περι ηλεκτρολογικων,ζητειται αμεσα βοηθεια!

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδια καλησπερα.
Εχω ζητησει απτον ηλεκτρολογο μου να μου κανει κατι,το οποιο καποιοι σε ενα φορουμ πιστευουν οτι ειναι ακρως επικινδυνο. Δεν ξερω αν δεν καταλαβαν καλα ομως ή αν καταλαβαν και εχουν δικιο.
Αν καποιος ξερει θα ηθελα να με φωτισει.

Λοιπον εχουμε εναν τοιχο.
Πανω ψηλα εχει μια πριζα σουκο κοκκινη η οποια ΔΕΝ περνει ρευμα. Εκει θα μπει ο προτζεκτορας μου.

Κατω χαμηλα στον ιδιο τοιχο εχουμε αλλη μια ιδια κοκκινη σουκο η οποια επισης ΔΕΝ περνει ρευμα.

Οι δυο αυτες πριζες επικηνωνουν μεταξυ τους.

Χαμηλα διπλα στην κατω κοκκινη σουκο υπαρχει μια κανονικη σουκο η οποια ΕΧΕΙ ρευμα κανονικα.


Οποτε, κατω χαμηλα θα βαλω ενα UPS στην κανονικη σουκο οπου απο εκει θα περνει ρευμα.
Μετα απο το UPS θα συνδεσω ενα καλωδιο στην διπλα κοκκινη σουκο η οποια επικοινωνει με την πανω σουκο στην οποια θαχω βαλει τον προτζεκτορα.

Οποτε θαναι σαν ναχω συνδεσει τον προτζεκτορα απευθειας στο UPS.

Θαναι ετσι ομως ή θα παω στην αλλη ζωη;;;
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: περι ηλεκτρολογικων,ζητειται αμεσα βοηθεια!

θεωρητικά αυτο που λες γίνεται .
αρκεί οι ''διπλές'' σου πρίζες να μην παίρνουν και απο κάπου αλλού ρεύμα .
μεγάλη προσοχή χρειάζεται στο καλώδιο που θα συνδέεται με
την κατω μπριζα γιατι θα εχουν ρεύμα τα pin του καλωδίου που φεύγει απο το ups .
(ενδεχομένως γι αυτό σου είπαν κάποιοι οτι ειναι άκρος επικίνδυνο )
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: περι ηλεκτρολογικων,ζητειται αμεσα βοηθεια!

Ρευμα θα περνουν,αφου αυτος ειναι ο σκοπος. να δινει το UPS ρευμα στην κατω κοκκινη πριζα η οποια με τη σειρα της θα το στελνει στην επανω κοκκινη για να τροφοδοτηθει ο προτζεκτορας απτο UPS...
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: περι ηλεκτρολογικων,ζητειται αμεσα βοηθεια!

πάντως συνήθως κόκκινες ειναι η πρίζες που εχουν ξεχωριστό κύκλωμα απο το υπόλοιπο δίκτυο ρεύματος ενος χώρου και είναι για ups , μήπως εχει γίνει καποια τετοια εγκατάσταση και ειναι περιττά ολα αυτά , ενω το μονο που χρειάζεται σε αυτη την περίπτωση ειναι να βάλεις ενα ups στο σημείο που μαζεύει τα καλώδια απο τις κόκκινες πρίζες ;
 

Μηνύματα
108
Reaction score
11
Δουλεύει όντως αυτό που λες, είναι όμως και εξαιρετικά επικίνδυνο. Σκέψου μόνο ότι τραβώντας το φις του καλωδίου που έρχεται από το UPS, από την πλευρά της πρίζας, θα έχεις δύο εκτεθημενους αγωγούς με 220V τάση. Λογικα κανένας ηλεκτρολόγος δεν θα δεχτεί να σου φτιάξει μπαλαντεζα με δύο αρσενικα φις. Είναι τελείως λάθος και επικίνδυνη.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: περι ηλεκτρολογικων,ζητειται αμεσα βοηθεια!

οποτε τι λυση προτεινεται;
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Απάντηση: περι ηλεκτρολογικων,ζητειται αμεσα βοηθεια!

Στην μπαλαντέζα με τα δύο αρσενικά φίσ το φίσ που πάει στην πρίζα και όχι στο UPS Κόλλησέ το μέσα στην πριζα να ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ! (Βρές έναν τρόπο ! )
Αν δεν βγαίνει με τίποτα τότε δεν έχεις πρόβλημα να βρεθεί εκτεθημένο αρσενικό φις με τάση !
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: περι ηλεκτρολογικων,ζητειται αμεσα βοηθεια!

Εγω εχω ενα καλωδιο μονοκοματο. Η πανω ακρη εχει βυσμα C13 και μπαινει κατευθειαν στον προβολεα και η αλλη βυσμα C14 και μπαινει στο Furman
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: περι ηλεκτρολογικων,ζητειται αμεσα βοηθεια!

οκ καταλαβα. αυριο πρωι με καθαρο μυαλο θα βρω μια λυση....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top