55αρα Στα 650 €

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Καλησπέρα.
Ψάχνω τηλεόραση για το σαλόνι. Η απόσταση θέασης θα είναι περίπου στα 2,3 μέτρα σε χώρο χωρίς δυνατότητα σοβαρής συσκότισης. Κυρίως με ενδιαφέρει αναπαραγωγη συμπιεσμένων ταινιών 1080p της τάξης των 4 gb ανά ταινία, λίγο gaming και γενική χρήση τηλεόρασης.
Μιας και το budget είναι σφιχτό σκέφτομαι τις 55 ίντσες.
Είμαι ανάμεσα σε Samsung Q60R και Sony Xg8096. Για να είμαι ειλικρινής τείνω περισσότερο προς την δεύτερη λόγω προγενεστερης θετικής εμπειρίας με την μάρκα. Αξίζει να ανέβω στα 750 ευρώ για την XF9005; Υπάρχει σοβαρή διαφορά ή μικρολεπτομερειες; Κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα;
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Που υπάρχει η xf9005 στα 750 ευρώ ετοιμοπαραδοτη; Αν μπορείς να τα διαθέσεις την παίρνεις χθες. Αλλιώς πας στην q60, αστην την άλλη sony.
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Καλησπέρα.
Ψάχνω τηλεόραση για το σαλόνι. Η απόσταση θέασης θα είναι περίπου στα 2,3 μέτρα σε χώρο χωρίς δυνατότητα σοβαρής συσκότισης. Κυρίως με ενδιαφέρει αναπαραγωγη συμπιεσμένων ταινιών 1080p της τάξης των 4 gb ανά ταινία, λίγο gaming και γενική χρήση τηλεόρασης.
Μιας και το budget είναι σφιχτό σκέφτομαι τις 55 ίντσες.
Είμαι ανάμεσα σε Samsung Q60R και Sony Xg8096. Για να είμαι ειλικρινής τείνω περισσότερο προς την δεύτερη λόγω προγενεστερης θετικής εμπειρίας με την μάρκα. Αξίζει να ανέβω στα 750 ευρώ για την XF9005; Υπάρχει σοβαρή διαφορά ή μικρολεπτομερειες; Κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα;
Καλησπερα
Αξιζει να ανεβεις στα 750 ε
Στην κατηγορια τιμης που ψαχνεις,η λυση της Σονυ xf 9005,ειναι μονοδρομος
Ανταγωνιστης ειναι η Σαμσουγκ q70r στα 800ε ισαξια
Ειναι σημαντικα καλυτερη τηλεοραση απο την Σαμσουγκ Q60r,εχει λιγοτερα προβληματα και καλυτερο σερβις,καλυτερο μιντια πλειερ και DTS και Dolbyvision
Την σειρα 8 της Σονυ την αποκλειεις,ειναι υποδυεστερη σαφως
www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-sony-x800g/585/837?usage=10135&threshold=0.1
Μια τεχνικη συγκριση me thn Samsung Q60R
www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-samsung-q60r/585/780?usage=10135&threshold=0.1
Σε δευτερο χρονο,λογω σφικτου μπατζετ, κανε επεκταση εγγυησης
Ελπιζω να βοηθησα
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Προσφορά σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων: LG 55SM8500 στα 599...
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Να θέσουμε κι ένα δίλημμα ακόμα: Αν ανεβάσω το budget και πάω σε 65άρα, στα 1300 ευρώ (δεν είμαι φίλος των LG και δεν τις λαμβάνω υπόψη μου, παρά το γεγονός ότι ορισμένες OLED είναι εκπληκτικές), βρίσκω στην ίδια τιμή πάλι την Sony XF9005 και την Samsung αυτή τη φορά σειρά Q80R.
Sony ή Samsung;
Κι ένα δεύτερο, με βάση το μέτριας ποιότητας υλικό (rips 1080p των 6-7 GB / ταινία + youtube + gaming) αξίζει η μετάβαση σε 65άρα; Ποιά από τις δύο έχει καλύτερο scaling ;
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Η q80 υστερει λιγο στο ενσωματωμενο media player, αλλα σε εικονα ειναι λιγο καλυτερη.
Αν η αποσταση προβλεπει 65αρα, και χωραει στο μπατζετ, πας σε 65αρα και την τροφοδοτεις με καλυτερο υλικο
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.719
Στα 2.3 μ μια χαρα θα ειναι η 65 που θα ειναι 4κ. Τα 1080 θα παιζουν μια χαρα και με netflix θα εχεις και πολυ αλλο υλικο ! Αν δεν υπαρχει κατι αλλο για τον ηχο οπωσδηποτε θα χρειαστεις και soundbar !
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Θα παίξει με ένα ζεύγος ενεργών / αυτενισχυόμενων ηχείων, είτε JBL είτε κάτι στυλ edifier (για να έχω και χειριστήριο). Δεν στήνω σύστημα home theatre.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Για απόσταση θέασης 2. 3 μέτρα, είναι μια χαρά η 55αρα, δεν χρειάζεται να πας σε 65αρα, εκτός και αν πρόκειται να γίνει αλλαγή χώρου μέσα στα επόμενα δύο το πολύ χρόνια (μετά πας για άλλη τηλεόραση). Πρέπει να δώσεις σημασία και στο λειτουργικό της τηλεόρασης. Η sony είναι android tv και για μένα αυτό είναι πλεονέκτημα. Όσο για τα ηχεία, ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα θα βελετιώσει σημαντικά τον ήχο, αλλά θα χαλάσει το design και την ευκολία τοποθέτησης. Νομίζω μια ηχομπαρα είναι καλύτερη επιλογή για να βελτιώσεις τον ήχο μια σύγχρονης τηλεόρασης, εκτός και αν ήδη υπάρχει ηχοσύστημα στον χώρο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για απόσταση θέασης 2. 3 μέτρα, είναι μια χαρά η 55αρα
Σε ακριβώς την ίδια απόσταση μετανιώνω που δεν έκανα υπομονή για να πάρω την 65άρα. Η 55 μου φαίνεται -και είναι- μικρή.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Σε ακριβώς την ίδια απόσταση μετανιώνω που δεν έκανα υπομονή για να πάρω την 65άρα. Η 55 μου φαίνεται -και είναι- μικρή.
Θα συμφωνησω οτι η τηλεοραση μετα απο μερικες μερες θεασης, δεν δειχνει τοσο μεγαλη οσο αρχικα νομιζαμε (για τον χωρο μας),αλλα για τα νουμερα που συζηταμε (διαγωνιος,αποσταση θεασης ),μονο αν καποιος ειναι ποδοσφαιροφιλος ή κατι αναλογο,μπορει να θεωρησει λιγες τις 55 ιντσες για τα 2,3 μετρα. Εγω για παραδειγμα ,θα εβρισκα πολυ κουραστικη την θεαση ταινιων με υποτιτλους ,στα 2.3 μετρα με 65αρα.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Να θέσουμε κι ένα δίλημμα ακόμα: Αν ανεβάσω το budget και πάω σε 65άρα, στα 1300 ευρώ (δεν είμαι φίλος των LG και δεν τις λαμβάνω υπόψη μου, παρά το γεγονός ότι ορισμένες OLED είναι εκπληκτικές), βρίσκω στην ίδια τιμή πάλι την Sony XF9005 και την Samsung αυτή τη φορά σειρά Q80R.
Sony ή Samsung;
Κι ένα δεύτερο, με βάση το μέτριας ποιότητας υλικό (rips 1080p των 6-7 GB / ταινία + youtube + gaming) αξίζει η μετάβαση σε 65άρα; Ποιά από τις δύο έχει καλύτερο scaling ;
Καλησπερα
Αρχικα
Το μεγεθος ΜΕΤΡΑΕΙ,ουσιαστικα ,και τα ματια προσαρμοζονται πολυ γρηγορα
Η Q80R ειναι καλυτερη επιλογη,καλυτερη ομοιομορφια μαυρου,ειδικα σε σκοτεινο περιβαλον,καλυτερη διαχειρηση των ρεφλεξιονς,καλυτερη τεχνολογια βελτιωσης των γωνιων θεασης,καλυτερο ινπουτ λαγκ with motion interpolation and Freesynk Support,μιας και σε ενδιαφερουν τα παιγχνιδια
Αλλα εχει χειριστο μιντια πλειερ,ελλειψη Dolby Vision,DTS,και μετρια αντιπροσωπια
Επιλεγεις τι μετρα για σενα περισσοτερο,και κανεις τον συμβιβασμο
Μην ξεχνας,επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια
Τελικα
ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Εγω για παραδειγμα ,θα εβρισκα πολυ κουραστικη την θεαση ταινιων με υποτιτλους ,στα 2.3 μετρα με 65αρα.
75" σε 2,70 και σε 2-3 μέρες μου φαινόταν απλώς ικανοποιητική. Τώρα πιτσιρίκα. :biggrin:
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Καλησπερα
Αρχικα
Το μεγεθος ΜΕΤΡΑΕΙ,ουσιαστικα ,και τα ματια προσαρμοζονται πολυ γρηγορα
Η Q80R ειναι καλυτερη επιλογη,καλυτερη ομοιομορφια μαυρου,ειδικα σε σκοτεινο περιβαλον,καλυτερη διαχειρηση των ρεφλεξιονς,καλυτερη τεχνολογια βελτιωσης των γωνιων θεασης,καλυτερο ινπουτ λαγκ with motion interpolation and Freesynk Support,μιας και σε ενδιαφερουν τα παιγχνιδια
Αλλα εχει χειριστο μιντια πλειερ,ελλειψη Dolby Vision,DTS,και μετρια αντιπροσωπια
Επιλεγεις τι μετρα για σενα περισσοτερο,και κανεις τον συμβιβασμο
Μην ξεχνας,επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια
Τελικα
ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ
Για media player θα χρησιμοποιήσω αρχικά το Xiaomi TV box και πιθανόν ένα blu ray τύπου Sony X800. Οπότε να υποθέσω ότι δεν υφίσταται ζήτημα με την smart πλατφόρμα και με τις υποστηρίξεις αποκωδικοποίησης της τηλεόρασης.
Εάν δηλαδή βάλω ένα player dolby vision και η τηλεόραση δεν το υποστηρίζει δεν θα παίξει;
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Για media player θα χρησιμοποιήσω αρχικά το Xiaomi TV box και πιθανόν ένα blu ray τύπου Sony X800. Οπότε να υποθέσω ότι δεν υφίσταται ζήτημα με την smart πλατφόρμα και με τις υποστηρίξεις αποκωδικοποίησης της τηλεόρασης.
Εάν δηλαδή βάλω ένα player dolby vision και η τηλεόραση δεν το υποστηρίζει δεν θα παίξει;
Audio Passthrough

ARC

Yes (HDMI 4)
eARC support

No
Dolby Atmos via TrueHD via eARC

No
DTS:X via DTS-HD MA via eARC

No
5.1 Dolby Digital via ARC

Yes
5.1 DTS via ARC

No
5.1 Dolby Digital via Optical

Yes
5.1 DTS via Optical

No
Just like the Q90R, the Q70R, and 2018 Samsung TVs, the Q80 doesn't support DTS passthrough or eARC. It likely does support lossy Atmos passthrough from Dolby Digital Plus sources, like the native Netflix app, because there's an Atmos option in its settings.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top