προσιτη οικονομικη λυση ;;;

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Tην καλησπερα μου σε ολα τα παιδια στο φορουμ.
θα ηθελα την γνωμη σας για τον εν λογο ενισχυτή https://www.thomann.de/gr/the_tamp_tsa_4_300.htm#bewertung .
σκεφτομαι για δυο τετοιους να οσον αφορα την οδήγηση 7 νταλι ζενζορ.
επεισης να ρωτησω ποια η διαφορα κλασεις H με D.
σας ευχαριστω εκ των προτέρων
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Σε ό,τι αφορά στην οδήγηση ηχείων χάιφάι από ενισχυτές ΡΑ πριν από καιμιά 10αριά χρόνια υπήρχε η δοκιμασμένη λύση του Μπέρυ.

Σήμερα υπάρχει η δοκιμασμένη λύση των κράουν.

Εσύ τι σοβαρό λόγο έχεις να αγνοήσεις τη σιγουριά των παραπάνω και να πας στο.... Άγνωστο;
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
συμφωνω σε αυτο που λες απλα το λεω για να εχω λιγότερους ενισχυτές για ποιο ευκολα θεμα πρακτικοτητας .
το ιδανικο θα ηταν ενας 7καναλος ομως το μπατζετ δεν .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
συμφωνω σε αυτο που λες απλα το λεω για να εχω λιγότερους ενισχυτές για ποιο ευκολα θεμα πρακτικοτητας .
το ιδανικο θα ηταν ενας 7καναλος ομως το μπατζετ δεν .
Έχει μια λογική...
Δεν θα ανησυχούσα πάντως και πολύ για την ποιότητα ήχου όσο για το αν κάνουν φασαρία οι ανεμιστήρες...
Δεν έχω ακούσει κάτι, δεν ξέρω... απλά τους βλέπω μπόλικους (6 θα έχεις συνολικά...) και ανησυχώ...
Εντάξει αν γυρίζουν απαλά δε θα είναι θέμα αλλά προσπάθησε να το μάθεις αν γίνεται.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
σε ευχαριστω για την συμβουλη wnet δεν το ειχα προβλεψει.
θα γραψω στην τομμαν για να μου πουνε και αυτοι.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
συμφωνω σε αυτο που λες απλα το λεω για να εχω λιγότερους ενισχυτές για ποιο ευκολα θεμα πρακτικοτητας .
το ιδανικο θα ηταν ενας 7καναλος ομως το μπατζετ δεν .
Ένα άλλο ερώτημα που προέχει:

Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος σου και στα πόσα ντεσιμπέλ θες να ακούς, που δεν σου αρκεί ένας μεγάλος A/V receiver "του χιλιάρικου";
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Προτεινω τον 4καναλο behringer nuke 6000 , βαζεις ανεμιστηρες noctua και δεν ακουγεται τιποτα
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Ένα άλλο ερώτημα που προέχει:

Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος σου και στα πόσα ντεσιμπέλ θες να ακούς, που δεν σου αρκεί ένας μεγάλος A/V receiver "του χιλιάρικου";
ο χωρος δεν ειναι μεγαλος ειναι 12τμ 3επι4 ομως με 7 ηχεια εχω 5 τωρα και 2 ακομα ερχονται θα ζωριζεται ο av ακομα και σε φυσιολογικες εντασεις ,σιγουρα καποιες στιγμες θα ανεβασεις ενταση να μην τον πυροσουμε τον av
[DOUBLEPOST=1558272862][/DOUBLEPOST]
Προτεινω τον 4καναλο behringer nuke 6000 , βαζεις ανεμιστηρες noctua και δεν ακουγεται τιποτα[/Q


εννοεις αυτον https://www.thomann.de/gr/behringer_nx4_6000.htm.
αυτος εχει ρυθμηση για 0,075 input sensitivity ωραιος ειναι και κατηγοριας D.
[DOUBLEPOST=1558273090][/DOUBLEPOST]
Προτεινω τον 4καναλο behringer nuke 6000 , βαζεις ανεμιστηρες noctua και δεν ακουγεται τιποτα
Προτεινω τον 4καναλο behringer nuke 6000 , βαζεις ανεμιστηρες noctua και δεν ακουγεται τιποτα




εννοεις αυτον https://www.thomann.de/gr/behringer_nx4_6000.htm.
αυτος εχει ρυθμηση για 0,075 input sensitivity ωραιος ειναι και κατηγοριας D.
[DOUBLEPOST=1558273224][/DOUBLEPOST]για το input sensitivity ηταν ερωτηση.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
ο χωρος δεν ειναι μεγαλος ειναι 12τμ 3επι4 ομως με 7 ηχεια εχω 5 τωρα και 2 ακομα ερχονται θα ζωριζεται ο av ακομα και σε φυσιολογικες εντασεις ,σιγουρα καποιες στιγμες θα ανεβασεις ενταση να μην τον πυροσουμε τον av
[DOUBLEPOST=1558272862][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1558273090][/DOUBLEPOST]






εννοεις αυτον https://www.thomann.de/gr/behringer_nx4_6000.htm.
αυτος εχει ρυθμηση για 0,075 input sensitivity ωραιος ειναι και κατηγοριας D.
[DOUBLEPOST=1558273224][/DOUBLEPOST]για το input sensitivity ηταν ερωτηση.
Ναι αυτος. Δεν νομιζω να εχει για το senaitivity αλλα δεν νομιζω να το χρειαστεις
 


gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
ο χωρος δεν ειναι μεγαλος ειναι 12τμ 3επι4 ομως με 7 ηχεια εχω 5 τωρα και 2 ακομα ερχονται θα ζωριζεται ο av ακομα και σε φυσιολογικες εντασεις ,σιγουρα καποιες στιγμες θα ανεβασεις ενταση να μην τον πυροσουμε τον av
Επόμενο ερώτημα: Έχεις δοκιμάσει ποτέ το παραπάνω σενάριο ή κάνεις υποθέσεις;

Με βάση όσα γράφεις, πάω στοίχημα πως δεν το έχεις δοκιμάσει.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
εννοεις μονο με τον av να ακουω?
αυτο κανω τωρα ακουω στο 1,5μετρο τα ηχεια κυκλος γυρω μου.
σιγουρα αυτο που λες μου αρεσει περισσοτερο οικονομικα, αλλα να εχω και λιγο την ανεση να ανεβασω λιγο ενταση καταλαβαινεις.
[DOUBLEPOST=1558274595][/DOUBLEPOST]
Επόμενο ερώτημα: Έχεις δοκιμάσει ποτέ το παραπάνω σενάριο ή κάνεις υποθέσεις;

Με βάση όσα γράφεις, πάω στοίχημα πως δεν το έχεις δοκιμάσει.



αν καταλαβα κατι αλλο πες μου να το δουμε.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Καλά κατάλαβες. Εγώ σε λίγο μεγαλύτερο χώρο από το δικό σου, δεν διανοούμαι να ανεβάσω την ένταση στον A/V πάνω από το -40dB σε ταινία, με απόσταση ακρόασης τα 3μ. Σε μουσική το ανεβάζω ως το -35 και σπανιότατα στο -30. Και ο ενισχυτής μου είναι "του πεντακοσάρικου." Και το -40 ισοδυναμεί με το 8 o'clock......... Και μου βγάζει εντάσεις που θα έφερναν τους γείτονες αν έμενα σε πολυκατοικία.... με ηχεία 91ντεσιμπέλ, όχι τίποτε τέρατα....

Οπότε καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να σου πω για τα (ελαχιστότατα) 12τμ σου....
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Καλά κατάλαβες. Εγώ σε λίγο μεγαλύτερο χώρο από το δικό σου, δεν διανοούμαι να ανεβάσω την ένταση στον A/V πάνω από το -40dB σε ταινία, με απόσταση ακρόασης τα 3μ. Σε μουσική το ανεβάζω ως το -35 και σπανιότατα στο -30. Και ο ενισχυτής μου είναι "του πεντακοσάρικου." Και το -40 ισοδυναμεί με το 8 o'clock......... Και μου βγάζει εντάσεις που θα έφερναν τους γείτονες αν έμενα σε πολυκατοικία.... με ηχεία 91ντεσιμπέλ, όχι τίποτε τέρατα....

Οπότε καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να σου πω για τα (ελαχιστότατα) 12τμ σου....

Για τις ταινίες δεν έχω πρόβλημα ,στη μουσική είναι που λέω μήπως τον ζορισω και χαμηλώσει την ένταση από μόνος του,
Μου το έχει κάνει γι'αυτό το λεω.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Για τις ταινίες δεν έχω πρόβλημα ,στη μουσική είναι που λέω μήπως τον ζορισω και χαμηλώσει την ένταση από μόνος του,
Μου το έχει κάνει γι'αυτό το λεω.
Δεν έχεις γράψει όμως ποιον έχεις.
 



Μηνύματα
268
Reaction score
129
Αερίζεται επαρκώς; Σε τι ένταση άκουγες;


Τον έχω πάνω μόνο του αερίζεται επαρκεστατα τώρα η εντάσεις ε είναι λίγο δυνατά χαχα.
[DOUBLEPOST=1558277097][/DOUBLEPOST]Ένταση στο 60
 


gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Τον έχω πάνω μόνο του αερίζεται επαρκεστατα τώρα η εντάσεις ε είναι λίγο δυνατά χαχα.
[DOUBLEPOST=1558277097][/DOUBLEPOST]Ένταση στο 60
Και το μέγιστο πόσο είναι, 100;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.911
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top