φιναλίστ σπίκερς για χομ σινεμά

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
βλέπω, διαβάζω, τα παρατάω, βαριέμαι και ξανα μανά

τα γράφω εδώ για να μην τα ξεχάσω βασικά....:biggrin:
στόχος είναι ένα νορμάλ χομ σίνεμα 5.1.2...ακόμα και με 6.5 γουφερ θα το βολέψω.

προυποθέσεις ΑΝ έχει bass reflex να το έχει από μπροστά και όσο γίνεται μην ξεπερνάμε τα 29cm σε βάθος ώστε να τα βάλω άμεσα (με εξαίρεση τα Καλι που αν μείνουμε σε αυτά με βλέπω κατά το Πάσχα να κάνω δουλειές για να τα χωρέσω:()

μέχρι στιγμής έχω επιλέξει

1. Kali in8 v2 (μπρούταλ φορς και αι λαικ ιτ)
2.XTZ M6 ( με προυπόθεση να βρω κάποια σοβαρή μέτρηση)
3. Elac DBR62 (το 6.5 που έλεγα...πανέμορφο ηχείο:geek: και σοβαρότατο...και για πρώτη φορά GAF (Gwgoulini appeal factor)+ άσε που μοιάζει με τα dutch&dutch :p να προετοιμάσω το έδαφος για όταν και αν :lolsign:)

Μιλήστε ανελεύθερα
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Πάνω σε τι ολοκληρωμένο ή προενισχυτή θα τα στήσεις έχεις σκεφτεί ?
Για να γράφεις για τα Kali αλλά και τα 6.5αρια Elac (πολύ όμορφο και τίμιο ηχείο btw) φαντάζομαι πως η θέση ακρόασης σου θα είναι στα 2.5μ πάνω κάτω ?
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πάνω σε τι ολοκληρωμένο ή προενισχυτή θα τα στήσεις έχεις σκεφτεί ?
Για να γράφεις για τα Kali αλλά και τα 6.5αρια Elac (πολύ όμορφο και τίμιο ηχείο btw) φαντάζομαι πως η θέση ακρόασης σου θα είναι στα 2.5μ πάνω κάτω ?
για τώρα μαραντζ 6011...για μετά μόλις έρθει με το καλό ο μονοπραις
θέση ακρόασης είναι στα 2.2μ
αλλά το κεντρικό βολεύεται κολλητά σε τοίχο οπότε κερδίζω από εκεί db αν και 6.5ρι

τα L-R μπορώ να τα φέρνω πιο κοντά αν μου βγάλουν θέμα.... με βάσεις

και ανάλογα θα τοποθετήσω και θα καλιμπράρω σε πιο κοντινές αποστάσεις και τα σαράουντ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
για να καταλάβετε απελπισία...είμαι έτοιμος να χτυπήσω 7 focalάκια sib xl ίσα ίσα να βολευτώ μέχρι να αποφασίσω :biggrin:

είμαι
2 μήνες με αυτό το σκ@τό και είμαι στα πρόθυρα να το πυροβολήσω :laugh:

1643122479672.png
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
για να καταλάβετε απελπισία...είμαι έτοιμος να χτυπήσω 7 focalάκια sib xl ίσα ίσα να βολευτώ μέχρι να αποφασίσω :biggrin:

είμαι
2 μήνες με αυτό το σκ@τό και είμαι στα πρόθυρα να το πυροβολήσω :laugh:

View attachment 238070
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλάκια από το να σε περιορίζει ο χώρος και γενικότερα να μην είσαι σίγουρος για την κίνηση που θα κάνεις. Εγώ προσωπικά να φανταστείς ότι απαρνήθηκα το τζάκι για να ακούσω σωστά επιτέλους!
Τι να πω. κουράγιο😁😁
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλάκια από το να σε περιορίζει ο χώρος και γενικότερα να μην είσαι σίγουρος για την κίνηση που θα κάνεις. Εγώ προσωπικά να φανταστείς ότι απαρνήθηκα το τζάκι για να ακούσω σωστά επιτέλους!
Τι να πω. κουράγιο😁😁
ο χώρος φυσικά και είναι θέμα στους περισσότερους....
το σκεπτικό μου είναι

1.το vfm...πλέον δεν κάθομαι να ακούσω όπως παλιά....αλλά μια στο τόσο
2.το gaf όχι τόσο....δεν βγάζει άκρη πλέον το γωγουλίνι....βαρέθκε :p
και
3. σημαντικό πράμα είναι το πόσο θα τα λυπηθώ σε περίπτωση ζημιάς...γιατί πλέον τα L-R θα είναι εκτός ηχοπερατής και εντός εμβέλειας ασβού :biggrin:....που ειδικά τα πρωινά που δεν πηγαίνει παιδικό....(και δεν θα πάει έτσι όπως το κόβω για κάνα μήνα ακόμα) και απουσιάζω....υπάρχει μια ανησυχία για το τι θα αντικρίσω στην επιστροφή
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
ο χώρος φυσικά και είναι θέμα στους περισσότερους....
το σκεπτικό μου είναι

1.το vfm...πλέον δεν κάθομαι να ακούσω όπως παλιά....αλλά μια στο τόσο
2.το gaf όχι τόσο....δεν βγάζει άκρη πλέον το γωγουλίνι....βαρέθκε :p
και
3. σημαντικό πράμα είναι το πόσο θα τα λυπηθώ σε περίπτωση ζημιάς...γιατί πλέον τα L-R θα είναι εκτός ηχοπερατής και εντός εμβέλειας ασβού :biggrin:....που ειδικά τα πρωινά που δεν πηγαίνει παιδικό....(και δεν θα πάει έτσι όπως το κόβω για κάνα μήνα ακόμα) και απουσιάζω....υπάρχει μια ανησυχία για το τι θα αντικρίσω στην επιστροφή
Τώρα να σου πω το κλασικό πάρε ηχομπάρα; Νομίζω ότι σου πάει γάντι με τόσα θέματα :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Τώρα να σου πω το κλασικό πάρε ηχομπάρα; Νομίζω ότι σου πάει γάντι με τόσα θέματα :p
σιγά τα θέματα μαρή....
εδώ άντεξα να βάλω 2 x 15ρια και ένα 18άρι στο σαλόνι....
στον κίνδυνο θυσίας ενός εκτεθειμένου ζεύγους ηχείων θα κwlwσουμε :biggrin:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
σιγά τα θέματα μαρή....
εδώ άντεξα να βάλω 2 x 15ρια και ένα 18άρι στο σαλόνι....
στον κίνδυνο θυσίας ενός εκτεθειμένου ζεύγους ηχείων θα κwlwσουμε :biggrin:
Άσε ρε γατάκι. Αυτά γίνονται και τραπεζάκια για αυτό δεν γκρινιάζουν τα κορίτσια.!
Να σε δω με τα υπόλοιπα τι θα κάνεις!!
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
μπλα, μπλα μπλα, μπλα ...

1. Kali in8 v2 (μπρούταλ φορς και αι λαικ ιτ)
2.XTZ M6 ( με προυπόθεση να βρω κάποια σοβαρή μέτρηση)
3. Elac DBR62 (το 6.5 που έλεγα...πανέμορφο ηχείο:geek: και σοβαρότατο...και για πρώτη φορά GAF (Gwgoulini appeal factor)+

μπλα, μπλα μπλα, μπλα ...
Το kali τα έχω όπως ξέρεις απο το μπουλινγκ που μου ασκησες με τα "βάλε το αυτί σου πάνω στο ηχείο να ακουσεις αν κάνει χιςςςςςςςςςςς".

Τα elac τα είχα και ΔΕΝ θα τα πούλαγα αν δεν ακουγα με τα αυτιά μου πόσο καλύτερα ειναι τα kali.

Ασε ομως το πόσο καλύτερα ή χειρότερα είναι στα δικά μου αυτιά, το elac δεν θα παίξει ποτέ όσο δυνατά και καθαρά θα παίξει το kali. Επίσης για το elac πρέπει να φτιάξεις το σουιτ-σποτ πως να το κάνουμε...

ΕΚΙΝΗΘΗΣ ... ΓΙΑΤΙ ΕΚΙΝΗΘΗΣ ???

Τα άλλα τα πετάς όπως ναναι στο δωμάτιο και παιζουν καλύτερα ! WAF, GAF δε-ξέρω-γω-τι does not compute !

ΥΓ Ασε που το kali παιζει καλύτερα και χωρις να ανάψεις τα subs....

Ολα ομως τα παραπάνω ειναι μαλακιες ...

Πάρε ρε ψεκοβιτς μερικά Monolith encore να τα δοκιμάσεις να μοιραστεις εντυπώσεις και να καβλώσεις και μας τους υπόλοιπους (μελλοντικούς) πελάτες !
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πάρε ρε ψεκοβιτς μερικά Monolith encore να τα δοκιμάσεις να μοιραστεις εντυπώσεις και να καβλώσεις και μας τους υπόλοιπους (μελλοντικούς) πελάτες !
θα σου πω....Β6 παρήγγειλα για το μαγαζί

για το σπίτι δεν με παίρνει το Β6....το bass reflex βλέπεις το βγάζει εκτός.....είναι γκαζιάρικο ηχείο.... ξέρω ότι θα μου αρέσει

περιμένω πως και πως review για το κεντρικό (C6)
sealed και μικρό βάθος....εντός προδιαγραφών μου

αν μπορεί να αποδώσει σωστά και όρθιο (ως σαράουντ) θα πάρω 7

αν όχι τα ξεχνάω και αυτά


Υ.Γ. Πότε είχες τα elac μωρή σουπχιά?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
1. Kali in8 v2 (μπρούταλ φορς και αι λαικ ιτ)
2.XTZ M6 ( με προυπόθεση να βρω κάποια σοβαρή μέτρηση)
3. Elac DBR62 (το 6.5 που έλεγα...πανέμορφο ηχείο:geek: και


για τώρα μαραντζ 6011...για μετά μόλις έρθει με το καλό ο μονοπραις
θέση ακρόασης είναι στα 2.2μ


Μιλήστε ανελεύθερα
μην πετας λεφτα ......δεν θα κανεις τιποτα στον χωρο σου.
......και αν κανεις....θα δωσεις πολλα για μικρες αλλαγες....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top