πικαπ συνδεση

Μηνύματα
16
Reaction score
0
γεια σας εχω και εγω ενα απο τα θρυλικα πικαπ Technics 1210 ΜΚΙΙ.αγορασα μια κονσολα ηχου σημερα και θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να συνδεσω το πικαπ για να παιζει μεσω της κονσολας?την εξοδο της κονσολας l/r την εστειλα με rca στην εξοδο τησ μιτρικης μου line in.με το πικαπ τι να κανω?
 

Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191
Έχει η κονσόλα σου είσοδο Phono ??? Αν ναί βάλτο εκεί και μην ξεχνάς την γείωση !
Αν δεν έχει πάρε ένα προενισχυτή πικάπ ( phono stage ) , και απο τον προενισχυτή σε κάποια είσοδο της κονσόλας πχ Aux !
Τι κεφαλή έχεις στο mk2 ?
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: πικαπ συνδεση

hoi den grafei mono tipota pano stin konsola. tora gia tin kefali den ksero ti exei.apo pou fainete file auto prin 3 meres to phra apo ena gnosto.apo pou fainete.to exo 3 meres kai den mporo na paikso oute ena disko eho trelathei.
 


Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191
Καλό για αρχή θα ήταν να γράφεις με ΕΛΛΗΝΙΚΑ και αυτό είναι καλύτερο όχι μόνο για σένα αλλά για όλους μας !
Αν θές πές μας ΠΟΙΑ κονσόλα έχεις , τον κατασκευαστή και το μοντέλο !
Όσο για το Mk2 είναι σωστά η κεφαλή ? σε τι κατάσταση είναι η βελόνα , βάρος , Antiscating , θέση είναι όλα σωστά ? Το μοντέλο της κεφαλής το λέει πάνω της , συνήθως !
Αυτό όμως που χρειάζεται να ξέρουμε είναι ΠΟΙΑ κονσόλα έχεις !
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: πικαπ συνδεση

ortofon om pro λεει μονο αυτο δεν γραφει κατι αλλο.η κονσολα ειναι behringer eurorack ub2442 fx-pro.τωρα για την βελονα , βαρος , Antiscating δεν νομιζω να ειναι σε καλη κατασταση μαλλον θελουν service γιατι ο βραχιονας κουνιεται παρα πολι,ειναι λιγο ασταθης.το πλατο ομως ειανι ενταξει.ειμαι απο θεσσαλονικη και ψαχνω να βρω καποιον που να κανει service πικαπ Technics 1210 ΜΚΙΙ αλλα δεν βρισκω.
 


Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: πικαπ συνδεση

αν παρω τον προενισχυτη BEHRINGER PP-400 θα δουλευει? ξερετε μηπως κανενα μαγαζι στην θεσσαλονικη για κανενα service
 

Μηνύματα
620
Reaction score
4
Απάντηση: πικαπ συνδεση

αν η κονσόλα που έχεις είναι μικροφωνική τότε δεν έχει είσοδο για phono...μονάχα οι μίκτες έχουν είσοδους για phono ή line που το διαλέγεις με διακόπτη πάνω στο κάθε κανάλι ξεχωριστά.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: πικαπ συνδεση

βρε αγόρι μου, ήμαρτον! Πες μάρκα και μοντέλο, ψάξε στο Intenet και βάλε καμιά εικόνα της κονσόλας. Έτσι στα τυφλά; Βόηθα, να σε βοηθήσουν!
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: πικαπ συνδεση

τα εχω πει αυτα,αν κοιτουσες πιο πανω θα εβλεπες ποια ειναι η κονσολα
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: πικαπ συνδεση

ευχαριστω οσους βοηθησαν να στε καλα.αν γνωριζει καποιος απο θεσσαλονικη που μπορω να κανω service το πικαπ μου Technics 1210 ΜΚΙΙ ας στειλει μηνυμα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: πικαπ συνδεση

Aααα πολύ ωραία! Μιλάμε λοιπόν γι' αυτήν εδώ. Όπως φαίνεται, δεν έχει είσοδο phono - άλλωστε δεν προορίζεται για τέτοια δουλειά. Χρειάζεσαι ένα ξεχωριστό προενισχυτή phono όπου θα συνδέσεις το πικάπ, και την έξοδο του οποίου θα πρέπει να οδηγήσεις σε δύο από τα κανάλια της, έχοντάς τα ρυθμίσει να λειτουργούν ως line.




 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: πικαπ συνδεση

τα εχω πει αυτα,αν κοιτουσες πιο πανω θα εβλεπες ποια ειναι η κονσολα
Το έχω πει παραπάνω Costa Coyias. Είναι η ..........τάδε κονσόλα :132:

Εεεεεε δεν είναι πιό καλό atlas2012? :107:
 



Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: πικαπ συνδεση

ortofon om pro λεει μονο αυτο δεν γραφει κατι αλλο.η κονσολα ειναι behringer eurorack ub2442 fx-pro.τωρα για την βελονα , βαρος , Antiscating δεν νομιζω να ειναι σε καλη κατασταση μαλλον θελουν service γιατι ο βραχιονας κουνιεται παρα πολι,ειναι λιγο ασταθης.το πλατο ομως ειανι ενταξει.ειμαι απο θεσσαλονικη και ψαχνω να βρω καποιον που να κανει service πικαπ Technics 1210 ΜΚΙΙ αλλα δεν βρισκω.
Δες εδω για να ρυθμισεις το πικαπ μονος σου.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=65996
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.971
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top