οπτικη ινα xbox 360

Μηνύματα
973
Reaction score
0
θελω να παρω μια οπτικη ινα για το 360 η μια ακρη απο την οπτικη ινα μπενει στο καλωδιο του xbox η αλλη ακρη μπενει λογικα στην τηλεοραση, αλλα που, μου ειπαν οτι αμα εχει η τηλεοραση av1 με ενα μεταρτοπεα μπορει να κανει δουλεια αυτο τον μετατροπεα που θα τον βρω πως λεγεται, υπαρχει κανενα σαιτ για να κανω παραγκελια :? η τηλεοραση μου απο compronet δεν εχει ηχο μονο απο το av1 βγαζει ηχο το compronet, και ετσι εδω και καιρο εχω παρει το καλωδιο VGA για να παιζω τα παιχνιδια του xbox 360.. τι να κανω :?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
H οπτική ίνα δεν συνδέεται στην τηλεόραση, αλλά σε A/V ενισχυτή ή σετ ηχείων με αποκωδικοποιητή 5.1
Το component δεν δίνει ήχο, μόνο εικόνα.
Το scart δεν έχει component, αν έχεις συνδέσει τα κόκκινο-άσπρο-κίτρινο καλώδια δίνεις στέρεο ήχο και composite, άρα όχι HD σήμα.
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
Το ξερω οτι το component δεν εχει ηχο, αλλα το καλωδιο του 360 εχει βυσματα για τον ηχο το κοκκινο και το ασπρο, αλλα το component για να παρεις ηχο πρεπει να συνδεσεις με av1 η av2 ενω το dvi δεχεται ηχο απο το απλο κοκκινο και ασπρο βυσμα, που εχει η τv μου, και γιαυτο παιζω τα παιχνιδια με καλωδιο VGA γιατη βγαζει ηχο. παντος μου ειπαν οτι εχει ενα μετατροπεα που το βαζεις τι μια ακρη της οπτικη ινας για να το συνδεσεις στην τηλεοραση στην θυρα av1, αλλα δεν μπορεσα να το βρω αυτον τον μετατροπεα..
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιος μετατροπέας, και να υπάρχει θα σου κάνει τον ήχο stereo μιας και μόνο τέτοιο παίρνει το scart.
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
unforgiven said:
Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιος μετατροπέας, και να υπάρχει θα σου κάνει τον ήχο stereo μιας και μόνο τέτοιο παίρνει το scart.
Hxo να με βγαλει και ας ειναι οτι θελει, εμενα με πειραζη που χανω εικονα, γιατη το compronet εχει καλητερη εικονα απο το VGA, δες την φωτο αυτο θα με σωσει..
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Δεν είναι δυνατή η μετατροπή οπτικής ίνας. Για τα υπόλοιπα, θα ήθελα να βοηθήσω αλλά ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Εφόσον έχει η οθόνη σου είσοδο για δύο βύσματα ήχου RCA, το καλώδιο που συνοδεύει την κονσόλα πρέπει να κάνει τη δουλειά σου. Συν τοις άλλοις, έτσι όπως διαβάζω παραπάνω είναι σαν να λες ότι η DVI μεταφέρει ήχο, πράγμα που δεν ισχύει...
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
Yaponvezos said:
Δεν είναι δυνατή η μετατροπή οπτικής ίνας. Για τα υπόλοιπα, θα ήθελα να βοηθήσω αλλά ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Εφόσον έχει η οθόνη σου είσοδο για δύο βύσματα ήχου RCA, το καλώδιο που συνοδεύει την κονσόλα πρέπει να κάνει τη δουλειά σου. Συν τοις άλλοις, έτσι όπως διαβάζω παραπάνω είναι σαν να λες ότι η DVI μεταφέρει ήχο, πράγμα που δεν ισχύει...
Με το dvi εχω ηχο γιατη τα βαζω στην εισοδο με τα 2 βυσματα που εχει το καλωδιο VGA κοκκινο και ασπρο, οπως εχει και το compronet αλλα οταν τα βαζω δεν εχει ηχο, γιατη λεει το Φυλλαδιο προδιαγραφων προιοντος της τηλεορασης οτι το compronet εχει ηχο μονο απο τα βυσματα av1, av2 που ειναι καθαρα για ψηφιακο ηχο, και ειχα ρωτησει ενα παιδι που εχει αυτην την tv που εχω και γω, και μου ειχε πει οτι εχει την οπτικη ινα στο βυσμα av1 μεσου ενως μετατροπεα, αλλα δεν καταλαβα ποιος ειναι αυτος ομετατροπεας :?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Όσο χαζό και αν ακούγεται, σιγουρέψου ότι έχεις βάλει τα σωστά καλώδια στις υποδοχές για τον ήχο (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες). Ειδάλλως, ίσως να πρόκειται απλά για προβληματικό καλώδιο. Τα manual όταν αναφέρονται σε av1 kai av2 αναφέρονται και στις δύο θέσεις για τα απλά καλώδια που χρησιμοποιείς με το καλώδιο VGA. Επίσης δεν έχουν καμία σχέση με ψηφιακό ήχο που περνά μόνο από οπτική ίνα, ομοαξονικό καλώδιο (τις περισσότερες φορές τουλάχιστον). Ακόμη και αν υφίσταται μετατροπέας θα είναι πανάκριβος αφού πρέπει να κάνει το αναλογικό σήμα ψηφιακό. Θεωρώ απίθανο να ισχύει αυτό που είπε ο γνωστός σου.
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
Yaponvezos said:
Όσο χαζό και αν ακούγεται, σιγουρέψου ότι έχεις βάλει τα σωστά καλώδια στις υποδοχές για τον ήχο (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες). Ειδάλλως, ίσως να πρόκειται απλά για προβληματικό καλώδιο. Τα manual όταν αναφέρονται σε av1 kai av2 αναφέρονται και στις δύο θέσεις για τα απλά καλώδια που χρησιμοποιείς με το καλώδιο VGA. Επίσης δεν έχουν καμία σχέση με ψηφιακό ήχο που περνά μόνο από οπτική ίνα, ομοαξονικό καλώδιο (τις περισσότερες φορές τουλάχιστον). Ακόμη και αν υφίσταται μετατροπέας θα είναι πανάκριβος αφού πρέπει να κάνει το αναλογικό σήμα ψηφιακό. Θεωρώ απίθανο να ισχύει αυτό που είπε ο γνωστός σου.
Λαθος δεν εχω κανει γιατη τα εχω βαλει πολες φορες, το καλωδιο δεν εχει τιποτα, γιατη και αυτος δεν ειχε ηχο απο αυτα τα βυσματα με το compronet, και το λεει καθαρα το προδιαγραφων προιοντος της τηλεορασης οτι το compronet εχει ηχο μονο απο το av1 av2 ενω για το dvi λεει οτι δεχεται και απο av1 av2 αλλα και απο τα απλα βυσματα κοκκινο και ασπρο...
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Μα και το component, για τον ήχο έχει λευκό και κόκκινο. Τα av1 & av2 δεν είναι συγκεκριμένο είδος σύνδεσης. Λευκό και κόκκινο έχω δοκιμάσει κι εγώ με την οθόνη μου και λειτουργούν, από καλώδιο component μάλιστα. Κάτι άλλο πρέπει να παίζει. Συν τοις άλλοις, δεν γίνεται να γνωρίζει η τηλεόραση να καθορίζει το αν θα πάρει ήχο από τα 2 RCA ανάλογα με το από τι καλώδιο παίρνει εικόνα.
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
Δεν ξερω, στην αρχη νομηζα οτι εχει προβλημα η τηλεοραση αλλα μετα διαβασα το βιβλιο της tv και το λεει καθαρα μονο απο av1 av2 θα εχετε ηχο. και μετα βρηκα αυτο το παιδι και μου ειπε τα ιδια...
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
Αυτο το μυνημα μου το ειχε στειλει το παιδι που εχουμε την ιδια tv, αλλα δεν πολυ καταλαβα την πρεπει να κανω :?





Θα πρεπει να ζητησεις μια οπτικη ινα, εναν μετατροπεα που παιρνει οπτικη ινα και βγαζει ψηφιακο καλωδιο και θα παρεις και ενα ψηφιακο καλωδιο ειναι απλο καλωδιο component και αυτο. Μετα θα συνδεσεις την οπτικη ινα με το xbox 360 και το αλλο μερος της οπτικης ινας στον μετατροπεα,βαζεις και το ψηφιακο καλωδιο στο μετατροπεα και το στελνεις στην τηλεοραση. Και εισαι ετοιμος. Μην ξεχασεις μετα να ρυθμισεις στην τηλεοραση οτι εχεις συνδεσει ψηφιακο ηχο, θα πας στο μενου εκει που λεει πηγες και στο EXT4 θα βαλεις av1 ή av2 αναλογα σε ποια θυρα το συνδεσες.

Καλοριζικια η τηλεοραση και καλο gaming!
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Δεν βγάζει ιδιαίτερο νόημα κατά τη γνώμη μου και σε κάποια σημεία είναι ασαφές. Τι πάει να πει "ψηφιακό καλώδιο"; Ποιο από όλα δηλαδή;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.643
Μηνύματα
2.870.155
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top