κατασκευή κούτας 10’’ και επιλογή baget μεγαφώνου 200-250w(max) για ενισχυτή pa

Μηνύματα
15
Reaction score
5
Καλησπέρα,
θα ήθελα να κάνω μια πρώτη σοβαρή προσπάθεια στο να κατασκευάσω ένα ηχείο δυο δρόμων μόνος μου. Αρχικά να ξεκαθαρίσω οτι έχω ασχοληθεί με ξυλουργικά όποτε έχω κάποιες γνώσεις στο θέμα της κατασκευής , σε αυτό που θα χρειαστώ περισσότερη βοήθεια είναι στην σχεδίαση της καμπίνας καθώς και την επιλογή κατάλληλου μεγαφώνου (10'' 200-250w max) και τουιτερ . Το ηχείο θέλω να είναι όσο το δυνατών φθηνότερο (δλδ 30 ευρώ max για μεγάφωνο, τα ξύλα τα έχω) και γιαυτό θα γίνουν αρκετοί συμβιβασμοί στο θέμα της ποιότητας ήχου . θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για πάρτη στο σπίτι και αρχικά θα παίζει σε έναν ενισχυτή ’’ερείπιο’’ αλλά μαζεύω υλικά ώστε να φτιάξω έναν στέρεο pa ενισχυτή 2x250w max
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ολους όσους κάτσουν τουλάχιστον να το διαβάσουν:dance2:
 


Μηνύματα
15
Reaction score
5
κάτσε να δω πως θα πάει το πρώτο και μετά φτιάχνω κ το δεύτερο. Μονάδα χαμηλών εννοείς γουφερ ? Αν ναι τότε αυτό http://www.tele.gr/gr/product/sbw-830 ειναι TELE δεν έχω ακούσει καθόλου καλά σχόλια αλλά έχει πολύ δελεαστική τιμή
[DOUBLEPOST=1544124703][/DOUBLEPOST]λάθος λινκ http://electromotive.gr/index.php?o...=1818&virtuemart_category_id=216#.XAl49mgzaCg
 


I

iason

Guest
Επειδή είσαι Άσχετος σαν και μένα αλλά πιάνουν τα χέρια σού στα ξυλουργικα,Προτείνω να φτιάξεις τη κάσα και να βάλεις λουλούδια μέσα. Θα ομορφύνει και το σπίτι σού και θα γλυτώσεις και τα αυτιά σου απο το βασανισμό. ;) Γειά ηχείο δε σε κόβω έτοιμο ακόμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλώς όρισες και από εμένα Χρήστο!
Δυστυχώς, όσο πικρό και αν είναι το μήνυμα του Ιάσωνα, είναι η αλήθεια.
Είναι πολύ ποιο εύκολο να καταπιαστείς με την κατασκευή ενός τελικού ενισχυτή ή ακόμα καλύτερα προενισχυτή.
Επιπλέον, είναι εντελώς διαφορετικό το να ξέρεις από ξυλουργικά, από το να γνωρίζεις πως πρέπει να κατασκευαστεί η καμπίνα ενός ηχείου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ισχύουν φυσικά αυτά που σου λένε παραπάνω, παρ' όλα αυτά αν επιμένεις να το φτιάξεις (για τη χαρά της κατασκευής, την εμπειρία, τον πειραματισμό), βρες ένα woofer που στα χαρακτηριστικά του να αναφέρει τι όγκο καμπίνας χρειάζεται (για να μη μπλέξουμε με τυπολόγια) ώστε τουλάχιστον να είσαι εντάξει από κει. Επίσης διάλεξε και ένα tweeter που τουλάχιστον να έχει περίπου την ίδια ευαισθησία και σύνθετη αντίσταση με το woofer ώστε να απλοποιηθεί αρκετά το crossover που θα χρειαστείς...
Δεν είναι μόνο αυτές οι 2 παράμετροι που ανέφερα... αλλά τουλάχιστον να έχεις αυτά και κάπως θα ακούγεται!
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Kατι ετοιμα φιλτρα, δυο-3 δρομων με αναγραφομενες τιμες χ watt ,κατι το χ μεγαφωνο με τοσα watt αρα μας κανει..κατι οι ετοιμες καμπινες κατι το τρεις εντεκα τρεις δωδεκα ε..κατι θα βγει...με σιγουρα μεγαλυτερο κοστος και χειροτερο απο κατι ετοιμο...
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Ή βρες ένα έτοιμο σχέδιο από αυτά που έχουν όλες οι εταιρίες μεγαφώνων, για την πρώτη σου προσπάθεια.
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Απλά προς ενημέρωση όσον αφορά τα μεγάφωνα TELEimpex Greece.
Κάποτε είχα αυτή την επικοινωνία μαζί τους, στο μακρινό 2007:
Καλησπέρα,
πρόσφατα αγόρασα το Woofer SBW-850, 12ινστών, 400W, 8ohm.
Θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με τις συχνότητες [Hz] του μεγαφώνου καθώς και τα λίτρα που απαιτεί να έχει η καμπίνα [κουτί] για την καλύτερη δυνατή απόδοση [ειδικά στα μπάσα].


Ευχαριστώ,
Πέτρος Τ.
Οι συχνότητες είναι 38-250Hz και περίπου 25 λίτρα
κλειστή καμπίνα με 19mm MDF
Έχω μια εντύπωση ότι αυτά τα TELE είναι κυρίως για χρήση σε αυτοκίνητα βέβαια...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να παρατηρήσουμε εδώ πως δεν υπάρχει προτεινόμενη κατασκευή εταιρίας με μεγάλο όνομα, στην τιμή που ενδιαφέρει τον Χρήστο. Κοστίζουν αρκετά παραπάνω.
Δεύτερον, τα αναφερόμενα μεγάφωνα είναι πολύ κάτω του μετρίου και χωρίς χαρακτηριστικά εμπιστοσύνης.
Και τρίτον, δεν μπορεί να συνδυαστεί 10ιντσο woofer με tweeter πέραν μονάδων PA, που η σχεδιαστική λογική τους είναι εντελώς διαφορετική από τα λεγόμενα οικιακά μεγάφωνα.
Το πολύ 8ιντσο και ακόμα καλύτερα, από πλευράς κόστους και μεγέθους καμπίνας, 6,5 ιντσών μονάδα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Για τη χρηση που θες ένα pa έτοιμο είναι κατά τη γνώμη μου το πιο σωστό και πιο οικονομικό.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Tα ηχεια pa ξεκινουν απο 35 ευρω ανα μοναδα στο σκρουτζ και θα ειναι πολυ αξιοπρεπεστερα απο το ηχειο που θα φτιαξεις. Οταν η χαρα της δημιουργιας δεν εχει αντικτυπο απο τεχνικης και πρακτικης αποψης, δε θα ειναι χαρα αφου στην προκειμενη περιπτωση, θα σου κοστισει παραπανω και δε θα ειναι ηχειο.:p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top