5.1.2 vs 7.1.4 vs 5.1.4

5.1.2 vs 7.1.4 vs 5.1.4


  • Total voters
    45

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Ακόμη απορώ γιατί κολλάτε στο b200ενω υπάρχει το bg20....
Και για 12" το fane 12-250tc
Εχεις δικιο Σωκ. τα ξερω και ειναι πολυ καλες επιλογες, απλα εχω ενα ζευγαρι Β200 και ενας φιλος εχει 3 ζευγαρια καινουργια που μπορει? να μου τα δωσει στα μισα λεφτα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Στη μουσικη τι γινεται ειναι το θεμα Αλεξ.
Δεν αντιλέγω, ότι θέλει ο καθένας.
Για την ώρα θεωρώ πως το Atmos για ταινίες λίγο αστείο.
Και σε αυτό δεν φταίει η Dolby ή κάποιος άλλος κατασκευαστής αλλά τα Studios που δεν ενδιαφέρονται.

Υγ: Να πω εδώ ότι στην αίθουσα που έγιναν τα tests έπαιζε Trinnov Altitude 32.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Αρα, στη μουσικη εχει νοημα το ατμος και το 3d?
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Αν έχεις τόσο μεγάλο δωμάτιο και τόσο μεγάλες αποστάσεις ακρόασης, ναι, είναι σοβαρή επιλογή τα Μ2.
Ακριβότερη επιλογή θα είχα τα Έβερεστ της ίδιας φίρμας, ή Westlake.

Προσωπικά δηλαδή, για 5-6μ απόσταση ακρόασης, θα είχα βάλει μονόδρομο τα Μ2 για δικάναλο ή και 3-καναλο σεταπ.

Ωστόσο νομίζω πως για τυπικές αποστάσεις ακρόασης, μπορείς να τη βγάλεις και πιο φτηνά, ακόμα και με κορυφαίες ενεργές προτάσεις της τζενελεκ, από τη γνωστή σειρά the ones.
Μη ξεχνάς και το με γκειθαιν 901 στα 5 χιλιάρικα το τεμαχιο, ενεργό.
Πολύ φτηνότερο βγαίνει από Μ2.


Σε κάθε περίπτωση, τα σαμπ είναι άλλο πακέτο. Μιλάμε πάντα για δορυφόρους.

Ο χωρος ειναι 3,90χ6,50 δηλ. 25τετρ. και με τα Μ2 και με τα 901 δεν εχω θεμα αποστασης γιατι μπαινει η θεση ακροασης, οπου πρεπει. Το Μ2 diy βγαινει φθηνοτερο απο το 901 αρα κερδαει. (γυρω στα 5Κ τα ηχεια και 1,500 τα Fusion 503 ).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αρα, στη μουσικη εχει νοημα το ατμος και το 3d?
Στην μουσική το immersive format θέλει να σου δώσει την ηχοσφαιρα. Να σε βάλει μέσα στην συναυλία αν είναι τέτοια κλπ

Στις ταινίες αν δεν υπάρχει δράση στο πάνω level τι θα βάλεις; Άντε να βάλουμε μουσική να γεμίσει να πάρουμε και το logo.
Έχω δει πολλές ταινίες Atmos στο cinema και πραγματικά δεν τρελάθηκα.
Δεν υπάρχει αυτό το "wow effect" που έγινε από το δικάναλο στο πολυκάναλο. Εδώ μπήκε άλλη μια διάσταση και σιγά τα αυγά 🥚 στη τελική.
Άλλος μπορεί να ακούει 5sec βροχή και να γουστάρει. Κανένα θέμα, καλά κάνει.
Δεν φταίει το format αλλά η απουσία ενδιαφέροντος.
 
Last edited:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Η ολη ιστορια για μενα, ειναι αν αξιζει να ακους τη μουσικη σου πολυκαναλα αντι στερεο.
Και απ ο,τι φανταζομαι στις αμιγως πολυκαναλες εγγραφες θα αξιζει, για τις δικαναλες αξιζει? ή το upmixing που γινεται δεν ......... και ΟΛΟ ΑΥΤΟ..........χωρις να μας λειπει κανα νεφρο.
Για τα βιολια ..............και οχι μονο, που λεει ο @dapost
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Είναι καθαρά θέμα γούστου. Ο εαρ τρελαίνεται μαζί με τον άλλο τον φαλακρό.
Εγώ πάλι που κάνω απλό upmixing σε 9,2 μόνο στο κάτω επίπεδο , οχι ατμος δλδ δεν κόβω και φλέβες.
Νταξ καλό είναι , μέχρι εκεί .
Μουσική πολυκάναλη είχα και έχω από το 98 -2000 κάπου εκεί , με τα πρώτα dvd κλπ.
Επίσης δεν κόβω φλέβες. Εχω και κάμποσα μουσικά blu ray , πάλι δεν ενθουσιάζομαι .
 



Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Εχω πει καιρό τώρα πως έχουν γίνει tests με Atmos πολεμικές ταινίες. Όλα τα ηχεία ήταν κλειστά εκτός από τα Atmos. Tα ηχεία οροφής έπαιξαν πραγματικά εφέ για 2-3 λεπτά (μετρημένα με ρολόι) στο δίωρο. Την υπόλοιπη ώρα έπαιζαν μουσική.
Όσες φορές - και είναι πολλές - έχω σηκωθεί και αγγίζω τα γούφερ στα ηχεία atmos (για να δω αν παίζουν) είτε σε ταινίες είτε σε μουσική, διαπιστώνω ότι παίζουν πάντα, από κει και πέρα δεν ξέρω τι να πω...:idk:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όσες φορές - και είναι πολλές - έχω σηκωθεί και αγγίζω τα γούφερ στα ηχεία atmos (για να δω αν παίζουν) είτε σε ταινίες είτε σε μουσική, διαπιστώνω ότι παίζουν πάντα, από κει και πέρα δεν ξέρω τι να πω...:idk:
Δεν είπα ότι δεν παίζουν αλλά ότι αυτό που παίζει δεν έχει ουσία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Με την ίδια λογική, δεν έχει ουσία να ακούγεται κάτι δεξιά και κάτι αριστερά, μπορούν όλα να είναι στο κέντρο, άσε που τα περισσότερα έτσι κι αλλιώς στο κέντρο είναι.

Ζήτω η μονοφωνια.

Δεν ενθουσιάζεται κι ο Μάρκου, ε, δε θέλει και πολλά.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Δεν είπα ότι δεν παίζουν αλλά ότι αυτό που παίζει δεν έχει ουσία.
Μόλις έκανα το τεστ που λες παραπάνω, έκλεισα όλα τα ηχεία εκτός από τα atmos και έβαλα τα Hobbit να παίζουν. Προχώρησα σχεδόν όλη την ταινία (και τις 3 συνέχειες) και σταματούσα κάθε τόσο να ακούσω. Σε πληροφορώ ότι τα ηχεία εκτός από τη μουσική έπαιζαν σχεδόν συνεχώς, ιδιαίτερα όπου είχε σκηνές "ύψους". Για παράδειγμα όταν ο δράκος ίπταται πάνω από την πόλη, τα ηχεία έπαιζαν συνεχώς και με αρκετή ένταση όλα τα εφέ και τους ήχους.
Προφανώς λοιπόν τα εν λόγω ηχεία είναι άκρως απαραίτητα και έχουν ουσιαστική πληροφορία και στις ταινίες δημιουργώντας ένα ολογραφικό πεδίο και όχι απαραίτητα να ακους να σου πέφτει στο κεφάλι η σταγόνα της βροχής...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Με την ίδια λογική, δεν έχει ουσία να ακούγεται κάτι δεξιά και κάτι αριστερά, μπορούν όλα να είναι στο κέντρο, άσε που τα περισσότερα έτσι κι αλλιώς στο κέντρο είναι.

Ζήτω η μονοφωνια.

Δεν ενθουσιάζεται κι ο Μάρκου, ε, δε θέλει και πολλά.
Καμιά σχέση. Το bed layer εχει να δώσει πολύ πράμα όπου και να κοιτάς.

Δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε στα άκρα για να κρίνουμε κάτι.

Μόλις έκανα το τεστ που λες παραπάνω, έκλεισα όλα τα ηχεία εκτός από τα atmos και έβαλα τα Hobbit να παίζουν. Προχώρησα σχεδόν όλη την ταινία (και τις 3 συνέχειες) και σταματούσα κάθε τόσο να ακούσω. Σε πληροφορώ ότι τα ηχεία εκτός από τη μουσική έπαιζαν σχεδόν συνεχώς, ιδιαίτερα όπου είχε σκηνές "ύψους". Για παράδειγμα όταν ο δράκος ίπταται πάνω από την πόλη, τα ηχεία έπαιζαν συνεχώς και με αρκετή ένταση όλα τα εφέ και τους ήχους.
Προφανώς λοιπόν τα εν λόγω ηχεία είναι άκρως απαραίτητα και έχουν ουσιαστική πληροφορία και στις ταινίες δημιουργώντας ένα ολογραφικό πεδίο και όχι απαραίτητα να ακους να σου πέφτει στο κεφάλι η σταγόνα της βροχής...
Προφανώς έδωσαν περισσότερη σημασία σε αυτές τις ταινίες.
Όμως το είπες και μόνος σου. Το upper level λόγο εικόνας είχε να δώσει πληροφορία.
O Πίτερ Τζάκσον δούλεψε τα storyboards καλά πριν ξεκινήσει το γύρισμα ώστε να δώσει οπτική πληροφορία στο ταβάνι. Μετά ακολούθησε και η ηχητική.
 




Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ πάντως που άκουσα immersive σε εσένα μπορώ να πω ότι τα κανάλια οροφής μου φάνηκε ότι προσθέτουν πολύ και σε πληροφορία αλλά και σε headroom.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Εγώ πάντως που άκουσα immersive σε εσένα μπορώ να πω ότι τα κανάλια οροφής μου φάνηκε ότι προσθέτουν πολύ και σε πληροφορία αλλά και σε headroom.
γιατί ρέι?
σπίτι δεν έχεις και τρέχεις στα ξένα? :biggrin:
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top