5.1 7.1

Μηνύματα
1.841
Reaction score
3.432
Εγώ ακούω με 5.2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος στο σαλόνι.
Σιγά σιγά θα πάμε σε .3 βέβαια.
Όταν θα έχω αποκλειστικά δικό μου χώρο το ξανασυζηταμε.
 




Μηνύματα
12.852
Reaction score
10.068
Κανονικά είναι 5.1, δηλαδή 5 κανάλια δορυφόρων και ένα κανάλι sub. Στη συνέχεια το κανάλι του sub μπορείς εσύ να το σπάσεις σε 2 κανάλια* για να οδηγήσεις 2 sub με διαφορετική ισοστάθμιση και delay.

*Ή παραπάνω.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
7
θα ηθελα να ρωτησω ... μιας και ολες οι ταινιες ειναι γραμμενες 5.1 γιατι επιλεγουμε ενισχυτες 7.1 η 9.1 ;;; εχουν αλλο σημα τα εξτρα πισω ηχεια ;; και αν ναι , σε ποιο προγραμμα επιλεγουμε τον ενισχυτη μας για την σωστη αποδοση αυτων ;; εχω τον rxv 2400 χωρις hdmi . υπαρχουν ταινιες και 7.1 ;;
σε γενικες γραμμες οι ταινιες ειναι 7.1 αν πας σε ποιοτητες 7-8 γιγα +
το 5.1 ειναι το συστημα που εχει γινει διασημο απλα απο τα 2000ς
η αληθεια ειναι οτι ενα συστημα 4.1 απο ενα 7.1 δεν εχει τεραστιες διαφορες στην αποδωση
εχει αν ο χωρος ειναι 4γωνος και αδειος εκτος απο τηλεοραση και ηχεια και αν καθεσαι στη μεση και αν ολα τα βαλεις με ακριβεια......
επισης εχει διαφορα οταν πεφτουν πολλοι ηχοι μαζι σε καποιο ηχειο οταν γινεται χαμος σε ταινιες μαρβελ πχ γιατι το καθε ηχειο θα εχει πιο ξεχωριστο ρολο στο σημα που θα παρει
γενικα το 5.1 προσφερει οτι καλυτερο για τα λεφτα του και ειναι σχετικα συμαζεμενο στο χωρο
υπαρχουν cinema στο εξωτερικο με ηχο 24.12 και 5.1 σε καθε καθισμα για απωλειες αποστασης
ολες οι καρτες ηχου και τα software θα κανουν upmix-downmix οποτε θα τα ακουσεις ολα ειτε με 1 ειτε με 20 ηχεια.....αλλαζει το πως και απο που θα τα ακουσεις ομως και εκει ειναι ολο το παιχνιδι
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.637
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top