65ιντσες - max 1500

Μηνύματα
450
Reaction score
292
Κάνω έρευνας αγοράς για tv.
Απόσταση θέασης 3.5-4μ για να αντικαταστήσω μια 55 q6f Samsung qled.

Γωνία θέασης 15-20 μοίρες από το κέντρο της οθόνης.

Μου αρέσουν τα χρώματα και η φιλοσοφία της Panasonic και σκέφτομαι τα mini led μοντέλα της όπως το mx950 και το επερχόμενο w95.

Με ενδιαφέρει καλό up scaling σε dives και σωστά χρώματα και η αίσθηση του βάθους στην εικόνα . Streaming από Netflix και Disney + και YouTube premium

Ταινίες βλέπω με ένα φως ( λαμπατέρ ) αναμμένο όχι τελείως σκοτάδι .

Με ενοχλεί το dse και θέλω ομαλή κίνηση χωρίς σπασίματα και να φαίνεται το grid της οθόνης όταν κάνει panning . Άρα θέλω καλό uniformity .

Θέλω αξιόπιστο panel.

Lg c3 vs Panasonic mx950 vs Samsung QN90c? Κάποια άλλη καλύτερη στο budget κάτω από 1.5κ;

Επισης στους υπότιτλους η τωρινή τηλεόραση όταν είναι πχ σε hdr και έχει σκοτεινή σκηνή φωτίζει αλλά είναι edge led. Θέλω καλό έλεγχο της φωτεινότητας και όχι να φωτίζεται όλη η οθόνη επειδή βγαίνουν οι υπότιτλοι και τυγχάνει να είναι λίγο σκοτεινή η σκηνή. Ούτε πχ σε μονόχρωμο φόντο και κίνηση να βλέπω το grid της τηλεόρασης .

Ευχαριστώ!
 
Last edited:


Μηνύματα
450
Reaction score
292
Μπορει ενα πανελ oled να ζησει καλα 8 χρονια με ημερησια χρηση κατα μεσο ορο 8 ωρων?
 


Μηνύματα
450
Reaction score
292
Ισως, αν ρυθμιστει με προσοχη η φωτεινοτητα και αλλαζει συχνα καναλια .
Δηλαδή στο filmmaker mode και απενεργοποιημένο το energy saving μια c3 θα μπορούσε;

Η c3 ας πούμε που έχει και Dolby vision που με ενδιαφέρει θα μπορεί να κάνει αυτόματα όλα τα pixel refresh κλπ χωρίς να κάνω manual εγώ κάποιο maintenance?
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
1.018
Δηλαδή στο filmmaker mode και απενεργοποιημένο το energy saving μια c3 θα μπορούσε;

Η c3 ας πούμε που έχει και Dolby vision που με ενδιαφέρει θα μπορεί να κάνει αυτόματα όλα τα pixel refresh κλπ χωρίς να κάνω manual εγώ κάποιο maintenance?
Θα το εχεις μονιμα σε καποιο καναλι με λογοτυπο ? Εαν αλλαζει εστω και για λιγο αυτο ειναι καποιο refresh της οθονης δεν γνωριζω να εχουν καποιο αυτοματο τροπο οι τηλεορασεις oled να κανουν refresh
 

Μηνύματα
450
Reaction score
292
Θα το εχεις μονιμα σε καποιο καναλι με λογοτυπο ? Εαν αλλαζει εστω και για λιγο αυτο ειναι καποιο refresh της οθονης δεν γνωριζω να εχουν καποιο αυτοματο τροπο οι τηλεορασεις oled να κανουν refresh
οχι θα εναλασσεται το περιεχομενο
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.691
Reaction score
31.227
Για περισσοτερο απο 5 χρονια υπαρχει ρισκο, αν και συνεχως τα καινουργια μοντελα ειναι πιο ανθεκτικα.
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
1.018
οχι θα εναλασσεται το περιεχομενο
Οτι ειπε ο spylab , ψαχνουμε μια τηλεοραση με 5 ετη εγγυηση να εχουμε το πισινο μας φυλαγμενο , αστοχιες υλικων εχουν συμβει σε ολα τα ειδη TV , το κερδος ομως στη ποιοτητα εικονας των oled αξιζει το κοστος
 

Μηνύματα
450
Reaction score
292
Οκ αν είναι για 5 χρόνια είναι λίγα . Είναι σίγουρο κιολας ότι αν χαλάσει κάτι θα στην αλλάξουν και δε θα σου πουν εφταιγες εσυ; Δεδομένου ότι όταν παίρνεις κάτι high end ο ορισμός είναι να κρατάει την απόδοση ψηλά για πολύ καιρό .
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
1.018
Οκ αν είναι για 5 χρόνια είναι λίγα . Είναι σίγουρο κιολας ότι αν χαλάσει κάτι θα στην αλλάξουν και δε θα σου πουν εφταιγες εσυ; Δεδομένου ότι όταν παίρνεις κάτι high end ο ορισμός είναι να κρατάει την απόδοση ψηλά για πολύ καιρό .
Οι περισσοτερες TV δινουν 2 χρονια εγγυηση . Οι Sony προσφερουν 5 ετη με πληρωμη και ανα καιρους προσφερουν την 5 ετη δωρεαν .Η LG στις hiend G3-G4 Καποια καταστηματα προσφερουν δικη τους 5 ετη
Κανεις δεν μπορει να σου υποσχεθει οτι δεν θα παθει κατι η τηλεοραση
Λογικα θα αντεξει με συνεπη χρηση αρκετα χρονια παραπανω αλλα στο μυαλο σου πας με ενα οχι καλο σεναριο
Αυτο το σεναριο ομως δε μπορει να σου αποτρεψει την αγορα σε μια τηλεοραση που σου αρεσει
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.691
Reaction score
31.227
Επισης στους υπότιτλους η τωρινή τηλεόραση όταν είναι πχ σε hdr και έχει σκοτεινή σκηνή φωτίζει αλλά είναι edge led. Θέλω καλό έλεγχο της φωτεινότητας και όχι να φωτίζεται όλη η οθόνη επειδή βγαίνουν οι υπότιτλοι και τυγχάνει να είναι λίγο σκοτεινή η σκηνή. Ούτε πχ σε μονόχρωμο φόντο και κίνηση να βλέπω το grid της τηλεόρασης .
Η OLED ειναι μονοδρομος, χωρις να ξερω για τα φετινα miniled που εχουν κλεισει οπως λενε την ψαλιδα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.961
Reaction score
28.438
Είναι πολύ κοντά αλλά όχι ακόμα. Πρέπει να τις έχεις δίπλα δίπλα για να καταλάβεις διαφορά, λένε. Αλλιώς την mini LED την τρως εύκολα για OLED, λένε. Και βασικά αν δεν βλέπεις σε εντελώς σκοτάδι δεν υπάρχει λόγος να πάρεις OLED με τα θέματα της.
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.691
Reaction score
31.227
Δεν ισχυει. Εγω δεν βλεπω ποτε σε απολυτο σκοταδι.
 


Μηνύματα
882
Reaction score
3.090
Οι Panasonic OLED έχουν αυτόματη συντήρηση στο πάνελ. Μπορείς να κανεις και εσύ όποτε θες βέβαια από το μενού.
Η δικιά μου έχει γράψει 2600+ ώρες και είναι σαν την πρώτη μέρα το πάνελ, μην τις φοβάστε.. Στα μάτια μου τουλάχιστον,δεν το μέτρησα κιόλας. :)
 

Μηνύματα
450
Reaction score
292
Οι Panasonic OLED έχουν αυτόματη συντήρηση στο πάνελ. Μπορείς να κανεις και εσύ όποτε θες βέβαια από το μενού.
Η δικιά μου έχει γράψει 2600+ ώρες και είναι σαν την πρώτη μέρα το πάνελ, μην τις φοβάστε.. Στα μάτια μου τουλάχιστον,δεν το μέτρησα κιόλας. :)
Panasonic Smart Τηλεόραση 65" 4K UHD OLED TX-65JZ1000E HDR (2021)

Αυτή είναι μέσα στο budget μου αλλά ειναι του 2021 . Την εχει και αυτή την αυτόματη συντήρηση ;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.691
Reaction score
31.227
Νομιζω οτι πρεπει να περιμενεις την LG C4 να πεσει στο ποσο που μπορεις να την αγορασεις.
 

Μηνύματα
882
Reaction score
3.090
Από ότι λέει εδώ όλες οι panasonic oled έχουν.

Screenshot 2024-05-20 at 20.46.29.png


Και αυτή είναι στο μπατζετ σου.
 

Μηνύματα
450
Reaction score
292
Από ότι λέει εδώ όλες οι panasonic oled έχουν.

View attachment 331675

Και αυτή είναι στο μπατζετ σου.
Την ειδα αυτη ναι αλλα αν και panasonic δεν εχει ουτε καν hcx επεξεργαστη (εχει ενα αρκετα παλιο) ουτε filmaker mode και ειναι 60hz οποτε δε ξερω κατα ποσο σωστα θα δειχνει τα 24fps των ταινιων αφου ο ρυθμος ανανεωσης δεν ειναι ακεραιο πολλαπλασιο. Επισης κατι διαβασα οτι παραγεται απο την Vestel στην Τουρκια και οτι δεν ειναι γενικοτερα τοσο ποιοτικη
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.879
Μηνύματα
2.880.040
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top