ξύλινο πικάπ,συντηρηση

blackhill66

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
329
Reaction score
240
μου χει καρφωθεί να το αλείψω λιγάκι το καημένο(45 ετών ) με κάνα λαδάκι συντηρητικό ξύλου αλλά είπα να σας ρωτήσω πρώτα μη βάλω τπτ και το καταστρέψω προτείνετε κάτι? ευχαριστώ
 

Attachments



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Το Ξύλο χρειάζεται που και που .... τροφή! Overlay όπως αναφέρει πολύ σωστα ο Φίλος Μάνος παραπάνω, ή οποιοδήποτε συντηρητικό ξύλου.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Υπάρχει επίσης η επιλογή του παραφινέλαιου. Πριν από χρόνια είχα ακούσει για την χρήση του στην συντήρηση ξύλινων επιφανειών από παλαιό επιπλοποιό και είχα αγοράσει μια ποσότητα από κατάστημα χρωμάτων. Αυτό χρησιμοποιώ έκτοτε. Προσφάτως, εκτός από συντήρηση ξύλινης πλίνθου, με ξάφνιασε όμορφα και σε γυάλισμα θαμπωμένου πλαστικού (plexiglass μάλλον) καπακιού πικάπ.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
μου χει καρφωθεί να το αλείψω λιγάκι το καημένο(45 ετών ) με κάνα λαδάκι συντηρητικό ξύλου αλλά είπα να σας ρωτήσω πρώτα μη βάλω τπτ και το καταστρέψω προτείνετε κάτι? ευχαριστώ
Πολύ όμορφο!!

Αν ήμουν στη θέση σου, δεν το πείραζα με λάδια, πλετζ, κλπ.
 


Μηνύματα
112
Reaction score
120
μου χει καρφωθεί να το αλείψω λιγάκι το καημένο(45 ετών ) με κάνα λαδάκι συντηρητικό ξύλου αλλά είπα να σας ρωτήσω πρώτα μη βάλω τπτ και το καταστρέψω προτείνετε κάτι? ευχαριστώ
Πριν κανείς οτιδήποτε θα πρέπει να γνωρίζεις με τι έχει περαστεί το συγκεκριμένο ξύλο, λαδι? συντηρητικο και βερνίκι? βερνικι νερου η διαλυτου ?
Δεν μπορείς να περάσεις με λάδι πάνω απ το Βερνίκι και αντίστροφα, επίσης θα χρειαστεί ένα επίμονο χάιδεμα με υαλοχαρτο 400+ πριν από μια τέτοια ενέργεια, όποτε για καθαρά λόγους ασφαλείας πέρασε το με ένα overlay όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και θα είναι μια χαρα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Αυτό το Overlay, κάνει και για πλίνθους οι οποίοι είναι λουστραρισμένη μαύρη λάκα (piano black);
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αυτό το Overlay, κάνει και για πλίνθους οι οποίοι είναι λουστραρισμένη μαύρη λάκα (piano black);
Δεν νομίζω να έχει αποτέλεσμα το overlay σε λάκα, θα δοκίμαζα μια γυαλιστική αλοιφή αυτοκινήτου (προσοχή χωρίς κόκκωση δηλ, όχι για γρατζουνιές)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Δεν νομίζω να έχει αποτέλεσμα το overlay σε λάκα, θα δοκίμαζα μια γυαλιστική αλοιφή αυτοκινήτου (προσοχή χωρίς κόκκωση δηλ, όχι για γρατζουνιές)
Χμ, ΟΚ, ευχαριστώ για την πληροφορία.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top