παράλληλα συστήματα

Μηνύματα
522
Reaction score
408
υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να έχω δυο ανεξάρτητα συστήματα τα οποία να καταλήγουν στα ίδια ηχεία?
 





Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ που έχω δύο παράλληλα συστήματα ( δικάναλο και πολυκάναλο ) στα ίδια ηχεία έχω συνδέσει ως εξής:
Από τον πολυκάναλο προ με rca σύνδεση στον τελικό και από τον δικάναλο προ με xlr στον τελικό και αλλάζω από το διακοπτάκι του τελικού ( rca-xlr) αναλόγως την ακρόαση.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
136
Reaction score
6
Υπάρχει συσκευή που κάνει αυτό που ζητάς απλά θες αλλά 2 ζευγάρια καλώδια ηχείων 1 για κάθε ενισχυτή πάρα dynavox amp s να πάρεις μια ιδέα
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
η αλλαγή καλωδίων δεν είναι εύκολος τρόπος... και τα switch τα βλέπω τσιμπημένα...

ίσως πρέπει να πω λίγο περισσότερα για το τι θέλω να κάνω. έχω το σύστημα μου το κεντρικό για μουσική, και θέλω να βάλω άλλο ένα για ραδιόφωνο με έναν τρανσιστοράτο ολοκληρωμένο amp που έχω. ΩΣΤΕ: όταν θέλει να βάλει η κοπέλα μου το ράδιο, κι εγώ δεν είμαι εδώ, να πατάει δυο κουμπιά και να ανοίγει χωρίς να έχει καμιά σχέσει με το λαμπάτο σύστημα.

όσο διαβάζω τις απαντήσεις αρχίζω να σκέφτομαι ότι ίσως να δώσω λίγα λεφτά, η τσάμπα αν έχει κανείς, και να πάρω άλλα δυο ηχειάκια και να είναι τα συστήματα ανεξάρτητα.

και είχα b&w 302 και τα χάρησα... όταν τα έχεις δεν τα χρειάζεσαι, τα δίνεις και μετά τα ψάχνεις...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
η αλλαγή καλωδίων δεν είναι εύκολος τρόπος... και τα switch τα βλέπω τσιμπημένα...

ίσως πρέπει να πω λίγο περισσότερα για το τι θέλω να κάνω. έχω το σύστημα μου το κεντρικό για μουσική, και θέλω να βάλω άλλο ένα για ραδιόφωνο με έναν τρανσιστοράτο ολοκληρωμένο amp που έχω. ΩΣΤΕ: όταν θέλει να βάλει η κοπέλα μου το ράδιο, κι εγώ δεν είμαι εδώ, να πατάει δυο κουμπιά και να ανοίγει χωρίς να έχει καμιά σχέσει με το λαμπάτο σύστημα.

όσο διαβάζω τις απαντήσεις αρχίζω να σκέφτομαι ότι ίσως να δώσω λίγα λεφτά, η τσάμπα αν έχει κανείς, και να πάρω άλλα δυο ηχειάκια και να είναι τα συστήματα ανεξάρτητα.

και είχα b&w 302 και τα χάρησα... όταν τα έχεις δεν τα χρειάζεσαι, τα δίνεις και μετά τα ψάχνεις...
αμα ειναι να ακουει το κορίτσι ράδιο που και που... παρε 2 ηχεία οικονομικά και λύσε το θέμα σου έτσι....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.094
Reaction score
124.644
Κάνε εύχρηστο το σετάπ σου.
Όλα τα στέρεα πρέπει να πατάς δύο κουμπιά και να δουλεύουν...

Δεν είναι "μόνο για άντρες" τα στέρεα..
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Πάντως στο δικό μου το στέρεο , ανοίγεις δύο ασφαλιοδαικόπτες και γυρνάς το κουμπί στο Tuner και παίζ.
Τώρα τι σταθμό έχει μέσα είναι άλλο θέμα.
Εγώ όμως ώς πονηρός μούργος που είμαι έχω φροντίσει να έχω και δεύτερο στερεο στο τζάκι να ακούει άμα θέλει το κουρίτσι , με έναν ραδιοενισχυτή , μόνιμα έτοιμο. Να μην κουράζεται καθόλου.Ενα Power on και μετά tuning όπου γουστάρει.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.208
Πάντως στο δικό μου το στέρεο , ανοίγεις δύο ασφαλιοδαικόπτες και γυρνάς το κουμπί στο Tuner και παίζ.
Τώρα τι σταθμό έχει μέσα είναι άλλο θέμα.
Εγώ όμως ώς πονηρός μούργος που είμαι έχω φροντίσει να έχω και δεύτερο στερεο στο τζάκι να ακούει άμα θέλει το κουρίτσι , με έναν ραδιοενισχυτή , μόνιμα έτοιμο. Να μην κουράζεται καθόλου.Ενα Power on και μετά tuning όπου γουστάρει.
-
.......τυχερό κορίτσι ,
-


-
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.031
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top