5.1.2 vs 7.1.4 vs 5.1.4

5.1.2 vs 7.1.4 vs 5.1.4


  • Total voters
    45
Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Όπως λέει και ο τίτλος ποιος κερδαει;
Ξέρω ότι παίζουν ρόλο τόσο τα ηχεία όσο και ο χώρος αλλά σε δεδομένο budget τι θα προτιμούσατε και γιατί;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν δεν βάλεις κάποιους περιορισμούς (π.χ. έλλειψη χώρου, συγκεκριμένο budget κλπ.) με ποιά λογική να απαντήσει κανείς οτιδήποτε άλλο από 7.1.4; :idk:
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αν δεν βάλεις κάποιους περιορισμούς (π.χ. έλλειψη χώρου, συγκεκριμένο budget κλπ.) με ποιά λογική να απαντήσει κανείς οτιδήποτε άλλο από 7.1.4; :idk:
Σε μακρόστενο χώρο χωρίς επαρκή απόσταση για 7.1.4 το 5.1.4 είναι πιο σωστο.
Αν τα ηχεία σου έχουν μεγάλη διασπορά πολλές φορές το 5.1.2 είναι πιο εύκολο να στηθεί σωστά διότι είναι πιο εύκολο να κάνεις να παίξουν σωστά 7 ηχεία παρά 11.
Καλησπέρα φίλε Αλέξανδρε, ωραίος τίτλος .....
Μία σημείωση καλά μόνο ένα σαμπ !!!!!
Ε για το φορμάτ και καλά το έβαλα, έτσι κι αλλιώς είναι εκτός νόμου το ένα σαμπ μόνο του....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Όπως λέει και ο τίτλος ποιος κερδαει;
Ξέρω ότι παίζουν ρόλο τόσο τα ηχεία όσο και ο χώρος αλλά σε δεδομένο budget τι θα προτιμούσατε και γιατί;
τι ανησυχίες είναι αυτές?

εφόσον έχεις χώρο βάζεις 7
αν πάλι μπορείς μόνο για 5 οκ....αλλά σίγουρα κανόνισε να εξασφαλίσεις ότι ταβάνι θα μπουν 4
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
τι ανησυχίες είναι αυτές?

εφόσον έχεις χώρο βάζεις 7
αν πάλι μπορείς μόνο για 5 οκ....αλλά σίγουρα κανόνισε να εξασφαλίσεις ότι ταβάνι θα μπουν 4
Αυτά ακριβώς διαβάζω και στο εξωτερικό και να σου πω την αλήθεια προς τα εκεί με βλέπω, για 5.1.4 δηλαδή. Απλά δεν ξέρω μήπως τα δύο στο ταβάνι λόγω ότι θα είναι πιο κοντά στο κεφάλι μου είναι προτιμότερα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αυτά ακριβώς διαβάζω και στο εξωτερικό και να σου πω την αλήθεια προς τα εκεί με βλέπω, για 5.1.4 δηλαδή. Απλά δεν ξέρω μήπως τα δύο στο ταβάνι λόγω ότι θα είναι πιο κοντά στο κεφάλι μου είναι προτιμότερα.
ανέβασε φωτό από ταβάνι-καναπέ να δούμε καλύτερα
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Γενική είναι η ερώτηση μήπως πάρουμε καμία θεωρητική απάντηση για να υπάρχει και στο avsite.
δεν έχει γενικό καλέ...δες το πρακτικά

ένα εφέ θα μπορούσε να διασταυρωθεί πάνω από το κεφάλι σου με 2 ηχεία και να σου δώσει την αίσθηση της κίνησης από ψηλά?
όχι...
με 4 όμως ναι....
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Τα περισσότερα ηχεία κερδίζουν σε οποιοδήποτε dedicated χώρο, φτάνει να επιτρέπει το budget.
Στα σαλόνια είπαμε τα πράγματα είναι αλλιώς.

Ας πούμε ότι έχουμε ένα πλάνο με ένα όχημα να περνά από την οθόνη αριστερά και προς τα πίσω.

Στο 5.x.x αυτό που θα ακούσουμε είναι το αμάξι να είναι στο front left και σιγά σιγά να έρχεται πίσω μας, να διαρκεί περισσότερο το ηχητικό εφέ στο left surround με αποτέλεσμα να "αισθανόμαστε" και μεγαλύτερη ένταση στο volume λόγο της διάρκειας. Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχει τρύπα ανάμεσα στο front left και left surround.

Στο 7.x.x θα ξεκινήσει από το front left, θα πάει στο ενδιάμεσο ηχείο χωρίς να έχει φτάσει ακόμα ήχος στο left surround, και μετά θα περάσει και από το left surround. Έτσι ο ήχος είναι περισσότερο located στο χώρο και στο αυτί μας το left surround θα παίξει λιγότερο. Η μεταφορά του ήχου από εμπρός προς τα πίσω εκτός από σωστότερη θα είναι και λιγότερο ενοχλητική στα αυτιά μας επειδή σχεδόν σε όλα τα Home Cinemas τα surround είναι πιο κοντά στα αυτιά μας από ότι τα υπόλοιπα ηχεία.

Στο 9.x.x ακόμα καλύτερα.

Το ίδιο θα συμβεί και με τα 4 αντί των 2 Atmos. Σε ιδανικές περιπτώσεις ηχητικών εφέ βέβαια και όχι απλά να παίζουν μουσική.

Επίσης το ίδιο συμβαίνει και πίσω από την οθόνη. Ανάλογα το μέγεθος και το budget είναι καλό να μπουν 5 ηχεία από πίσω αντί τριών.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όλα είναι θέμα μπάτζετ .
Τι να τα κάνω τα 45 ηχεία εάν είναι αφροντιστος ο χώρος ?

Επίσης να φροντίσω τον χώρο και μετά να μην έχω μια για ηχεία ?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πολλά, όσο αυξάνεται η απόσταση μεταξύ των, δημιουργείται ή αυξανεται η "τρυπα".
 



platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Ξεχασα να πω οτι θα κροσαρονται οι δορυφοροι ολοι απο τα 80 και πανω και θα υπαρχουν και 4 σαμπ.

Γιατρε μου...............με 16 καλι......................." δε βγαινω μανα μου" !!!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ακόμη απορώ γιατί κολλάτε στο b200ενω υπάρχει το bg20....
Και για 12" το fane 12-250tc
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top