4ο Μακρυ Καυτο Τεστ- αποτελεσματα και εντυπωσεις

Μηνύματα
91
Reaction score
0
Παναγιώτη έγραψες!!!

Πάρα πολύ κατατοπιστικά όσα έγραψες και πολύ τίμιος "οδηγός" για σύγκριση pjs (κατ’εμέ dlp και lcd) μια και οι δύο από την ίδια τσέπη θα πληρωθούν... Δεν ξέρω εαν γίνομαι κατανοητός.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Μια ερωτηση παιδια: Eπιδει δεν μπορω να βρω πουθενα τους νεους LCD για να εχω προσωπικη αποψη για το πως δειχνουν το "μαυρο", σε σχεση με τον 4805 ποσο καλυτεροι ή χειροτεροι ειναι στον τομεα αυτον?
 


Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Πάρε ένα τηλέφωνο τον Ανδρέα...

Σίγουρα τους έχει όλους...

Βέβαια ο 4805 είναι 1 έτους πλέον... με πολύ χαμηλή ανάλυση μόλις 854Χ480.

Και επειδή γράφω συνεχώς και παντού πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η ανάλυση ίσως γίνομαι κουραστικός...

Όμως η άποψή μου είναι ότι η ανάλυση παίζει έναν από τους κυριότερους ρόλους στην καλή εικόνα...

Σε σχέση και με τους 3 lcd νομίζω ο 4805 έχει το πολύ ίδιο μαύρο αν φυσικά αυτό το εντάξουμε στην γενικότερη ποιότητα εικόνας που βλέπουμε... από μόνο του το μαύρο δεν παράγει κατ' ανάγκη καλύτερη εικόνα...
 





Μηνύματα
268
Reaction score
0
Παιδιά επιτρέψτε μου να κάνω μια δύο ερωτήσεις έστω και καθυστερημένα.
Βλέπετε ο 13ος μισθός πλησιάζει και τρώγομαι!
Από εισόδους component και με σήμα interlaced ποιος είναι καλύτερος; Βλέπετε το φτωχό πλην τίμιο DVD μου τέτοιες εξόδους έχει και αν γίνει τελικά η αγορά αυτό θα είναι και το καλύτερο σήμα που θα μπορώ να δώσω στον projector για αρκετό διάστημα.
Δεδομένου ότι έχω δει τον Ζ3 κοντά στα 1100€ αξίζει πραγματικά ο σχεδόν διπλασιασμός του budget; Το ξέρω ότι η διαφορά του D4-D5 είναι μεγάλη αλλά τελικά μόλις εξοφλήσεις τον ένα προβολέα θα πας για νέο έτσι όπως τρέχουν τα πράγματα, άσε που σε 6-7 μήνες τα σημερινά 2000€ θα έχουν γίνει 1400-1500€, οπότε τελικά με πραγματικά οικονομικοτεχνικά κριτήρια τι αξίζει;
Σε προηγούμενο συγκριτικό που είχα καταφέρει να παρευρεθώ η εικόνα του Ζ3 ήταν άριστη με τα δικά μου κριτήρια, βέβαια δε λέω, όταν τότε έπαιξε ο Η77 (ή Η78 δεν θυμάμαι καλά) έμεινα με το στόμα ανοιχτό, αλλά και με τα μάτια να κάνουν (λίγα) αστράκια. Τα διπλά λεφτά δεν θα τα έδινα για να είμαι ειλικρινής.
Α και κάτι άλλο. Λόγω χώρου δεν προβλέπω να ανοίξω εικόνα μεγαλύτερη από 50-60 ίντσες (απόσταση θέασης από οθόνη ~3μ) πολύ σύντομα.

Ευχαριστώ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.944
Reaction score
3.759
Αφού θέλεις μέχρι 50-60" δεν κοιτάς καθόλου και τηλεοράσεις? Είναι σχετικά φιλικότερες και στη χρήση και στην τοποθέτηση...
Παρόλα αυτά, από 3m, εγώ ευχαρίστως θα άνοιγα και 90"...
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Στα 3 μέτρα χαλαρά 92 ιντσες.
Και αν είσαι αχόρταγος πάς και στις 100.

Για 60 ίντσες δεν θα σκεφτόμουν ΚΑΝ για προβολέα.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Πρώτα απ’ όλα χρόνια πολλά.
Σκέφτομαι τον προβολέα για λόγους οικονομικούς μια και μία plasma ή lcd στις 50 ίντσες πάει κοντά στα 5000€, άρα δε λέει.
Πρόβλημα χαμηλού φωτισμού στο συγκεκριμένο δωμάτιο δεν έχω (μένω μόνος) άρα το βασικό πρόβλημα του προβολέα για μένα δεν υπάρχει.
Από την άλλη όταν λέτε ότι από τα 3 μέτρα να ανοίξω εικόνα 90 ή 100 ίντσες δεν είναι υπερβολικό;
Η απόσταση θέασης πρέπει να είναι 2 φορές το πλάτος της εικόνας ή max 1,5
Για 3μ λοιπόν έχουμε πλάτος εικόνας 1,5μ και ύψος (για 16:9) 0,84μ που με το Πυθαγόρειο θεώρημα μας δίνουν διαγώνιο 1,72μ ή 68 ίντσες.
Ή πλάτος εικόνας 2μ και ύψος 1,12μ που πάλι δίνει διαγώνιο 2,29μ ή 90 ίντσες.
Οι 90 ίντσες λοιπόν είναι μάλλον το μέγιστο που μπορώ να ανοίξω.
Κάνω κάπου λάθος;
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.944
Reaction score
3.759
Παρόλα αυτά, από 3m, εγώ ευχαρίστως θα άνοιγα και 90"...
Στα 3 μέτρα χαλαρά 92 ιντσες.
Και αν είσαι αχόρταγος πάς και στις 100.
Οι 90 ίντσες λοιπόν είναι μάλλον το μέγιστο που μπορώ να ανοίξω.
Κάνω κάπου λάθος;
Απ' ότι βλέπεις, είμαστε ομόφωνοι :wink: . Γιατί ανησυχείς?
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Δεν ξερω ρε συ, αλλα αυτο με το Πυθαγοριο θεωρημα με μπερδεψε λιγο... εμενα τα αρχαια μου αρεσαν...!
"Το τετράγωνο της υποτείνουσας ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών ενός ορθογωνίου τριγώνου"
Κάνω κάπου λάθος; :oops:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Δεν ξερω ρε συ, αλλα αυτο με το Πυθαγοριο θεωρημα με μπερδεψε λιγο... εμενα τα αρχαια μου αρεσαν...!
"Το τετράγωνο της υποτείνουσας ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών ενός ορθογωνίου τριγώνου"
Κάνω κάπου λάθος; :oops:
Ορθογραφικο λαθος οχι, αλλα το μονο Πυθαγοριο που ξερω εγω ειναι στη Σαμο!!! :? :? :mrgreen:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.253
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top