σκεψεις για φορητο ενισχυτη μπασου

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Γεια σας
Αναζητώ τη συμβουλή σας σχετικά με το αν τα σκέφτομαι σωστά γι αυτο που θελω να φτιάξω.

Κατ αρχήν παίζω μπάσο και χρειάζομαι έναν ενισχυτη ΦΟΡΗΤΟ. Το γράφω με κεφαλαία γιατί οι "φορητοί" ενισχυτές μπάσου συνήθως χρειάζονται SUV για να τους μεταφέρεις. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θέλω να πηγαίνω με κανα δυο φιλους διακοπές και να χω μαζί μου ένα μικρό μπάσο μ ενα μικρό φορητό ενισχυτή μπαταρίας και να συνοδεύω τη παρέα, όχι τρελά πράγματα δηλαδή.

Όλο το σύστημα δεν πρέπει να ζυγίζει πάνω από 2-3 κιλά αλλιώς δεν έχει νόημα. Οι μικροί/φορητοί ενισχυτές της αγοράς, είτε είναι πολυ ακριβοί (για τα δικά μου δεδομένα) είτε είναι μονο για practice στο σπίτι, σε κάθε περίπτωση με λιγότερα απο 80 ευρώ για ένα μικρό φορητό με 3" ηχειάκι κι έξι μπαταρίες ΑΑ, δεν καθαρίζεις και δεν κάνεις και τίποτα σπουδαίο, μάλλον μπελάς είναι.

Κοιτάζω λοιπόν τις εναλλακτικές που έχω για DIY project.
Έχω λοιπόν ένα φίλο που ασχολείται με ξυλα και κουτιά κι αυτός μπορεί να κάνει θαύματα.
Έχω κι ενα battery pack 12V που κρατάει αρκετά και κάθεται και μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
Σκέφτηκα λοιπόν ν αγοράσω ένα ωραίο σούπερ ντούπερ κινεζικο board/ενισχυτή (πχ σαν το TPA3116), να βρω κι ένα ηχείο αξιοπρεπές (5-6,5") που να παίζει καλά από χαμηλά μέχρι μεσαίες συχνότητες (κάτι σε 40-10000Hz) και να το προχωρήσω. Νομίζω πως καλύτερα θ ακουγεται απο τους ετοιματζίδικους.

Σ' ένα γνωστό ηλεκτρονικό που του ζήτησα τη γνώμη του αναγκάστικα να του το επαναλάβω 3 φορές.
Την πρώτη επειδή γέλαγε συνέχεια.
Την δεύτερη επειδή με κορόιδευε.
Την τρίτη μου είπε να τα δοκιμάσω όλα αυτά χύμα (χωρίς κουτί) μ' ένα ηχείο μάπα και ΑΝ δουλέψουν να προχωρήσω το κουτί και να βρω κάποιο καλό μεγάφωνο.

Κι αναρωτιέμαι, μπορεί να βγει το προτζεκτ?
 


Μηνύματα
7
Reaction score
4
Υπολογιζω κανα 50αρικο για ενα μεγαφωνο με αξιοπρεπεια και περιπου κανα 20αρικο ότι αλλο χρειαστεί, δηλαδη να μη ξεπερασω το μπατζετ ενος ετοιματζιδικου.
 


gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
να βρω κι ένα ηχείο αξιοπρεπές (5-6,5") που να παίζει καλά από χαμηλά μέχρι μεσαίες συχνότητες (κάτι σε 40-10000Hz) και να το προχωρήσω.
Δες αυτή την καμπίνα, έχει ακριβώς την απόκριση που θες, αλλά... είναι 15άρι το μεγάφωνο...

Με άλλα λόγια, το 5"-6.5", με μπάσο, θα.... πέρδεται.....

Πέραν αυτού, θες σε 2-3 κιλά να στριμώξεις μπαταρία, ενισχυτή, καμπίνα και μεγάφωνο.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο "φιλόδοξο" είναι αυτό που θες να κάνεις....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.479
Reaction score
37.509
.. παρε ενα (ηλεκτρ)ακουστικο να ξεμπερδευεις.
παλια ηταν μια κιθαρα στη παραλια τωρα θα κατεβαινει ολοκληρη μπαντα?
για τι ειδη μουσικα μιλαμε ?
 



Μηνύματα
7
Reaction score
4
.. παρε ενα (ηλεκτρ)ακουστικο να ξεμπερδευεις.
παλια ηταν μια κιθαρα στη παραλια τωρα θα κατεβαινει ολοκληρη μπαντα?
για τι ειδη μουσικα μιλαμε ?
Black metal!
:newrussian:


Πλάκα κανω.
Είμαστε όμως όπως το πες, παρέα με γιουκαλιλια, καχον και γενικα ακουστικα οργανα απλα το μπασο, αν δεν εχει λιγο εκεινη την ενισχυση, χανεται. Δε περιμενω πολλά, απλά να δωσω ενα boost στις χαμηλές, όσο είναι εφικτό.

Οι προτάσεις για καμπίνες 250watt ή εκείνοι οι "portable" των 10 κιλών ο ένας, τα ξέρω ρε παιδιά. Ειπα μηπως είναι εφικτό να γινει και πιο πραγματικά φορητό.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.479
Reaction score
37.509
ε ποσο να κρατα η μπαταρια και ποσο/που να τη φορτισεις αν εισαι off grid.
μη σε νοιαζει, να μαθουν να ακουνε το μπασο.
λες να παω να παω κανα ακουστικο.
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
...Σκέφτηκα λοιπόν ν αγοράσω ένα ωραίο σούπερ ντούπερ κινεζικο board/ενισχυτή (πχ σαν το TPA3116), να βρω κι ένα ηχείο αξιοπρεπές (5-6,5") που να παίζει καλά από χαμηλά μέχρι μεσαίες συχνότητες (κάτι σε 40-10000Hz) και να το προχωρήσω...
Δεν θα έχεις αξιοπρεπή ήχο με 6αρι μεγάφωνο και το πιθανότερο είναι να το κάψεις σύντομα. Δεν είναι μόνο το μέγεθος του μεγαφώνου αλλά και το κύκλωμα του ενισχυτή σημαντικό. Όταν αγόρασα μπάσο το έπαιζα αρχικά μέσα από 50αρη λαμπάτο ενισχυτή και 4x12 καμπίνα κιθάρας, όταν ανέβαζα λίγο την ένταση όμως και έπαιζα με δύναμη υπεροδηγούσα το σήμα και θα έκανα ζημιά αν συνέχιζα. Αργότερα αγόρασα 200αρη ενισχυτή με 10αρι μεγάφωνο και παίζει πολύ πιο δυνατά αλλά το σημαντικότερο, τελείως καθαρά.

Θα χαλάσεις χρήματα χωρίς αποτέλεσμα, πολύ μικρό & πολύ ελαφρύ ενισχυτή ούτε θα βρεις αλλά το βλέπω και δύσκολο να κατασκευάσεις με 30 & 50 watt. Τους ενισχυτές του άρθρου δεν τους γνωρίζω όμως ξέρω καλά ότι οι φθηνοί ενισχυτές της εποχής μας είναι πολύ καλύτεροι απ΄ότι 20 χρόνια πριν. Τσέκαρε όποιους μπορείς να βρεις όταν έχεις χρήματα, συνήθως προσφέρουν περισσότερα απ' ότι κοστίζουν.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.479
Reaction score
37.509
εξαρταται τι θες να παιξεις, πως θες να το παιξεις και με ποιο μπασο θα το παιξεις ...
επειτα ειναι στο συνολο πως θα γραψει.
Στην παρουσα εποχη βεβαια εχεις ενα πολυ μεγαλο αριθμο απο επιλογες και συνδιασμους.
-δεν αναφερομαι στην φορητοτητα-
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Δεν θα έχεις αξιοπρεπή ήχο με 6αρι μεγάφωνο και το πιθανότερο είναι να το κάψεις σύντομα. Δεν είναι μόνο το μέγεθος του μεγαφώνου αλλά και το κύκλωμα του ενισχυτή σημαντικό. Όταν αγόρασα μπάσο το έπαιζα αρχικά μέσα από 50αρη λαμπάτο ενισχυτή και 4x12 καμπίνα κιθάρας, όταν ανέβαζα λίγο την ένταση όμως και έπαιζα με δύναμη υπεροδηγούσα το σήμα και θα έκανα ζημιά αν συνέχιζα. Αργότερα αγόρασα 200αρη ενισχυτή με 10αρι μεγάφωνο και παίζει πολύ πιο δυνατά αλλά το σημαντικότερο, τελείως καθαρά.

Θα χαλάσεις χρήματα χωρίς αποτέλεσμα, πολύ μικρό & πολύ ελαφρύ ενισχυτή ούτε θα βρεις αλλά το βλέπω και δύσκολο να κατασκευάσεις με 30 & 50 watt. Τους ενισχυτές του άρθρου δεν τους γνωρίζω όμως ξέρω καλά ότι οι φθηνοί ενισχυτές της εποχής μας είναι πολύ καλύτεροι απ΄ότι 20 χρόνια πριν. Τσέκαρε όποιους μπορείς να βρεις όταν έχεις χρήματα, συνήθως προσφέρουν περισσότερα απ' ότι κοστίζουν.
Σωστά τα λες, όπως και οι υπόλοιποι και δεν έχω μεγάλες προσδοκίες ή αυταπάτες. άλλωστε έχω δίπλα μου ένα hartke 15w με 6,5" μεγάφωνο που τον χρησιμοποιώ για να πηγαίνω όταν μαζευεται η μπάντα σε κάποιο σπίτι, είναι ο "φορητός" μου με άλλα λόγια. Παίζει σούπερ, απο ήχο πραγματικά σκίζει, ζυγίζει όμως 6,5 κιλά, αλλά εντάξει, κουβαλιεται στο μετρό όμως πανω απο χιλιομετρακι δεν τον περπατας.

Και σκεφτηκα λοιπον, μιας και παμε σε καμπιγκ το καλοκαιρι ή σε τιποτα παρκα την ανοιξη με τα παιδια, μηπως φτιαξω κατι που να χει τα μισα κιλά, να μην περδεται και να κραταει 2-3 ώρες σ ενα βραδυνο τζαμ χωρις ρευμα.

Εάν δεν το προχωρήσω τότε θα χτυπησω μαλλον τον παρακατω, 5" μεγαφωνο, ειναι ρευμα αλλα θα μπορουσα να τον κανω να παιζει απο battery pack κι ειναι 2,5 κιλά μόνο κι ισως τον χακεψω να παιζει καλυτερα.


Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Για να πάρεις χαμηλό από 40 κύκλους ξεκινάς με 8ιντσο μεγάφωνο. Αν το θες και ευαίσθητο, για στάθμες, πας σε 12ιντσο.
Για να βγει ελαφριά η κατασκευή πας σε καμπίνα από σημύδα, αρκετά ακριβότερη από το MDF.
Ξεκινάς να χάνεις με 0-2, αν μιλάμε ποδοσφαιρικά... :)
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Για να πάρεις χαμηλό από 40 κύκλους ξεκινάς με 8ιντσο μεγάφωνο. Αν το θες και ευαίσθητο, για στάθμες, πας σε 12ιντσο.
Για να βγει ελαφριά η κατασκευή πας σε καμπίνα από σημύδα, αρκετά ακριβότερη από το MDF.
Ξεκινάς να χάνεις με 0-2, αν μιλάμε ποδοσφαιρικά... :)
Καλησπερα

Οι 40 κυκλοι δεν εχουν τοση σημασία γιατι ο δευτερος αρμονικος στην low Ε ειναι στους 82 κι αυτον θελουμε να ενισχυσουμε και αλλωστε το πεδιο δρασης του ενισχυτη θα ναι σε περιβαλλοντα που δυσκολα θα βγαλεις τόσο χαμηλή συχνότητα χωρίς ένα φορτηγό με μπαταρίες να σε συνοδεύει και μια καμπίνα σιγουρα μεγαλύτερη απο τη σκηνή μου στο καμπινγκ!
Η καμπινα θα ναι σε MDF αλλα ενα κουτι 25Χ25Χ20 (για 5-6,5") πόσο μεγαλη θα ναι διαφορα βαρους απο τη σημύδα? 300 γραμμάρια?

Στο 0-0 είμαστε γιατί στο ενα βγηκες οφσαιντ και το άλλο το 'σωσα με πλονζον!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Η καμπινα θα ναι σε MDF αλλα ενα κουτι 25Χ25Χ20 (για 5-6,5") πόσο μεγαλη θα ναι διαφορα βαρους απο τη σημύδα? 300 γραμμάρια?

Στο 0-0 είμαστε γιατί στο ενα βγηκες οφσαιντ και το άλλο το 'σωσα με πλονζον!
25X25X20 δίνουν καθαρά 8 λίτρα περίπου. Με τα μεγάφωνα που σκέφτεσαι ξεχνάς και τους 80 και κάνεις δέηση για την επόμενη οκτάβα!
Και έτσι να το δεις 2-3 κιλά κατασκευή δεν βγαίνει με τίποτα. Σκέτη η καμπίνα θα είναι παραπάνω.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Φιλε μου δε γινεται αυτο που λες ουτε σαν σεναριο επιστημονικης φαντασιας, ετσι οπως το θες.
Παρε εναν ετοιμο. Ο.τι και να ''φτιαξεις΄΄ θα το πεταξεις στα σκουπιδια. Εχω κι εγω 10 ενισχυτες και μπασα. Καποτε το σκεφτομουνα να κανω το ιδιο αλλά τελικα ηταν για γελια.... :)
 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Αντιλαμβάνομαι το "φρένο" που μου βάζετε κι ο λόγος που σας ρώτησα είναι γιατί κι εγώ έχω τις αμφιβολίες μου. Δεν ψάχνω επιβεβαιωση και αν ήμουν σίγουρος δεν θα έμπαινα στον κόπο να ρωτήσω.

Απο την άλλη η συχνότερη απάντηση που ακούω είναι να ψάξω για κάτι έτοιμο. Προφανώς όμως έχω ήδη ψάξει πολύ και, για παραδειγμα, ορίστε μια πραγματικά φορητή επιλογή που έχω.
Αυτός ειναι ο bλack star fly 3 για μπασο. Εχει διαστασεις 18Χ14Χ11 με 3 ινστες ηχειάκι και 3 watt ενω κοστίζει περιπου ενα 70αρι. Δειτε την εικονα.

11152635_800.jpg


Εχω τον ίδιο για κιθαρα και σας λεω πως -για ηλ/κη κιθαρα- ειναι εκπληκτικος για το μεγεθος του αλλά για μπασο??? Μου φαινεται αδιανόητος (περαν της εξασκησης στο σπιτι κι αν...)! Εσείς θα δινατε ενα 70αρι γι αυτό?
Ο αντίστοιχος της laney στα ιδια λεφτα έχει 2Χ3" στα 6W με λιγο μεγαλυτερες διαστασεις. Και οι επιλογες -σε φορητους μπαταριας- τελειωνουν εδώ σε ότι αφορά το μπασο (και το μπατζετ).

Η ερώτηση λοιπον ήταν αν μπορεί να φτιάχτει κάτι καλυτερο απο αυτους στο ίδιο μπατζετ.

Φυσικά δεν θα μπορει να τριξει τα τζαμια της γειτονιάς, μπορει να μην εχει τον όγκο χαμηλά που βγαζει μια σουπερ καμπινα αλλά, διαβολε, όσο κοιταω αυτο το κουτακι σκεφτόμουν πως ειναι πιθανόν με ενα καλο ηχειο μεγαλυτερης διαμετρου σ ενα λιγο μεγαλυτερο κουτί με καλο ενισχυτη, ίσως μπορουσα να το ξεπερασω.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως παραήμουν αισιόδοξος και βλέπω πως μαλλον η υπόθεση θεωρειται χαμενος χρόνος γι αυτο καλύτερα να μην το ξεκινησω γιατι σιγουρα, κατι χειροτερο απο αυτα τα κουτιά θα με απογοητευε!


Καλό βραδυ
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.586
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top