νεα network player απο την Pioneer

Μηνύματα
393
Reaction score
201
Καλησπέρα και από μένα.
είμαι μεταξύ ενός Denon dac 300 usb και ενός pionner N-50A. O λόγος είναι πως χρειάζομαι ένα dac, απλώς με το network streamer βλεπω πως μπορω να έχω και τα 2 σε 1. Άξίζει το pionner ως dac σαν το denon ή να πάω σε αυτόνομες λύσεις?
Καλημερα.

Η λυση pioneer ειναι μια λυση ολα σε ενα για καποιον που δε θελει να ασχοληθει με υπολογιστη και dac. Εχω1 χρονο περιπου το N70 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Πολυ αξιολογα ειναι επισηςκαι τα marantz.
Για εμενα η ευχρηστια ενος streamer συμπληρωνεται με την υπαρξη ενος δικτυακου σκληρου η nas ακομα καλυτερα. Ανοιγεις το streamer και παιζεις μουσικη...
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
θα αγορασεις καινουργια ή τα βρισκεις μεταχειρισμενα? Αν μιλαμε για καινουργια, η διαφορα των 150 ευρω που εχουν (540 με 385) κανει την αγορα του Ν-50Α πιο λογικη κινηση.Φυσικα μπορει να δουλεψει και σαν usb dac και να συδνεσεις υπολογιστη,αλλα εχω την εντυπωση (ειδικα αν ακους και ιντερνετικο ραδιοφωνο) οτι μαλλον θα το δουλευεις περισσοτερο σαν music player παρα σαν dac. Tωρα σαν dac , δεν εχω ακουσει το denon (ειμαι κατοχος του Ν-50Α),αλλα θα δωσω ενα προβαδισμα και σε αυτο, στο pioneer, λογω της καλυτερης τροφοδοσιας.
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
κοιτα λιγο στις αγγελιες....καποιος δινει ενα 50Α στα 450 ευρω.

http://www.avsite.gr/forum/threads/pioneer-n50a-s-network-player-dac.153037/#post-2098945

Αν τωρα μιλαμε για καινουργιο, η διαφορα ανεβαινει στα 240 (ειναι και τα καλωδια),οποτε εκει πλεον ειναι θεμα στο ποσο θα ακους ιντερνετικο ραδιοφωνο (οχι οτι δεν το κανεις και απο τον υπολογιστη) και ποσο θα σε ενοχλει να ανοιγεις τον υπολογιστη για να ακους μουσικη. Αλλοι δεν εχουν κανενα προβλημα,αλλα αλλοι μετα απο λιγο καιρο κουραζονται.Επισης λαβε υποψη σου οτι θα χρειαστεις και ενα καλωδιο usb μικρου μηκους και αν προτιμησεις κατι επωνυμο θα πρεπει να διαθεσεις ενα ποσο τουλαχιστον 30-40 ευρω.
Mια αλλη λυση ειναι να παρεις το denon και με οπτικη να συνδεσεις σε αυτο μια συσκευη οπως το widac (ή κατι παρομοιο) και να στελνεις wireless απο tablet smartphone μουσικο υλικο ή να ακους ιντερνετικο ραδιοφωνο. Δεν θα κοστισει πανω απο 50 ευρω καινουργιο,αλλα ετσι φερνεις πολυ κοντα τις δυο επιλογες σε δυνατοτητες.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Κατι που ανακαλυψα σημερα,αν και εχω το N-50A πανω απο εναμιση χρονο.Συνδεσα το κινητο μου one plus one με usb otg στην εισοδο usb dac του pioneer και παιζει κανονικα (με την εφαρμογη usb audio player pro).
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
εν μεσω εορτων και αναζητησης network player τελικα αξιζει τα διπλασια λεφτα που εχει ο 70 σε σχεση με 50?

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να του συνδεσω εναν δισκο κα ετσι να μπορω να ακουω μουσικη χωρις να ανοιγω και το pc καθως και να μπορω να ακουω ιντερνετικο ραδιοφωνο
 

Μηνύματα
41
Reaction score
36
εν μεσω εορτων και αναζητησης network player τελικα αξιζει τα διπλασια λεφτα που εχει ο 70 σε σχεση με 50?

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να του συνδεσω εναν δισκο κα ετσι να μπορω να ακουω μουσικη χωρις να ανοιγω και το pc καθως και να μπορω να ακουω ιντερνετικο ραδιοφωνο
Αυτο το κανουν ανετα και τα δύο. Παντως αν το συστημα σου (μινιμουμ ενας ενισχυτης και ηχεια) ειναι πανω απο 7000 ευρω (λιγο αυθαιρετα το λεω) , μπορεί να ακουσεις διαφορά. Αν όχι, μην ξοδευεσαι τζάμπα, το 50Α ειναι εξαιρετικό. Εκτός και αν ενδιαφερεσαι και για ενισχυτη ακουστικών, οπότε το 70 ειναι μονοδρομος μιας και ενσωματωνει τετοιο.
 
Last edited:



Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Αυτο το κανουν ανετα και τα δύο. Παντως αν το συστημα σου (μινιμουμ ενας ενισχυτης και ηχεια) ειναι πανω απο 7000 ευρω (λιγο αυθαιρετα το λεω) , μπορεί να ακουσεις διαφορά. Αν όχι, μην ξοδευεσαι τζάμπα, το 50Α ειναι εξαιρετικό. Εκτός και αν ενδιαφερεσαι και για ενισχυτη ακουστικών, οπότε το 70 ειναι μονοδρομος μιας και ενσωματωνει τετοιο.
οκ σε ευχαριστω
 



ika

News
Μηνύματα
13.747
Reaction score
12.818
...
αυτο που με ενδιαφερει ειναι να του συνδεσω εναν δισκο κα ετσι να μπορω να ακουω μουσικη χωρις να ανοιγω και το pc καθως και να μπορω να ακουω ιντερνετικο ραδιοφωνο
Επειδή ο σχεδιασμός του είναι για δίκτυο, το Ν70 τουλάχιστον μέχρι το τελευταίο firmware υποστηρίζει USB HDD σε FAT32, όχι NTFS, ExFAT κλπ
 

Μηνύματα
393
Reaction score
201
Άλλη μια συμαντική διαφορά είναι οι balanced έξοδοι (XLR) του N70 σε σχέση με το Ν50.

+ την έξοδο ακουστικών
+ διαφορετικό DAC (δε λέω απαραίτητα καλύτερο)
+ καλύτερη κατασκευή (ούτε αυτό ξέρω αν ακούγεται)

Εγώ για λόγους ματαιοδοξίας, το N70 πήρα.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
για την εξοδο ακουστικων δεν με ενδιαφερει αλλα το σημειο 2 για το διαφορετικο DAC μηπως παιζει ρολο?
για το 3ο σημειο το ειδα και εγω σε φωτο διαδορετικη φιλοσοφια και απομονωση του καθε τμηματος και μετασχηματιστη για παρεμβολες.

για XLR δεν παιζω σε αυτη την κατηγορια!
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
εχω το 50Α,νομιζω η διαφορα στα χρηματα αξιζει κατασκευαστικα ,απλα δεν ξερω αν θα ειναι ακουστη στο συστημα σου.Πες με τι θα το συνδεσεις.
 

Μηνύματα
124
Reaction score
87
Εχω κι εγω το Ν70 και μονο θετικα σχολια εχω να κάνω. Η διαφορα τιμης 50/70 ισως να μην ''δικαιολογειται" απολυτα αλλα αν ενα streamer των 550 € παιζει το ιδιο με ενα των 1200€ , τότε ειμαι ανόητος κι εγώ και όλοι όσοι τα διαθέσαμε για το Ν70 . Δεν έχω αρκετές γνώσεις για να τεκμηριώσω τα γραφόμενα μου , αλλα μια σύντομη ματια στα review του διαδικτυου και μερικες φωτογραφιες απο τα εσωψυχα των 2 μηχανηματων ισως δινουν καλυτερη και πιο πληρεστερη απαντηση απο την δικια μου
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
εχω το 50Α,νομιζω η διαφορα στα χρηματα αξιζει κατασκευαστικα ,απλα δεν ξερω αν θα ειναι ακουστη στο συστημα σου.Πες με τι θα το συνδεσεις.
AV: PIONEER VSX-LX70
KEF IQ70
Emotiva XPA-3

[DOUBLEPOST=1482165217][/DOUBLEPOST]N-70A
Converter features:
SABRE Ultra DAC (ES9016S x2)
„ USB D/A converter for Mac/PC
direct connection
„ (PCM 384 kHz/32-bit and DSD 5.6 MHz)
„ Hi-res audio WAV, FLAC, AIFF, ALAC, DSD
„ High-precision master clock generator
„ Lock range adjust (stopband)
for D/A converter
„ Switchable digital filters for PCM & DSD
„ Hi-bit32 processing & hi-sampling function
Audio scaler 384 kHz/32 bit
„ D/A conversion function for external sources


N-50A
Converter features:
„ SABRE Ultra DAC (ES9011S x2)
„ USB D/A converter for Mac/PC
direct connection
„ (PCM 192 kHz/32-bit and DSD 5.6 MHz)
„ Hi-res audio WAV, FLAC, AIFF, ALAC, DSD
„ Hi-bit32 processing & hi-sampling function
„ Audio scaler 192 kHz/32 bit
„ D/A conversion function for external sources
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Εχω κι εγω το Ν70 και μονο θετικα σχολια εχω να κάνω. Η διαφορα τιμης 50/70 ισως να μην ''δικαιολογειται" απολυτα αλλα αν ενα streamer των 550 € παιζει το ιδιο με ενα των 1200€ , τότε ειμαι ανόητος κι εγώ και όλοι όσοι τα διαθέσαμε για το Ν70 . Δεν έχω αρκετές γνώσεις για να τεκμηριώσω τα γραφόμενα μου , αλλα μια σύντομη ματια στα review του διαδικτυου και μερικες φωτογραφιες απο τα εσωψυχα των 2 μηχανηματων ισως δινουν καλυτερη και πιο πληρεστερη απαντηση απο την δικια μου
η συνδεσεις XLR και ο ενισχυτης ακουστικων σιγουρα τα αξιζουν τα παραπανω χρηματτα αλλα για αυτους που θα τα αξιοποιήσουν. πλεον μενει το διαφορετικο DAC που εχουν τα δυο.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
λοιπον.......το 50 ή το 70 θα ειναι η βασικη σου πηγη? θελω να πω εχεις σαν βασικη πηγη καποιο cdplayer ,πικαπ ή τον υπολογιστη σου? Αν ειναι ο υπολογιστης με τι τον συνδεεις στο συστημα σου?εχεις καποιο usb dac? Στα ρωταω αυτα γιατι με δεδομενο το συστημα σου (ενισχυτικα και ηχεια),οτι θα ειναι κατι αλλο η βασικη πηγη,αλλα και την χρηση που θα κανεις στο pioneer (ιντερνετικο ραδιοφωνο και να βαζεις κανενα σκληρο δισκο),νομιζω οτι τα 50 θα σε καλυψει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top