20+1 χρόνια Ραδιόφωνο

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Αρχίζει το μεγάλο αφιέρωμα για τα 20+1 χρόνια της πορείας μου στο Ραδιόφωνο,
με 20+1 εκπομπές "Κλασικής Κόμπακτ Δισκοθήκης",
με τα 172 πιο γνωστά κλασικά έργα, με αλφαβητική σειρά συνθετών.

Πότε;
Πώς;
Τι;
Γιατί;

Μείνετε συντονισμένοι στο AVSITE γιατί έχουμε πολλά να πούμε και οι παλιότεροι να θυμηθούμε.
Αλλά και να ακούσουμε πολλά....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: 20+1 χρόνια "Κλασική Κόμπακτ Δισκοθήκη"

Νικο, αυτη ακριβως η εκπομπη σου ηταν που μας εφερε πιο κοντα και σαφως η αφορμη για να γνωριστουμε καλυτερα.
Αν και σε παρακολουθω απο την πρωτη χρονια σου στον 9,84 θα προσπαθησω να ακουσω οσες περισσοτερες απο αυτες τις εκπομπες-αφιερωμα για εναν και μονο λογο:
Αυτες οι εκπομπες τιμουν εσενα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο.

Φιλοι μου, μην χασετε την μακροβιοτερη εκπομπη του Ελληνικου Ραδιοφωνου απο τον ιδιο παραγωγο.:respect:

Υ.Γ.Αραγε ποσα χρονια να κρυβει?:happy_9:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Re: 20+1 χρόνια "Κλασική Κόμπακτ Δισκοθήκη"

......
Φιλοι μου, μην χασετε την μακροβιοτερη εκπομπη του Ελληνικου Ραδιοφωνου απο τον ιδιο παραγωγο.:respect:

Υ.Γ.Αραγε ποσα χρονια να κρυβει?:happy_9:
Αλήθεια; Πόσα χρόνια κλείνει η..... μακροβιότερη εκπομπή κύριε Κανελλόπουλε;:cool_4:
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: 20+1 χρόνια "Κλασική Κόμπακτ Δισκοθήκη"

Να, λοιπόν, όλα τα στοιχεία για το αφιέρωμα και την εικοσαετία!

Ο καλός φίλος -και ακροατής της εκπομπής μου από τα 15 του- Θανάσης Χατζηθεοδωρίδης
είναι ο ιδρυτής του εξαιρετικού site classicalmusic.gr
Με πολύ κόπο και απίστευτη προσωπική δουλειά το έφτασε σήμερα σε ένα επίπεδο,
ώστε να θεωρείται το Νο.1 site για την κλασική μουσική στην Ελλάδα.

Ο Θανάσης έφτιαξε μια υποσελίδα και φιλοξένησε με επαγγελματικό τρόπο, όλα όσα ήθελα να γράψω για να σας ενημερώσω. Έτσι, στο παρακάτω link θα βρείτε όλες τις πληροφορίες και τα ιστορικά στοιχεία που αφορούν τα 20 χρόνια της ραδιοφωνικής μου καριέρας. Ακόμη, το πρόγραμμα μετάδοσης του αφιερώματος, το τι θα ακουστεί σε κάθε εκπομπή, βιογραφικό, φωτογραφίες, downloads κτλ κτλ...

http://20years.classicalmusic.gr/index.php

Διάρκεια αφιερώματος: από Σάββατο 21/4 (9 πμ) - Σάββατο 9/6 (7 πμ)
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Χρόνια πολλά στην εκπομπή!

Και στον κύριο Κανελλόπουλο μια ευχή, να μη χάσει ποτέ το μεράκι του! (άσε που δεν βλέπω να υπάρχει τέτοιος φόβος!!)
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Re: 20+1 χρόνια Ραδιόφωνο

Χρόνια πολλά στην εκπομπή!

Και στον κύριο Κανελλόπουλο Νίκο μια ευχή, να μη χάσει ποτέ το μεράκι του! (άσε που δεν βλέπω να υπάρχει τέτοιος φόβος!!)
Σ' ευχαριστώ πολύ Μαράκι.
Συμφωνώ για το μεράκι...
 



Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Τα σχόλια περιττεύουν...
Θεωρώ οτι δεν έχω κάτι να πώ ανάλογο της περίστασης...

Κύριε Νίκο μας έχετε τον αμέριστο θαυμασμό και σεβασμό μου...:respect: :respect:
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Νίκο χρόνια πολλά, να είσαι πάντα καλά!!
Είναι ευλογία να χαρίζει κανείς τόσο απλόχερα στον κόσμο, αυτό που έχει και κατέχει!!!

Είναι χαρά μας και τιμή μας να είσαι μαζί μας!!!!:respect:
 

Μηνύματα
49
Reaction score
2
Απάντηση: 20+1 χρόνια Ραδιόφωνο

Πολλές ευχές για την εκπομπή και τον Νίκο Κανελλόπουλο και ευχαριστώ για την ποιότητα που μας προσφέρει!
 

Μηνύματα
53
Reaction score
0
Χρόνια πολλά και από εμένα και συγχαρητήρια για το κουράγιο την επιμονή και την προσπάθεια όλα αυτά τα χρόνια.
Δεν έχω ακούσει την εκπομπή έτσι το Σάββατο που ξεκινάει το αφιέρωμα θα είμαι συντονισμένος και εγώ
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: 20+1 χρόνια Ραδιόφωνο

Να σας προσφέρω ένα μικρό δείγμα από την 1η εκπομπή;
(μ αυτήν θα ξεκινήσει το μεγάλο αφιέρωμα το Σάββατο 21/4, στις 9 πμ)
27 λεπτά, δείγμα αυτής της εκπομπής, περ. 50 ΜΒ μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:

http://rapidshare.com/files/26527491/NK-20years-1of21_ext.mp3
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: 20+1 χρόνια Ραδιόφωνο

Γι αυτήν την πολύ σημαντική για εμένα επέτειο, ο Αθήνα 984 οργάνωσε
συνέντευξη τύπου που θα δοθεί τη Δευτέρα 23/4 στη 1 μμ,
στο αμφιθέατρο του σταθμού, Πειραιώς 100, στο Γκάζι.

ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Προσωπικά σας προσκαλώ, όλους τους φίλους του AVSITE,
εάν επιθυμείτε και εφόσον έχετε το χρόνο, να βρεθούμε μαζί εκεί.
Θα είναι χαρά μου να σας συναντήσω και να τα πούμε από κοντά.
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Kαι για οσους βαριουνται...

20 χρόνια Ραδιόφωνο μέσα από 20+1 εκπομπές με τα 172 από τα ωραιότερα κλασικά έργα από τον Αθήνα 9.84 fm
PATHFINDER
16:45

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 20 χρόνων Ραδιοφώνου και της μετάβασης στον 21ο, ο Νίκος Κανελλόπουλος θα παρουσιάσει ένα μεγάλο αφιέρωμα με 20+1 ωριαίες εκπομπές. Σ' αυτές θα ακουστούν 172 από τα ωραιότερα κλασικά έργα των μεγαλύτερων συνθετών, με αλφαβητική σειρά. Η πρώτη εκπομπή του αφιερώματος θα μεταδοθεί το Σάββατο 21/4, στις 9 πμ. Η 21η και τελευταία εκπομπή, που σηματοδοτεί την έναρξη του 21ου χρόνου, προγραμματίζεται για το Σάββατο 9 Ιουνίου.

Ο Νίκος Κανελλόπουλος ξεκίνησε τη ραδιοφωνική του καριέρα στον Αθήνα 9.84 την πρώτη ημέρα έναρξης λειτουργίας του σταθμού (31.5.1987), με την εκπομπή «Η Κλασική Κόμπακτ Δισκοθήκη», η οποία συνεχίζεται μέχρι σήμερα τα πρωινά του Σαββατοκύριακου. Η εκπομπή βγήκε για πρώτη φορά «στον αέρα» στις 6 Ιουνίου 1987 και πρώτη παρουσίασε την κλασική μουσική αποκλειστικά και μόνον από το άγνωστο, ως τότε, μέσον αναπαραγωγής μουσικής, το Compact Disc. Με σύνθημα «η κλασική μουσική είναι για όλους», το κοινό αγκάλιασε την εκπομπή, η οποία έδωσε ένα άλλο ύφος στην ως τότε παρεξηγημένη «σοβαρή» μουσική.

Το αφιέρωμα αυτό φιλοδοξεί να αποτελέσει ένα μικρό λεξικό της πιο γνωστής και αγαπημένης κλασικής μουσικής, με απλά λόγια, χωρίς εξειδικευμένη ορολογία. Σύμφωνα με το πρόγραμμα, θα μεταδίδονται τρεις ωριαίες εκπομπές ανά Σαββατοκύριακο: Σάββατο 7 και 9 πμ, Κυριακή 7 πμ..

Για περισσότερες πληροφορίες, ιστορικά στοιχεία, βιογραφικό, φωτογραφίες, το πρόγραμμα μετάδοσης των εκπομπών και downloads δείτε εδώ: http://20years.classicalmusic.gr/index.php
Απο το link που παρεθεσε ο Νικος.
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: 20+1 χρόνια Ραδιόφωνο

Αύριο το πρωί, στις 9, ξεκινάει ένας μακρύς και συγκινητικός -για μένα- δρόμος...

20+1 εκπομπές για 20+1 χρόνια ραδιοφωνικής καριέρας.

Σας προσκαλώ να τον περπατήσουμε μαζί.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: 20+1 χρόνια Ραδιόφωνο

Αύριο το πρωί, στις 9, ξεκινάει ένας μακρύς και συγκινητικός -για μένα- δρόμος...

20+1 εκπομπές για 20+1 χρόνια ραδιοφωνικής καριέρας.

Σας προσκαλώ να τον περπατήσουμε μαζί.
Θα ειμαστε μαζι!!!:cool_4:
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Να τα εκατοστήσεις Νίκο. Η προσφορά σου στο ραδιόφωνο, από το λίγο που έχω μπορέσει να ακούσω (από Θεσσαλονίκη), είναι ανεκτίμητη. Πάντα τέτοια.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.698
Μηνύματα
2.870.229
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top