στήριξη οροφής για Benq TK800

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Χρόνια πολλά και μακριά από κορωνοϊούς εύχομαι.

Θα μπω κατ' ευθείαν στο ψητό αν δεν σας πειράζει.



έχω έναν προβολέα Benq TK800 τον οποίο είχα μέχρι τώρα στο ταβάνι με μια φθηνή βάση προβολέα οροφής της reflecta.
πρόσφατα αναβάθμισα τα subwoofer μου, από 1 φθηνιάρικο της Sunfire πήγα στα 2 συνολικά με την νέα προσθήκη να είναι το SVS PB-3000.
Όλα κυλούσαν καλά μέχρι που κατά την διάρκεια της προβολής μιας ταινίας πάνω στα πολλά ντούπου ντούπου παρατήρησα κάτι περίεργο στην εικόνα μου.
Σαν να έτρεμε λίγο. Κάποιες στιγμές που είχε πολύ μπάσο σαν να έβλεπα λίγο τον προβολέα να τρέμει και η εικόνα να κουνιέται λίγο.

Παίζει δηλαδή να τρέμει ο προβολέας από τις δονήσεις των subwoofer.
Ήξερα πως η πολύ φθηνή λύση για το mounting δεν θα είχε όλες τις ευκολίες των ακριβών, ούτε θα μου επέτρεπε την καλύτερη τοποθέτηση,αλλά δεν περίμενα να έχει και θέμα με την σταθερότητα.

θα πάρω το απόγευμα από έναν γείτονα μια σκάλα να δω από κοντά τον προβολέα εν ώρα προβολής για να σιγουρευτώ.

Έχετε ανάλογη εμπειρία;κάποια καλή βάση για την οροφή που να μην έχει τέτοια προβλήματα αλλά να μην κάνει και 200φευγα ευρωπουλα;
είδα την επίσημη της benq. μια cm00g3 ωραία φαίνεται αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα της.

Τι να κάνω;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Καλώς ήρθες!

Δοκίμασες μήπως μπορείς να στηρίξεις καλύτερα τη βάση με πατέντα;
Αλλιώς συμβιβάσου γιατί το φθηνό και καλό είναι σπάνιο πράγμα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
ευχαριστώ για την απαντηση καταρχάς!

δεν έχω δοκιμάσει κάτι ακόμα γιατί δεν είμαι και σίγουρος για το πού είναι το πρόβλημα (εντάξει,δύσκολο μάλλον να τρέμει η fixed frame οθόνη στον τοίχο,αλλά!).

να συμβιβαστώ με αυτό δύσκολο,είναι ενοχλητικό πολύ και φαίνεται αρκετά.

περιμένω το απόγευμα και την σκάλα να δω τι και πως.

δεν υπάρχει καμμία ποιοτικότερη βάση από αυτή; δηλαδή από τα 25€ στα 80-120€ δεν έχουν σημαντική διαφορά ποιοτικά κάποιες;
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
μόλις έκανα τη δοκιμή με τη βοήθεια του γείτονα.
κουνιέται ο προβολέας τελικά με το μπάσο.
το πρόβλημα μοιάζει αρκετά με αυτό που έχουν τα ball head στα τρίποδα φωτογραφίας.σαν δηλαδή να μην είναι πολύ καλό το σφίξιμο που κάνει η βάση και έχει ένα ελαφρύ πολύ ελαφρύ αλλά αρκετό ώστε να ενοχλεί στην εικόνα τζόγο.

τρόπο να το βελτιώσω στην βάση αυτή δεν βλέπω,οπότε πάμε για νέα :(

καμμιά πρόταση;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top