ολα είναι στο εκατοστό. η 55 χώρεσε ίσα ίσα και δεν μπορώ να βάλω ηχεία κολόνες γιατί θα μου κρύβουν ένα μέρος από τη TV. για να τη βάλω πάνω από το τζάκι πρέπει να κάνω ολόκληρη κατασκευή με γυψοσανίδα γιατί δεν είναι τοίχος για να τη κρεμάσω. σκέφτομαι να τα πουλήσω όλα και να πάρω μια ηχομπαρα JBL 9.1 να τη βάλω πάνω απτό τζάκι.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Εκτός αν γκρεμίσεις το τζάκι. Τότε χωράνε όλα μια χαρά.
 


Μηνύματα
257
Reaction score
43
υπαρχει περιπτωση να εχει κανα προβλημα το ηχειο του audyssey ή η εφαρμογη; οτι και να κανω η καμπυλες ειναι τα ιδια χαλια. και για τα ηχεια που ειναι χωμενα στα ραφια πες οτι δικαιολογητε , αλλα τα surround εινα πισω απο το καναπε σε βασεις χωρις τοιχο πισω τους και εχει τα ιδια χαλια.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
για να μην ανοίγω νέο θέμα, σκέφτομαι να δώσω τα r51m που βλέπετε στη φώτο και να πάρω δαπέδου.παλι με 5αρια woofer αλλά δαπέδου . έχω βρει τα rf15. .θα έχω βελτίωση λέτε με του δαπέδου;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
το θέμα δεν είναι αν θα αλλάξεις ηχεία...αλλά και το πως θα τα τοποθετήσεις

+ απ όσο βλέπω έχεις σοβαρό θέμα με το sub και τις χαμηλές
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
To rf15 είναι παλιά σειρά της klipsch άρα μιλάς για μεταχειρισμένο.
Φυσικά είναι καλύτερο από το r51, αλλά έχεις ένα πρόβλημα χώρου που θα τα τοποθετήσεις.
Όσο για το σαμπ το kef είναι 8ιντσο ενώ το svs 12ιτσο σίγουρα θα αλλάξει το ηχητική απόκριση.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
είναι παλιό το ποστ και δεν το ενημέρωσα. οι καμπύλες έχουν καλυτερέψει και sub έχω πάρει ένα Polk audio HTS 12. θα ανεβάσω τις νέες μετρήσεις.
τα rf15 θα τα βάλω αριστερά δεξιά κοντά στους τοιχους
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
είναι παλιό το ποστ και δεν το ενημέρωσα. οι καμπύλες έχουν καλυτερέψει και sub έχω πάρει ένα Polk audio HTS 12. θα ανεβάσω τις νέες μετρήσεις.
τα rf15 θα τα βάλω αριστερά δεξιά κοντά στους τοιχους
Καλημέρα,
Σωστός το Polk έχει καλές κριτικές.
Αν το βάλεις αριστερά δε θα ενοχλεί στη τηλεόραση, η έχεις αλλάξει τη θέση της.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
Καλημέρα,
Σωστός το Polk έχει καλές κριτικές.
Αν το βάλεις αριστερά δε θα ενοχλεί στη τηλεόραση, η έχεις αλλάξει τη θέση της.
το polk το εχω βολεψει. απλα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να αλλαξω τα r51m με τα rf15 ωστε να ερθουν τα ηχεια πιο κοντα στη θεση ακροασης και να βγαλω τα βιβλιοθηκης απο εκει που ειναι χωμενα .
επισης εχω βρει μεταχειρησμενα και τα zensor 5 με τις ιδιες σχεδον διαστασεις. ποια μου προτεινεται τα fr15 η τα zensor 5; (φυσικα θα αλλαξω και το κεντρικο αν παρω τα dali)
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Σου το έγραψα και πιο πριν ότι το rf-15 είναι σίγουρα καλύτερο από το r-51.
Συγκριτικά με το dali το klipsch έχει το δικό του ήχο λόγο κόρνας, αν είσαι ευχαριστημένος ( δε σε κουράζει η κόρνα ) παίρνεις τα RF.
 

Μηνύματα
343
Reaction score
872
το polk το εχω βολεψει. απλα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να αλλαξω τα r51m με τα rf15 ωστε να ερθουν τα ηχεια πιο κοντα στη θεση ακροασης και να βγαλω τα βιβλιοθηκης απο εκει που ειναι χωμενα .
επισης εχω βρει μεταχειρησμενα και τα zensor 5 με τις ιδιες σχεδον διαστασεις. ποια μου προτεινεται τα fr15 η τα zensor 5; (φυσικα θα αλλαξω και το κεντρικο αν παρω τα dali)
Τα zensor έχουν σταματήσει και το κεντρικό τους μόνο μεταχειρισμένο ίσως το βρεις
 


Μηνύματα
257
Reaction score
43
το ειδα σε ευχαριστω. εχω βρει και τα zensor 5 300 ευρω οποτε μαλλον για αυτα θα παω .
επειδη η αποσταση ακροασης ειναι σχετικα μεγαλη ,σχεδον 2,5 μετρα (γιαυτο το λογο εδωσα τα r51m) θα ειναι καλυτερα να παρω τα zensor 3 με 7" WOOFER η τα zensor 5 που ειναι δαπεδου αλλα μονο ε 5" woofer.
Να πω οτι εχω και subwoofer 12" .
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Να πω οτι εχω και subwoofer 12" .
Μη το λες έτσι αυτό γιατί θα σου πουν πιο ειδήμονες ότι πάνω από τα 4 είναι καλά :p
όσο για το zensor πάρε το 3 με τα 7ιντσα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top