τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Μηνύματα
262
Reaction score
135
πήρα πρόσφατα τα atc scm-7 v2 για χώρο 12 τετραγωνικών αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι μπορούσα να τα παίξω με τα ενισχυτικά μου- pioneer vsx ax5i για προ και vincent sp 331 τελικό. οι μουσικές παίζονται μέσω υπολογιστή sony vaio+arcam rdac από tidal και να συμπληρώσω ότι υπάρχει και sub ένα παλιό δωδεκάιντσο της fbt. επειδή ο τελικός είναι αναβαθμισμένος με πυκνωτές nippon και έχει αποκτήσει άλλα δυναμικά πίστευα πως θα έχω ένα αποδεκτό αποτέλεσμα " τελικά είχα ένα πολύ γλυκό ήχο σε χαμηλές έως μέτριες σχετικά εντάσεις .αποφάσισα ότι θέλω ένα καλύτερο προ για να έχω δυναμικά και βρήκα για καλή μου τύχη ένα hegel p20 εκθεσιακό σε κάποιο κατάστημα" λοιπόν τα ηχεία παίζουν σαν δαπέδου εντάξει ως εκεί που φτάνουν και η επόμενη αναβάθμιση θα είναι σίγουρα ένας καλύτερος τελικός και μετά sub να επισημάνω όλα αυτά σε μικρό χώρο.
 

Y

Yiannis_B

Guest
:rolleyes:

- να τα συνδέσεις κατευθείαν στα 220V, να δεις τι πραγματικά μπορεί να κάνουν αυτά τα ηχεία. :welcome:

- πάνε οι πόντιοι και στήνουν 5 τηλεσκόπια, να φωτογραφίσουν την μαύρη τρύπα - τα μιντ της ATC θα έπρεπε να φωτογραφίσουν :roflmao:

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
1) Παιζουν σαν δαπεδου; Ενω εχουν αποκριση απο 60hz?!
2) Μετα λες οτι αρκει ενα ενισχυτης για να παιξει τα ηχεια σου ενω για να παρεις τα μεγιστα θες 300watt?!
3) Ακομα λες οτι παιζεις χαμηλες και μετριες εντασεις και εχεις καλα δυναμικα....με τα ενισχυτικα αυτα και ενα ηχειο 84db;
4) Και γραφεις οτι δεν χρειαζεται γουφερ αλλα στο τελος λες οτι θα αναβαθμισεις με ενα σαμπ.
5) τελος αναφερεις Για γλυκο αποτελεσμα σε ενα χωρο 12τ.μ. πιθανον χωρις φροντιδα;

Φασκεις και αντιφασκεις σε πολλα.

Λιγο με μπερδεψες. Δεν καταλαβα τον λογο του θεματος.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Ο άνθρωπος κατάλαβε τι σημαίνει οδήγηση. Ελάχιστοι έχουν καταλάβει.
Επίσης κατάλαβε ότι ένα μικρό ηχείο ανεξαρτήτως χώρου θέλει υποχρεωτικά σαμπ για να παίξει όπως μπορεί.
Άριστα από εμένα στο ποστ...
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
πήρα πρόσφατα τα atc scm-7 v2 για χώρο 12 τετραγωνικών αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι μπορούσα να τα παίξω με τα ενισχυτικά μου- pioneer vsx ax5i για προ και vincent sp 331 τελικό. οι μουσικές παίζονται μέσω υπολογιστή sony vaio+arcam rdac από tidal και να συμπληρώσω ότι υπάρχει και sub ένα παλιό δωδεκάιντσο της fbt. επειδή ο τελικός είναι αναβαθμισμένος με πυκνωτές nippon και έχει αποκτήσει άλλα δυναμικά πίστευα πως θα έχω ένα αποδεκτό αποτέλεσμα " τελικά είχα ένα πολύ γλυκό ήχο σε χαμηλές έως μέτριες σχετικά εντάσεις .αποφάσισα ότι θέλω ένα καλύτερο προ για να έχω δυναμικά και βρήκα για καλή μου τύχη ένα hegel p20 εκθεσιακό σε κάποιο κατάστημα" λοιπόν τα ηχεία παίζουν σαν δαπέδου εντάξει ως εκεί που φτάνουν και η επόμενη αναβάθμιση θα είναι σίγουρα ένας καλύτερος τελικός και μετά sub να επισημάνω όλα αυτά σε μικρό χώρο.
Το θέμα του ποστ σου και το σώμα του ποστ σου αντιφάσκουν.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Όντως, πάει και έρχεται... Ο ήχος είναι ίσως το υποκειμενικότερο μέσο ευχαρίστησης. Για άλλους φτάνει και περισεύει ένα σύστημα βιβλιοθήκης και για άλλους είναι μικρό ένα γιγαντιαίο σύστημα με 10ιντσα και 12ιντσα μεγάφωνα. Το ταίριαγμα των ενισχυτικών με τα ηχεία είναι από τις δυσκολότερες ασκήσεις στον ήχο.
Απλά η διαπίστωση στον τίτλο δεν ταιριάζει και πολύ με τα γραφόμενα στο περιεχόμενο...
Γιάννης
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
To post μια χαρά είναι, και όντως κατάλαβες τί σημαίνει μια πιο στιβαρή οδήγηση. Αλλά ο τίτλος σου είναι προκλητικός και ήρθες να τριφτείς στην γκλίτσα του τσοπάνη!

Απλώς να πω, οτι επειδή έχεις ένα subwoofer παλιό, και PA προσανατολισμού αν φαντάζομαι σωστά, ίσως να μην ακούσεις και τρελά πράγματα στο χώρο σου. Σε χαμηλές εντάσεις δε ξέρω σε τί Hz φτάνει.
 

Y

Yiannis_B

Guest
.....Αλλά ο τίτλος σου είναι προκλητικός και ήρθες να τριφτείς στην γκλίτσα του τσοπάνη!
:rolleyes:

- γιατί φοβίζετε τον κόζμο ρε?

:roflmao::laugh::lol:

P.S. - δεν τον λες και τελείως ανεμικό τον ενισχυτάκο.

  • Nominal Output Power RMS / 8 Ohm: 2 x 150 Watt
  • Nominal Output Power RMS / 4 Ohm: 2 x 300 Watt
".. There are 12 TOSHIBA transistors provided for the power in each case. The SP-331 can also be operated at 2 Ohm without difficulties. This is ensured by a ring core transformer with over 1,000 watts and filtering of 80,000 μF. The result: pleasant sound and deep basses."

https://www.vincent-tac.de/en/product-lines/powerline/sp-331.html

 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Προτεινόμενος τίτλος:

Τελικά χρειάζεται μίνιμουμ 2 subwoofer, και ένας ενισχυτής που να παίζει επαρκώς τα ηχεία σου, αν δεν έχεις ενεργά.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Προτεινόμενος τίτλος:

Τελικά χρειάζεται μίνιμουμ 2 subwoofer, και ένας ενισχυτής που να παίζει επαρκώς τα ηχεία σου, αν δεν έχεις ενεργά.
αχαχαχαχαα

ακομα εαν καποιος παραβλεψει αυτην την αντιφατικοτητα που εχει το ποστ....το κυριο νοημα απο οσα ειπε....δεν εχει βαση.

ανεμικος δεν ειναι ο ενισχυτης......Αλλα αυτο το ηχειο εχει ενα ελαττωμα. Οτι του δινεις το καταπινει.τα 150w τα εχει πρωινο. ο φιλος δεν εχει ακουσει το ηχειο του ακομα.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
εγω παντως σε δαυτα δινω απο 150 ανα μεγαφωνο, απο κατω τους εχω 8αρι με αλλα 200 και απο κατω σαγουφερ με αλλα 600
στα 1.2 μετρα (το δεξι , το αριστερο αναγκαστικα στο μισο μετρο , ενεκα ταμαξ αριστεροτιμονο)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Όντως, πρόκειται για προβληματικό ηχείο.
Έχει ένα εξαιρετικής κατασκευής αλλά αναίσθητο μεγάφωνο, που αντέχει μπόλικο ξύλο, αλλά λόγω διαμέτρου, όχι σε χαμηλές συχνότητες, θα βγει έξω να πάει για ψώνια αν του δώσεις 100 βατ στους 20-30 κύκλους...

Οπότε, δυστυχώς, απαιτεί υψηλής ισχύος ενισχυτικά, αλλά ταυτόχρονα απαιτεί κροσαρισμα στις 2 πρώτες οκτάβες, διότι αν φάει πολλά βατ εκεί κάτω θα καταστραφεί...


ΥΓ με πρόλαβε ο Παναγιώτης, που το έχει άριστα το ηχείο. Μια χαρά τα λέει.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις λοιπόν το sub δεν έχει κρος και γι αυτό είναι απαραίτητο το κρος του av
κατεβαίνει μέχρι τους 40 κύκλους και δεν είναι τόσο μουσικό για να δέσει σωστά με τα atc οπότε έπρεπε να παίζω χαμηλά συνεπώς είχα δύο επιλογές η να πάρω ένα καλύτερο sub η καλύτερο ενισχυτή και μετά βλέποντας και κάνοντας.τυχαία βρήκα αυτόν τον προ και μου τον έδωσαν να τον δοκιμάσω και σας έγραφα για το αποτέλεσμα ότι δηλαδή το σύστημα απογειώθηκε ακόμα και χωρίς sub όχι ότι δεν χρειάζεται διότι ακούω μέχρι τους 60 κύκλους αλλά μέχρι εκεί ακούω πολύ σωστά συμπερασματικά η σωστή οδήγηση είναι πάνω από όλα. να πω κάτι και για τον τελικό όπως προείπα είναι αναβαθμισμένος πολύ καλύτερος από τον εργοστασιακό.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
α και για να σας προλάβω μελλοντικά θα προστεθεί και κάποιο sub κλειστού τύπου με hi level inputs αλλά για την ώρα είμαι ευχαριστημένος που ακολούθησα αυτή τη σειρά αναβάθμισης.
 

Y

Yiannis_B

Guest
εγω παντως σε δαυτα δινω απο 150 ανα μεγαφωνο, απο κατω τους εχω 8αρι με αλλα 200 και απο κατω σαγουφερ με αλλα 600
στα 1.2 μετρα (το δεξι , το αριστερο αναγκαστικα στο μισο μετρο , ενεκα ταμαξ αριστεροτιμονο)
- μιλάμε για το 5" ATC mid / woofer, έχεις τέτοιο στο αμάξι, ή το Soft Dome Mid-Range? (- που είναι πιο εύκολο - λέμε τώρα- στην οδήγηση).



 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
αχαχαχαχαα

ακομα εαν καποιος παραβλεψει αυτην την αντιφατικοτητα που εχει το ποστ....το κυριο νοημα απο οσα ειπε....δεν εχει βαση.

ανεμικος δεν ειναι ο ενισχυτης......Αλλα αυτο το ηχειο εχει ενα ελαττωμα. Οτι του δινεις το καταπινει.τα 150w τα εχει πρωινο. ο φιλος δεν εχει ακουσει το ηχειο του ακομα. αυτό πίστευα κι εγώ αλλά αυτός ο προ της hegel έχει απίστευτη απόκριση στις μεσοχαμηλές και απογειώνει τον τελικό γι αυτό και έγραψα περί σωστής οδήγησης καταρχήν.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Εγω δεν καταλαβα τιποτα. Η νεος προ οδηγεί καλύτερα τον ιδιο τελικο; Τι προβλημα στην οδηγηση ειχε ο παλιος προ; Καιτι σχεση εχει αυτο το σκηνικο με το ποσα βατ θελουν τα ηχεια; Μηπως απλα ο νεος προ εχει ηχο που σε κανει να νομιζεις οτι βελτιωθηκε η οδηγηση των ηχειων;
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
εγώ κάπου το έχασα αναμεσα στον τίτλο του θρεντ και σε αυτά που γράφεις από κάτω.
 


Y

Yiannis_B

Guest
Εγω δεν καταλαβα τιποτα. Η νεος προ οδηγεί καλύτερα τον ιδιο τελικο; Τι προβλημα στην οδηγηση ειχε ο παλιος προ; Καιτι σχεση εχει αυτο το σκηνικο με το ποσα βατ θελουν τα ηχεια; Μηπως απλα ο νεος προ εχει ηχο που σε κανει να νομιζεις οτι βελτιωθηκε η οδηγηση των ηχειων;
- θα μπορούσε να έχει περισσότερη τάση στη έξοδο ο νέος pre, αλλά εκεί στην hegel δεν ασχολούνται να δημοσιεύσουν τέτοιες λεπτομέρειες....8-)

https://www.hegel.com/products/pre/p20

- από την άλλη, ο Pioneer VSX-AX5i, έχει Output: 335mV (line) και ο SP-331

Input Sensitivity:
1.2 V
Input Impedance: 47 kOhm
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.569
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top