τηλέφωνο στο πάνω όροφο, ρουτερ στο κάτω οροφο, γίνεται;;;;;

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Γεια σας! Έχω μια απορία επειδή σε λίγες μέρες αλλάζω σύνδεση παρόχου και πάω στη Vodafoneαπό την windεπειδή το τηλέφωνο είναι ντούμπλεξ με το πάνω διαμέρισμα της μητέρας μου και επειδή η Vodafone το τηλέφωνο είναι μέσω από ρουτερ ενώ στην windόχι απλά συνδεόταν από την πρίζα τηλέφωνου το ρουτερ και το τηλέφωνο …… πώς να έχει τηλέφωνο η μητέρα μου στο πάνω όροφο αφού το ρουτερ θα είναι κάτω;;;;;; μήπως θα πρέπει να ακυρώσω την σύνδεση με την Vodafone;;;;;; η δεν θα έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με το τηλέφωνο πάνω;;;;;;;;
 

Μηνύματα
138
Reaction score
57
Γεια σας! Έχω μια απορία επειδή σε λίγες μέρες αλλάζω σύνδεση παρόχου και πάω στη Vodafoneαπό την windεπειδή το τηλέφωνο είναι ντούμπλεξ με το πάνω διαμέρισμα της μητέρας μου και επειδή η Vodafone το τηλέφωνο είναι μέσω από ρουτερ ενώ στην windόχι απλά συνδεόταν από την πρίζα τηλέφωνου το ρουτερ και το τηλέφωνο …… πώς να έχει τηλέφωνο η μητέρα μου στο πάνω όροφο αφού το ρουτερ θα είναι κάτω;;;;;; μήπως θα πρέπει να ακυρώσω την σύνδεση με την Vodafone;;;;;; η δεν θα έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με το τηλέφωνο πάνω;;;;;;;;
Γίνεται,εξαρτάται όμως από την υφιστάμενη καλωδίωση που υπάρχει στο κτίριο.
Αν στο δικό σου διαμέρισμα καταλήγουν τουλάχιστον 2 ζευγάρια τηλεφωνικών καλωδίων,στην ίδια πρίζα,από τον κατανεμητή η το κεντρικό κουτί του ΟΤΕ,που βρίσκεται συνήθως στο ισόγειο η το υπόγειο του κτιρίου,πρέπει να βρεθούν και μέσω του ενός ζευγαριού από το δικό σου διαμέρισμα να πάρεις την τηλεφωνική γραμμή από την έξοδο του ρούτερ και να την οδηγήσεις στο κεντρικό κουτί η κατανεμητή του ΟΤΕ και από εκεί να βρεθεί το αντίστοιχο ζευγάρι καλωδίων που καταλήγει στο διαμέρισμα της μητέρας σου,ώστε να καταλήξει η τηλεφωνική γραμμή στην πρίζα του διαμερίσματος της μητέρας σου.
Βέβαια χρειάζεται κάποιο απλό όργανο για να βρείς τα καλώδια η την καλύτερα την ''βοήθεια'' κάποιου ηλεκτρολόγου.
 


Μηνύματα
335
Reaction score
14
Αν πάρω διπλή πρίζα και την τοποθετήσω εκεί στο μόντεμ-ρουτερ και από εκεί με ατσαλινα περάσω έξτρα καλώδιο από τις σωληνώσεις στο άλλο όροφο του διαμερίσματος θα κάνω δουλειά;;;;; βασικά θέλω σε όλες τις πρίζες και των δυο διαμερισμάτων να έχω τηλέφωνο όπως είναι τώρα.

Τι κάνω;;;; δεν έχω πρόβλημα να περάσω έξτρα καλώδιο μέσα από τις σωληνώσεις στα άλλα δωμάτια θα έχω σήμα τηλέφωνου;;;; η όχι;;;;;
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Αν πάρω διπλή πρίζα και την τοποθετήσω εκεί στο μόντεμ-ρουτερ και από εκεί με ατσαλινα περάσω έξτρα καλώδιο από τις σωληνώσεις στο άλλο όροφο του διαμερίσματος θα κάνω δουλειά;;;;; βασικά θέλω σε όλες τις πρίζες και των δυο διαμερισμάτων να έχω τηλέφωνο όπως είναι τώρα.

Τι κάνω;;;; δεν έχω πρόβλημα να περάσω έξτρα καλώδιο μέσα από τις σωληνώσεις στα άλλα δωμάτια θα έχω σήμα τηλέφωνου;;;; η όχι;;;;;
Ή cyta που είναι VoIP αν έρθει τεχνικός μπορεί να στο κάνει να βάλεις άλλου το τηλέφωνο και αλλού το router χωρίς χρέωση. Ρώτα πρώτα στην vodafone αν μπορεί να κάνει το ίδιο πριν αρχισεις να ψαχνεσαι.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Επειδή από Δευτέρα με τρίτη περιμένω με κουριερ να μου φέρουμε την αίτηση να υπογράψω θυμάμαι η κοπέλα που ήταν πίσω από την γραμμή που μιλαγαμε (πιθανών για να μην τρομάξω με όλα αυτά και αρνηθώ) που είπε ότι βάζω ένα απλό παλιό ρουτερ που έχω το συνδέω και αυτόματα όταν γίνει η σύνδεση δίχως τεχνικό κλπ θα το διαβάσει το σήμα και θα γίνει!!!!!!!
Τελικά παραμύθι μου είπε;;;;;; να διώξω τον κουριερ που θα έρθει;;;;;;;;;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
9
Θα βαλεις μια μουφα διπλη για RG 11 καλωδιο, και απο εκει θα το ριξεις στον οροφο που θελεις.
Απο εκει θα κουμπωσεις ειτε ενσυρματο ειτε ασυρματο τηλεφωνο
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Θα βαλεις μια μουφα διπλη για RG 11 καλωδιο, και απο εκει θα το ριξεις στον οροφο που θελεις.
Απο εκει θα κουμπωσεις ειτε ενσυρματο ειτε ασυρματο τηλεφωνο
Φίλε με μουφα διπλή rg11 άμα βάλω (που θα το την βάλω;;;;) θα έχω και στα άλλα δωμάτια σήμα τηλεφώνου;;; η μόνο στο πάνω όροφο της μητέρας μου;;;;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
9
Θα κουμπωσεις στον router εκει που θα κουμπωνες ετσι κια αλλιως εαν ειχες ενα τηλεφωνο.
τηλεφωνα θα εχουν και τα 2 σπιτια.
Τωρα εαν εννοεις οτι εαν σε καποια αλλη μπριζα τηλεφωνου μπορεις να εχεις... τοτε η απαντηση ειναι αρνητικη...
Ακολουθεις την οδηγια του
electro
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.335
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top