κοίτα να δείς!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ένα φιλαράκι μου έμεινε από στέρεο γιατί πήγα να ενώσω κάτι καλώδια κι έκανε μπαμ, ή μάλλον σσσσστσσούφφφφφ.... και έβγαλε καπνό βρωμερό το παλιο-μίντι του!
Ε που να φανταστώ πως το διενισχυόμενο μικρο Sony ηχείο του είχε ανάποδα τα καλώδια σε μιντγούφερ και τουίτερ? Έχανε επαφή η γή στο ένα μεγάφωνο του ηχείου και σύνδεσα τη "γη" από το άλλο μεγάφωνο για να δουλέψει και καλά, μόνο που δε βγήκε γη η γη....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τέλος πάντων, παλιό ήτανε, δεν ίδρωσε το αυτί του, άσε που το σι-ντι-πλέιερ είχε προ πολλού παραδώσει το πνεύμα του...

Ουσιαστικό πρόβλημα βέβαια δεν είχε ο φίλος μου, διότι έπαιζε τα σι-ντί από το dvd player, ένα oppo, κι όχι από το χαλασμένο ενσωματωμένο στο σόνυ ραδιοενισχυτοσιντιπλέιερ, άσχετο.

Αλλά να τον αφήσω χωρίς στέρεο δε γινότανε, οπότε πήγα και του πήρα "δωράκι" ένα σετ... ηχείων!

Τα οποία βγήκαν απρόσμενα καλά, να (δηλ ΝΑΑΑΑ - με το συμπάθειο) μια εκπληξούλα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τα ηχεία που του πήρα είναι τα ενεργά Behringer MS 40, τα οποία έχουν ταμπέλα "24-Bit/192 kHz Digital 40-Watt Stereo Near Field Monitors". η οποία ταμπελίτσα ομολογώ πως μου άρεσε....

http://www.behringer.com/MS40/index.cfm?lang=eng

Αυτά τα ηχειάκια που λέτε, έχουν ψηφιακή είσοδο (optical και coaxial !!!), έχουν δυό αναλογικές εισόδους, δυό volume control για διαφορετικές εισόδους, μπάσσα-πρίμα, ακόμα και έξοδο ακουστικών!

Η πλάκα είναι πως εκτός από τις μεγάλες δυνατότητες συνδέσεων που έχουν (πχ ψηφιακή είσοδο από PC και από το DVD player, ταυτόχρονα συνδεδεμένο με TV και ένα φορητό ραδιόφωνο.....), ο ήχος τους ήταν.... ευχάριστη έκπληξη!

Ένα δωμάτιο 4*3 το γέμισαν με ωραιότατο μπάσσο, χωρίς υπερβολές βέβαια, αλλά αναπάντεχα μπόλικο για το μέγεθός τους!
Φωνές και γενικά μεσαίες συχνότητες είναι νορμάλ!
Γενικά νορμάλ παίζει, περίεργο...

Ρε συ, του λέω, αυτό είναι καλό ρε!
Και ξέρετε κάτι? Κι αυτουνού του άρεσε...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Άλλο ένα θετικό είναι πως δε καταξοδεύτηκα, μόλις 140 ευρώ έδωσα!

Βέβαια η ποιότητα κατασκευής δεν είναι επιπέδου 802D (μπου-α-χα-χα), καθώς η πλαστική εξωτερική όψη (που όμως κρύβει ξύλο) που στην κρούση θυμίζει "κλούβιο αυγό" σε συνδυασμό με το πολύ χαμηλό βάρος, δε σε προδιαθέτει θετικά, αλλά δουλεύει και δουλεύει πολύ καλά θα έλεγα... και μπορεί να δουλέψει και δίπλα σε οθόνη, αφού είναι μαγνητικά θωρακισμένο.

Αν λοιπόν ψάχνετε για ένα μικρό ηχειάκι, είτε για μικρό χώρο είτε για το PC ή όπου αλλού το θέλετε, σκεφτείτε κι αυτό. Σε αντίθεση με όσα μικρά "τέτοια" έχω ακούσει μέχρι σήμερα, τα οποία απλά "ταλαιπωρούν" τα αυτάκια σας, αυτό το μικρούλι μπορεί και να το ...απολαύσετε!
 


Μηνύματα
3.797
Reaction score
0
Απάντηση: κοίτα να δείς!

Ό,τι πάρεις σε Behringer.. value for money x 2!"happy_1" "happy_1" "happy_1" "happy_1"

Eγω δουλεύω επαγγελματικά με προϊόντα της...:cool_4:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top