10" passive sub war: Hertz DBX 25.3 vs Renegade RXV 1000

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Χαίρετε,

ψάχνοντας για αγορά ενός 10" subwoofer, κατά τύχη έπεσα πάνω σε δύο παθητικά sub αυτοκινήτου:

a) Hertz DBX 25.3:
DBX 25.3 - Hertz Dieci car audio subwoofer box (hertzaudiovideo.com)

β) Renegade RXV1000
Renegade - RXV1000 (audiodesign.de)

Ο χώρος μου είναι τέτοιος (μικρό υπνοδωμάτιο) που πιστεύω ένα sub αυτοκινήτου θα με καλύψει. Δεν θέλω μεγάλες εντάσεις και η ιδέα του να έχω μοκέτα στο χώρο μου δεν με ενοχλεί. Επιπλέον είναι και μικρά σε μέγεθος. Επειδή έχω ήδη έναν ενισχυτή subwoofer, γλυτώνω και το κόστος ενός ενεργού subwoofer. Και τα δύο αυτά passive sub έχουν περίπου 90-100 ευρώ στην τοπική αγορά, οπότε εκεί έχουμε ισοπαλία στη σύγκριση. Κατά τα άλλα όμως, υπάρχει δυσκολία στο να τα συγκρίνω και να πάρω μια απόφαση.

Τα ηχεία μου είναι ένα ζεύγος Magnat Monitor Supreme 202, θα τα χαρακτήριζα οικονομικά και τίμια, μου αρέσουν πολύ. Ο sub ενισχυτής μου είναι από ένα home theatre, Denon DSW-80 με ονομαστική ισχύ 200W/4Ω και έχει και ρύθμιση για τη φάση (όχι μόνο 0/180 διακόπτη). Δεν θέλω να κουνήσω το κτίριο ή τα έπιπλα, απλά να συμπληρώσω στα Magnat λίγα στρογγυλά, σφιχτά μπασάκια αποφεύγοντας τυχόν υπερβολικά χαμηλομεσαία.

Αυτό που αναζητώ για να με βοηθήσει να αποφασίσω α) β) ή κάτι άλλο, είναι τη γνώμη σας, καθοδήγηση, τυχόν εμπειρία με κάποιο από τα παραπάνω sub ή γενικότερα τον καθένα από τους δύο κατασκευαστές (π.χ. μπορεί ένας από τους δύο να κατασκευάζει σταθερά καλύτερα προϊόντα σε κάθε σημείο τιμής). Κάθε feedback ευπρόσδεκτο, σας ευχαριστώ!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μεταξύ των δύο δεν υπάρχει καν σύγκριση (Hertz>Renegade). Ωστόσο θεωρώ πως καλύτερη δουλειά θα κάνεις με οποιοδήποτε οικιακό subwoofer αντίστοιχης τιμής (σε μεταχειρισμένο) παρά με το σενάριο που σκέφτεσαι.

Μη ξεχνάς πως θα χρειαστείς και καλό τροφοδοτικό 12ν για να λειτουργήσει ο ενισχυτής σου, κάτι όχι πάντα αυτονόητο (αν και θα έπρεπε).
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Μεταξύ των δύο δεν υπάρχει καν σύγκριση (Hertz>Renegade). Ωστόσο θεωρώ πως καλύτερη δουλειά θα κάνεις με οποιοδήποτε οικιακό subwoofer αντίστοιχης τιμής (σε μεταχειρισμένο) παρά με το σενάριο που σκέφτεσαι.

Μη ξεχνάς πως θα χρειαστείς και καλό τροφοδοτικό 12ν για να λειτουργήσει ο ενισχυτής σου, κάτι όχι πάντα αυτονόητο (αν και θα έπρεπε).
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ο ενισχυτής είναι από ενεργό sub οπότε έχει μετασχηματιστή 220V. Επίσης έχει γραμμική ρύθμιση φάσης και όχι απλό διακόπτη 0-180 πράγμα που από την περιορισμένη εμπειρία μου είναι αρκετά σημαντικό και για κάποιο λόγο πλέον δυσεύρετο στα sub. Ίσως μου ξεφεύγει κάτι εδώ. Θα με ενδιέφερε πάντως γιατί θα ήταν καλό να πάω σε σπιτίσιο sub.

Ένας-δύο λόγοι γιατί το Hertz είναι ξεκάθαρα καλύτερο από τα δύο; Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Καμιά άλλη συνεισφορά συνφορουμίτες; Να pull the trigger που λένε στο Hertz; :)

Ενισχυτή έχω 200W@4Ω, και θα ήθελα ένα συμπλήρωμα σφιχτά μπάσα χωρίς πολλά χαμηλομεσαία, σε όχι μεγάλες εντάσεις. Έχω την εντύπωση ότι ένα καλό δεκάρι sub μπορεί να μου κάνει. Το 8" Denon είχε πολλά χαμηλομεσαία και πιστεύω ένα 12" από την άλλη θα ήταν υπερβολικό για το μικρό μου χώρο. Αυτά σε γενικές γραμμές πάντα γιατί απ' ότι καταλαβαίνω σίγουρα δεν παίζει ρόλο μόνο η διάμετρος του μεγαφώνου.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Χαίρετε,

ψάχνοντας για αγορά ενός 10" subwoofer, κατά τύχη έπεσα πάνω σε δύο παθητικά sub αυτοκινήτου:

a) Hertz DBX 25.3:
DBX 25.3 - Hertz Dieci car audio subwoofer box (hertzaudiovideo.com)

β) Renegade RXV1000
Renegade - RXV1000 (audiodesign.de)
Του πρώτου τα χαρακτηριστικά είναι ακατάλληλα και το δεύτερο δεν δίνει χαρακτηριστικά καθόλου.
Δεν θα τα πρότεινα με τίποτα για σπιτικό υπογούφερ.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ένας-δύο λόγοι γιατί το Hertz είναι ξεκάθαρα καλύτερο από τα δύο; Ευχαριστώ!
Γιατί από τα δύο, μόνο το Hertz αξίζει κατά περίπτωση να το χρησιμοποιήσεις (σε αυτοκίνητο) για αυτό που προορίζεται, και όχι μόνο σαν υποπόδιο στο γραφείο (μη γελάτε, έτσι χρησιμοποιώ μια κούτα για 10ιντσο που κληρονόμησα αγοράζοντας μτχ αυτοκίνητο). :biggrin:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
12
Συνήθως είμαι ξεροκέφαλος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση λέω να σας ακούσω. Καμιά πρόταση για 10" sub "εκφραστικό" ας πούμε, που προορίζεται για μουσική; Μπάτζετ 150-200ε αλλά αν υπάρχει τίποτα τίμιο και πιο πάνω δεν απορρίπτεται...
 




Μηνύματα
34
Reaction score
12
Ευχαριστώ αγαπητοί. Γενικά είμαι πολύ υπέρ του DIY αλλά αν και σε καραντίνα ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος. Επιπλέον είμαι Άσχετος από ήχο, και απ' ότι βλέπω το αντικείμενο είναι πολύ λεπτή επιστήμη.

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω, μιας και το μυαλό μου έχει κολλήσει στις δέκα ιντσες. Σε γενικές γραμμές, ποιες οι διαφορές του μέσου τίμιου δεκαριού μεγαφώνου σε σχέση με το μέσο τίμιο δωδεκαρι μεγάφωνο; Με τίμιο εννοώ όχι ακριβό, high end απλά φτιαγμένο όπως πρέπει να είναι καλό σε μια νορμάλ τιμή. Αν θέλετε, όπου μεγάφωνο βάλτε subwoofer.
 
Last edited:

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Καλησπέρα,

Είμαι μεγάλος fan της sb acoustics, μιας και έχω δοκιμάσει τεράστιο μέρος των μεγαφωνων της, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι παίζουν πολύ καλά, αλλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα φυσικά μπορείς να τα φέρεις απέξω.

Προσωπικά σου προτείνω να δεις σε Peerless xls. Προσωπικά έχω αλλάξει αμέτρητα sub, για τα δικά μου γούστα κάνει τα πάντα και το βρίσκεις στην αγορά στα μεταχειρισμένα σε τιμές 1/3 μπορεί και λιγότερο από όσο είχε καινούργιο. Universal sub θα το δεις σε αμέτρητες εφαρμογές τόσο σε σπίτι όσο και σε αυτοκίνητο. Εγώ έχω καταλήξει, μετά πολλές δοκιμές μεγαφωνων και καμπινων, σε ένα 10αρι Peerless, με παθητικό ακτινοβολητη, σε καμπίνα περίπου 40 λίτρα.

Παλαιότερα σε ερώτηση μου σε μεγάλη diy κοινότητα για χρήση sub αυτοκινήτου στο σπίτι, οι απαντήσεις ήταν αρνητικές. Φυσικά το δοκίμασα βάζοντας μιας και υπήρχε ένα mtx 7512 και χρόνος για πειραματισμό, για τα δικά μου γούστα έπαιξε πολύ καλά, και προσωπικά θα το ξαναέκανα.

Σχετικά με τα sub που έχεις επιλέξει, καλύτερα κοίτα σε κάτι άλλο. Μικρές διαδρομές, ακατάλληλα υλικά κωνου για ορθή μουσική αναπαραγωγή. Εγώ όπως σου είπα και πιο πάνω, εφόσον υπάρχουν πληθώρα Peerless xls (ικανοποιητική διαδρομή, υψηλή ευαισθησία, κώνος nomex, made in Denmark) στα χρήματα που δίνεις. Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης με τα hertz/Renegade που προτείνεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top