5 χρόνια avsite.gr. Σβήνουμε κεράκια στο Room 12/9




Μηνύματα
9
Reaction score
0
Δεν βρίσκω τρόπο να το αντιγράψω, ακόμα κι αν το βρω στο υπόγειο με τα παλιά.

Ρωτήστε και τον Zizik μήπως το έχει σε MP3.
Ευχαριστώ πολύ. Αν αλλάξει κάτι παρακαλώ ενημερώστε με.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
110
:lolsign:xfader και zizik.

Φίλε Kostas74, θα προσπαθήσω να βοηθήσω. Η Γιάνκα που ψάχνεις είναι μάλλον η Jeronimo yanka των Forminx, η οποία δεν έχει στίχους. Η απρόσμενη αλλά και εντυπωσιακή επιτυχία του κομματιού στα 60's, έκανε πολλούς να του προσθέτουν και να προσαρμόζουν οποιουσδήποτε στίχους. Στα μαθητικά μου χρόνια θυμάμαι τραγουδούσαμε σε ρυθμό γιάνκα:

Τα μαθηματικά μας έχουν τρελάνει
κι έχουμε πέσει θύματα
τα όνειρά μας έχουν γίνει ασκήσεις
και προβλήματα.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
:lolsign:xfader και zizik.

Φίλε Kostas74, θα προσπαθήσω να βοηθήσω. Η Γιάνκα που ψάχνεις είναι μάλλον η Jeronimo yanka των Forminx, η οποία δεν έχει στίχους. Η απρόσμενη αλλά και εντυπωσιακή επιτυχία του κομματιού στα 60's, έκανε πολλούς να του προσθέτουν και να προσαρμόζουν οποιουσδήποτε στίχους. Στα μαθητικά μου χρόνια θυμάμαι τραγουδούσαμε σε ρυθμό γιάνκα:

Τα μαθηματικά μας έχουν τρελάνει
κι έχουμε πέσει θύματα
τα όνειρά μας έχουν γίνει ασκήσεις
και προβλήματα.
Φίλε μου το άκουγα από το κρατικό ραδιόφωνο που το έπαιζε και το ξανάπαιζε μέχρι που έγινε το κίνημα κλπ.
[DOUBLEPOST=1474282134][/DOUBLEPOST]
Φίλε μου το άκουγα από το κρατικό ραδιόφωνο που το έπαιζε και το ξανάπαιζε μέχρι που έγινε το κίνημα κλπ.
και ναι ειναι η jeronimo yanka αλλά από ότι φαίνεται ενοχλεί κάποιους να θυμούνται ότι το τραγουδήσανε και τρελλαθήκανε να πουλάνε δίσκους...
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Φίλε μου το άκουγα από το κρατικό ραδιόφωνο που το έπαιζε και το ξανάπαιζε μέχρι που έγινε το κίνημα κλπ.
[DOUBLEPOST=1474282134][/DOUBLEPOST]
και ναι ειναι η jeronimo yanka αλλά από ότι φαίνεται ενοχλεί κάποιους να θυμούνται ότι το τραγουδήσανε και τρελλαθήκανε να πουλάνε δίσκους...
Βάλε το λινκ στο http://www.youtube-mp3.org/ και μετά κατέβασε το αρχείο στον υπολογιστή σου.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Βάλε το λινκ στο http://www.youtube-mp3.org/ και μετά κατέβασε το αρχείο στον υπολογιστή σου.
Ο φίλος δεν θέλει το original. Θέλει τη διασκευή με τους στίχους:

Γιάνκα χορεύει και η Άννα Μαρία,
Γιάνκα χορεύει και ο βασιλεύς,
Γιάνκα χορεύει και η Αλεξία
μέσα στις φασκιές…
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Φίλε μου το άκουγα από το κρατικό ραδιόφωνο που το έπαιζε και το ξανάπαιζε μέχρι που έγινε το κίνημα κλπ.
[DOUBLEPOST=1474282134][/DOUBLEPOST]
και ναι ειναι η jeronimo yanka αλλά από ότι φαίνεται ενοχλεί κάποιους να θυμούνται ότι το τραγουδήσανε και τρελλαθήκανε να πουλάνε δίσκους...
Ποιό κινημα;
Μηπως εννοειτε η χούντα;
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Έλεγα να την βάλω στο ''καλημέρα'' αύριο! :)

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901
Ο φίλος δεν θέλει το original. Θέλει τη διασκευή με τους στίχους:

Γιάνκα χορεύει και η Άννα Μαρία,
Γιάνκα χορεύει και ο βασιλεύς,
Γιάνκα χορεύει και η Αλεξία
μέσα στις φασκιές…
Ἂν καὶ ἤμουν πολὺ μικρὸς ὅταν ἄκουγα μεγαλύτερα κορίτσια τῆς γειτονιᾶς νὰ τραγουδοῦν τὸ τραγούδι αὐτό, ὁπότε δὲν χόρεψα ποτὲ Γιάνκα μὲ τὸν Βασιλέα, ἔδωσα like διότι ἀντιπροσωπεύει μία Ἑλλάδα ἡ ὁποία δὲν ὑπάρχει πλέον.
 




Μηνύματα
777
Reaction score
820
Ἂν καὶ ἤμουν πολὺ μικρὸς ὅταν ἄκουγα μεγαλύτερα κορίτσια τῆς γειτονιᾶς νὰ τραγουδοῦν τὸ τραγούδι αὐτό, ὁπότε δὲν χόρεψα ποτὲ Γιάνκα μὲ τὸν Βασιλέα, ἔδωσα like διότι ἀντιπροσωπεύει μία Ἑλλάδα ἡ ὁποία δὲν ὑπάρχει πλέον.
Δεν θα έπαιρνα και όρκο αναφορικά με το αν υπάρχει ακόμα αυτή η Ελλάδα...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.325
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top