1:1 Pixel Mapping Patterns

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Για όσους γνωρίζουν τι σημαίνει και αναρωτιούνται το κατά πόσον το έχουν επιτύχει, έφτιαξα δύο patterns (720χ1280 και 1080χ1920) με την ακόλουθη μορφή:

1-1 Pixel Mapping Preview.gif

(Το παραπάνω απόσπασμα είναι μεγέθυνση κατά 1600%)

Ουσιαστικά, τα patterns δεν είναι τίποτε άλλο από το γνωστό checkerboard (σκακιέρα) σε ανάλυση Pixel! Δηλαδή, εναλλασσόμενα μαύρα και λευκά Pixels.

Το περίγραμμα του pattern θα σας δείξει εάν υπάρχει cropping στην εικόνα σας. Το περίγραμμα επαναλαμβάνεται σε απόσταση 10 Pixels από την περιφέρεια.

Εάν η σύνδεσή σας είναι σωστή, τότε αφενός θα πρέπει να βλέπετε τα δύο περιγράμματα, αφετέρου θα πρέπει η σκακιέρα να είναι πεντακάθαρη.

Δοκιμάστε τα και πείτε μου τις εντυπώσεις σας.
.
 

Attachments


Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Αλλη μια φορα μπραβο νικο :bravo:
Εχω φαει τα ματια μου να διαβαζω σελιδες ολοκληρες για το πολυποθητο 1 προς 1 και πως να το τσεκαρεις. Αλλοι λενε για πατερνς που πρεπει να παραγγειλεις αλλα μεσο θεωριας πως μπορεις να τσεκαρεις.
Πως γινονται απλα τα πραγματα μερικες φορες ομως....Πρακτικα πραγματα.
Το κατεβασα και αυριο με το καινουργιο pc θα το τσεκαρω και θα γραψω.

Thanks :cool_4:
 


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Σε μενα που η καρτα μου δινει αναλυση μεχρι 1024χ768 θα εχει νοημα η δοκιμη η οχι? Μπορω να κανω κατι? Θα δω μηπως τις δυνατοτητες του scaler του προβολεα μονο?
 


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
:cool_4::cool_4: Το ευχαριστώ είναι λίγο φυσικά... :respect::respect:

ps. το βράδυ θα δούμε αν ήταν και για καλό ή όχι.... :pc::pc:
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Το θέμα είχε κλειδωθεί κατά λάθος, οπότε εάν κάποιοι το έχουν δοκιμάσει, ας γράψουν τις εντυπώσεις τους.

Επίσης, εάν το patterns χρειάζονται κάποια μετατροπή, ευχαρίστως να την κάνω.
 


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Δημήτρη καλή τύχη αν το δοκιμάσεις... εγώ θα έλεγα να μην.... :cool_3:

Παρακάτω παραθέτω τα ...αποτελέσματα της δικής μου δοκιμής. Σύνδεση με laptop 2ετίας μέσω vga, μέγιστη ανάλυση κάρτας 1024χ768. Δεν ξέρω αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω κανένα ειδικό πρόγραμμα προβολής φωτογραφιών.

Από cropping μάλλον καλά πάμε αλλά από τα υπόλοιπα.....:crazy_1::pc:

Πρώτα πρώτα δεν ξεχωρίζουν τετραγωνάκια, κάτι σαν σούπα ένα πράγμα, έπειτα δεν υπάρχει άσπρο στην εικόνα, μόνο γκρι και τέλος υπάρχουν κάτι θολούρες σε 2 σημεία της οθόνης από πάνω μέχρι κάτω.

Αλλά... ας μιλήσουν οι φωτογραφίες :mad_3: (από κινητό όμως, οπότε ουδεμία ευθύνη φέρουμε για την πιστότητά τους/η πραγματικότητα είναι ....πολύ χειρότερη :mad_3::mad_3:).
 

Attachments



Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Το φαντάστηκα, ότι λόγω απόκλισης ή/και aberration θα υπάρχει πρόβλημα...

Υπάρχουν δύο λύσεις:

- να αντικαταστήσω το λευκό με το πράσινο
- να μεγαλώσω το καρέ, σε 4χ4 (αντί 1χ1 που είναι τώρα)

Για πείτε...
 


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
θα το δοκιμασω το βραδυ... ειναι σε 1024 αυτο με τα πρασινα πιξελς? Αν το αλλάξω σε jpg θα παιζει και από το dvdp?

Πάντως δοκιμάζοντας και τα πατερνακια με 1280 και 1920 τα έβλεπα μεν χωρίς cropping αλλά κάτι σαν 2.35:1

ps. υπαρχει περιπτωση να δειξει ο προβολεας τοσο καθαρα σαν τα crops που ανεβαζεις εδώ? Δεν το πιστευω...!!!!
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
ειναι σε 1024 αυτο με τα πρασινα πιξελς
Εννοείται!

Αν το αλλάξω σε jpg θα παιζει και από το dvdp
Βεβαίως

Πάντως δοκιμάζοντας και τα πατερνακια με 1280 και 1920 τα έβλεπα μεν χωρίς cropping αλλά κάτι σαν 2.35:1
Αμ τότε κάνεις scaling. Είναι ευνόητο ότι αποκλείεται να δείς dots.

υπαρχει περιπτωση να δειξει ο προβολεας τοσο καθαρα σαν τα crops που ανεβαζεις εδώ? Δεν το πιστευω...!!!!
Από τις φωτό, υποθέτω ότι έχεις LCD (ποιον;) :)
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Έχω τον επσον 600 (φυσικά!!!).

Mε το scaling τι να κάνω δηλαδή? Ο προβολέας ήταν σε mode squeeze γιατί αν το έχω στο normal δεν γεμίζει την οθόνη το desktop. Βγάζει μπάρες δεξιά αριστερα.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Ηλία, εάν τροφοδοτείς τον Epson με σήμα 768χ1024 και τον έχεις ρυθμίσει έτσι ώστε αυτός να το μετατρέπει σε 720χ1280, τότε δεν χρειάζεσαι πάτερν... είναι προφανές πως δεν έχεις 1:1 mapping!

Θυμίζω πως, όλη η ιστορία του 1:1 έχει να κάνει με τον απόλυτο έλεγχο της εικόνας. Αυτό επιτυγχάνεται μεταφέροντας την επεξεργασία της σε μία και μόνο συσκευή την οποία και ελέγχουμε:

- Σε setup HTPC -> Προβολέας, δεν επιθυμούμε ο προβολέας να επεμβαίνει στο σήμα καθότι το ορίζουμε πλήρως από το HTPC, το οποίο μας δίνει δυνατότητες επεξεργασίας καλύτερες από αυτές του προβολέα (και του DVDp)
- Σε setup DVDp -> Προβολέα, το ποια συσκευή θα κάνει απόπλεξη/scaling/κλπ, εξαρτάται από το ποια έχει τον καλύτερο επεξεργαστή
- Σε setup DVDp -> Scaler -> Προβολέα, αφήνουμε την επεξεργασία στο scaler (γι αυτό και τον αγοράσαμε άλλωστε)

1:1 mapping έχουμε όταν ο προβολέας μας (ο επεξεργαστής του, για την ακρίβεια) δεν επεμβαίνει στο pixel structure του σήματος που δέχεται. Η μοναδική εξαίρεση, την οποία και δεχόμαστε, είναι εάν το πάνελ του προβολέα είναι λίγο μικρότερο από το ονομαστικό και επιτυγχάνει overscan μέσω cropping.
To 1:1 δεν είναι εφικτό σε όλους τους προβολείς. Επίσης, σε κάποιους προβολείς μπορεί να είναι εφικτό σε επιλεγμένες εισόδους, συνήθως της VGA.
.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Εχτες το βραδυ επιτελους τελειωσε το καινουργιο μου htpc αλλα αργα και δεν προλαβα να κανω δοκιμες.
Σημερα να περιμενετε και τις δικες μου εντυπωσεις παντως. Με πρωτες ματιες που του εριξα εχτες νομιζω οτι παιζω στο 1 προς 1. Καθαρη εικονα χωρις να "τρωει" τιποτα.

Ερωτηση τωρα..
Θα ηταν πιο σωστο νικο να το βαλω το jpg σαν background του desktop με επιλογη "center" γιατι δεν ειμαι σιγουρος αμα το ανοιξω με καποιο προγραμμα τι κολπα θα του κανει...?
Μιλαω παντα για το πρωτο πατερν που ειναι στα 1280χ720 που ειναι και η native του δικου μου μηχανηματος.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Ναι, επέλεξε το "center".

Επίσης, καλό θα ήταν να κάνεις δεξί-κλικ στη μπάρα / Properties / Auto-hide the taskbar, για να βεβαιωθείς ότι βλέπεις και το κάτω περίγραμμα.

Θυμίζω, ότι δεν χρειάζεται μετατροπή σε jpg για χρήση desktop background.

Δοκίμασε και το πράσινο, μιας και ως LCDάκιας και συ πιθανώς να μη βλέπεις ...την τύφλα σου :happy_5:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Ναι, επέλεξε το "center".

Επίσης, καλό θα ήταν να κάνεις δεξί-κλικ στη μπάρα / Properties / Auto-hide the taskbar, για να βεβαιωθείς ότι βλέπεις και το κάτω περίγραμμα.

Θυμίζω, ότι δεν χρειάζεται μετατροπή σε jpg για χρήση desktop background.

Δοκίμασε και το πράσινο, μιας και ως LCDάκιας και συ πιθανώς να μη βλέπεις ...την τύφλα σου :happy_5:
Οχι μονο θα σκισει ο panasonic και με το μαυροασπρο αλλα θα βγαλω και φωτος να σας δειξω :smoking:
Ειμαι σιγουρος!!

Thanks νικολα:cool_4:
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Για να καταλάβω κι εγώ zoglair, θέλουμε να δούμε αν κόβει από το περίγραμμα ο προβολέας, αν φαίνονται ξεκάθαρα τα πιξελ πράσινο-μαυρο (πραγμα δυσκολο με την συγκλιση των lcd) , ή και τα δυο μαζί?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.628
Μηνύματα
2.868.487
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top