ταινία μωβ-πράσινη και 50 αποχρώσεις του μπουρδ3λί από PC

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ερώτηση!
Όταν κάνετε playback έχετε ενεργοποιημένο το hdr στα display settings στα windows;
Αν ναι, κλείστε το!
Ίσως να μη μπορεί να κάνει override ο madvr.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το γράφημα που έδειξα είναι για μετατροπή hdr->sdr για προβολικά με χαμηλό επίπεδο φωτεινότητας (προβολείς, τηλεοράσεις παλαιάς τεχνολογίας κλπ).
Προφανώς εδώ υπάρχει κάτι άλλο.
Πρέπει να τσεκαριστεί το lav video decoder και τα settings στην output της κάρτας γραφικών.
Κάπου είχα δει έναν οδηγό και τα έχω χρόνια έτσι. Μέχρι και τώρα με το DV δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Θυμάμαι στην κάρτα να έχω rgb και πλήρες το χρωματικό εύρος.

Lav χρησιμοποιώ d3d11 με τη 2080τι
Ερώτηση!
Όταν κάνετε playback έχετε ενεργοποιημένο το hdr στα display settings στα windows;
Αν ναι, κλείστε το!
Ίσως να μη μπορεί να κάνει override ο madvr.
Κλειστό
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ποσό χαίρομαι που ασχολείται ο Νασος σοβαρά κ μου γλιτώνει χρόνο :party: :lol::lolsign:
 





rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Σε snyder μου το έκανε κι μένα, συγκεκριμένα σε αυτό : Zack.Snyders.Justice.League.2021.2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.x265-MZABI
Αυτό, ναι!
Το μόνο αρχείο με το οποίο είχα πρόβλημα.
Το αστείο είναι ότι το Oppo το έπαιζε σωστά!
Το συγκεκριμένο αρχείο δεν παίζει σωστά ούτε από το Dune Realbox 4K, προφανώς λόγω αδυναμίας αναπαραγωγής Dolby Vision.

Παίζει και στο δικό μου Oppo, όχι όμως το ίδιο καλά όσο η έκδοση 1080p, αφού έχει λιγότερο κοντράστ. Ίσως φταίει ότι στο δικό μου Oppo δεν έχουν περαστεί τα τελευταία updates που -νομίζω ότι- υποστηρίζουν Dolby Vision.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το συγκεκριμένο αρχείο δεν παίζει σωστά ούτε από το Dune Realbox 4K, προφανώς λόγω αδυναμίας αναπαραγωγής Dolby Vision.

Παίζει και στο δικό μου Oppo, όχι όμως το ίδιο καλά όσο η έκδοση 1080p, αφού έχει λιγότερο κοντράστ. Ίσως φταίει ότι στο δικό μου Oppo δεν έχουν περαστεί τα τελευταία updates που -νομίζω ότι- υποστηρίζουν Dolby Vision.
Παιδιά δε νομίζω να σχετίζεται με το DV.
Πρώτον, όλα τα uhd έχουν υποτίθεται και layer hdr10. Βέβαια εδώ δε μιλάμε για bd rips, αλλά για αποθηκευμένα streaming αρχεία από input cards.
Δεύτερον, για την περίπτωση madvr και lumagen, δεν πάει να έχει dv, hdr10+ κλπ και πάλι ο video processor θα "διαβάσει" δυναμικά μόνος του το αρχείο και θα κάνει τα δικά του.
Τρίτον, δεν υπάρχει dv αν κάποια απ' τις συσκευές της αλυσίδας δεν το υποστηρίζει. Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις "ενεργοποιείται" το hdr10.
Έχω και oppo και av processor που περνάει dv. Εφόσον δεν το παίζει ο JVC τσάμπα κόπος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top