πρόβλημα σε καλό χώρο

Μηνύματα
138
Reaction score
0
συναδελφοι ζητω βοηθεια!

ειμαι στη φαση μετακομισης σε νεο σπιτι και διαθετω πια ενα πριβε χωρο, στον οποιο θα παιζουν το δικαναλο και το εξακαναλο.

θα μπορουσα να πω οτι το ονειρο του καθε σπορτσμαν :cool_11: αρχιζε να παιρνει σαρκα και οστα στη περιπτωση μου.

χωρος 4Χ7 περιπου. ιδανικος, κοντα στο φ!
χωρις αναγκη waf καθως ειναι ανεξαρτητος απο το σαλονι και χρησιμοποιειται ως πριβε χωρος γραφειου.

στο χωρο αυτο υπαρχουν γραφειο και υπολογιστης, μια μεγαλη βιβλιοθηκη νεοσετ, ενα σαλονι με το τραπεζακι του (καναπες+ 2 πολυθρονες) και μερικες μικρες βιβλιοθηκουλες με ραφια.

και εδω αρχιζει το ... δραμα :mad_2:

πολλες φορες σας εχω ζαλισει με το συστημα μου με ενισχυτη SET και ηχειο φουλ ρεηντζ που αν μη τι αλλο χαρακτηριζεται απο εκπληκτικη διαφανεια. (ιδιον του σχηματος).
και πολλες φορες αναφερα οτι το σχημα αυτο σου αποκαλυπτει το χωρο σου ακριβως λογω διαφανειας και αμεσοτητας-χρονισμου.

ενα προβληματικο cd ή ενας προβληματικος χωρος θα φανουν πολυ πιο καθαρα εδω απο αλλα παρομοιας τιμης συστηματα.


και ενω εχω στησει τα επιπλα ετσι ωστε να αφηνω ενα χωρο περιπου 2.5 μετρα απο το τοιχο μπροστα απο τη θεση ακροασης καθαρο μεχρι να αρχισουν τα επιπλα, στον οποιο χωρο υπαρχουν μονο το εξακαναλο, το sub, τα τρια ηχεια βασης και το set με το πλεηερ και φυσικα τα φουλ ρεηντζ, συνδεω το εξακαναλο πρωτα με τα δυο ηχεια κοντα στις γωνιες και παιζει φανταστικα (για την κατηγορια του)!

καθαροτητα, σωμα, μπασο, μια χαρα!:happy_9:

ωρε μανα μου λεω , τι θα ακουσω με τη λαμπα!

συνδεω το λαμπατο και...)(

τζιφος!:mad_2:
δεν μπορει λεω, ειναι επειδη ειναι ακομα κρυος και τα ηχεια εχουν να παιξουν κατι μερες.

ακουσμα μπαχαλο!
φωνες σκληρες, βραχνες, υψηλα αστα να πανε και μπασο ψιλομπουμαρισμα!

μετα απο καμια ωρα τα πραγματα ειχαν φτιαξει λιγο αλλα και παλι ΔΕΝ ηθελα να ακουω!

ποτε στο παλιο μου χωρο που ειχε ενα σωρο προβληματα και ειχα και τη νεοσετ αναμεσα και πισω απο τα ηχεια, αλλα και σε 2 αλλους χωρους που το ειχα στησει δεν ειχα ακουσει τοσο χαλια.
ενας μπερδεμενος ηχος γεματος ανακλασεις!

ουτε τρανζιστορ της πλακας δεν επαιζε ετσι με ηχεια των 200 ευρω :mad_3:


αφου περναω το πρωτο κρυο ντους, στρωνω χαλακι και μοκετα και καλυπτω το χωρο απο τη θεση ακροασης μεχρι το μπροστινο τοιχο (περιπου 4 μετρα). ψιλοφτιαχνει λιγο η κατασταση αλλα και παλι ΧΑΛΙΑ!:mad_3:


στη πρωτη ευκαιρια (να βρω που εχω βαλει και τη ψηφιακη) θα ανεβασω μερικες φωτογραφιες με το χωρο και θα ηθελα τη γνωμη σας.

ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που εχω ελευθερια κινησεων (εξορισμος της γυναικας):cool_11: απο το χωρο, αλλα δυστυχως ειναι η πρωτη φορα που ακουω τοσο χαλια!!!:mad_2:


η σκεψη μου ειναι να ντυσω (!) τους ελευθερους πλαϊνους τοιχους με μοκετα! (αλλα και τον τοιχο πισω απο τα ηχεια)

θα κανω δουλεια?
τι μοκετα να βαλω?
μου συστησαν μια με βαμβακερο υποστρωμα και μαλακη αν και οχι χοντρη.

η μοκετα μου ειπαν οτι καλο ειναι να παει με βενζινοκολα για να μην κανει κενα με το τοιχο, αλλα αυτο συνεπαγεται οτι δεν με παιρνει για πειραματα στη τυχη. (καταστρεφεται ο τοιχος και πιθανα και η μοκετα αν τη βγαλεις).

απο την αλλη, αυτο το καιρο τα οικονομικα ειναι λιγο χάλια και δεν θα ειναι ευκολο αν βαλω μοκετα που δεν θα εχει αποτελεσμα να την πεταξω και να βαλω αλλη.


αν το κανω ετσι, πρεπει να καλυψω με μοκετα περιπου 32 τ.μ (τοιχους και δαπεδο) στην περιοχη των ηχειων και πισω απο αυτα.

μοκετα και ταπετσερης περιπου 17 ευρω το τμ.

καποιος αλλος μου προτεινε να βαλω στο τοιχο δερματίνη.


το δωματιο εχει ιδανικες αναλογιες.
μπορω να στεισω τα ηχεια και αλά cardas ακομα.
(το εκανα και ηταν τα πραγματα λιγο καλυτερα αλλα απεχει πολυ ακομα το ακουσμα απο το παλιο μου σπιτι εστω!)


στον τοιχο πισω απο τη θεση ακροασης υπαρχει και βιβλιοθηκουλα αλλα και η πορτα του δωματιου καθως και ενα μικρο ανοιγμα χωρις πορτα που βρισκεται μια μικρη αποθηκη. οποτε δεν μπορω να βαλω κουρτινα.

επιπλεον οι πλαινοι τοιχοι και ο τοιχος πισω απο τα ηχεια ειναι απο μπετο (ημιυπογειο)
μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει πιο ασχημα!@:mad_3:


θα ηθελα τη γνωμη σας απο την εμπειρια σας για το τι πρεπει να γινει.
να μπουν κουρτινες στους πλαινους τοιχους?
να μπουν μοκετες στους πλαινους και το μπροστα τοιχο?

αν βαλω κουρτινες δεν υπαρχει η ανεση να βαλω και μοκετα προς το παρον και το αντιστροφο.

εχετε ακουσει ποτε σε χωρο με μοκετες στους τοιχους ή κατι παρομοιο κλπ?

παντως αυτο που συμβαινει ειναι εξωφρενικο!:mad_2::mad_3::mad_2:

να υπαρχει το τελειο δωματιο, να υπαρχουν ενα σωρο επιπλα, να μην υπαρχει θεμα waf και να εχω το χειροτερο ακουσμα ever!
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Απάντηση: πρόβλημα σε καλό χώρο

ξεχασα να αναφερω οτι το δαπεδο ειναι πλακακι και οτι ο ενας πλαινος τοιχος ειναι γυμνος απο το ενα μετρο υψος και πανω σε ολο το μηκος του. (υπαρχουν μονο οι 2 πολυθρονες και η προεκταση του γραφειου)
στον αλλο πλαινο υπαρχει η νεοσετ και μια μικρη βιβλιοθηκη ακομα
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
(1) Κατ' αρχήν ψυχραιμία. Ο εχθρός κέρδισε την μάχη αλλά όχι και τον πόλεμο.

(2) Tα έπιπλα της νεοσέτ στον προηγούμενο χώρο ήταν βιβλιοθήκες ή ντουλάπες ? Εάν ήταν βιβλιοθήκες τότε δικαιολογείται ο καλός ήχος του προηγούμενου χώρου. Η ύπαρξη των βιβλιοθηκών στον χώρο είναι πολύ θετική και γίνεται θετικότερη εφόσον οι βιβλιοθήκες τοποθετηθούν " σωστά "

(3) Το ντύσιμο των τοίχων με μοκέτα θα κάνει επιλεκτική απορρόφηση και αν το παρακάνεις είναι πιθανόν να αντιστρέψεις το πρόβλημα ( υπερβολική απορόφηση )

(4) Ασε τις δερματίνες και τις αλκαντάρες για τα αυτοκίνητα. Οχι κινήσεις πανικού.
Μία καλή αρχή είναι η τοποθέτηση ηχοαποροφητικών ή διαχυτικών υλικών στίς επιφάνειες της 1ης ανάκλασης ( πχ επιφάνειες τοίχων μεταξύ ηχείων-ακροατή )

(5) Στείλε καμμία φωτογραφιούλα διότι αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Πως και δεν σκεφτηκες κουρτινες ;;

Θα μπορουν με διπλο κουρτινοξυλο να εχεις , οπως περιπου και στα σαλονια , δυο ,μια λεπτη και μια πιο χοντρη .
Ετσι και ο χωρος θα κερδισει σε καλαισθησια και πολλα παιχνιδια μπορεις να κανεις τοσο με διαφορες κουρτινες που θα μπορουσες να εναλλαξεις οσο και μεταφεροντας τις στο χωρο στους οδηγους των κουρτινοξυλων .
Αλλωστε πισω απο κουρτινες θα μπορουσαν να κρυφτουν και αλλα βοηθηματα (μην παει το μυαλο σου στο πονηρο :happy_9: ) .
 


Μηνύματα
138
Reaction score
0
Απάντηση: πρόβλημα σε καλό χώρο

καλημερα παιδια!
σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας, φωτο μαλλον απο δευτερα γιατι γινεται μπαχαλο στο σπιτι απο τη μετακομιση και δεν θυμαμαι που εχω βαλει τη ψηφιακη.

ενα μικρο πειραμα εδειξε οτι υπηρχε καλυτερευση βαζοντας μια κουβερτα στο γυμνο πλαϊνο τοιχο.
καλυτερευση ειχα βαζοντας την κουβερτα και στο τοιχο πισω και αναμεσα απο τα ηχεια, κατω απο το παραθυρο που υπαρχει.

επισης, βαζοντας στον τοιχο πισω απο τη θεση ακροασης αυτο το διαφανο πλαστικο που συσκευαζουν πραγματα με τις φυσαλιδες αερα εδειξε οτι και ο πισω τοιχος επιδρα πολυ!

η νεοσετ ειναι βιβλιοθηκη, στο παλιο σπιτι ηταν αναμεσα και πισω απο τα ηχεια, τωρα καλυπτει τον ενα πλαϊνο τοιχο, εχοντας στο πλαϊ της αλλη μια μικρη βιβλιοθηκη.

το ατυχες ειναι οτι η υπαρξη ενος μικρου παραθυρου στο τοιχο πισω απο τα ηχεια δεν μου επιτρεπει να πειραματιστω βαζοντας τη νεοσετ εκει


μια παρατηρηση ακομα ειναι οτι τα fullrange ηχεια επιρεαζονται περισσοτερο απο τα κλασικα απο το θεμα τοποθετηση στο χωρο!
και μαλιστα οταν οδηγουνται απο SET ακομα περισσοτερο.

αυτο το ειχα δει στο παλιο σπιτι παιζοντας τα σε διαφορετικα σημεια αλλα και σε αντιπαραθεση οδηγοντας τα μια με το set και μια με το π-π, παντα σε αντιπαραβολη με τα KLH ακουστικης αναρτησης αλλα και με τα triangle


και τελος, εχοντας ανοιχτη τη πορτα του δωματιου, ειχα λιγο περισσοτερο μπασο αλλα και λιγο περισσοτερο θολωμα του ηχου, ενω εχοντας κλειστο το παραθυρο πισω απο τα ηχεια ο ηχος γινοταν σκληροτερος.

το πλεον εξωφρενικο ειναι οτι εχει χαθει αυτη η life αισθηση του συστηματος, νομιζοντας οτι ακους την φωνη απο ενα διπλανο δωματιο!
λες και ακουω καποιο φτηνο μουντο τρανζιστορ σε κακο χωρο!

θα επανερθω με φωτο, καλημερα!
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Πρωτη κινηση κατα τη γνωμη μου ειναι μια μοκετα (η χαλι) στο χωρο. Θα εκπλαγεις.
Καλημερα.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Απάντηση: Re: πρόβλημα σε καλό χώρο

Πως και δεν σκεφτηκες κουρτινες ;;

Θα μπορουν με διπλο κουρτινοξυλο να εχεις , οπως περιπου και στα σαλονια , δυο ,μια λεπτη και μια πιο χοντρη .
Ετσι και ο χωρος θα κερδισει σε καλαισθησια και πολλα παιχνιδια μπορεις να κανεις τοσο με διαφορες κουρτινες που θα μπορουσες να εναλλαξεις οσο και μεταφεροντας τις στο χωρο στους οδηγους των κουρτινοξυλων .
Αλλωστε πισω απο κουρτινες θα μπορουσαν να κρυφτουν και αλλα βοηθηματα (μην παει το μυαλο σου στο πονηρο :happy_9: ) .
σκεφτηκα τις κουρτινες αλλα λογω ελευθεριας κινησεων νομιζω οτι το ντυσιμο του τοιχου με μοκετα θα ειναι ορθοτερο.
δεν θυμαμαι σε ποιον αντιπροσωπο, νομιζω στο music lover αλλα μπορει και να σφαλω, ειχα δει μοκετα στους τοιχους πιασμενη με πηχακια
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Απάντηση: Re: πρόβλημα σε καλό χώρο

Πρωτη κινηση κατα τη γνωμη μου ειναι μια μοκετα (η χαλι) στο χωρο. Θα εκπλαγεις.
Καλημερα.
αν εννοεις στο πατωμα αυτο εγινε απο την αρχη αλλα με μικρο αποτελεσμα.
αντιθετα στο παλιο σαλονι το χαλι μπροστα και αναμεσα απο τα ηχεια ηταν εκ των ουκ ανευ.
η διαφορα που επεφερε ηταν πραγματι σημαντικη
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Απάντηση: Re: πρόβλημα σε καλό χώρο

(1) Κατ' αρχήν ψυχραιμία. Ο εχθρός κέρδισε την μάχη αλλά όχι και τον πόλεμο.

(2) Tα έπιπλα της νεοσέτ στον προηγούμενο χώρο ήταν βιβλιοθήκες ή ντουλάπες ? Εάν ήταν βιβλιοθήκες τότε δικαιολογείται ο καλός ήχος του προηγούμενου χώρου. Η ύπαρξη των βιβλιοθηκών στον χώρο είναι πολύ θετική και γίνεται θετικότερη εφόσον οι βιβλιοθήκες τοποθετηθούν " σωστά "

(3) Το ντύσιμο των τοίχων με μοκέτα θα κάνει επιλεκτική απορρόφηση και αν το παρακάνεις είναι πιθανόν να αντιστρέψεις το πρόβλημα ( υπερβολική απορόφηση )

(4) Ασε τις δερματίνες και τις αλκαντάρες για τα αυτοκίνητα. Οχι κινήσεις πανικού.
Μία καλή αρχή είναι η τοποθέτηση ηχοαποροφητικών ή διαχυτικών υλικών στίς επιφάνειες της 1ης ανάκλασης ( πχ επιφάνειες τοίχων μεταξύ ηχείων-ακροατή )

(5) Στείλε καμμία φωτογραφιούλα διότι αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα.

βασιλη ελπιζω να μην το παρακανω με τις μοκετες.
αλλα επειδη καθε κινηση με μοκετα θα ειναι μη αναστρεψιμη αν κοληθει στο τοιχο, σε ποια σημεια να την τοποθετησω?

λογικα θελει μοκετα στον πλαινο αναμεσα στο ηχειο και τη θεση ακροασης και στο μεσο πισω απο τα ηχεια.

ομως δεν γνωριζω τι θα γινει αν περα απο αυτα βαλω και μοκετα στο τοιχο πισω απο τα ηχεια(περαν του μεσου κατω απο το παραθυρο) και στους πλαινους τοιχους πισω απο τα ηχεια.

επισης δεν γνωριζω ποια θα ηταν η καλυτερη μοκετα.
σκετη, ή με πλαστικο υποστρωμα, ή με βαμβακερο υποστρωμα κλπ
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
1. Μην βιάζεσαι, άκου τον Βασίλη...
2. Το "ντύσιμο" του χώρου γενικώς, μπορεί να κάνει μεγάλο κακό.
3. Χαλιά, μοκέτες, κουρτίνες και ντιβανοσκεπάσματα, να τοποθετηθούν μόνον κατόπιν δοκιμής.
4. Βάλε φωτογραφίες γιατί αλλιώς ότι και να λέμε είναι μπαρούφα.
5. Για να μην κάνεις του κεφαλιού σου και αν θέλεις 100% σωστό αποτέλεσμα, μπορείς να φωνάξεις κάποιον να σου "μετρήσει" τον χώρο.
6. Τα ντουβάρια και τα πατώματα αντιλαμβάνονται τι ηχεία και ενισχυτικά υπάρχουν στον χώρο και φέρονται αναλόγως? :happy_9:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Re: Απάντηση: Re: πρόβλημα σε καλό χώρο

βασιλη ελπιζω να μην το παρακανω με τις μοκετες.
αλλα επειδη καθε κινηση με μοκετα θα ειναι μη αναστρεψιμη αν κοληθει στο τοιχο, σε ποια σημεια να την τοποθετησω?
λογικα θελει μοκετα στον πλαινο αναμεσα στο ηχειο και τη θεση ακροασης και στο μεσο πισω απο τα ηχεια.
ομως δεν γνωριζω τι θα γινει αν περα απο αυτα βαλω και μοκετα στο τοιχο πισω απο τα ηχεια(περαν του μεσου κατω απο το παραθυρο) και στους πλαινους τοιχους πισω απο τα ηχεια.
επισης δεν γνωριζω ποια θα ηταν η καλυτερη μοκετα.
σκετη, ή με πλαστικο υποστρωμα, ή με βαμβακερο υποστρωμα κλπ
(1) Η ηχοαποροφητικότητα ενός υλικού εξαρτάται ( πέρα από το είδος του υλικού ) και από το πάχος του. Η μοκέτα στην περίπτωση μας απορροφά μικρό εύρος συχνοτήτων. Κατα συνέπεια έχουμε επιλεκτική απορόφηση συχνοτήτων χωρίς να γνωρίζουμε έαν σε αυτές τις συχνότητες βρίσκεται το πρόβλημα.

(2) Με δεδομένο ότι δεν έχουν γίνει κάποιες μετρήσεις στον χώρο σου θα συνιστούσα να μην κάνεις κινήσεις οι οποίες δεν είναι αναστρέψιμες.

(3) Η μοκέτα μαζεύει πολύ σκόνη και γενικώς έχει μια χαρακτηριστική οσμή.

Για τους ανωτέρω λόγους ( μεταξύ άλλων ) δεν θα συνιστούσα να κολλήσεις μοκέτα στους τοίχους. :prof:

Εάν επιμένεις τότε χρησιμοποίησε μοκέτα με βαμβακερό πέλμα.

(4) Πειραματίσου - όσον - αφορά τα προβλήματα στο μπάσο - με τις θέσεις των ηχείων αλλά και με την θέση ακρόασης.

Προσπάθησε -εάν μπορείς - να βάλεις την βιβλιοθήκη ή πίσω απο τα ηχεία, ή πίσω από την θέση ακρόασης.

Πολύ πανικό βλέπω χωρίς λόγο....

Αναμένουμε φωτογραφίες.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Αν βαλεις μακρια , σε μηκος , κουρτινοξυλα μπορεις να πειραματιστεις αφοβα κατ αρχην με τις κουρτινες του σπιτιου .
Τα κουρτινοξυλα κοστιζουν λιγο και θα μπορεις μετακινωντας τις διαφορες-διαφορετικες κουρτινες να βρεις ευκολα το ιδανικο (ως προς τις κουρτινες )αποτελεσμα .

Η μοκετα στον τοιχο θα ειναι αντιαισθητικη και δεν θα μπορεις να πειραματιστεις γιατι δεν θα μετακινειται .
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Ομως πως γινεται και στον ιδιο χωρο το 5καναλο παιζει καλα ?

Δεν μετρας και την ταση στις μπριζες σου.
Καντο 4-5 φορες κατα την διαρκεια του 24ωρου, και σημειωσε τις μετρησεις.

Βγαλε και ξαναβαλε τις λαμπες στον λαμπατο κανα δυο φορες (με σβυστο ενισχυτη)

Δοκιμασε να παιξεις τον λαμπατο με τα μπροστινα Ηχεια του 5καναλου.

Τυχερε ...
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Απάντηση: πρόβλημα σε καλό χώρο

καλημερα.
το μεγαλο προβλημα ηταν στα ελαφρα αν και σταθερα τραπεζακια που πατουσαν ο ενισχυτης και το πλεηερ!
παλιοτερα πατουσε το πλεηερ πανω στη πολυ βαρια λογω βιβλιων νεοσετ ο δε ενισχυτης στο ιδιο τραπεζακι ηταν μαζι με μια crt 50+ κιλων με αποτελεσμα να πατανε σε βαρια επιπλα.
σε αντιθεση το τραπεζακι του εξακαναλου, εχοντας μεγαλες ενδοτικοτητες, δεν μετεφερε υψισυχνους μαλλον κραδασμους στον ενισχυτη.

απο εδω και περα ο χωρος πραγματι εχει προβληματα αλλα μεσα στα πλαισια της λογικης.
θελει σιγουρα πολυ ψαξιμο, μαλλον θα πανε κουρτινες διπλες οπου ειναι δυνατο και βλεπουμε.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: πρόβλημα σε καλό χώρο

καλημερα.
το μεγαλο προβλημα ηταν στα ελαφρα αν και σταθερα τραπεζακια που πατουσαν ο ενισχυτης και το πλεηερ!
παλιοτερα πατουσε το πλεηερ πανω στη πολυ βαρια λογω βιβλιων νεοσετ ο δε ενισχυτης στο ιδιο τραπεζακι ηταν μαζι με μια crt 50+ κιλων με αποτελεσμα να πατανε σε βαρια επιπλα.

Αφου βλεπεις οτι ακομη και ο Γαιδαρος μπορει να πεταει.

σε αντιθεση το τραπεζακι του εξακαναλου, εχοντας μεγαλες ενδοτικοτητες, δεν μετεφερε υψισυχνους μαλλον κραδασμους στον ενισχυτη.

απο εδω και περα ο χωρος πραγματι εχει προβληματα αλλα μεσα στα πλαισια της λογικης.
θελει σιγουρα πολυ ψαξιμο, μαλλον θα πανε κουρτινες διπλες οπου ειναι δυνατο και βλεπουμε.
:happy_4:
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Μοκετα να μην βαλεις, δεν λυνεις το προβλημα των ανακλασεων .
Χρειαζεσαι απορροφηση μεγαλου ευρους, εαν θελεις να κανεις δουλεια.

Το καλυτερο πειραμα ειναι να αγορασεις κατι σαν αυτα εδω, και να ακουσεις μονος σου. http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=34272
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=34185

Επισης, σημασια εχει που στο χωρο καθεσαι εσυ, αλλα και που ειναι τα ηχεια.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Απάντηση: πρόβλημα σε καλό χώρο

καλημερα

τελικα και θελοντας να μην κανω κατι που δεν θα ειναι αναστρεψιμο, βρηκα μοκετα ψιλη με βαμβακερο υποστρωμα αρκετα ελαφρια, με 5μιση ευρω το μετρο και την κολλησα στο τοιχο με υφασματινη κολλητικη ταινια (διπλης οψης βαζοντας την πισω απο τη μοκετα περιμετρικα και σε Χ με αρκετες παραλληλες με το πατωμα), για να αποφυγω την μονιμη βενζινοκολλα και ετσι να μπορει να ειναι αντιστρεψιμη καθε κινηση. (η ταινια ξεκολλα ευκολα και δεν αφηνει ιχνη)

εβαλα μια στο τοιχο πισω απο τη θεση ακροασης, μια στον ενα πλαινο, (απο τον αλλο πλαινο ειναι οι βιβλιοθηκες) και μια σαν υποστρωμα κατω απο το χαλι που ειναι μεταξυ ηχειων και ακροασης

βαζω και τα ηχεια στην θεση αλα cardas στραμενα να κοιταζουν τη θεση ακροασης για να εχω ενα σημειο αναφορας.
τραβαω λιγο και το καναπε, μετατοπιζω και λιγο καποια επιπλα και βγαζω απο το δωματιο και τη μια πολυθρονα που ηταν μπροστα και διπλα απο το ενα ηχειο.

για την ωρα, επειδη δεν προλαβαινα, ειχε παει μια η ωρα τη νυχτα, με το που αναβει ο ενισχυτης, παθαινω πλακα
καμια σχεση με πριν!
παγωμενος ο ενισχυτης και επαιζε τουλαχιστον 2 κλασεις καλυτερα απο ζεστος προχθες! και μπασο το καλο μπασο των set χωρις μπουμαρισμα (σε σχεση με πριν)


οποιος εχει ζησει με set ξερει οτι, παγωμενο set σε μονοδρομο ηχειο ειναι ασκηση νευρων

δεν ξερω τι θα ακουσω αν ζεσταθει και βαλω και τη μοκετα στο τοιχο πισω απο τα ηχεια (στο μεσο τους).

αν και ο ηχος δεν ειναι ακομα εξαιρετικος, (μου λειπει ακομα η απολυτη αμεσοτητα του set που ειχα στο παλιο χωρο) ειναι φανερο το βαθος της σκηνης που απλωνεται μπροστα σου. και οι φωνες μαλακωσαν πολυ!


δεν εχω τελειωσει με τις μοκετες, (θα βαλω και αναμεσα πισω απο τα ηχεια, στη θεση του γραφειου και γενικα στα πατωματα, ισως και πισω απο τη βιβλιοθηκη και οπου αλλου βρω δοκιμαζοντας ομως κομματι κομματι που πρεπει), και ισως βαλω και μια χοντρη κουρτινα πανω απο τη μοκετα πισω απο τη θεση ακροασης, αρχιζουν να βγαινουν καποια συμπερασματα...

ενα συμπερασμα ειναι οτι πρεπει ο χωρος πισω απο το κεφαλι να ειναι ελευθερος (να μην ακουμε μπροστα απο τον πισω τοιχο)
ακομα και μια οθονη πισω απο τη θεση ακροασης κανει ζημια.

δευτερο οτι χρειαζεται απορροφηση αντανακλασεων στους πλαινους τοιχους και στο τοιχο πισω απο τη θεση ακροασης και ας απεχει αρκετα σε αποσταση.

(αυτα ειναι γνωστα)

τριτο και βασικοτερο οτι οι βασεις που θα πατησουν τα μηχανηματα να ειναι βαριες. πολυ βαριες!
καλυτερο ολων, το πατωμα (εγω εχω πλακακι).


ειναι πραγματικα τεραστια η διαφορα της πρωτης μερας με τη σημερινη.
καμια σχεση!
με κοστος ουτε 90 ευρω (οσο κανει μια καλη λαμπιτσα) οι μοκετες στο τοιχο κανουν φοβερη δουλεια.

απο αυριο αρχιζει καθημερινο ψαξιμο και ελπιζω να φτιαξουν κι αλλο τα πραγματα
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Απάντηση: πρόβλημα σε καλό χώρο

εβαλα στο τοιχο πισω απο τα ηχεια τη βιβλιοθηκη τη νεοσετ βγαζοντας της τις πορτες.
αδεια ακομα απο βιβλια και το ακουσμα δεν εχει καμια σχεση με πριν!:cool_4:

προφανως η ελλειψη διασπορας εκανε ολη τη ζημια!
ηθικο διδαγμα,"happy_1" παντα να υπαρχει μια βιβιλοθηκη πισω απο τα ηχεια! :cool_4:

τωρα χαιρεσαι να ακους, και ακομα δεν εχουν ψαχτει τα υπολοιπα.

ειναι πραγματικα απιστευτη η διαφορα που κανει μια μεταβολη στο χωρο, οταν το συστημα ειναι διαφανο.

καλα να περναμε! :happy_4:
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Απάντηση: πρόβλημα σε καλό χώρο

Μια φωτο θα βοηθουσε αφανταστα.Αν ειναι ευκολο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.325
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top