κινητο με εμφαση στη φωτο

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Όποια και να είναι η επιλογή σου, περίμενε 6 εβδομάδες μέχρι την Black Friday.
Έτσι πήρα το Α52 από σχεδόν 500€ κάτω από 350€.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.465
Βασίλη, δεν υπάρχει τηλέφωνο στην κατηγορία τιμής των 250€ με έμφαση στην κάμερα, εκτός ίσως αν γράφει επάνω του Sony. Εν πάση περιπτώσει, αν δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό το σκαλοπάτι των 150€, πάρε ένα τηλέφωνο των 400€ και άνω, προτιμώντας κάποιο με κάμερα εφοδιασμένη με OIS και στο βίντεο. Είναι πολύ μεγάλη ευκολία όταν τη χρειαστείς - και κοροϊδία, αν πληρώσεις 400€ και άνω και δεν την έχεις. Επομένως, προτίμησε το 6a έναντι του A52s, γνωρίζοντας, όμως, πως δεν έχει jack ακουστικών, ή ακόμα καλύτερα, προτίμησε αυτό το Sony.

Επίσης, μην πολυδίνεις σημασία στη χωρητικότητα της μπαταρίας, η αυτονομία εξαρτάται από διάφορα πράγματα, ενώ καθοριστικό ρόλο (πρέπει να) παίζει το βάρος.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Για το One Plus αν το καναμε λιγο πιο συγκεκριμενο κι αν καποιος εχει να προτεινει κατι που στην τιμη να κινειται λιγο - πολυ 300-400 ευρω τοτε να το δω
Συγκεκριμένο μοντέλο σου έστειλα, στα 335€. Στα λεφτά του, είναι ίσως ό,τι καλύτερο υπάρχει σε κάμερα.
Σε μεγαλύτερα budget, εννοείται πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.127
Reaction score
30.063
Το να δώσει κάποιος 400 ευρώ για κινητό αποκλειστικά και μόνο λόγω κάμερας όταν βολεύεται σε όλα τα υπόλοιπα με κινητά των 100 ευρώ το θεωρώ υπερβολή. Υπό τη λογική αυτή όντως έχει νόημα η αγορά μιας φωτογραφικής μικρών διαστάσεων με 400 ευρώ, που μπορεί να κρατήσει και 10 χρόνια καλύπτοντας τις όποιες ανάγκες.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.330
Προσωπικά δεν ξανά δίνω πολλές παράδες για κινητό, από τότε που σταμάτησα να ψωνίζω ναυαρ(αρχίδες) έχω αγοράσει xiaomi mi9t pro, πολύ ευχαριστημένος, κάνα χρόνο έχω που το άλλαξα και πήρα πάλι xiaomi poco f3, επίσης πολύ ευχαριστημένος.
Στο θέμα κάμερας μεγάλη σημασία έχει το λογισμικό της εφαρμογής και ύστερα τα χαρακτηριστικά των φακών, αισθητήρα κλπ.
Τη μέρα στο φως του ήλιου όλα σχεδόν κάνουν ικανοποιητική δλειά, τα θέματα ξεκινάνε στο χαμηλό φωτισμό, εκεί η xiaomi στις επιλογές που έχω κάνει τα πάει μέτρια έως χάλια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Με τα μεχρι τωρα δεδομενα το Google Pixel 6a μαλλον εχει ενα μικρο προβαδισμα (ειναι και του 2022 μοντελο).
Τεράστιο προβάδισμα έχει.

Είναι εντελώς καινούριο κινητό, μόλις ένα μήνα έχει που κυκλοφορεί, με android 13 και πάει σφαίρα σε όλα. Θα πάρει πρώτο τις επόμενες αναβαθμίσεις του android, όπως πάντα ισχύει για τα τηλέφωνα της Google.

Στη φωτογραφία είναι κλάσεις ανώτερο του σαμσουνγκ, δες στο dxomark το pixel (32 στην κατάταξη) έχει σκορ 122 και το σαμσουνγκ (64 στην κατάταξη) μόλις 88..



Screenshot_20221014-113239.png
Screenshot_20221013-174154.png



Πέραν αυτού, όπως είπε ο μπρετσος, στη φωτογραφία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το σοφτγουερ, και καλώς ή κακώς, το σοφτγουερ της γκουγκλ, γ@μ@ει...
Τρομερή βελτιστοποίηση, στις έτοιμες αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις.
Ότι πιο εύκολο για να βγάλεις μια πολύ καλή φωτογραφία ανά πάσα στιγμή και σε οποιεσδήποτε συνθήκες.


Άμα αντέχεις χωρίς να ματώσεις οικονομικά να πάρεις το πίξελ, πάνε πάρτο με κλειστά μάτια. Πάρτο χθες. Όρμα.

Πάρε και μια καλή θήκη να το προστατέψεις, προτείνω την spigen, κι εγώ αυτή παίρνω πάντα, και πραγματικά προστατεύει το τηλέφωνο.




Και θα το χαρείς σε όλα του.


To Huawei p30 pro είναι το προηγούμενο κινητό μου, τώρα πήγα σε pixel 6, εδώ και κάνα μήνα.

Είναι το τελευταίο Huawei με επίσημο google λειτουργικό, αλλά έχει μείνει στο android 10, οπότε δε δούλευε ασύρματα το android auto (μίνιμουμ android 11), και εκνευρίστηκα. 😁

Αλλά έχει καλύτερη μπαταρία, ταχύτερη φόρτιση, πολύ καλύτερο φακό στο ζουμ (*5 αναλογικό ζουμ), και γενικά καλύτερη ποιότητα κατασκευής.
Ωστόσο στα σκοτεινά πλάνα δεν μπορεί με τίποτα να φτάσει το πίξελ, ιδίως το σοφτγουερ της γκουγκλ, είναι αρκετά πιο αργό, και έχει χειρότερη οθόνη, αν και πολύ καλή, ωστόσο η φρέσκια οθόνη του πίξελ είναι το κάτι άλλο.

Είναι παλιό τηλέφωνο, αλλά συνεχίζει να το κυκλοφορεί η Huawei γιατί είναι το μόνο με επίσημο λειτουργικό android.

Άμα το θες το Huawei που έχω, το οποίο είναι σε απολύτως άριστη κατάσταση, σα καινούριο μιλάμε, γυαλίζει από παντού ούτε μία γρατσουνιά πουθενά, κι άμα σου αρκεί το android 10, θα το πάρεις από μένα δωράκι μαζί με θήκες και φορτιστές και λοιπά τζιμπράγκαλα, και κρατάς τα ευρωπουλα στην τσέπη σου για να καλύψεις άλλες τρύπες. 😎

ΥΓ. Λόγω ηλικίας, το Huawei μου θα χρειαστεί λίαν συντόμως αλλαγή μπαταρίας με μια καινούρια.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Συγκρίνοντας τις επιλογές σου


Βλέπω ότι το samsung υπερτερει σε μέγεθος αισθητήρα , περισσότερες κάμερες .

Samsung
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm
5 MP, f/2.4, (macro)
5 MP, f/2.4, (depth)

Google
12.2 MP, f/1.7, 27mm, (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 17mm, 114˚ (ultrawide), 1.25µm


Στο βίντεο πιστέυω ότι μάλλον θα είναι λίγο καλύτερο το google λόγω λιγότερων pixel και την ύπαρξη OIS (σταθεροποίησης)

Προσωπικά θα προτιμούσα το google λόγω ότι δεν έχω καλή εμπειρία σε βάθος χρόνου απο τα samsung.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
....................................................................................................................................
ΥΓ. Λόγω ηλικίας, το Huawei μου θα χρειαστεί λίαν συντόμως αλλαγή μπαταρίας με μια καινούρια.
Παλι σε εξοδα θες να με βαλεις! 😂 :lol:

Δεν σου κρυβω οτι θελω να βαλω στην ακρη λεφτα για ηλεκτρικο αυτοκινητο! Θα σε περιμενω 2-3 χρονια ακομη.
Που θα παει θα το βαρεθεις αυτο που εχεις!!


Σημειωτεον στην κατηγορια γυρω 200 ευρω και λιγο πανω, αυτο που βρηκα σαν αξιολογο γι αυτο που θελω ειναι και το .... OnePlus Nord CE 2 Lite 5G Dual SIM (6GB/128GB), αλλα δεν μου το προτεινε κανεις! Τι παιζει? Προσωπικα δεν το γνωριζω καθολου οι κριτικες ομως ειναι αρκετα καλες δεδομενης της κατηγοριας τιμης.

Γενικα το κινητο το χρησιμοποιω κυριως για 3 δουλειες.
Το τηλεφωνο φυσικα, καποιες φωτογραφιες οχι πολλες, αλλα αν μη τι αλλω αυτες που βγαζει να ειναι αξιοπρεπεις και φυσικα και το βραδυ. Και τελος στην τουαλετα. Χωρις αυτο δεν παω. Καποτε επερνα κανα βιβλιο για την τουαλετα, τωρα αλλαξα συνηθειες!


Ειμαι στον υπολογιστη πολλες ωρες καθημερινα λογω δουλειας, οποτε πιο σπανια τα του ιντερνετ τα κανω μεσω του τηλεφωνου.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Και μια επίσκεψη σε κάποιο κατάστημα που να τα έχει όλα να τα δεις δεν θα κάνει κακό. Το hands on έχει πάντα την τελευταία λέξη. Πως αισθάνεσαι τη συσκευή στο χέρι σου και κυρίως να δουλέψεις το κινητό. Το κάνω πάντα. Στην τελευταία επίσκεψη για αγορά πολλές συσκευές έφαγαν άκυρο με το που τις έπιασα ή έπαιξα λίγο με το λειτουργικό.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Το να δώσει κάποιος 400 ευρώ για κινητό αποκλειστικά και μόνο λόγω κάμερας όταν βολεύεται σε όλα τα υπόλοιπα με κινητά των 100 ευρώ το θεωρώ υπερβολή. Υπό τη λογική αυτή όντως έχει νόημα η αγορά μιας φωτογραφικής μικρών διαστάσεων με 400 ευρώ, που μπορεί να κρατήσει και 10 χρόνια καλύπτοντας τις όποιες ανάγκες.
Αν έχει κάμερα πολύ καλή θα συνοδεύεται σίγουρα και απο πολύ καλό επεξεργαστή και λοιπό hardware.
Οπότε συνολικά θα έχει μεγάλη διαφορά απο τα "απλά" κινητά σε ταχύτητα, αντοχή στο χρόνο και πολλά άλλα.
Πάντα και εγώ αγόραζα κινητά κατηγορίας 200-300ευρώ και σε 2 χρόνια το πολυ σερνόντουσαν απο τις αναβαθμίσεις και καθυστερούσε σημαντικά σε πολλά κρίσιμα για μένα πράγματα (το ξεσκίζω το κινητό σε όλους τους τομείς).
Η τελευταία μου αγορά πριν 2 χρόνια ήταν το huawei p40 και εκτός ότι όλα τα gservices τα λειτουργώ κανονικά (θέλει ψάξιμο) το κινητό σε ταχύτητα πάει όπως την πρωτη μέρα .
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Σημειωτεον στην κατηγορια γυρω 200 ευρω και λιγο πανω, αυτο που βρηκα σαν αξιολογο γι αυτο που θελω ειναι και το .... OnePlus Nord CE 2 Lite 5G Dual SIM (6GB/128GB), αλλα δεν μου το προτεινε κανεις! Τι παιζει? Προσωπικα δεν το γνωριζω καθολου οι κριτικες ομως ειναι αρκετα καλες δεδομενης της κατηγοριας τιμης.
Στο πρότεινε ο @symos στο post #43. :) Εάν σε "κερδίσει", δες εάν μπορείς να το πάρεις απευθείας από το site της OnePlus, μπορεί να σου έρθει πιο οικονομικά.

Η σύζυγός μου έχει κινητό της OnePlus αρκετά χρόνια (>3) κι είναι πολύ ευχαριστημένη από τη χρήση του.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Στο πρότεινε ο @symos στο post #43
Οχι, το CE δυστυχώς δεν είναι το ίδιο μοντέλο με το "σκέτο". Τώρα τι/πόση διαφορά έχουν δεν έχω ψάξει, αλλά πάντως δεν είναι το ίδιο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Οχι, το CE δυστυχώς δεν είναι το ίδιο μοντέλο με το "σκέτο". Τώρα τι/πόση διαφορά έχουν δεν έχω ψάξει, αλλά πάντως δεν είναι το ίδιο.
Ναι, έχεις δίκιο, δεν είδα πολύ προσεκτικά τα μοντέλα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Όποια και να είναι η επιλογή σου, περίμενε 6 εβδομάδες μέχρι την Black Friday.
Έτσι πήρα το Α52 από σχεδόν 500€ κάτω από 350€.
Αλεξη αυτο με την black Friday δεν ειναι και τοσο σιγουρο. Εγω αγορασα τηλεοραση εναμιση μηνα πριν την Black Fridayμε 2100 ευρω αμεσως μετα την ανεβασαν κοντα στα 2600, και την ειχαν προσφορα αν δεν κανω στα 2290 την black friday.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Αλεξη αυτο με την black Friday δεν ειναι και τοσο σιγουρο. Εγω αγορασα τηλεοραση εναμιση μηνα πριν την Black Fridayμε 2100 ευρω αμεσως μετα την ανεβασαν κοντα στα 2600, και την ειχαν προσφορα αν δεν κανω στα 2290 την black friday.
Μέσα είναι και αυτά, δυστυχώς. Δεν είναι ο κανόνας, ευτυχώς, οπότε θεωρώ πως αν μπορείς να κάνεις υπομονή κάτι θα κερδίσεις. Αν δεν είναι στην συσκευή που έχεις επιλέξει μπορεί να είναι σε άλλη και η διαφορά να είναι σημαντική υπέρ της δεύτερης επιλογής. Ποτέ δεν ξέρεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top