παλιά tv me arc/ καινούργιος ενισχυτής Dolby Atmos

Μηνύματα
243
Reaction score
40
καλησπέρα, πριν λίγο καιρό αγόρασα έναν Denon 3700 μαζί με 5.1(Polk Signature series) και σε λίγο καιρό θα προσθέσω και 4 atmos Dolby Enabled speakers(Elac A4,2). Επειδή η τηλεόραση μου είναι παλιά(Panasonic Vt50) και υποστηρίζει μόνο arc, δε θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε ατμος. Αν χρησιμοποιήσω κάποιο media player, μπορώ να έχω άτμος από το netflix? Επίσης αν σαν πηγή χρησιμοποιήσω ps4, ps5, ή xbox θα έχω άτμος, αρκεί να τα έχω συνεδεμένα κατευθείαν στον ενισχυτή, σωστά?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα Blade77,
Η τηλεόραση που έχεις δεν υποστηρίζει ARC(Audio Retutn Channel) όπως είπες και εσύ είναι παλιά plasma.
Τώρα αν θέλεις να δεις Netfix που έχει Dolby Atmos αρκεί να έχεις κάποιο player που παίζει Netfix το συνδέεις με HDMI με τον ενισχυτή σου και είσαι ΟΚ.
Από το ps4 μπορείς να δεις Netfix, δεν ξέρω όμως επειδή δεν παίζει Atmos, αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
Θα πρέπει να συνεργάζονται όλα τα μηχανήματα με τη συγκεκριμένη αποκωδικοποίηση ήχου.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Καλησπέρα Blade77,
Η τηλεόραση που έχεις δεν υποστηρίζει ARC(Audio Retutn Channel) όπως είπες και εσύ είναι παλιά plasma.
Τώρα αν θέλεις να δεις Netfix που έχει Dolby Atmos αρκεί να έχεις κάποιο player που παίζει Netfix το συνδέεις με HDMI με τον ενισχυτή σου και είσαι ΟΚ.
Από το ps4 μπορείς να δεις Netfix, δεν ξέρω όμως επειδή δεν παίζει Atmos, αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
Θα πρέπει να συνεργάζονται όλα τα μηχανήματα με τη συγκεκριμένη αποκωδικοποίηση ήχου.
καλησπέρα Θανάση, η τηλεόραση έχει arc, e-arc δεν έχει. Το ps4 υποστηρίζει Αtmos αν το βάλεις σε bistream νομίζω. Mήπως ξέρεις κάποιο media box που και νετφλιξ με άτμος να έχει, αλλά και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω σα media player για να βλέπω ταινίες απο το pc?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
To nvidia shield στην τελευταία του έκδοση, υποστηρίζει Dolby atmos, Dolby vision.

ή εναλλακτικά η φθηνότερη έκδοση

 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
To nvidia shield στην τελευταία του έκδοση, υποστηρίζει Dolby atmos, Dolby vision.

ή εναλλακτικά η φθηνότερη έκδοση

υπάρχει κάποιο με το οποίο να μπορώ και να βλέπω ταινίες που έχω κατεβάσει στον υπολογιστή?
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Για κοίταξε αυτά.
και αυτό
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ούτε το zappiti ούτε και το zidoo έχουν άδεια για πλήρες netflix
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
Apple tv4k
Με αυτό μπορώ να κάνω streaming ταινίες και απο τον υπολογιστή ;
η φθηνή έκδοση υποστηρίζει Atmos? 4K εικόνα δε μου χρειάζεται προς το παρόν τουλάχιστον
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
ή εναλλακτικά η φθηνότερη έκδοση

[/QUOTE]
η φθηνή έκδοση έχει Αtmos? γιατί η τηλεόραση 1080p είναι, μόνο το Ατμος μενδιαφέρει.
Φαντάζομαι αν θα πάρω 4Κ τηλεόραση κάποια στιγμή αργότερα όλα αυτά θα τα έχει.
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το υποστηρίζει εννοείται και το μικρό και το μεγάλο
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Το μεγάλο έχει νόημα μόνο αν κάποιος θέλει USB, δεν έχει άλλη διαφορά εκτός του σχήματος.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
παιδιά το Αmazon Fire Tv Stick έχει Atmos? αυτό μπορεί να λειτουργήσει σαν media box και να παίξει κατεβασμένες ταινίες με Ατμος από τον υπολογιστή? Η χρηματική διαφορά είναι μεγάλη
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top