πρόβλημα με τον επιλογέα Yamaha as 2000

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
φίλοι έχω πρόβλημα με τον επιλογέα εισόδου του Δικάναλου ενισχυτού μου Yamaha AS 2000 . ως γνωστόν στον συγκεκριμένο ενισχυτή όλες οι επιλογές των χειριστηρίων γίνωνται με ρελέ ....στον επιλογέα εισόδου λοιπόν μου παρουσιέζει εδώ και λίγο καιρό το φαινόμενο του να μετακινείται κάποιες φορές από είσοδο σε διπλανή είσοδο μόνο του το κουμπί κάνοντας έτσι διακοπές σε όποια είσοδο χρησιμοποιείται εκείνη την στιγμή ( αρχικά νόμιζα ότι φταίει το player Yamaha cd -s300 το οποίο χρησιμοποιώ σαν τράνσπορτ αν και για νά είμαι ειλικρινής το ψάχνω και από εκεί μήπως έχω διπλό πρόβλημα , όμως το πρόβλημα με το ρελέ είναι αναμφισβήτητο ) ο ενισχυτής αγοράστηκε το 2008 είναι εξαιρετικό μηχάνημα και μου έχει χαρίσει ατελείωτες ώρες μουσικής ....σκέπτομαι ότι πιθανόν να θέλει καθάρισμα εσωτερικώς από σκόνες κτλ η βέβαια ίσως και πιθανή αντικατάσταση του ρελέ του συγκεκριμένου επιλογέα εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν έχει κανείς κάποια συγκεκριμένη εμπειρία τέτοια ....( και που να κουβαλάς τώρα μηχάνημα βάρους 23 κιλών).....
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Καλημέρα. Πριν οτιδήποτε άλλο τσέκαρε τα τηλεχειριστήριά σου. Βγάλε και από τα δυο τις μπαταρίες και δες πως θα πάει.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Καλημέρα. Πριν οτιδήποτε άλλο τσέκαρε τα τηλεχειριστήριά σου. Βγάλε και από τα δυο τις μπαταρίες και δες πως θα πάει.
οκ κάτι δείχνει ......μάλλον το πρόβλημα πρέπει να είναι στον δέκτη υπερύθρων στο μάτι που λέμε του ενισχυτή η ίσως και στον επιλογέα η μαζί και τα δύο, 2 ώρες ακροάσεων χωρίς τηλ/ηρια χωρίς πρόβλήμα ...εκτός από μια περίπτωση τρελλή και παραξενη ίσως ....είχα το τηλέφωνο ( ασύρματο ) στο τραπέζι 1.5 μέτρο μακρυά το σήκωσα όταν με κάλεσαν και περνώντας από εμπρος άρχισε τα κόλπα ο επιλογέας σύμπτωση μάλλον όχι ...όμως επειδή είχα και το tuner σε λειτουργία άκουσα τον ήχο και των δύο μαζί και ο επιλογέας ( το ενδεικτικό φωτάκι να μετακινήται από το cd στο tuner ) οπότε έκλεια το tuner αμέσως, από εκεί και πέρα όπως γράφω και πιο πάνω 1-2 ώρες λειτουργία κανονική ..... θα με κουφάνει το γεγονός ....
 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Γιατί να μην έχει πρόβλημα το τηλεχειριστήριο;
μα τα τηλεχειρηστήρια τα πήγα σε άλλο δωμάτιο.......όλα καλά έως ότου μου συνέβει το γεγονός με το τηλέφωνο.....φυσικά ίσως να είναι σύμπτωση αλλά τι να έγινε ξαφνικά έγινε υπερευαίσθητο το μάτι.... ?
 

ika

News
Μηνύματα
14.074
Reaction score
13.022
Μήπως κολάει κάποιο κουμπί στο τηλεχειριστήριο λέω.
Χωρίς μπαταρίες στο R/C, πως συμπεριφέρεται ο ενισχυτής;
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Μήπως κολάει κάποιο κουμπί στο τηλεχειριστήριο λέω.
Χωρίς μπαταρίες στο R/C, πως συμπεριφέρεται ο ενισχυτής;
[/QUOTχωρίς καθόλου χειρηστήριο στο δωμάτιο οκ .......μάλλον το χειρηστήριο φταίει ..... ψάνω τώρα να δω εάν μπορώ να βρω το original της Yamaha ...η μήπως κάποιο άλλο ...πάντως σε ευχαριστώ με βοήθησες αρκετά..... τώρα θα δείξει θα επανέλθω.....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.869.196
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top