4k UHD bly-ray VS itunes/ google play/ amazon prime video κτλ

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια σε ολους.

Μιας και συντομα θα εχω κι εγω στημενο το συστημα ατμος στο σαλονι μου (5.1.2), σκεφτομαι να ξεκινησω σιγα-σιγα την αγορα καποιων ταινιων απο τωρα έτσι ωστε να ειμαι ετοιμος οταν ερθει ο ενισχυτης (παραγγελνω αυριο λογικα) μαζι με τα ηχεια (εχω ηδη παραγγειλει τα παντα εκτος απο τα 2 οροφης που θα τα παρω σε λιγους μηνες).

Στο θεμα μας τωρα: Σαν κατοχος xbox one x και τηλεορασεως oled lg b7v, εχω να πω πως η εικονα την uhd blu-ray που ενοικιασα δεν ειναι κατα πολυ ανωτερη απο αυτη των ταινιων uhd του itunes (επισης κατοχος apple tv 4k).
Εχοντας μαλιστα σαν δεδομενο πως κατα καιρους βγαινουν προσφορες με 6-8 ευρω για αγορα σχετικα καινουριων ταινιων απο το itunes, νομιζω πως δεν υπαρχει λογος να αγορασει κανεις ταινια σε φυσικη μορφη. Εξαιρουνται εκεινοι που κανουν συλλογη φυσικα.

Ποια η αποψη σας? Εσεις βρισκετε διαφορες σε εικονα ΚΑΙ ηχο αναμεσα σε blu-ray uhd και ταινιες υπηρεσιων σαν το itunes (amazon prime video, google play κτλ).

Θα ηθελα να επικεντρωθουμε στην εικονα και στον ηχο παρα στο κομματι "συλλεκτικοτητα" των φυσικων δισκων.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Στον ήχο υπάρχει σαφής διαφορά, μιας και το streaming δεν ειναι σε HD formats.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Αγόρασα ταινία σόι iTunes και λέει Dolby Atmos. Δεν είναι πραγματικό ατμός λες ;
Αλλο το ´να, άλλο τ´αλλο.
Πραγματικό ατμος είναι, άλλο λέω.
Δεν είναι HD format. Ειναι lossy
 
Last edited:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Αλλο το ´να, άλλο τ´αλλο.
Πραγματικό ατμος είναι, άλλο λέω.
Δεν είναι HD format. Ειναι lossy
Loosy η όχι, εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά στην 55αρα oled. Εσείς καταλαβαίνετε διαφορά?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Είναι ατμος, αλλά “κάθεται” πάνω σε lossy format
Loosy η όχι, εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά στην 55αρα oled. Εσείς καταλαβαίνετε διαφορά?
Για ήχο μιλάμε. Η τηλεόραση δεν εχει σχέση.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Είναι ατμος, αλλά “κάθεται” πάνω σε lossy format

Για ήχο μιλάμε. Η τηλεόραση δεν εχει σχέση.
Άρα σαν loosy είναι έντονη η διαφορά ανάμεσα σε Blu-ray και ψηφιακής 4k ταινίας?
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Στήσε το σύστημα σου, κάνε τις ρυθμίσεις σου, δες τις ταινίες σου και μετά κάνε ένα συγκριτικό με όποιο πρόσφορο τρόπο βρεις για τις δύο περιπτώσεις και θα δεις μόνος σου αν υπάρχει διαφορά και αν μπορείς να τη δεις.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Παιδιά, μπορείτε να μου απαντήσετε σε αυτό για να παραγγείλω σήμερα ενισχυτή? Είμαι ανάμεσα στους Denon 3500 με 2 ατμος ηχεία και 4400 με 4 ατμος ηχεία. Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε 5.1.2 και 5.1.4?

Έχω κάνει κι εδώ την ίδια ερώτηση. Καλύτερα να απαντήσετε εδώ.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Άμεση-Βοήθεια-Δυο-ηχεία-οροφής-σε-πόση-απόσταση.168410/page-3
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το Dolby Digital Plus είναι εξέλιξη του DD όσον αφορά τον αριθμό καναλιών, που ισούται πλέον με τα μη απωλεστικά formats και φτάνει μέχρι σχεδόν δεκαπλάσιο bitrate, 6.1Mbit/s απο 640Kbit/s. Τα μη απωλεστικά φτάνουν μέχρι 18 Mbit/s.

Μπορεί η διαφορά να είναι μικρότερη απο το 25ετίας σχεδόν Dolby Digital, αλλά δεν παύει να υπάρχει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
O 4400 είναι σαφώς καλύτερος και για τόσο μικρή διαφορά (~ €100) που βλέπω στο amazon θα τον προτιμούσα.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Πιστεύω ότι, για να καταλάβεις εμφανώς τη διαφορά στον ήχο, θα πρέπει να έχεις και αντίστοιχα καλό ηχοσύστημα, εννοώ, καλύτερα ηχεία, περισσότερη ισχύ, αλλά και «εκπαιδευμένο» αυτί, (δηλαδή προσωπική εμπειρία). Το σωστό στήσιμο και η ισοστάθμιση θα σε βοηθήσουν στη βελτίωση του ηχητικού αποτελέσματος, σε κάθε περίπτωση.
Όσο για την εικόνα, σε τηλεόραση 55’’ δύσκολα θα διακρίνεις το bluray από uhd, ειδικά αν η απόσταση θέασης είναι πάνω από 3 m. Αντίθετα, σε προβολέα, οι διαφορές είναι πολύ πιο σαφείς.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Πιστεύω ότι, για να καταλάβεις εμφανώς τη διαφορά στον ήχο, θα πρέπει να έχεις και αντίστοιχα καλό ηχοσύστημα, εννοώ, καλύτερα ηχεία, περισσότερη ισχύ, αλλά και «εκπαιδευμένο» αυτί, (δηλαδή προσωπική εμπειρία). Το σωστό στήσιμο και η ισοστάθμιση θα σε βοηθήσουν στη βελτίωση του ηχητικού αποτελέσματος, σε κάθε περίπτωση.
Όσο για την εικόνα, σε τηλεόραση 55’’ δύσκολα θα διακρίνεις το bluray από uhd, ειδικά αν η απόσταση θέασης είναι πάνω από 3 m. Αντίθετα, σε προβολέα, οι διαφορές είναι πολύ πιο σαφείς.
55 ίντσες στα 2.30 μέτρα είμαι σχεδόν
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
55 ίντσες στα 2.30 μέτρα είμαι σχεδόν
Εντάξει. Όσο πιο κοντά είσαι, τόσο πιο εμφανής θα είναι η διαφορά της εικόνας 4Κ από το 1080p. Αλλά, συνήθως, δεν είναι τόσο εντυπωσιακή η διαφορά όσο σε εικόνα προβολέα, (100’’ π.χ.). Σε κάθε περίπτωση, θα βλέπεις πολύ καλά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top