μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Δηλαδίς οι φήμες παραμένουν!!!!!!! :111:

Ομιχλώδις απάντησις
ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ DAC ???!??! ΑΠΟ ΠΧΙΟ?!?!?! στείλε pm ούτε ο ρίζος δεν θα το μάθει!!!

!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Re: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Δηλαδίς οι φήμες παραμένουν!!!!!!! :111:

Ομιχλώδις απάντησις
ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ DAC ???!??! ΑΠΟ ΠΧΙΟ?!?!?! στείλε pm ούτε ο ρίζος δεν θα το μάθει!!!

!!!
Χρηστο μου νομιζω οτι ο Χρηστος μας εχει προχωρησει ακομα ποιο περα....εχει παει σε ποιο ολοκληρωμενη λυση με Dac,Transport και μεγαφωνο και στηριξη ολα σε ενα......



























































:143::143::143:
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Ενταξει τερμα η πλακα να μιλησουμε σοβαρα:
Η λατερνα κοντα σε τοιχο μπουμαρει;
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Εγώ Βλάση πάω για το καινούριο αναβαθμιΖμένο μοδέλο:

:138:



PS Χρήστο πήρες το PM που σου έστειλα?
 



Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

κι εγω τη μανιβελα κοιταγα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Απάντηση: Re: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Αφήστε τα αυτά - δε τσιμπάω... Πρώτα θα έρθει ο ΕΑΡ και ο Βλάσης (κι εσύ Χρήστο, αν έρθεις στην εκθεση) σπίτι για ένα τέιον και μετά θα βάλουμε (μαζί... ) φωτο από το σύστημα... (με τα σχετικά "συννεφάκια" όμως... )
βρε μάνα μου, το ξέρεις πως θέλω, αλλά δε θα κατέβω άθενς για την έκθεση, οι υποχρεώσεις εδώ έχουν βγάλει κάτι πλοκάμια άστα να πάνε, οπότε ναι μεν η συνεύρεση στο χώρο σου θα γίνει, πάντα με το κατάλληλο ένδυμα (όχι σα κάτι άλλους, ονόματα δε λέμε, που μόνο με τη σαγιονάρα δεν ήρθαν:138::137:), αλλά σε ανύποπτο χρόνο...:140:

όλγουεϊς ...μπι πριπέρντ!:144:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

...το καινούριο αναβαθμιΖμένο μοδέλο:


κι εγω τη μανιβελα κοιταγα
τώρα εγώ αμα σου πω πως δε πρόσεξα τη μανιβέλα, δε θα με πιστέψεις, ε?:137::143:

δε ξέρω, αλλά κάτι άλλες καμπύλες τράβηξαν το μάτι μου, κι έχασα το υπόλοιπο της εικόνας...:140::140:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

όλγουεϊς ...μπι πριπέρντ!:144:
Ανορθογραφε!

ωλγουειζ(το ο με ω γιατι προφερεται παχια) ..μπι πρεπεεεεεεεεεεεεεεεεαρντ(πολλα εεεεεεεεεε ..ειναι μακροσυρτο):137::137:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

τώρα εγώ αμα σου πω πως δε πρόσεξα τη μανιβέλα, δε θα με πιστέψεις, ε?

δε ξέρω, αλλά κάτι άλλες καμπύλες τράβηξαν το μάτι μου, κι έχασα το υπόλοιπο της εικόνας...
Α καλά!
Βρε Κώστα για λατέρνα μιλάμε πως θα παίξει χωρίς μανιβέλα? Πρέπει να την κορντίσεις
Άσε που η αληθινή κυρία δεν αρκείται σε τόσο ψιλή.... (το στραβή δεν νομίζω να την πειράζει)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

σιγά σιγά να περάσω στην "προεργασία" για τα ενισχυτικά κανάλια.
είναι μια βαρέως τροποποιημένη εκδοχή των EB-TA104A της tripath, που είναι κάπως ετσι:



έγιναν διάφορες τροποποιήσεις, επεμβάσεις κλπ κλπ κλπ στην αρχική πλακέτα, μέχρι που κατασκευάστηκαν καινούριες δικές μου πλακέτες:







συνολικά, παίδεμα ρε παιδί μου, πολύ παίδεμα, να, όπως παιδεύεται τόσα χρόνια ο βλάσης με τα παλιοηχεία του κι αλλάζει πυκνωτές και καλώδια...:143::135::138::137:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

η τροφοδοσία περιλαμβάνει για κάθε ενισχυτική πλακέτα ένα μετασχηματιστή στο κιλοβατ και μια πλακέτα τροφοδοσίας με ενσωματωμένα κυκλώματα προστασίας, η οποία είναι κάπως έτσι:






στην παραπάνω φωτό βλέπετε και 2 ανοιχτόχρωμους πυκνωτές 10.000μF/100V της Jensen παρέα με τους μαύρους και τρισάθλιους Siemens Sikorel, οι οποίοι τελικά Jensen πήραν τον πούλο και μείναν μοναχοί τους μόνο οι σικορέληδες, 8 των 10.000mf και 4 των 6.800μF/100V σε κάθε πλακέτα.

τελικά κατέληξα (αν θυμάμαι και καλά δηλαδή) σε 12 ίδιους πυκνωτές σε κάθε πλακέτα τροφοδοσίας, τους 10.000μF/100V 105 βαθμών C της Siemens, δηλαδή 60.000μF ανα ρέιλ τροφοδοσίας, που παίζει περι τα 97-98Volt.

όλες οι φωτός είναι ολίγον τι παλιές, οπότε κάποιες αλλαγές που γίναν δε συμπεριλαμβάνονται, αλλά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό, καθώς ξέρουμε τις αλλαγές στο ηχείο του βλάση, οπότε είμαστε όλοι οκ, καλυμμένοι ρε παιδί μου...:143::135::137::136:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Τες πα, σε κάθε κουτί κατάφερα να χωρέσω 2 ενισχυτικές πλακέτες και 2 πλακέτες τροφοδοσίας, αλλά φυσικά δε χώρεσαν μέσα οι μετασχηματιστές, τους οποίους και βίδωσα εξωτερικά του κουτιού, πάνω στο κουτί, στην πίσω όψη του.:137:

Βέβαια, η πίσω όψη του κουτιού είναι η μπροστά δικιά μου όψη, κάτι σα τους ενισχυτές του κοτσίδη μας.:138:

η δικιά μου πίσω όψη, δηλαδή η μπροστά όψη του κουτιού, έχει τα συσφικτικά βαρέος τύπου της λεγκράντ και τα RCA εισόδου, και είναι αυτή η όψη που σχεδόν ακουμπάει στην πλάτη των ηχείων, από την πίσω μεριά των ηχείων, δηλαδή βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τις εισόδους του ηχείου.

αν δε σας μπέρδεψα ως τώρα με την μπροστά και την πίσω όψη, δε θα τα καταφέρω ποτέ....:143:

Συνολικά πρόκειται λοιπόν για ένα ενισχυτή που περιλαμβάνει 2 ενισχυτικές στερεοφονικές πλακέτες, δηλαδή ειναι 4-κάναλος. Το συνολικό βάρος του κουτιού είναι απίστευτα πολύ, γι'αυτό βρήκε άξια θέση ως "βαρίδι" στη νέα βάση του ηχείου μου. Βέβαια λέω πως είναι πολύ βαρύς, αλλά ταυτόχρονα νομίζω πως το κρελόνι του κρελοβλάση μας είναι ακόμα πιο βαρύ, τουλάχιστον όμως του ρίχνω σε ισχύ, καθώς το θκό'μ βγάζει αμα λάχει 2,5 κιλοβατ στα 4 ωμ... κρελο-βλάση σ'έφαγα ρεεεεεεεεεεεεεε :135:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Με αυτή τη διάταξη, έχω 1 ενισχυτικό κανάλι για κάθε μεγάφωνο, και καθώς το ηχείο είναι 3 δρόμων 3 μεγαφώνων, έχω 3 κανάλια για κάθε ηχείο και από κάθε πλευρά περισσεύει 1 κανάλι ενίσχυσης.

αυτό που περισσεύει δεξιά, χρησιμοποιείται για να οδηγήσει το σαμπ, ενώ αυτό που περισσεύει αριστερά, χρησιμοποιείται για να οδηγήσει το κεντρικό ηχείο του χομσίνεμα, και σε αυτό το σημείο να τονίσω πως το κεντρικό μου ηχείο είναι μεγαλύτερο από του βλάση..:143::135::138::137:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Με αυτή τη διάταξη, έχω 1 ενισχυτικό κανάλι για κάθε μεγάφωνο, και καθώς το ηχείο είναι 3 δρόμων 3 μεγαφώνων, έχω 3 κανάλια για κάθε ηχείο και από κάθε πλευρά περισσεύει 1 κανάλι ενίσχυσης.

αυτό που περισσεύει δεξιά, χρησιμοποιείται για να οδηγήσει το σαμπ, ενώ αυτό που περισσεύει αριστερά, χρησιμοποιείται για να οδηγήσει το κεντρικό ηχείο του χομσίνεμα, και σε αυτό το σημείο να τονίσω πως το κεντρικό μου ηχείο είναι μεγαλύτερο από του βλάση..
Βρε αι σιχτηρ με κανεις ρομπα ξεκουμπωτη στους φιλους μου με τα ορθια μπαουλοντιβανα που εχεις για ηχεια ,με τις ασπρουλιαρες τις ψωρομπορνες που ειναι και παλιοπλαστικουρες,τα ξεδοντιαρικα βρωμοψαρα σου (που να σου πεσει η τσουνα μεσα ρε και να στην κανουνε φλογερα απο τις δαγκωνιες)..............κουφαλιτσα...γελας εεεεε??????
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Με νυχτερινο ρευμα κανεις ακροασεις δικε μου;Τοσα κιλοβατ βανω φουρνο και πλυντηριο μαζι με ανοιχτο το θερμοσιφωνα αλλα κλεινω και κανενα πορτατιφ μην ξοδευουμε και τζαμπα λεφτα
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Βρε αι σιχτηρ .... τα ξεδοντιαρικα βρωμοψαρα σου (που να σου πεσει η τσουνα μεσα ρε και να στην κανουνε φλογερα απο τις δαγκωνιες) .............. κουφαλιτσα... γελας εεεεε??????
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Μα ειναι στερεοφωνικο αυτο με πηγη πλυντηριο,ενισχυτη φουρνο και ηχεια θερμοσιφωνα?:405::405:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.897
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top